Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak pije Świadek Jehowy?  (Przeczytany 2881 razy)

Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Październik, 2022, 15:50 »
Witaj Sebastian: to historia z 50-ciu lat w tedy byłem młodzianem, kiedy wydarzyło się - pozdrawiam  :)


brat_straszny

  • Gość
Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Listopad, 2022, 15:00 »
Co mi się w tym wywiadzie podoba - przyznał, że większości świadków Jehowy ciężko jest pójść po pomoc do specjalisty np. psychologa, terapeuty. Nie nazwał tego wprost, ale można wywnioskować, że na świadkach wywierana jest duża presja aby nie przyznawać się do słabości, które typowo uznają oni za bolączki 'ludzi ze świata'.

Żeby było ciekawiej - aktywny, ciągle będący w zborze świadek Jehowy. Nie wydaje mi się aby był przebudzony, przynajmniej nic w jego wypowiedziach tego nie zdradza. Mimo wszystko dziwi mnie kwestia tego, że zdecydował się w ogóle na wystąpienie u Sekielskiego, dziennikarza znanego ze swojego krytycznego podejścia do religii i panującej w niej obłudy.
Czy za występ w programie, w którym jawnie przyznaje się że, że świadkowie Jehowy również mają problemy alkoholowe - czy nie grożą za to jakieś konsekwencje w zborze?

« Ostatnia zmiana: 10 Listopad, 2022, 15:14 wysłana przez brat_straszny »


Offline Mahershalalhashbaz

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Listopad, 2022, 22:29 »
Też oglądałem ten wywiad. Przyszło mi do głowy że mogła to być część medialnego kontrataku zarządzonego przez ciało kierownicze. Ostatnio był opublikowany przeciek z Betel w Warwick, ten gdzie facet który tam pracuje ujawnił że nastroje są fatalne, lockdown wywołał falę depresji, nałogów i przemocowych zachowań w centrali itd. Ujawnił też że ciało kierownicze jest bardzo zaniepokojone przeciekami i materiałami odstępców obnażającymi ich i że mają już tego dosyć i planują przechodzenie do kontrnatarcia. Jak dla ten mnie wywiad doskonale się w to wpisuje.
Dotychczas ich działalność w mediach internetowych była dosyć prymitywna. Robili fałszywki z dwudziestokilkulatkami udającymi nastolatków-jutuberów mówiących o "rzeczywistych" problemach nękających jehowicką młodzież i jak sobie z nimi radzić.
A ten wywiad jest na dużo wyższym poziomie. Elokwentny, zadbany, dobrze wyglądający dżentelmen wypowiada się w nim "szczerze i otwarcie" (cudzysłowów użyłem bo de facto powiedział w tym wywiadzie dużo mniej niż przemilczał) na temat problemu jaki może dotknąć nas wszystkich. Wyszedł taki ciepły miły przekaz - sami widzicie, jehowi są tacy cudowni i starają się żyć zgodnie z Pismem Świętym, zobaczcie jaki przyjemny facio jest u nich starszym, no dusza człowiek, do serca przytul - ale jednak to też tylko ludzie i niektórzy z nich mieli trudne dzieciństwo zanim ich Organizacja przygarnęła. Brawa dla starszego że się dzielnie przyznał że tkwi w szponach nałogu.
Ani słowa o tym jak ta Organizacja właściwie go popchnęła głębiej w nałóg wysyłając go do Rosji w latach 90-tych, dając mu olbrzymie w tamtych czasach i w tamtym miejscu "kieszonkowe" i stawiając go w pozycji lokalnego władcy sekty, właściwie bez kontroli zarządu a z nieograniczoną włądzą nad zborami i niekwestionowalnym autorytetem. Ani słowa o braku wsparcia i ignorowaniu jego nałogu dopóki był użyteczny dla korporacji. Ani słowa do ciśnienia wywieranego na starszych. Zaledwie nieśmiałe aluzje co do zniechęcania przez Towarzystwo do korzystania z terapii. Kłamstwa o uprzedzeniach "ludzi ze świata" co do jehowych przez co jest trudno się im przyznać do nałogu.
Niestety żeby się przez te manipulacje brata alkoholika przedrzeć trzeba dysponować pewnym aparatem pojęciowym a mało kto niebędący EXJW go posiada.
nihilista


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Listopad, 2022, 07:55 »
Swoją drogą, czy nie przypomina Wam to tego co dzieje się ogólnie wśród księży w kościołach różnych wyznań? Jak oni wchodzą w alkoholizm. Jak ciężko im z tego wyjść. Jak panują wśród nich klimaty depresyjne. Wiem, że tak jest wśród pastorów protestanckich, zapewne w innych denominacjach też. Taki ciężar podwójnego życia, którego niektórzy nie potrafią unieść.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Storczyk

