Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126071 razy)

Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #270 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:18 »
Ale te świeckie gazety nie znają języka religijnego. ;)
Trzeba dokument KK przytoczyć a nie gazetę. :)


Tusia

  • Gość
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #271 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:20 »
http://www.nowiny.pl/kultura/116720-biskup-pierskala-poswiecil-bienkowickie-konie-i-pola.html?display=Feedback

Żal mi Ciebie, po prostu. To są tylko tytuły. A teraz czekam na konkretną merytoryczną informację, że było to poświęcenie, a nie błogosławieństwo. Zacytuj całą modlitwę biskupa Pierskały.
Czekam!


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #272 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:23 »
Przepraszam, ale nie mogę się oprzeć.

http://sjp.pwn.pl/sjp/;2503630
"pokropek dawniej. «pokropienie zwłok wodą święconą przed złożeniem ich do grobu»"

"Obrzęd poświęcenia wody i pokropienia wiernych może się odbywać we wszystkich kościołach i kaplicach podczas każdej Mszy świętej niedzielnej. Zastępuje on akt pokutny przewidziany na początku Mszy świętej.
Naczynie z wodą święconą i kropidło.
Istotę i znaczenie tego obrzędu oddaje fragment tekstu modlitwy poświęcenia: „Przez wodę, którą Chrystus uświęcił w Jordanie, odnowiłeś w odradzającej kąpieli chrztu naszą upadłą naturę. Niech ta woda przypomni nam przyjęty chrzest, abyśmy się radowali z naszymi braćmi ochrzczonymi w czasie uroczystości wielkanocnych.” Po modlitwie następuje pokropienie uczestników liturgii poświęconą wodą."

Mea culpa, mea maxima culpa  :)
Użyłem zwyczajowego określenia nie mając świadomości dawnego jego znaczenia  :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #273 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:40 »
Żal mi Ciebie, po prostu. To są tylko tytuły. A teraz czekam na konkretną merytoryczną informację, że było to poświęcenie, a nie błogosławieństwo. Zacytuj całą modlitwę biskupa Pierskały.
Czekam!

Katechizm Kościoła Katolickiego:
Rozdział czwarty: "INNE CELEBRACJE LITURGICZNE"
Artykuł pierwszy: "SAKRAMENTALIA"

1667 "Święta Matka Kościół ustanowił sakramentalia. Są to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia".

Cechy charakterystyczne sakramentaliów

1668 Sakramentalia zostały ustanowione przez Kościół dla uświęcenia pewnych posług w Kościele, pewnych stanów życia, najrozmaitszych okoliczności życia chrześcijańskiego, a także użytkowania rzeczy potrzebnych człowiekowi. Według decyzji duszpasterskich biskupów sakramentalia mogą dotyczyć potrzeb, kultury i historii ludu chrześcijańskiego określonego regionu i epoki. Zawierają one zawsze modlitwę, której często towarzyszy jakiś określony znak, jak włożenie ręki, znak krzyża, pokropienie wodą święconą (znak przypominający chrzest).

Wybacz Tusia, że zacytuję parafrazując motto zamieszczone na Twojej witrynie internetowej:
"Największym wrogiem fanatyzmu niektórych katolików są własne publikacje i nauczanie Kościoła Katolickiego"

Ale te świeckie gazety nie znają języka religijnego. ;)
Trzeba dokument KK przytoczyć a nie gazetę. :)

Wybacz Roszada, ale argument poniżej Twojego poziomu  >:(
Ty również cytujesz wyłącznie z publikacji ŚJ nie podpierając się dokumentami z posiedzeń CK  :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #274 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:43 »
A jakie znasz dokumenty ŚJ których nie cytuję albo ja albo M?

W KK niestety tylko 'Osservatore Romano' dokumenty papieskie publikuje a nie gazetka parafialna, chyba że cytuje wprost coś z takiego dokumentu.

Wiem że chcesz katolików pouczać ale to możesz pouczać jakieś dzieci a nie ludzi obeznanych.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #275 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:44 »
W Kościele święci się wyłącznie przedmioty służące do kultu Bożego, natomiast wszelkie inne rzeczy, to błogosławieństwo.
A jak to różnica??? Pobłogosławić narzędzie do zadawania bólu i śmierci, czy poświęcić.
Dla obserwatora z zewnątrz nie ma to różnicy. I nie chodzi tutaj o formułkę nazwy czynności wykonanej przez duchownego. Chodzi o sam fakt. Tomek_s przytoczył cytat z książki "W pustyni i w puszczy" W innej książce tego samego autora jest opis pewnej bitwy gdzie, przed nią obie strony tego konfliktu modliły się do tego samego boga o pomyślność.

