Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich  (Przeczytany 930 razy)

Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« dnia: 13 Marzec, 2023, 12:51 »
Będąc świadkami jehowy jaki mieliście stosunek do innych wyznań protestanckich?

W Stanach to przecież większość, więc powinno to znaleźć odzwierciedlenie w polityce i naukach Towarzystwa Strażnica.

Co prowadzi do refleksji, czy aby Strażnica jaką czytaliśmy w Polsce nie była redagowana pod naszą kulturę? Pamiętam prawie wyłącznie krytykę kościoła katolickiego, podczas gdy w USA to 23% społeczeństwa. Duża mniejszość, ale nie tyle by uczynić to sednem swojej krucjaty religijnej.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2023, 13:03 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Marzec, 2023, 09:47 »
Wydaje mi się, że z tego powodu, że apologetyka w publikacjach była i jest mocno wymierzona w Kościół Katolicki, to w krajach katolickich jest stosunkowo dużo Świadków.
Intrygujące, że trafia to chyba też do odbiorców prawosławnych bo tam również ORG odnosi sukcesy.

Ciekawy jestem odpowiedzi ex-świadków.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Gostek

Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Marzec, 2023, 10:14 »
Z uwagi na to, że od dłuższego czasu mieszkam za granicą w Niemczech, a tam mniej więcej odsetek osób religijnych stanowią  około 30 procent katolicy i tyle samo ewangelicy. Reszta społeczeństwa, czyli mniej więcej 40 procent to między innymi wyznawcy Allaha, Jehowy, Jezusa oraz ateiści.
Według mnie i chyba innych ŚJ również, największą sympatią daży się wyznawców islamu.
Otóż najwięcej rozmów podczas służby polowej przeprowadza się właśnie z nimi. Są oni prawie ze wszystkim zgodni, co do nauk strażnicy  i biorą często literaturę świadkowską. Myślę, że ludzie ci są najbardziej bliscy głoszonym przez ŚJ dogmatom religijnym.

Jest im razem po drodze, bo jedni i drudzy bardzo poważnie pochodzą do przekazu starotestamentowego i zawarte w nim treści traktują bardzo poważnie.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec, 2023, 10:21 wysłana przez Gostek »


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Marzec, 2023, 13:00 »
Z uwagi na to, że od dłuższego czasu mieszkam za granicą w Niemczech, a tam mniej więcej odsetek osób religijnych stanowią  około 30 procent katolicy i tyle samo ewangelicy. Reszta społeczeństwa, czyli mniej więcej 40 procent to między innymi wyznawcy Allaha, Jehowy, Jezusa oraz ateiści.
Według mnie i chyba innych ŚJ również, największą sympatią daży się wyznawców islamu.
Otóż najwięcej rozmów podczas służby polowej przeprowadza się właśnie z nimi. Są oni prawie ze wszystkim zgodni, co do nauk strażnicy  i biorą często literaturę świadkowską. Myślę, że ludzie ci są najbardziej bliscy głoszonym przez ŚJ dogmatom religijnym.

Jest im razem po drodze, bo jedni i drudzy bardzo poważnie pochodzą do przekazu starotestamentowego i zawarte w nim treści traktują bardzo poważnie.
Ciekawe czy dużo muzułmanów idzie dalej i zostaje śJ?
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Marzec, 2023, 13:10 »
Ciekawe czy dużo muzułmanów idzie dalej i zostaje śJ?

Odwrotnie, zobaczysz sobie na youtube opowieści świadków, którzy przeszli na islam. Islam ma dużo więcej do zaoferowania niż świadkizm, to poważna, duża religia o bogatej kulturze.


Offline Gostek

Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Marzec, 2023, 14:13 »
Tak o paru takich przypadkach słyszałem, kiedy to młodzi wyznawcy Jehowy zkonwertowali na Islam. Ale też sporo islamistów przychodziło na zebrania Świadków Jehowy. Sam prowadziłem z nimi długie rozmowy, w których prawie ze wszystkim co głoszą Świadkowie się zgadzali. Takim jednym przykładem rozbieżności była postać biblijnego Adama, którego to oni uważają za proroka oraz nauka o okupie, którą Muzułmanie odrzucają.


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Marzec, 2023, 15:07 »
Sam prowadziłem z nimi długie rozmowy, w których prawie ze wszystkim co głoszą Świadkowie się zgadzali.

Muzułmanin na przejściu na świadkizm nic nie zyska, za to może stracić proporcjonalnie do świadka odchodzącego z organizacji, o ile nie jeszcze bardziej. Poza tym islam jest religią bardziej witalną i bardziej uduchowioną. Aczkolwiek słyszałem, że konwertyci często mają problem z integracją w jego szeregi, które są mocno oparte na więziach etnicznych i klanowych. W efekcie konwertyci często łączą się w mikrogrupki z innymi konwertytami z tej samej kultury.

W Stanach podobno muzułmańska populacja afroamerykanów przechodzi powoli w fazę schyłku, sekularyzuje się i traci na wierze, natomiast rozwija się populacja arabska.


Offline Gostek

Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Marzec, 2023, 23:26 »
Ciekawe czy dużo muzułmanów idzie dalej i zostaje śJ?

Nie, nie zbyt dużo. Aczkolwiek jest parę zborów tureckich i perskich. W Kolonii chyba nawst dwa zbory tureckie są.


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Marzec, 2023, 02:11 »
Nie, nie zbyt dużo. Aczkolwiek jest parę zborów tureckich i perskich. W Kolonii chyba nawst dwa zbory tureckie są.

