Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?  (Przeczytany 15610 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Listopad, 2016, 15:40 »
Dla "wszystkich", a nie tylko "innych".
Nawet dla NT greckiego, czy ST hebrajskiego

Tusia kiedyś pokazywał jak oni z greki tłumaczyli na angielski, a z angielskiego na grekę. ;D

Pewnie nową ang. wersję Nowego Świata z 2013 r. też robili ze starej ang. wersji Nowego Świata z 1984, a nie z oryginałów. ;D

Angielska jest oryginałem dla innych niż angielska.
Napisałem poprawnie :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Listopad, 2016, 16:56 »
Po angielsku też rzadko o tym pisali.


Offline Roszada

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Listopad, 2016, 18:20 »
Po angielsku też rzadko o tym pisali.
Ja znalazłem 3 razy:
ang. ChPGwPNŚ 1951 (pewnie w 1950 też było)
ang. Kingdom... 1969
ang. Kingdom... 1985

Mam w związku z tym taki wniosek:

dla anglojęzycznych natchnione są oryginały
dla pozostałych języków oryginałem jest ang. czyli pewnie natchniony.

Poniższa treść nie ukazała się po ang., ale jest to art. okazjonalny powielany w różnych językach, w których był wydawany NT ŚJ:

„Wydanie polskiego przekładu Chrześcijańskich Pism Greckich to dopiero początek. Zaplanowano przetłumaczenie całej Biblii. Czy jednak czytelnicy mogą być pewni, że polska wersja językowa będzie równie wierna i konsekwentna jak oryginał angielski? (...) Niemniej komputeryzacja niezmiernie ułatwia zespołowi tłumaczy Biblii osiągnięcie wzniosłego celu, którym jest przetłumaczenie Przekładu Nowego Świata z zachowaniem takiej samej wierności i konsekwencji, jaką się odznacza oryginał angielski” (Przebudźcie się! Nr 9, 1994 s. 19).


Offline Centurion Cornelius

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Listopad, 2016, 13:35 »
"Biblią" Świadków Jehowy jest przekład nowego świata - ale tak na prawdę tej książki nie da się nazwać "Biblią" ponieważ została ona do aż komicznego poziomu zmanipulowana i przepisana aby można było usprawiedliwić kłamliwe doktryny towarzystwa strażnica. Główny "Tłumacz" nie był w stanie zdać podstawowego testu Hebrajskiego czy Greki, ani też miał jakiekolwiek wykształcenie w tych językach.

Kilka przykładów jak bardzo zmanipulowane jest NWT:

Biblia Gdańska Zachariasza 12 10. I wyleię na dom[1] Dawidów, i na obywatele Ieruzalemskie Ducha łaski i modlitew, a patrzać będą na mię, którego[2] przebodli; i płakać będą nad nim płaczem, iako nad iednorodzonym; gorzko, mówię, płakać będą nad nim, iako gorzko płaczą nad pierworodnym.

Przekład Nowego Świata Zachariasza 12 10  „I wyleję ducha łaski+ oraz błagań+ na dom Dawida i na mieszkańców Jerozolimy, i spoglądać będą ku Temu, którego przebili

Wycięto "mnie" aby udowodnić doktryny Jehowitów jakoby to Chrystus nie jest Bogiem.

BG Jana 1 1 Na początku było Słowo, a ono Słowo było u Boga, a Bogiem było ono Słowo.
PNŚ Jana 1  Na początku+ był Słowo,+ a Słowo był u Boga+ i Słowo był bogiem

Pomieszanie z poplątaniem ponieważ w Angielskim NWT było "Word was God" (KJV) i "Word was a god" (NWT) - marna próba potwierdzenia teologii Jehowych.