Brak wiedzy nie ośmiesza wiary katolickiej, tylko krytykującego.
Z tego co widzę to zostało zadane pytanie i jest prowadzona dyskusja. Proszę, zostaw swoje kąśliwe uwagi dla siebie.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Roszada

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #276 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:47 »
Niestety czasem nawet księża nie stosują odpowiedniego języka.
U mnie nigdy nie usłyszysz określenia "Matka Boska", co jest błędem teologicznym, zawsze mówię "Matka Boża".
Określenie "Matka Boska" może sugerować Jej boską naturę, a tak nie jest.
Choć dawniej też stosowano częściej, niż dziś, termin "Matka Boska".
Ale to była staropolszczyzna. ;) Tak jak dziś "Zdrowaś Maryjo"


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #277 dnia: 29 Marzec, 2016, 10:57 »
"pokropek dawniej. «pokropienie zwłok wodą święconą przed złożeniem ich do grobu»"
(...)
Mea culpa, mea maxima culpa  :)
Użyłem zwyczajowego określenia nie mając świadomości dawnego jego znaczenia  :-\
Tadziu, używając zwyczajowego określenia, musiałeś mieć na myśli pogrzeb nieochrzczonego dziecka? Bo "pokropek", to właśnie zwyczajowe określenie tego smutnego obrzędu. Tylko jak to teraz powiążesz z tą Twoją wypowiedzią?

Cytuj
Dziś w Polsce trudno znaleźć uroczystość bez udziału kleru i tzw. pokropku. Czy to stadion, czy wóz strażacki, czy szalet miejski  :-\ Wszędzie na fotorelacjach albo ksiądz, albo purpurat, w zależności od rangi przedsięwzięcia  :-\
    Moim zdaniem, takie działanie nie tylko nie wzmacnia, ale wręcz ośmiesza wiarę katolicką  :-\

Może ja się czepiam, ale zwróć uwagę, na rzetelność krytyki nauk SJ, jaką cechują się wypowiedzi Roszady, czy Piotra. Krytykuj, ale mądrze. Bo jak na razie, to siebie, poprzez niewiedzę stawiasz w marnym świetle, a nie KK.
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #278 dnia: 29 Marzec, 2016, 11:06 »
Tadziu, używając zwyczajowego określenia, musiałeś mieć na myśli pogrzeb nieochrzczonego dziecka? Bo "pokropek", to właśnie zwyczajowe określenie tego smutnego obrzędu. Tylko jak to teraz powiążesz z tą Twoją wypowiedzią?

To co miałem na myśli wytłumaczyłem w odpowiedzi na Twój post. W moich stronach używa się określenia "pokropek" potocznie jako pokropienie przez księdza. Np. "pokropił pokarmy", "pokropił wiernych" itp.
Dla przykładu podam, że bodajże w Wielkopolsce (albo na Śląsku  :)) słowo "sklep" oznacza piwnicę. I to, że tam miejscowi używają tego określenia nie oznacza, że ludzie z innych rejonów Polski mogą im przypisywać złe intencje i wymagać, aby myśleli i mówili inaczej  :(

Może ja się czepiam, ale zwróć uwagę, na rzetelność krytyki nauk SJ, jaką cechują się wypowiedzi Roszady, czy Piotra. Krytykuj, ale mądrze. Bo jak na razie, to siebie, poprzez niewiedzę stawiasz w marnym świetle, a nie KK.

Bardzo cenię merytoryczne wypowiedzi zarówno Roszady jak i Tusi i nieraz dawałem temu wyraz na tym forum.
Daleki jednak jestem od kultu jednostki jaki niektórzy próbują tu im okazywać  >:(
I uważam, że pomimo różnic w poglądach potrafimy mądrze prowadzić dyskusję ku chwale i pożytkowi forum i jego "czytaczy"  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #279 dnia: 29 Marzec, 2016, 11:23 »


Wybacz Roszada, ale argument poniżej Twojego poziomu  >:(
Ty również cytujesz wyłącznie z publikacji ŚJ nie podpierając się dokumentami z posiedzeń CK  :-\
Wybacz Tadeuszu, ale znowu wykazałeś się daleko idącą ignorancją, nie wiedząc, że publikacje SJ, pochodzą od samego Jehowy, i są to właśnie "dokumenty z posiedzeń CK". Nie mają nic wspólnego ze świeckimi pismami, do których chciałeś je porównać.

