Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?  (Przeczytany 17685 razy)

Offline Roszada

Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« dnia: 01 Grudzień, 2015, 19:49 »
Czy zbawienie tylko u Świadków Jehowy?

Towarzystwo Strażnica przedstawia w swych publikacjach dwa rodzaje wypowiedzi. Jedne zdają się wskazywać, że tylko w tej organizacji jest zbawienie, a drugie, iż nie tylko Świadkowie Jehowy będą wybawieni.
Porównajmy te teksty.

Zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy

„(...) Strażnicy w roku 1936, powiedziano: »Pismo Święte wyraźnie potwierdza, że w Armagedonie Jehowa zniszczy ludy ziemi, a zachowa tylko tych, którzy przestrzegają Jego przykazań i trzymają się Jego organizacji...«” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 170).

„Ci, którzy pragną zbawienia, muszą się udać do organizacji Bożej, uzyskać wstęp do niej i na zawsze w niej pozostać. Jest to rzeczywiste miasto ucieczki (...) istnieje mocne miasto, które daje zbawienie. Jest to nasze miasto” (Strażnica Nr 12, 1953 s. 14 [ang. 01.10 1952 s. 603]).

„Poza moralnie czystą organizacją Bożą nie ma życia wiecznego” (Strażnica Nr 6, 1961 s. 10).

„Jehowa, który stworzył olbrzymie sekwoje na żywe świadectwo trwałości, zadbał też o to, żebyśmy jako Jego rozumne stworzenia mogli nabyć wytrwałości za pośrednictwem Jego Słowa, ducha i organizacji, aby na tej podstawie dostąpić zbawienia” (Strażnica Nr 22, 1970 s. 13).

„Studiujący Biblię muszą się zapoznać z organizacją »jednej trzody«, o której mówił Jezus w Jana 10:16. Muszą w pełni zrozumieć, że przynależność do organizacji Jehowy jest niezbędna do zbawienia” (Nasza Służba Królestwa Nr 11, 1990 s. 7).

„Ale jeśli odsuniemy się od organizacji Jehowy, w żadnym innym miejscu nie znajdziemy prawdziwej radości ani nadziei na zbawienie” (Strażnica Nr 18, 1993 s. 22).

„Noe i jego bogobojni domownicy ocaleli dzięki schronieniu się w arce, a nasze ocalenie zależy od okazywania wiary oraz od lojalnej współpracy z ziemską częścią wszechświatowej organizacji Jehowy” (Strażnica Nr 10, 2006 s. 22-23).

Zbawienie niekoniecznie w organizacji Świadków Jehowy

„Czy Świadkowie Jehowy uważają, że tylko oni zostaną wybawieni? Świadkowie Jehowy są przekonani, iż znaleźli religię prawdziwą. W przeciwnym razie by ją zmienili. Podobnie jak członkowie innych wyznań, żywią nadzieję na wybawienie. Wiedzą jednak, że nie mają prawa rozstrzygać, kto tego dostąpi. Sędzią jest Bóg i to On o tym decyduje (Izajasza 33:22)” (Strażnica 01.11 2008 s. 28).

„Czy wierzą, że tylko oni zostaną zbawieni? Ależ nie. Miliony ludzi, którzy w minionych stuleciach nie byli Świadkami Jehowy, zmartwychwstaną i będą mieć możliwość pozostania przy życiu. Wiele ludzi obecnie żyjących może jeszcze opowiedzieć się po stronie prawdy i sprawiedliwości przed nadejściem „wielkiego ucisku” i ci również dostąpią zbawienia. Ponadto Jezus powiedział, żebyśmy nie sądzili jedni drugich. My patrzymy na wygląd zewnętrzny; Bóg patrzy na serce. Widzi wszystko dokładnie, a sądzi miłosiernie. Do sądzenia upoważnił Jezusa, a nie nas (Mateusza 7:1-5; 24:21; 25:31)” (Świadkowie Jehowy — kim są? W co wierzą? 2001 s. 29-30; patrz też podobnie Świadkowie Jehowy w dwudziestym wieku 1989 s. 29).

Widzimy, że Świadkowie Jehowy mają dwa zestawy odpowiedzi, na zadane pytanie, czy tylko oni będą zbawieni.


Offline M

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień, 2015, 23:42 »
Bo to są dwa zestawy odpowiedzi dla różnych osób. Ten drugi zestaw to odpowiedzi "pod publikę", w takim samym tonie w jakim wypowiadał się G. Jackson podczas przesłuchania w Australii. Tak samo często szeregowi ŚJ odpowiadają gdy zarzuca im się, że wynoszą się ponad drugich uważając, że tylko oni dostąpią zbawienia - zetknąłem się z tym już kilka razy. "Nie, my wcale tak nie uważamy, że tylko my będziemy zbawieni". Taaa... Tak jakby się wstydzili do tego przyznać.

Zupełnie inny przekaz jest wewnątrz: dla samych głosicieli oraz dla zainteresowanych. Ci są co rusz przekonywani, że opuszczenie organizacji = pewna śmierć w Armagedonie.


