Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Islam a świadkowie jehowy  (Przeczytany 786 razy)

Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Islam a świadkowie jehowy
« dnia: 17 Marzec, 2023, 20:00 »
W innym wątku trochę o tym podyskutowaliśmy, ale temat jest na tyle interesujący, że zasługuje na własny.

Pamiętam, że w przeciwieństwie do innych religii, które towarzystwo strażnica atakuje jadowicie, w stosunku do islamu byli neutralni, a może nawet życzliwi. Nawet książka Człowiek poszukuje Boga, której celem była krytyka wszystkich możliwych wyznań oprócz własnego, w temacie islamu zachowywała się w sposób stonowany.

Świadkowie szanują muzułmanów czy się ich boją?

Liczą na to, że będą ich nawracać czy może sami są przez nich nawracani?

Myślę, że świadkowie zazdroszczą muzułmanom ich gorliwości i wpływów politycznych, tego że są szanowani jako mniejszość. Szanują też za konsekwentny monoteizm.
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec, 2023, 20:13 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Gostek

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marzec, 2023, 20:40 »
Myślę, że dobrze by było przenieść tamte wywody tutaj. 🤗


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec, 2023, 18:55 »
Muzułmanie i Żydzi to monoteiści. Wszyscy unitarianie dzielą z nimi wspólną doktrynę Boga. Stąd może ta sympatia?
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Gostek

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec, 2023, 18:59 »
Tak, chociaż każda religia z osobna uważa, że to ona jest najbliżej prawdziwego Boga i ma jego uznanie.


Offline Gostek

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marzec, 2023, 15:13 »
Z moich obserwacji to najbardziej fanatyczni wyznawcy Allaha pochodzą z Jemenu, Maroka i Tunezji. Ogólnie stopień fanatyzmu religijnego w tej religi jest z reguły najsilniejszy u osób niewykształconych i z małych miasteczek i wiosek. Muslimy z dużych miast oraz takich krajów jak Iran, Irak i Turcja są najbardziej pro zachodni i najmniej religijni. Ot taka zależność. Zasada znana wszędzie, bo im bardziej człowiek jest zacofany, tym bardziej jest podatny na manipulację innych ludzi. 🙄


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marzec, 2023, 20:40 »
Z moich obserwacji to najbardziej fanatyczni wyznawcy Allaha pochodzą z Jemenu, Maroka i Tunezji. Ogólnie stopień fanatyzmu religijnego w tej religi jest z reguły najsilniejszy u osób niewykształconych i z małych miasteczek i wiosek. Muslimy z dużych miast oraz takich krajów jak Iran, Irak i Turcja są najbardziej pro zachodni i najmniej religijni. Ot taka zależność. Zasada znana wszędzie, bo im bardziej człowiek jest zacofany, tym bardziej jest podatny na manipulację innych ludzi. 🙄
Tak jak protestanci, katolicy i prawosławni.


Mój nauczyciel na studiach był muzułmaninem. Religijnym. Świetny gość. Bardzo miło go wspominam. Selim Chazbijewicz. Aczkolwiek ten jego wiersz pochwalny wobec Jarosławna. Tu mnie zaskoczył.  https://pl.wikipedia.org/wiki/Selim_Chazbijewicz
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Gostek

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Marzec, 2023, 21:14 »
Tak, tylko zwyczaje polskich  Tatarów różnią się całkowicie od tych arabskich. Mają chyba tylko Koran wspólny. Reszta to dwa inne światy.


Offline Aliki

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Marzec, 2023, 12:21 »
Jedno i drugie. Muzułmanie są bardzo liczną społecznością, można ich nawracać i kasę ciągnąć.
Jednocześnie są skrajnie niebezpieczni... Mieszkam w Niemczech, tu się sporo widzi ..
W zborze dochodzi do takich skrajności, że jeśli np. kobieta jest sj a mąż katolikiem to ona ma choćby w sądzie walczyć o prawo do zabierania dzieci do sk. Ale już zupełnie inaczej wygląda to gdy ona jest sj a on muzułmaninem. Znam takie pary osobiście. Starsi spotykają się z taką żoną i przypominają jej, że mąż jest głową i ona ma mu być posłuszna we WSZYSTKIM. Jeśli on jej pozwoli chodzić na zebrania i głosić to ma się cieszyć, a o dzieci niech się nie martwi, jak dorosną to może będą chciały studium...
Trzęsą d... z obawy że coś mogłoby spaść na Warwick.