„Strażnica” z 15 września 2010

Cytuj
Literatura ta jest oparta na Słowie Bożym, dlatego podawane w niej pouczenia nie pochodzą od ludzi, lecz od Jehowy.

--
artykuł „Jedność wyróżnia religię prawdziwą”

Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #280 dnia: 29 Marzec, 2016, 11:32 »
Wybacz Tadeuszu, ale znowu wykazałeś się daleko idącą ignorancją, nie wiedząc, że publikacje SJ, pochodzą od samego Jehowy, i są to właśnie "dokumenty z posiedzeń CK". Nie mają nic wspólnego ze świeckimi pismami, do których chciałeś je porównać.

„Strażnica” z 15 września 2010

Ups  :-\
No na takie dictum to ja nie poradzę  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #281 dnia: 29 Marzec, 2016, 18:42 »
Tusia: Brak wiedzy nie ośmiesza wiary katolickiej, tylko krytykującego.
 Dlatego proszę katolików o podzielenie się wiedzą(wracając do głównego pytania) jak to jest z tym kropieniem wodą święconą broni.Tak aktywnie komentujecie inne wpisy,a dlaczego nie udzielicie odpowiedzi na to pytanie?
 Do tej pory czekam na odpowiedź z innego źródła na to pytanie,ale jak na razie cisza.

« Ostatnia zmiana: 29 Marzec, 2016, 20:52 wysłana przez gedeon »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #282 dnia: 29 Marzec, 2016, 21:58 »
Tomek_s przytoczył cytat z książki "W pustyni i w puszczy" W innej książce tego samego autora jest opis pewnej bitwy gdzie, przed nią obie strony tego konfliktu modliły się do tego samego boga o pomyślność.

To co przytoczyłem powinno być w innym wątku. Zamiar mój był inny. Chciałem usłyszeć od Was drodzy pacyfiści, że broni do ręki nie weźmiecie. Nawet jak będą palić Wasz dom i gwałcić Wasze żony. Czy będziecie sie zasłaniać strażnicowymi absurdami.

Kto pierwszy sie wypowie?
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec, 2016, 22:03 wysłana przez tomek_s »
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #283 dnia: 29 Marzec, 2016, 22:22 »
To co przytoczyłem powinno być w innym wątku. Zamiar mój był inny. Chciałem usłyszeć od Was drodzy pacyfiści, że broni do ręki nie weźmiecie. Nawet jak będą palić Wasz dom. ;) Czy będziecie sie zasłaniać strażnicowymi *pier***.
Akurat to co pisze "Strażnica" niewiele mnie obchodzi, a na pewno nie kieruję się w życiu celami w niej gloryfikowanymi. Dlaczego jak były śJ wypowie się na temat KK to od razu co niektórzy przypinają mu łatkę zdominowanego przez Strażnicę?
A co do mnie. Wojna jako coś najstraszniejszego w historii ludzkości to jedno, tam strzelają do siebie nieznane sobie osoby, które znalazły się w tym konflikcie, bo ktoś z kimś na górze się pokłócił, giną niewinni cywile, dzieci, kobiety, staruszkowie. A osoby które tą wojnę wywołały są bezpieczne i siedzą sobie daleko za linia frontu i słuchają rad generałów. I pod tym względem jestem pacyfistą.  A obrona domu i rodziny, to drugie. I pod tym względem nie jestem pacyfistą.  A i jeszcze jedno, do głowy by mi nie przyszło, dać poświęcić broń której miałbym używać do obrony.
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec, 2016, 22:30 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #284 dnia: 29 Marzec, 2016, 22:28 »
Tomku Chętnie Tobie odpowiem na pytanie,ale zadaj te pytanie gdzie indziej.Ten wątek dotyczy KK,a nie pacyfistów i ich poglądów na obronę gwałconych żon. Żony już sa gwałcone przez muzułmanów w europie.Kto pierwszy chwyci za broń?Pytanie poboczne do mojego wcześniejszego pytania:czy można używać nie pokropionej święcona wodą broni?
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec, 2016, 22:30 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s