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Grudzień, 2015, 09:39 »

   Mam podobne zdanie ca M....
Zależy komu są owe poglądy są przedstawiane i jak chcemy wypaść.  Te pierwsze aż kipią od zarozumialstwa i narcyzmu.
Te drugie pokazują....o my jesteśmy pokorni, nie uważamy się za tych naj...naj...

To takie "normalne" dla tej organizacji, są plastyczni i lubią być zawsze cacy. :P
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Grudzień, 2015, 10:23 »
Bo to są dwa zestawy odpowiedzi dla różnych osób.
Też tak przypuszczałem, tym bardziej, że te drugie odpowiedzi są też opublikowane na jw.org i pochodzą głównie z publikacji dla ludzi (Kim są ŚJ?, ŚJ w XX w.), a w Strażnicy z 2013 jest tylko odsyłacz do:

http://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/faq/kto-zostanie-zbawiony/

Skorowidz podaje:

*** dx86-13 Wybawienie ***
jak odpowiadać na pytanie: „Czy uważacie, że tylko wy zostaniecie zbawieni?”: w13 1.5 2; w08 1.11 28; jt 29-30; br78 29

A więc, nie jak uczymy, tylko jak odpowiadać ludziom. ;)

« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień, 2015, 10:51 wysłana przez Roszada »


Offline Szyszoonia

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Grudzień, 2015, 10:27 »
"My patrzymy na wyglad zewnetrzny, Bog patrzy na serce (...) do sadzenia upowaznil Jezusa a nie nas"

Piekne slowa, szkoda tylko, ze puste i nie maja zadnego pokrycia. No bo niby co robi Komitet sadowniczy???
 


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Grudzień, 2015, 20:34 »
"My patrzymy na wyglad zewnetrzny, Bog patrzy na serce (...) do sadzenia upowaznil Jezusa a nie nas"

Piekne slowa, szkoda tylko, ze puste i nie maja zadnego pokrycia. No bo niby co robi Komitet sadowniczy???

  Obłuda nad obłudami. A tak się afiszują z wersetami...nie sądźcie abyście nie byli....

Pamiętam kiedyś był wykład na temat młodzieży i przekleństw. Starszy tak ładnie mówił, aż miło.
Za jakiś czas idę do szkoły między blokami na skróty, a tam w krzakach słyszę....ty taki owaki jak ci to a tamto...i sypie się łacina podwórkowa. Podchodzę bliżej, a tam ww starszy wyprowadzał pieska na spacer, było zimno a piesek nie chciał się załatwić.
Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie powiedziała. Dzień dobry wujku, co tak krzyczysz na pieska? :)
 
 I później miałam za swoje. Każdą moją odpowiedź uważał za mało precyzyjną. Albo wyrywał do odpowiedzi jak się nie zgłaszałam.

Taki to był nam miłościwie panujący brat K.... :D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Grudzień, 2015, 15:21 »
Jeszcze taki nowy fragment sugerujący, że organizacja jest ważna:

„Podobnie mądrze jest uważnie przyjrzeć się religii [w ang. a religious organization]. Jeśli jakąś wyznajesz, w gruncie rzeczy powierzasz jej swoje życie duchowe. W grę wchodzi twoje zbawienie” (Strażnica 01.07 2013 s. 3).

Krytyka zbawienia przez organizację

„Nie wolno nam brać udziału w żadnej współczesnej formie bałwochwalstwa, takiej jak oddawanie czci wizerunkom czy symbolom przez określone gesty albo przypisywanie zbawienia człowiekowi lub organizacji” (Strażnica Nr 21, 1990 s. 26).

„BAŁWOCHWALSTWO (...) formy: (...) przypisywanie zbawienia człowiekowi lub organizacji” (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 1986-2000, 2003 s. 36-37).


Offline Roszada

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Grudzień, 2015, 15:35 »
No i jeszcze osławiony fragment:

Wskazówki organizacji Jehowy, od których będzie zależało nasze życie, według ludzkiej oceny mogą się wtedy wydać niepraktyczne. Wszyscy musimy być gotowi usłuchać każdego polecenia, jakie otrzymamy, bez względu na to, czy z naszego lub strategicznego punktu widzenia będzie ono rozsądne, czy też nie” (Strażnica 15.11 2013 s. 20).


Offline Roszada

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Grudzień, 2015, 15:39 »
Termin „organizacja” niebiblijny :)

„Czy mamy prawo twierdzić, że Bóg posiada swoją organizację, albo mówić o organizacji Bożej, skoro w Biblii nie występuje słowo »organizacja«, nawet w językach oryginalnych?” (Strażnica Rok CII [1981] Nr 24 s. 23).

„W Biblii nie występuje słowo »organizacja«, a wyrażenie »organizacja Boża« było w latach dwudziestych czymś zupełnie nowym” (Strażnica Nr 17, 1998 s. 8).

Nemo: Poprawiłem  :)


Offline Roszada

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Grudzień, 2015, 15:48 »
A tu nie tylko organizacja ale i publikacja ratująca nasze życie ;):

"Warto się nad tym zastanowić, zanim rozpowszechnimy jakąś publikację. Gdyby była wyblakła, zabrudzona, miała rozdarcia czy też pozaginane rogi, źle świadczyłoby to o naszej organizacji i mogłoby odwrócić uwagę czytelnika od pięknej i ratującej życie treści naszych publikacji" (Nasza Służba Królestwa Nr 10, 2011 s. 7).


