Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126044 razy)

Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #165 dnia: 07 Marzec, 2016, 21:29 »
Bez obaw. W tej religii mnie wyniosą ;)
Każdego kiedyś wyniosą. Jednego ksiądz, innego pop, jeszcze komuś "świecki mistrz ceremonii" mowę strzeli...
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline bernard

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #166 dnia: 07 Marzec, 2016, 21:37 »
I bardzo dobrze. To znaczy, że dobrze się czujesz w swojej religii. I tak trzymaj :). Podobnie jak śJ będący w organizacji nie czuja piętna swojej religii. Piętno dopiero się czuje, wychodząc z danej religii.
Ps. Bardzo się ciesze, że skończyła się pyskówka, i przepychanka w tym temacie, a zaczęła kulturalna dyskusja :)
Odchodzac z KK do WTS -u jakos zadnego pietna po Kosciele nie mialem.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #167 dnia: 08 Marzec, 2016, 06:50 »
Odchodzac z KK do WTS -u jakos zadnego pietna po Kosciele nie mialem.

To miałeś szczęście  :)
Ja niestety byłem bardzo zaangażowany w życie wspólnoty kościoła. Może dlatego moje "przebudzenie się" było tak dla mnie traumatyczne  :(
U mnie zaczęło się od zderzenia z dwulicowością księży. Z dwojakimi odważnikami.  >:(
Dopiero później, dzięki pewnym osobom zacząłem samodzielnie czytać Biblię i...się potoczyło.
Czy mam dzisiaj traumę, czy czuję odrazę do kościoła?
Odpowiedź brzmi nie!
Odkąd zrozumiałem na czym polega instytucjonalność religii, stałem się pod tym względem wolnym człowiekiem  :)
Oczywiście wielu z Was na tym forum przedstawia wspaniałe aspekty działalności kościoła instytucjonalnego, podobnie jak są niewątpliwie zasługi w pewnych dziedzinach WTS-u...
Ale dla mnie to nie wystarcza, żebym zaufał człowiekowi i jego słowom  :(
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #168 dnia: 08 Marzec, 2016, 10:00 »
Jaki jest prawdziwy powód usunięcia imienia Bożego przez KK w obrzedach liturgii?Czy to jedyny prawdziwy powód,aby zmienić oryginalny tekst?Rozumiem,że ma byc niewypowiedziane.Ale dlaczego niezapisane?
 Watykan zmienia imię Boga
Zamiast niego, trzeba używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan. W liście skierowanym do biskupów Stolica Apostolska przypomina, że zgodnie z hebrajską tradycją imię Boga ma pozostać niewypowiedziane.

"Jahwe", zgodnie z dyrektywą, ma zniknąć z liturgii słowa, pieśni kościelnych i modlitw, oraz z tekstów i przekładów biblijnych, gdzie dotąd używano Starotestamentalnego tetragramu JHWH.

W polskiej liturgii nie będzie problemów, ponieważ Boga określamy mianem "Pan". Ale już Amerykanie będą mieli spore kłopoty.

Waszyngtoński magazyn "Catholic" sporządził listę pieśni kościelnych na indeksie. Większość z nich rozpoczynają słowa: "Będę chwalił Jahwe" (I will Bless Yahweh), czy "Jesteś blisko Jahwe" (You are near Yahweh).

Ojciec Ronald E.Brassard z jednej z Waszyngtońskich parafii wypowiadając się na łamach "Catholic" podkreśla, że "decyzja Papieża nawiązuje do tradycji Starego Testamentu i jest dobra. Pokazuje, bowiem wielką wrażliwość Kościoła Katolickiego na naszych Braci Żydów".
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan-zmienia-imie-boga/m221g
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec, 2016, 10:04 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #169 dnia: 08 Marzec, 2016, 10:14 »
A więc z uwagi na wrażliwość ludzi zmieniamy tekst Biblii??? :o
A teraz ze względu na muslimów co w niej zmienimy? Usuniemy Jezusa jako Syna Bożego i zrobimy Go jednym z proroków?
A może tak zmienimy tekst aby była w Biblii reinkarnacja? To by zadowoliło hindusów... :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Noc_spokojna

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #170 dnia: 08 Marzec, 2016, 11:48 »

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan-zmienia-imie-boga/m221g

Tytuł artykułu -
"Watykan zmienia imię Boga"

Tytuł jest kłamstwem.

Czy jeśli o Andrzeju powiem - pan, to zmienię jego imię?
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Tusia

  • Gość
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #171 dnia: 08 Marzec, 2016, 15:57 »
Tytuł artykułu -
"Watykan zmienia imię Boga"

Tytuł jest kłamstwem.

Czy jeśli o Andrzeju powiem - pan, to zmienię jego imię?

Sam tytuł w onecie jest manipulacją. To tak, jakbym czytał Strażnicę.