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Marzec, 2023, 16:26 »
W zborze dochodzi do takich skrajności, że jeśli np. kobieta jest sj a mąż katolikiem to ona ma choćby w sądzie walczyć o prawo do zabierania dzieci do sk. Ale już zupełnie inaczej wygląda to gdy ona jest sj a on muzułmaninem.

Mąż pozwala by żona zmieniła wiarę?


Offline Gostek

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Marzec, 2023, 16:38 »
Pracowałem w jednym czasie z kilkunastoma Muzułmaninami z różnych krajów. Byli tak od siebie różni, że nawet to co poniektórzy nie chcieli ze sobą razem pracować. Jedni pili alkohol, drudzy nie. Jedni jedli wieprzowinę a inni nie. Jeden Irańczyk prosił mnie nawet, żebym mu z Polski kiełbasę krakowską przywiózł. 😊Najlepiej wspominam Kurdów z Turcji, byli bardzo tam w Turcji prześladowani i nawet mieli dożywotni zakaz wjazdu do Turcji...
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec, 2023, 16:42 wysłana przez Gostek »


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Marzec, 2023, 17:00 »
Pracowałem w jednym czasie z kilkunastoma Muzułmaninami z różnych krajów. Byli tak od siebie różni, że nawet to co poniektórzy nie chcieli ze sobą razem pracować. Jedni pili alkohol, drudzy nie. Jedni jedli wieprzowinę a inni nie. Jeden Irańczyk prosił mnie nawet, żebym mu z Polski kiełbasę krakowską przywiózł.

U nas też w sumie w teorii to katolików z 90% w społeczeństwie, ale jak zaczniesz drążyć który z nich zna pismo święte, co niedzielę chodzi do kościoła, przestrzega postu, powstrzymuje się od seksu przedmałżeńskiego i antykoncepcji, to ci wyjdzie, że tych modelowych katolików jest kilka procent.


Offline Gostek

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Marzec, 2023, 17:20 »
Najbardziej luzacka i tolerancyjna do innych wyznań, religia muzułmańska to Allewici. Pochodzą przeważnie z Syrii Iranu  lub Iraku. Niektórzy z nich obchodzą nawet chrześcijańskie święta. Widziałem u nich nawet na ścianach w domu obrazy z wizerunkiem Maryji i Jezusa, chociaż oficjalnie to Muslimy obrazów postaci świętych nie uznają. Jednak Allewici odbiegają od tych standardów. Są przez inne religie muzułmańskie uznawani za sektę. Mówi się, że pochodzą od Allego, wujka Mohammeda.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec, 2023, 17:45 wysłana przez Gostek »


Offline Aliki

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Marzec, 2023, 21:43 »
Te mieszane pary, które ja poznałam to Półka - Turek, Arab, Irakijczyk... Niegrzeczna dziewczyna od sj, która wyszła za islamistę bo się po prostu zakochała.
Nie sądzę, żeby jakikolwiek muzułmanin pozwolił żonie zmienić wyznanie, to by się raczej inaczej skończyło...


Offline Gostek

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Marzec, 2023, 22:56 »
Jest jakiś dziwny cichy sojusz między świadkami a takimi wyznaniami jak Żydzi i Muzułmanie. Ich to świadki raczej nigdy w swych publikacjach nie atakują. Co innego odnośnie religii chrześcijańskich. Hm, trochę to wygląda dziwnie. 🤔


Offline Sebastian

Odp: Islam a świadkowie jehowy
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Marzec, 2023, 11:43 »
Hm, trochę to wygląda dziwnie.
czysty pragmatyzm.

Gdyby werbalnie zaatakowano islam, Warwick mógłby wylecieć w powietrze a Dziewięciu Pajaców mogłoby zginąć śmiercią męczeńską...

Gdyby werbalnie zaatakowano religię żydowską, Warwick mógłby utracić wsparcie prawne a może i finansowe od "właścicieli USA"...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)