Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?  (Przeczytany 15611 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Październik, 2017, 07:43 »
oryginały starego testamentu w tej formie co my dzisiaj posiadamy  prawdopodobnie nigdy nie istniały.To co obecnie posiadamy w wersji drukowanej przez szereg lat było zmieniane  często opatrywane komentarzami ,które potem wchodziły do treści,po za tym grzech pierwotny wielu autorów jednej księgi oznaczało różne rozumienie tradycji i praktyki religijnej..Każda grupa tłumaczy preferuje jakiś tekst wzorcowy.Jedni wolą Wulgatę inni wolą Septuagintę  tylko nie są to teksty oryginalne.

Ile przeczytałeś książek naukowych z zakresu krytyki tekstualnej Biblii?


Offline Roszada

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Październik, 2017, 09:26 »
Ile przeczytałeś książek naukowych z zakresu krytyki tekstualnej Biblii?
Pewnie jedną Towarzystwa: "Całe Pismo jest natchnione" z 1998 r. :)


Offline dziewiatka

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Październik, 2017, 20:36 »
Nie to teksty Witolda Tylocha.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Październik, 2017, 07:43 »
Nie to teksty Witolda Tylocha.

On się nie zajmował krytyką tekstualną. Ile przeczytałeś książek naukowych z zakresu krytyki tekstualnej Biblii?


Offline dziewiatka

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #34 dnia: 15 Październik, 2017, 06:56 »
Nie przeczytałem żadnej książki naukowej.która zajmuje się krytyką tekstu Biblii.Jednak pozwoliłem sobie wyrazić wątpliwości co do treści Biblii i to nie ma znaczenia czy cokolwiek czytałem czy nie,bo liczą się fakty.W Biblii jest wiele błędów w tłumaczeniu i pominięć  i każdy kto przeczytał coś co jest związane z krytyką tekstu biblijnego zdaje sobie z tego sprawę .Natomiast wyśmianie oponentów jest mało eleganckie


Offline Roszada

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #35 dnia: 15 Październik, 2017, 08:58 »
Cytuj
pozwoliłem sobie wyrazić wątpliwości co do treści Biblii
Raczej pewne przeczenie wyraziłeś, niż wątpliwość.

Ale skoro to nie upadło do dziś, to znaczy, że większość uczonych jest odmiennego zdania niż Ty. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Październik, 2017, 14:34 »
Nie przeczytałem żadnej książki naukowej.która zajmuje się krytyką tekstu Biblii.Jednak pozwoliłem sobie wyrazić wątpliwości co do treści Biblii i to nie ma znaczenia czy cokolwiek czytałem czy nie,bo liczą się fakty.

Weź to raz jeszcze przeczytaj i się zastanów co piszesz: nie znam się na tym, nie wiem co mówią uczeni na ten temat, nie wiem co to krytyka tekst Biblii, ale nie ma to znaczenia, bo liczą się fakty :o


Offline dziewiatka

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Październik, 2017, 21:29 »
Nie mogę napisać że na czymś się znam skoro się nie znam jednak czy taka znajomość rzecz która wymaga analizy tekstów naukowych jest potrzebna ,czy nie można się zdać na tych ,którzy to wcześniej zrobili.Za panem Tylochem ''tłumacze nie zwracają uwagi na podmiot anina różne formy czasownikowe (np. Lb  24;3 zamiast oczy otwarte piszą oczy zamknięte w wydaniu pierwszym BT w wydaniu drugim  wzrok przenikliwy)opuszczają fragmenty np. Lb4;26 i wszystko co należy im czynić,będą wykonywać.W książce ,,Dzieje ksiąg Starego Testamentu''można znaleźć więcej takich kwiatków,między innymi też to co wcześniej napisałem o Biblii.No nie jest to praca naukowa ale książka popularyzująca wiedzę o Biblii,jednak pan profesor Tyloch znał się na tym jak mało kto i nigdzie nie napisałem że nie wiem co uczeni mówią na temat Biblii.Jestem w trakcie poszukiwań innych książek,których tematem jest krytyczna analiza tekstu Biblii,nie wiem jaki procent naukowców jest przekonanych o tym że autorem Biblii jest Bóg .Żyję dość długo by wiedzieć że,,najniebezpieczniejsze  kłamstwa to prawdy nieco zniekształcone,a doświadczenie z organizacji nauczyło mnie łatwo nie przyjmować wszelkiego rodzaju tłumaczenia ,że to pozorne sprzeczności,sytuacja opisana z innego punktu widzenia,pisarz nie to miał na myśli.Zona zaś będzie narzekała e mi odpierdzieliło i nie umiem się pożegnać z WTS-em .


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Październik, 2017, 22:17 »
Zatem pogadajmy na konkretach. Piszesz: oryginały starego testamentu w tej formie co my dzisiaj posiadamy  prawdopodobnie nigdy nie istniały.To co obecnie posiadamy w wersji drukowanej przez szereg lat było zmieniane  często opatrywane komentarzami ,które potem wchodziły do treści,po za tym grzech pierwotny wielu autorów jednej księgi oznaczało różne rozumienie tradycji i praktyki religijnej..Każda grupa tłumaczy preferuje jakiś tekst wzorcowy.Jedni wolą Wulgatę inni wolą Septuagintę  tylko nie są to teksty oryginalne.