"Francis Arinze przesłał do wszystkich konferencji episkopatu na świecie rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Papieża w obrzędach liturgii należy unikać stosowanego dotąd biblijnego imienia Boga: Jahwe - donosi "Tygodnik Powszechny".

A więc całą sprawa opiera się o Liturgię. W Bibliach katolickich i w komentarzach nikomu nie przyszło do głowy wymazać imię Boże.

http://piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz1.html






Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #172 dnia: 08 Marzec, 2016, 19:30 »
Jaka jest przyczyna unikania imienia Bożego w obrzędach liturgii?Czy ze względu na wrażliwość braci żydów?Co złego byłoby w używaniu imienia podczas obrzędów liturgii?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #173 dnia: 09 Marzec, 2016, 08:44 »
 Nowe światła pojawiają się również w KK.Możemy przeczytać o tym w : IIKonstytucja Apostolska
FIDEI DEPOSITUM ogłoszona z okazji publikacji KATECHIZMU KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO opracowanego po Soborze Powszechnym Watykańskim II.''Musi brać pod uwagę wyjaśnienia nauki, które w ciągu dziejów duch święty wskazał Kościołowi. Konieczne jest także, by pomagał rozjaśniać światłem wiary nowe sytuacje e problemy, które w przeszłości nie istniały.

Nowy Katechizm zawiera zatem rzeczy nowe i stare (por. Mt 13, 52), ponieważ wiara pozostaje zawsze ta sama, a zarazem jest źródłem wciąż nowego światła.'' http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/konstytucje/fidei_depositum_11101992.html                                      Czy w piekle jest rzeczywisty ogień czy nie?Katechizm kardynała Pietro Gasparriego:587. Na czym polegają kary potępionych?

Kary potępionych polegają na tym, że:nie mogą oni nigdy oglądać Boga;doznają najstraszliwszych mąk ognia piekielnego, który jest ogniem rzeczywistym, co pali a nie niszczy; doznają też potępieni mąk z powodu ciemności, wyrzutów sumienia i niewymownego smutku i rozpaczy, oraz z powodu towarzystwa szatanów i innych potępionych.
http://www.piusx.org.pl/katechizm/12
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #174 dnia: 09 Marzec, 2016, 13:46 »
A więc całą sprawa opiera się o Liturgię. W Bibliach katolickich i w komentarzach nikomu nie przyszło do głowy wymazać imię Boże.

Hmmm...
A trzecie wydanie tzw. Biblii Tysiąclecia?
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Tusia

  • Gość
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #175 dnia: 09 Marzec, 2016, 16:10 »
Hmmm...
A trzecie wydanie tzw. Biblii Tysiąclecia?





W moim artykule podaję inne Biblie, które nie są czytane podczas Liturgii w kościele.

http://piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz1.html


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #176 dnia: 09 Marzec, 2016, 20:50 »
A więc całą sprawa opiera się o Liturgię. W Bibliach katolickich i w komentarzach nikomu nie przyszło do głowy wymazać imię Boże.





Zaraz zaraz. W/g mnie zastąpienie imienia boga (Jahwe) zwrotem "Pan Bóg" lub "Bóg" jest właśnie wymazaniem imienia, a pozostawieniem tylko tytułu. To w końcu w tłumaczeniu biblii zaakceptowanym przez KK jest użyte imię boga w ilości zgodnej z oryginałem, czy nie? Bo widzę że tutaj jeden komentarz zaprzecza drugiemu.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #177 dnia: 09 Marzec, 2016, 21:22 »
Jak sobie ŚJ radzili z Biblią Tysiąclecia, gdy nie mieli jeszcze PNŚ po polsku?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #178 dnia: 09 Marzec, 2016, 21:32 »
Jak sobie ŚJ radzili z Biblią Tysiąclecia, gdy nie mieli jeszcze PNŚ po polsku?
Kiedy ze mną śJ prowadzili "studium biblijne" korzystaliśmy z BW. Potem były "Pisma greckie w przekładzie nowego świata" i z BW korzystaliśmy tylko jeżeli chodziło o cytaty ze ST. NT był już cytowany z przekładu "świadkowskiego". A jak kupowałem BW, to zostało mi zasugerowane, że najlepiej kupić od brata "X", który zajmował się dystrybucją BW. Teraz tak sobie myślę...licho wie czy nie przepłaciłem ;) ;D
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #179 dnia: 09 Marzec, 2016, 21:59 »
Jak sobie ŚJ radzili z Biblią Tysiąclecia, gdy nie mieli jeszcze PNŚ po polsku?

Pytam dlatego, że chyba nie lada wyczyn przeforsować nauki z Brooklinu (szczególnie Nowy Testament) posiadając przy sobie Biblię Tysiąclecia. 

Chociaż, jak widzę przewrotną książeczkę "Czego naprawdę uczy Biblia" i zachwyty nad nią studiujących... to jestem w stanie we wszystko uwierzyć.
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec, 2016, 22:05 wysłana przez tomek_s »
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),