Offline gerontas

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Listopad, 2016, 15:03 »
Nie będę oceniał Twojej wypowiedzi. Od razu przejdę do meritum:

Oto zacytowany przez Ciebie werset w przekładach katolickich:

(10): Na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalem wyleję ducha łaski przebłagania. Będą patrzeć na tego, którego przebili, i boleć będą nad nim, jak się boleje nad jedynakiem, i płakać będą nad nim, jak się płacze nad pierworodnym. [Biblia Tysiąclecia V, Za 12]

(10): Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jerozolimy wyleję ducha mojego miłosierdzia i modlitwy. I będą patrzeć na tego, którego sami przebodli. I z powodu niego będą ubolewać tak, jak ubolewa się po śmierci jedynego syna; opłakiwać go będą głośniej, niż opłakuje się pierworodnego. [Biblia Warszawsko-Praska, Za 12]

(10): A na Dom Dawida i na mieszkańców Jerozolimy wyleję ducha łaski i modlitwy. I patrzeć będą na tego, którego przebodli; będą po nim rozpaczać, jak się rozpacza po jedynaku, będą go opłakiwać, jak się opłakuje pierworodnego. [Biblia Poznańska, Za 12]

oraz PNŚ

(10): "I wyleję ducha łaski oraz błagań na dom Dawida i na mieszkańców Jerozolimy, i spoglądać będą ku Temu, którego przebili, i będą nad nim zawodzić, tak jak się zawodzi nad jedynakiem; i powstanie gorzki lament nad nim, jak wtedy, gdy się gorzko lamentuje nad pierworodnym. [Przekład Nowego Świata, Za 12]

Czy widać tu jakąś znaczącą różnicę? Czy katolickie przekłady również w tym fragmencie chcą przekonać czytelnika, że Chrystus nie jest Bogiem?


Tusia

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Listopad, 2016, 15:26 »
Biblia Gdańska Zachariasza 12 10. I wyleię na dom[1] Dawidów, i na obywatele Ieruzalemskie Ducha łaski i modlitew, a patrzać będą na mię, którego[2] przebodli; i płakać będą nad nim płaczem, iako nad iednorodzonym; gorzko, mówię, płakać będą nad nim, iako gorzko płaczą nad pierworodnym.

Przekład Nowego Świata Zachariasza 12 10  „I wyleję ducha łaski+ oraz błagań+ na dom Dawida i na mieszkańców Jerozolimy, i spoglądać będą ku Temu, którego przebili

Wycięto "mnie" aby udowodnić doktryny Jehowitów jakoby to Chrystus nie jest Bogiem.

Za 12, 10 (Vocatio)



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Listopad, 2016, 19:59 »
אֵלַי - na mnie
אֵלָו - na niego
Przypominam, że przed IX w. n.e. samogłosek (kropek i kresek) tam nie było
Różnica między waw a jod w długości laseczki - jedne kodeksy mają waw (=na niego), a inne jod (na mnie). Ciężko rozstrzygnąć. Dodatkowo nie wiadomo na 100% co znaczy czasownik - przebili? przebodli? przekopali? szydzili? LXX ma "Będą patrzeć na Mnie, bo szydzili ze Mnie". Dlatego jedne przekłady mają "na Mnie", a inne "na Niego". Nie jestem apologetą WTS, ale do fałszerstwa daleko, skoro Biblia Hebraica Stuttgartensia podaję wersję "na Niego" w przypisie.
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad, 2016, 20:01 wysłana przez Gorszyciel »


Offline sajmon

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Listopad, 2016, 22:36 »




„Przekład Pisma Świętego dokonany bezpośrednio z języka hebrajskiego, aramejskiego i greckiego na współczesny język angielski przez komitet złożony z namaszczonych duchem Świadków Jehowy” („Prowadzenie rozmów na podstawie Pism” 2001 s. 259).

 

Tylko, co to dla nich oznacza? O ile wiem, to nie uznają nie tylko Bóstwa Ducha Świętego, jak my katolicy, ale chyba nawet, że jest bytem osobowym?
Swoją drogą każdy może twierdzić, że jego przekład jest natchniony, ale jakie ma na to dowody? Mnie ciekawi,  w jaki sposób chcą  dowieść, że ich przekład jest wierny rękopisom greckim, skoro, jak słusznie zauwżył Roszada:   
Cytuj
do swojej Biblii wstawiło ono wszędzie w miejsce słowa „krzyż” termin „pal”, lub „pal męki”.
Również w 237 miejscach zmieniło ono słowa „Pan” lub „Bóg” na termin „Jehowa”.
To dla mnie jest jednoznaczny dowód, że ich PNŚ niewiele ma współnego z wiernością, jeśli tak chamsko dopisują słowa, których tam nie ma, a do tego jeszcze nie informują o tym w polskim PNŚ.