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Listopad, 2022, 10:48 »
Czy za występ w programie, w którym jawnie przyznaje się że, że świadkowie Jehowy również mają problemy alkoholowe - czy nie grożą za to jakieś konsekwencje w zborze ?
Dokładnie, bardzo się uzewnętrznia.
Nawet z żoną razem prowadzą kanał na YouTube o współuzależnieniu.
W sumie to jest całkiem normalne i nic odkrywczego że mamy różne słabości.
Ale świadki nie piją nie palą są święci dla ogółu i starają się ten PR podtrzymywać za wszelką cenę.
Za taki przekaz na temat ludu Jehowy ten człowiek powinien mieć komitet i być wykluczony.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad, 2022, 11:07 wysłana przez Storczyk »


Offline Sebastian

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Listopad, 2022, 11:08 »
wbrew temu co pisze przedmówczyni, uważam, że głównemu bohaterowi NIE GROZI komitet sądowniczy...

kiedyś miał przywileje, ale teraz (jak domniemuję) już je dawno utracił, więc zapewne nic więcej starszyzna nie jest w stanie przeciwko Bratu Radkowi zrobić.

ot, po prostu "niegrzeczny" brat Radek "niegrzecznie" udziela się w internecie, a aniołowie smucą się z tego powodu, ale... nie ma na brata Radka "paragrafu" w książce "Paście", więc spoko...

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Storczyk

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Listopad, 2022, 15:43 »
A powinien w świetle zasad i dla przykładu  ;)
Jeszcze publicznie jako aktywny świadek( sumienie ma mocne) coś tu nie gra ?
Albo może gra,  jest ukrytym odstępcą  :)
A paragraf rozpasania, tam się nic nie przedawnia.

« Ostatnia zmiana: 11 Listopad, 2022, 15:45 wysłana przez Storczyk »


Offline Turbulent_Business

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Listopad, 2022, 15:51 »
A powinien w świetle zasad i dla przykładu  ;)
Jeszcze publicznie jako aktywny świadek( sumienie ma mocne) coś tu nie gra ?
Albo może gra,  jest ukrytym odstępcą  :)
A paragraf rozpasania, tam się nic nie przedawnia.

Nie jest odstepca. 30 sekund filmu o ONZ na jego kanale wystarczy do sklasyfikowania go jako beton

https://youtu.be/5QHMkHjvDjg
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Storczyk

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Listopad, 2022, 16:05 »
Ale to, że religia gromadzi ogromne pieniądze wykorzystując naiwność ludzką zauważa :)
Szkoda, że nie zna przekrętów tej w której tkwi.



Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Listopad, 2022, 16:28 »
(mtg): choć zna smak ''wody ognistej'' mimo wszystko wypowiada się dyplomatycznie, potrafi przykuć uwagę innych.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Listopad, 2022, 19:02 »
Też oglądałem ten wywiad. Przyszło mi do głowy że mogła to być część medialnego kontrataku zarządzonego przez ciało kierownicze. Ostatnio był opublikowany przeciek z Betel w Warwick, ten gdzie facet który tam pracuje ujawnił że nastroje są fatalne, lockdown wywołał falę depresji, nałogów i przemocowych zachowań w centrali itd. Ujawnił też że ciało kierownicze jest bardzo zaniepokojone przeciekami i materiałami odstępców obnażającymi ich i że mają już tego dosyć i planują przechodzenie do kontrnatarcia. Jak dla ten mnie wywiad doskonale się w to wpisuje.

Ciekawa koncepcja, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że chyba żadna organizacja religijna nie transformuje
tak szybko jak ŚJ.


Offline Estera

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Listopad, 2022, 21:08 »
Nie jest odstepca. 30 sekund filmu o ONZ na jego kanale wystarczy do sklasyfikowania go jako beton
https://youtu.be/5QHMkHjvDjg
   Poza tym to jest ich dzialalność na której zarabiają.
   W informacji tego bloga jest konkretna cena ile biorą za konsultację od 30-100 euro za godzinę.
   https://www.youtube.com/channel/UCuOroXpaCwetpUP2YKjtjng/about
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline PoProstuJa

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Listopad, 2022, 22:26 »
Nie znam osobiście tego Radosława, mogę się tylko domyślać jaką miał motywację do wystąpienia na tym kanale.

Moim zdaniem postanowił "zareklamować" się na kanale Sekielskiego, który ma sporo widzów. Dzięki temu więcej osób może dotrzeć na jego kanał na YouTube oraz korzystać odpłatnie z jego usług.