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Grudzień, 2015, 17:09 »
Czy zbawienie tylko u Świadków Jehowy?

Czy zbawienie tylko u Świadków Jehowy?

Towarzystwo Strażnica przedstawia w swych publikacjach dwa rodzaje wypowiedzi. Jedne zdają się wskazywać, że tylko w tej organizacji jest zbawienie, a drugie, iż nie tylko Świadkowie Jehowy będą wybawieni.
Porównajmy te teksty.

Zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy
(...)
Zbawienie niekoniecznie w organizacji Świadków Jehowy
(...)
" Widzimy, że Świadkowie Jehowy mają dwa zestawy odpowiedzi, na zadane pytanie, czy tylko oni będą zbawieni."
"Powyżej dziurek w nosie" miałam już tych i innych dwuznacznych nauk CK, dwuznacznych wyjaśnień, dwuznacznych odpowiedzi w/g CK.
Potem dziwić się, że mózg nie wytrzymuje i dopadają śJ depresje i jej konsekwencje. W moim zborze, co wiem to cztery osoby leczyły się u psychiatry i korzystały z pomocy psychologa.
Dziękuje Roszado za zebranie tych informacji w poście.










Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Grudzień, 2015, 19:31 »
"Ze sprawozdania za rok służbowy 2014 wynika, że lud Boży z zapałem i gorliwością głosi dobrą nowinę o Królestwie (Mat. 24:14). Dzięki służbie od drzwi do drzwi, specjalnym kampaniom z traktatami i zaproszeniami oraz świadczeniu publicznemu prawda biblijna dociera do ludzi na niespotykaną dotąd skalę. Jednak żeby ktoś został wybawiony, musimy studiować z nim Biblię i pomóc mu stać się uczniem Jezusa (1 Tym. 2:4). "

Pytanie pod akapitem: 1. Co jest niezbędne, żeby ludzie zostali wybawieni?

(NSK, lipiec 2015)

Czy wielka rzesza jest ludem Bożym?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Grudzień, 2015, 19:46 »
No świetny tekst, nawet się nie spodziewałem, że w roku 2015 coś takiego było.
Dałem go na innych forach tak:
Cytuj

Tekst z 2015 roku, z lipca:

Co jest niezbędne, żeby ludzie zostali wybawieni? Ze sprawozdania za rok służbowy 2014 wynika, że lud Boży z zapałem i gorliwością głosi dobrą nowinę o Królestwie (Mat. 24:14). Dzięki służbie od drzwi do drzwi, specjalnym kampaniom z traktatami i zaproszeniami oraz świadczeniu publicznemu prawda biblijna dociera do ludzi na niespotykaną dotąd skalę. Jednak żeby ktoś został wybawiony, musimy studiować z nim Biblię i pomóc mu stać się uczniem Jezusa (1 Tym. 2:4).” (Nasza Służba Królestwa Nr 7, 2015 s. 1).

Jest tu podana nieprawda, bo ŚJ studiują z nim książkę, a nie Biblię!


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Grudzień, 2015, 18:52 »
No i jeszcze osławiony fragment:

Wskazówki organizacji Jehowy, od których będzie zależało nasze życie, według ludzkiej oceny mogą się wtedy wydać niepraktyczne. Wszyscy musimy być gotowi usłuchać każdego polecenia, jakie otrzymamy, bez względu na to, czy z naszego lub strategicznego punktu widzenia będzie ono rozsądne, czy też nie” (Strażnica 15.11 2013 s. 20).

  A więc nic się nie zmieniło przez te lata, trzeba każdy absurd brać jako dobrodziejstwo z niebios, nie dyskutować tylko wykonywać .  W przeciwnym razie nici z raju.

 Miałam może z 14 - 15 lat i był u nas wykład. Z mównicy grzmiał jeden starszy i padają słowa....matko czy jesteś gotowa się wyrzec swojego dziecka, jeśli to nie będzie posłuszne zasadom płynącym od Jehowy? Popatrzyłam na moją matkę, a on pokiwała znacząco głową, aż mnie przeszedł zimny dreszcz. Wyobraziłam sobie jak wyrzuca mnie z domu.
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: Czy zbawienie tylko w organizacji Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Grudzień, 2015, 18:57 »
Miałam może z 14 - 15 lat i był u nas wykład. Z mównicy grzmiał jeden starszy i padają słowa....matko czy jesteś gotowa się wyrzec swojego dziecka, jeśli to nie będzie posłuszne zasadom płynącym od Jehowy? Popatrzyłam na moją matkę, a on pokiwała znacząco głową, aż mnie przeszedł zimny dreszcz. Wyobraziłam sobie jak wyrzuca mnie z domu.
Nie mogę lubika za toi dać :-\, ale nie wyobrażam sobie mojej świętej pamięci mamy w takiej sytuacji. Nie chce mi się wierzyć, by była do tego zdolna. :-\