Zapytuję więc: skoro piszesz, że to co obecnie posiadamy w wersji drukowanej przez szereg lat było zmieniane  często opatrywane komentarzami ,które potem wchodziły do treści, to podaj ze trzy przykłady komentarzy, które weszły do treści wraz z dowodami, że tak właśnie było.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Październik, 2017, 10:16 »
Zapytuję więc: skoro piszesz, że to co obecnie posiadamy w wersji drukowanej przez szereg lat było zmieniane  często opatrywane komentarzami...
Największe zmiany były dokonywane w okresie dwóch pierwszych wieków, które toną w zaginionych mrokach. Niemniej, podam jeden przykład to, co posiadamy obecnie. Przyjrzyjmy się najpierw wersji Łukasza, której podany fragment modlitwy zawiera pierwotną treść, prawdopodobnie ze źródła Q.


Łuk 11:2 ... Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! 3 Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień 4 i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie.


Następni już dodali, co zaznaczam na brązowo. I tak, jakiś grek, któremu nadano miano Mateusza, ale nie ten naoczny świadek zwany dodatkowo celnikiem.


Mat 6:9 Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! 10 Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. 11 Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; 12 i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; 13 i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.


Didache VIII:3 Ojcze Nasz, który jesteś w niebiesiech, święć się Imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź Wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, i odpuść nam naszą winę, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom, i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; albowiem Twoja jest moc i chwała na wieki.


Didache obecnie nie jest zaliczane do natchnionych, choć początkowo cieszyła się tak wielkim autorytetem, że wielu pisarzy zaliczało ją do ksiąg kanonicznych NT (m. in. Klemens Aleksandryjski).
« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2017, 10:39 wysłana przez Stanisław Klocek »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Październik, 2017, 10:41 »
Największe zmiany były dokonywane w okresie dwóch pierwszych wieków, które toną w zaginionych mrokach. Niemniej, podam jeden przykład to, co posiadamy obecnie. Przyjrzyjmy się najpierw wersji Łukasza, której podany fragment modlitwy zawiera pierwotną treść, prawdopodobnie ze źródła Q.


Łuk 11:2 ... Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! 3 Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień 4 i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie.


Następni już dodali, co zaznaczam na brązowo. I tak, jakiś grek, któremu nadano miano Mateusza, ale nie ten naoczny świadek zwany dodatkowo celnikiem.


Mat 6:9 Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! 10 Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. 11 Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; 12 i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; 13 i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.


Didache VIII:3 Ojcze Nasz, który jesteś w niebiesiech, święć się Imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź Wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, i odpuść nam naszą winę, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom, i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; albowiem Twoja jest moc i chwała na wieki.

1) Łukasz jest późniejszy niż Mateusz;
2) jeśli tego rodzaju są to zmiany, to dowodzą tylko wiarygodności NT, bo gdyby było u wszystkich tak samo, dowodziłoby to tylko, że jeden od drugiego przepisał, a tak wiemy, że mamy relacje kilku świadków, pochodzące z różnych źródeł, które sumarycznie dają nam pełniejszy obraz sytuacji. Jakby pięciu świadków słyszało 10 minutowe kazanie, a potem byś im to kazał zapisać, też by inaczej nieco to zapisali, bo się przecież na pamięć tego nie wyuczali.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Październik, 2017, 11:08 »
1) Łukasz jest późniejszy niż Mateusz;
Przyjmijmy, że Łukasz pisał później od Mateusza. Nie dowodzi to jednak, że tekst Mateusza (greka) jest starszy. Obydwaj nie byli naocznymi świadkami, lecz pisali to, co wcześnie już inni przed nimi opowiadali lub pisali. Zatem nie wiadomym jest, jakoby Mateusz (grek), powoływał się na wcześniejsze źródło niż Łukasz. Zasada badaczy skłania się do tego, że tekst szczuplejszy jest wersją zbliżoną do pierwotnej. Dalsze dodawanie świadczy już o zmianach wynikających z późniejszych kompilacji.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Październik, 2017, 11:44 »
Przyjmijmy, że Łukasz pisał później od Mateusza. Nie dowodzi to jednak, że tekst Mateusza (greka) jest starszy. Obydwaj nie byli naocznymi świadkami, lecz pisali to, co wcześnie już inni przed nimi opowiadali lub pisali. Zatem nie wiadomym jest, jakoby Mateusz (grek), powoływał się na wcześniejsze źródło niż Łukasz. Zasada badaczy skłania się do tego, że tekst szczuplejszy jest wersją zbliżoną do pierwotnej. Dalsze dodawanie świadczy już o zmianach wynikających z późniejszych kompilacji.

Nie jest to jedyna możliwość. Autor może przecież 1) rozszerzać swoje źródło o własne, odautorskie komentarze, może jednak równie dobrze 2) kompilować informacje z kilku źródeł lub 3) zrobić wyciąg, streszczenie, a więc uszczuplić źródło. W świetle tego, że nie są nam znane pierwotne źródła wiedzy ewangelistów, problem synoptyczny pozostaje nierozwiązany. Zamykanie się na jedną tylko możliwość wpływu Łk na Mt i przyjmowanie jako aksjomat tego, że Łukasz jest bliższy oryginałowi, bo jest szczuplejszy akurat tutaj (choć inne teksty z jego ewangelii zdają się temu przeczyć, bo są obszerniejsze niż u Mt czy Mk), jest moim zdaniem nieuprawnione metodologicznie.


Offline Roszada

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Październik, 2017, 13:11 »
Cytuj
Obydwaj nie byli naocznymi świadkami
Czyli Mateusz nie był Apostołem. :(


Offline Stanisław Klocek

Odp: Która Biblia jest natchniona u Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Październik, 2017, 14:05 »
Czyli Mateusz nie był Apostołem. :(
Mateuszy jest wielu. Mateusz celnik był apostołem. Autor Mateusz I Ewangelii nie był celnikiem, a więc nie był tym samym apostołem. Jeśli pisarz I Ew. był Mateuszem celnikiem, to udowodnij. Ja się odwołuję do badaczy, jak np. B.D. Ehrman. (zob. sentencje załączników)