Co oni takiego widzą w Organizacji?


Offline Gostek

Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Marzec, 2023, 08:42 »
Co oni takiego widzą w Organizacji?

To samo co  o inni ludzie. Myślę że szczerych ludzi do orgu przyciąga chęć bliższego poznania Boga. W innych religiach tego nie dostają.. Muzułmanie są bardzo podobni do katolików, bo wierzą głównie w to co przekazali im rodzice. Koranu podobnie jak katolicy biblii w ogóle nie czytają. W rozmowach powtarzają tylko to, co gdzieś usłyszeli. A do meczetu chodzą w piątki tylko i wyłącznie mężczyźni, po to tylko żeby się tam wspólnie pomodlić oraz wysłuchać recytowanego fragmentu koranu po arabsku. Wszystko to trwa jakąś niecałą godzinę . Kobiety w religijnych obrzędach nie uczestniczą. Ba nawet w pogrzebach swoich bliskich nie biorą udziału. Mają przestrzegać tylko narzuconych regół, które wymiśliła ich religia. To wszystko. U Świadków dostają prawdziwą religijną papkę albo ucztę, ja to mawiają sami świadkowie. 😊
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec, 2023, 08:45 wysłana przez Gostek »


Offline Sebastian

Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec, 2023, 09:56 »
Będąc świadkami jehowy jaki mieliście stosunek do innych wyznań protestanckich?
w moim rodzinnym Karpaczu oprócz katolików mieszka garstka ewangelików, uczęszczających do świątyni Wang

uważałem (uważaliśmy) protestantów za część tego samego Babilonu Wielkiego do którego zaliczano Kościół Katolicki
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec, 2023, 13:36 »
Koranu podobnie jak katolicy biblii w ogóle nie czytają. W rozmowach powtarzają tylko to, co gdzieś usłyszeli.

No zobacz, nie wiedziałem. Myślałem, że jest u nich z tym lepiej. A że świadki to interesująca alternatywa to nigdy bym nie przypuszczał. Media raczej robią atmosferę, że religijność rdzennych muzułmanów jest na dużo wyższym poziomie, bo że rozmaici konwertyci szybko się zniechęcają i odchodzą to jest wiadome.

Zwłaszcza to, że koranu nie czytają to mi się w głowie nie mieści, myślałem, że jest odwrotnie.

Mówimy tutaj o Turkach?


Offline Mahershalalhashbaz

Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Marzec, 2023, 18:15 »
Koran to materiał właściwie stworzony do melorecytacji i w tej postaci jest przyswajany. Muzułmanie mogą go nie czytać zbyt często ale ci bardziej religijni często go słuchają. Kilku gości znam z pracy co se to puszczają w samochodach a czasem i z telefonu słychać jak leci to kiedy chodzą po firmie. Z tego co mówili są różne nagrania i poszczególne z nich mają różne walory artystyczne, jeden gość ma ładniejszy głos a drugi wyraźniej wymawia słowa w klasycznym arabskim, inny bardziej melodyjnie śpiewa etc. Nie wiem czy oni tacy są ogólnie czy ci z mojej firmy tacy trafili ale ziomy traktują religijne rytuały jako nieodzowną część dnia, rygorystycznie przestrzegają postu w ramadanie i robią modlitwy w ciągu dnia; mają specjalne modlitewne dywaniki w stołówce i też robią spotkania religijne w sali konferencyjnej. Jeden z pracowników jest takim jakby księdzem w cywilu i poza normalnie wykonywaną pracą także prowadzi te spotkania. Inny z kolesi mnie pytał w co wierzę  to mu powiedziałem że jestem nihilistą i uważam wszelkie religie za narzędzia kontroli i ucisku.
nihilista


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Marzec, 2023, 19:14 »
traktują religijne rytuały jako nieodzowną część dnia, rygorystycznie przestrzegają postu w ramadanie i robią modlitwy w ciągu dnia; mają specjalne modlitewne dywaniki w stołówce i też robią spotkania religijne w sali konferencyjnej.

A jakiej są narodowości?

Inny z kolesi mnie pytał w co wierzę  to mu powiedziałem że jestem nihilistą i uważam wszelkie religie za narzędzia kontroli i ucisku.

I jak to skomentował?


Offline Gostek

Odp: Stosunek ŚJ do wyznań protestanckich
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Marzec, 2023, 19:47 »
No zobacz, nie wiedziałem. Myślałem, że jest u nich z tym lepiej. A że świadki to interesująca alternatywa to nigdy bym nie przypuszczał. Media raczej robią atmosferę, że religijność rdzennych muzułmanów jest na dużo wyższym poziomie, bo że rozmaici konwertyci szybko się zniechęcają i odchodzą to jest wiadome.

Zwłaszcza to, że koranu nie czytają to mi się w głowie nie mieści, myślałem, że jest odwrotnie.

Mówimy tutaj o Turkach?

Trudno ich rozgryźć, bo z jednej strony, uważają, że koran tłumaczony na języki inne niż arabski jest sfałszowany i należy go recytować tylko w języku arabskim. A z drugiej strony niewiernym proponują go  w swoich językach. Otrzymałem go bezpłatnie w języku polskim i niemieckim. Rozpowszechniają broszury w których udawadniają, że Mohammed był zapowiadany w starym i nowym testamencie. Uważają, że w miejscach gdzie w Biblii jest mowa o pocieszycielu i duchu świętym, to mowa jest o przyjściu proroka Mohammeda.