Nie sądzę aby JW.ORG za ten wywiad coś mu zrobił - np. komitet sądowniczy - bo nie ma do tego podstaw. On nie zrobił niczego złego. Nie postawił organizacji w złym świetle, ponieważ jego historia jest Świadkom bardzo na rękę. On tłumaczy, że miał trudne dzieciństwo i popadł w nałogi. A dzięki Świadkom z tego wyszedł. Co prawda później wrócił do nałogu, ale wg jego narracji nie przez Świadków, tylko przez to, że wcześniej (przed chrztem) nie poszedł na terapię.

Druga sprawa jest taka, że nie da się go w zborze zdegradować, bo nie ma z czego go "zrzucić". Jeżeli Radosław pojechał za granicę, pracuje (bądź pracował) jako robotnik na budowie i jest w zborze obcojęzycznym, to najprawdopodobniej ma status zwykłego głosiciela. Jakie więc przywileje można mu odebrać? Zgłaszanie się na Strażnicy...? (to niewielka strata).

Trzecia kwestia jest taka, że Radosław był kiedyś osobą ważną w organizacji, a obecnie prawdopodobnie ma w niej niski status. A że jest to człowiek elokwentny, lubiący skupiać na sobie uwagę (np. bardzo przywiązuje uwagę do swojego wyglądu), to zapewne chce być kimś więcej niż tylko zwykłym głosicielem. Działalność na YouTube umożliwia mu to.

Być może, że kolejną motywacją Radosława do wystąpienia w programie była jego troska o Świadków (bo zapewne zna dużo uzależnionych i widzi jak marnieją w organizacji).

Ja ogólnie pomysł Radosława na wystąpienie w tym programie odbieram pozytywnie. Przełamał pewne tabu, które Świadkowie ukrywają... No bo przecież o nałogach u ludzi w organizacji się nie mówi.

Z drugiej strony aż ciężko mi uwierzyć, że mając ciągły dostęp do Internetu, w tym do potencjalnie "odstępczych" treści Radosław nadal jest aktywnym Świadkiem.
Aczkolwiek jest to możliwe jeśli założymy, że "Świat" kojarzy mu się z dzieciństwem i dorastaniem, czyli z patologią. Natomiast u Świadków dostał coś lepszego. Mógł w organizacji awansować, wykazać się jako nadzorca podróżujący. Moim zdaniem to była rola, która bardzo mu pasowała, bo takie uwielbienie ze strony braci mogło mu schlebiać i budować jego poczucie własnej wartości (w przeciwieństwie do wydarzeń z jego dzieciństwa, które mogły bardzo nadwątlić jego samoocenę, wiarę w siebie, poczucie własnej wartości itd.).

P.S. Jestem ciekawa czy skoro Radosław udziela płatnych porad/konsultacji osobom uzależnionym od alkoholu, to znaczy, że ma ukończoną jakąś szkołę/kursy dla osób pomagającym osobom uzależnionym, czy też korzysta tylko z własnego doświadczenia jako (obecnie) niepijący alkoholik?


Offline Opatowianin

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Listopad, 2022, 19:27 »
Ale to, że religia gromadzi ogromne pieniądze wykorzystując naiwność ludzką zauważa :)
Szkoda, że nie zna przekrętów tej w której tkwi.

(pogrubienie moje)

Albo po prostu nie chce zauważyć. Jak przystało na strasznicowego propagandystę.


Offline Lovely

Odp: Jak pije Świadek Jehowy?
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Listopad, 2022, 09:03 »
Piękna laurka dla SJ. Piękna. Lubiłam Sekielskich za prawdę o kościele, szkoda, że nie przygotował się, aby poznać prawdę o SJ.
Tak, to ten świat - ojciec przemocowy + problemy alkoholowe, koledzy z więzienia, a ŚJ są dobrzy. ŚJ wyciągnęli go z nałogu, dali mu szansę realizacji swoich marzeń. Potem nie zdegradowali go, ale musieli dla Jego dobra (z tym się akurat zgadzam). A wykluczenia nie są złe, są dobre. Ogólnie to organizacja zachęca, aby chodzić do psychologów, psychiatrów, gdy jest taka potrzeba (a zachęcała w latach 90-tych i 2000?). Czasem może starsi, którzy są wspaniali, ale nie są specjalistami w leczeniu alkoholizmu odradzali terapię, ale oficjalnie to "teraz to widzi" są zachęty do leczenia.
Z każdym takim wywiadem trudniej jest opowiedzieć jak było naprawdę, że chociażby leczenie psychiatryczne było bardzo piętnowane jak wszędzie indziej w tamtym czasie w Polsce. Do tego dochodziło ogromne poczucie winy, żeby nie powiedzieć źle o organizacji (nawet jak ktoś się wybrał). A nie wiem czy duża ma wartość terapia, gdy nie możesz być szczery zwłaszcza przed samym sobą 😊
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad, 2022, 09:05 wysłana przez Lovely »