Offline Roszada

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Październik, 2017, 18:28 »
Dziś wstawiono mój artykuł:

Czy Biblia jest „natchniona” według Świadków Jehowy?


http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-biblia-jest-natchniona-wedug-swiadkow-jehowy,1041.htm


Offline dziewiatka

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Październik, 2017, 00:11 »
Gdzie można znaleźć oryginalny tekst, ten który został rzekomo przekazany przez Boga Mojżeszowi i oryginały ewangelii oraz listów Pawła.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Październik, 2017, 07:48 »
Gdzie można znaleźć oryginalny tekst, ten który został rzekomo przekazany przez Boga Mojżeszowi i oryginały ewangelii oraz listów Pawła.

A gdzie można znaleźć oryginalny tekst Juliusza Cezara, Cycerona czy Herodota?


Offline Roszada

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Październik, 2017, 09:14 »
Gdzie można znaleźć oryginalny tekst, ten który został rzekomo przekazany przez Boga Mojżeszowi i oryginały ewangelii oraz listów Pawła.
Ja nie mam swoich oryginałów sprzed kilku lat, jak pisałem swe książki czy artykuły, tylko nędzne kopie, a Ty chcesz oryginały sprzed 1900 czy więcej lat. :)

Napisałem taki skrypt w 1988 r. "Fałszywa prawda Świadków Jehowy" i nie mam ani jednego egzemplarza, choć było chyba 20 kopii.
Nawet nie wiem kto i gdzie je ma. :-\


Offline Stanisław Klocek

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Październik, 2017, 11:28 »
Niema dowodu na natchnienie Boże w pisanych treściach, ani dzisiejszych, ani tych zaginionych oryginałów. Bo niby jaki może być dowód? Czy spełnione proroctwa? Kiepski to dowód, gdyż wiele się nie sprawdziło, inne można naciągać w różne strony interpretacji, jeszcze inne były napisane po czasie w ten sposób, aby zrobić wrażenie napisania przed ich spełnieniem itp. Czy jak ja napiszę, to co piszę teraz: "Wierzcie w to co piszę, bo piszę z natchnienia Boga". Ponadto, aby uwiarygodnić: "Był u mnie anioł Gabriel i różnymi groźbami zmusił mnie do tego napisania ...". To co, należy uwierzyć ? Taki mechanizm był stosowany przez wszystkich starożytnych pisarzy religijnych. Pisarze Koranu twierdzą, że tylko Koran jest Pismem poprawnie natchnionym, a Biblia jest sfałszowana, Autor Księgi Mormona Joseph Smith uważa, że kanon Biblii w klasycznym chrześcijaństwie jest niekompletny bez Księgi Mormona. Zarówno Mahomet jak i Smith podają o pojawieniu się u nich anioła posłanego od prawdziwego Boga.


Offline dziewiatka

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Październik, 2017, 00:52 »
oryginały starego testamentu w tej formie co my dzisiaj posiadamy  prawdopodobnie nigdy nie istniały.To co obecnie posiadamy w wersji drukowanej przez szereg lat było zmieniane  często opatrywane komentarzami ,które potem wchodziły do treści,po za tym grzech pierwotny wielu autorów jednej księgi oznaczało różne rozumienie tradycji i praktyki religijnej..Każda grupa tłumaczy preferuje jakiś tekst wzorcowy.Jedni wolą Wulgatę inni wolą Septuagintę  tylko nie są to teksty oryginalne.


Offline Roszada

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Październik, 2017, 09:52 »
A ty mówisz jako jakiś autorytet czy jako laik? :'(
Gdybym takich uczonych, jak ty słuchał, to bym zaszedł tak daleko jak ty. :)