Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2 Tym 3:16 - 3 pytania do SJ zachwalających swój wspanialy przeklad Biblii  (Przeczytany 4066 razy)

Offline Roszada

Tak w ogóle to i tak postęp, że wszystkich ŚJ obejmuje Ap. :)
Jeszcze niedawno pisali, że ona dla namaszczonych:

„Całe Objawienie jest zaadresowane przede wszystkim do namaszczonych chrześcijan, którzy będą zamieszkiwać Nowe Jeruzalem” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 318).


Offline kredek

Dobra dyskusja nie jest zła. Sam się dzieki niej musialem nieraz doszkalac, troche rzeczy doczytac, troche przypomniec. Z mojej strony same plusy. Kredeku mam nadzieje ze tez odniosles z tego jakies korzysci. A że bylo napiecie to coz, lepsze to niz bezkrytyczne rozmawianie o tym jaka to organizacja wspaniała lub poltorej godzinne "studium" o niczym. Mamy zupelnie inne wyobrazenie w temacie i niech tak zostanie. W koncu mamy do tego prawo:) Kredku dzieki za rozmowę i smacznej kawusi życzę!

Nie no, kawusia była wyśmienita, biorąc pod uwagę mentalne towarzystwo. No bo przecież po co rozmawiać, o tym czy owym, z poglądem bliskim do swojego? Aby wspólnie loda lizać? Kawa jest ok, ale piwo w realu z exami smakuje lepiej. :)


Aż tak to bym nie przesadzał. Przeciętny świadek jest ignorantem i 99,99% z nich nie ma zielonego pojecia o tym o czym Kredek pisze. Broni swego zdania tak jak i ja czy ty  I tyle. Szanujmy wymiane zdań.

Fakt, że  chlopina patrzy na nas z góry, co widac w postach,  ale za podchwicenie tekstow o papierkach po curierkach ma bonusa.... Mi tez pokora by sie czasamu przydala, jak pewnie kazdemu z nas. Z mojej strony zwykła wymiana zdań. Można się rozejść;)

Włodku,

wiem, że większość przywołań pochodzi z LXX, ale z ciekawości badałeś pozostałe? Ja w to jeszcze nie wnikałem, ale gdzieś mi się tam o oczy obiło, że część pasuje tez do Pięcioksiąg Samarytanskiego. Zwykła ciekawość, bez ukrytych złośliwości.

"Syndrom oblężonej twierdzy". Nie przejmuj się. To normalne, gdy jest się jedynym w temacie, który akurat "jej" broni :) Czasem... bo po cóż temat, wokół którego można i "piwko" wypić...? 
Papierki... skrzywienie zawodowe. Opierdalam wszystkich, tylko nie siebie :)
Skoro jednak jesteśmy przy zwykłej ciekawości...

https://sjwp.pl/informacje-prosto-z-kanalu/2-tym-316-3-pytania-do-sj-zachwalajacych-swoj-wspanialy-przeklad-biblii/msg245035/#msg245035
"Zdaje mi sie, ze wymienialem. Tak z glowy:

- Faryzeusze (stanowiacy wiekszosci "soboru" w Jamni. Wspomniane tam ksiegi to kolekcja faryzejska - tutaj masz forme najbardziej zblizona do tego, co np teraz uzywaja swiadkowie PS - Flawiusz tez byl faryzeuszem)
"



https://piotrandryszczak.pl/jan_lew_swiadkowie_jehowy_kanon_starego_testamentu_i_faryzeusze.html
"Dopiero po zburzeniu Jerozolimy (70 r. po Chr.) grupa żydowskich doktorów, usiłujących zachować to, co pozostało z przeszłości, zebrała się ok. 90 r. w Jamni (...) i oficjalnie uznała ścisły kanon faryzejski" (W. Harrington, Klucz do Biblii, Warszawa 1997, str. 48)."


Przypomnij mi może, z jakiego to stronnictwa wywodził się Paweł, piszący 2Tm 3:15. 16?



słowo święty było w nowym testamencie używane w wielu różnych znaczeniach.

W ilu różnych znaczeniach było używane w kontekście "pisma"?



Łukasz opisując to co się wydarzyło w drodze do Emaus wspomina o Pismach a nie o Piśmie.

Łk 24,27 oraz 32
I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.

I mówili nawzajem do siebie: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?


A już koronnym argumentem na to że Pawłowi nie chodziło o "całe Pismo" tylko o "wszelkie Pismo", czyli wiele Pism a nie jedno, jest najbliższy kontekst. W zdaniu poprzednim mówi bowiem o Pismach w liczbie mnogiej.

2Tym 3,15-16
Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. 16 Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości

A ja bym się jednak upierał przy tym, że kolorek ma znaczenie :)



W Jerozolimie znajdowała się synagoga Żydów z diaspory (Dz 6:9), więc i tam rozbrzmiewał głos odczytywanej Septuaginty.

"Niektórzy zaś z synagogi, zwanej [synagogą] Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem" Dz 6:9.

Cytowany ST w Nowym jest w większości przypadków (z 350 cytatów ok. 300) oparty na Septuagincie, a nie na tekście hebrajskim.

No to który z tych cytatów pochodzi z apokryfów, zamieszczonych w Septuagincie w I w.?


Mój mistrz, biblista ks. Andrzej Kowalczyk, pisał, badając to, że:

(...)

Takie, jak te ostatnie, niedawno znajdywano, a wcześniej uważano, że Justyn Męczennik cytował z księżyca LXX.

Czy z tego samego LXX cytował Paweł? Ciekawym badań...


Zarżniętym żem w czasie,..  ale zaglądać będę.  ;D  A co tam...


Offline Roszada

Cytuj
No to który z tych cytatów pochodzi z apokryfów, zamieszczonych w Septuagincie w I w.?
Chwalisz się że znasz Pisma a zadajesz pytania jak dzieciak?

Jakżeś taki uczony i wszystkim hurtem odpowiadasz to może zamieścisz tu swoją wykładnię, a nie pokrzykiwanie i obśmiewanie.

Twoi faryzeusze całą Septuagintę uznali za apokryf, a ty głupkowate pytania zadajesz. ;D
Cytuj
Zarżniętym żem w czasie,..  ale zaglądać będę
Zamiast zaglądać poducz się, a nie banialuki strażnicowe wstawiasz. :)
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec, 2022, 19:12 wysłana przez Roszada »


Offline kredek

Chwalisz się że znasz Pisma a zadajesz pytania jak dzieciak?

Nigdy nie ignoruj pytań z ostatniej ławki.


Jakżeś taki uczony i wszystkim hurtem odpowiadasz to może zamieścisz tu swoją wykładnię, a nie pokrzykiwanie i obśmiewanie.

Dostałeś pytanie. Jeśli jest owo dla Ciebie wyśmianiem, żal mi tych, którzy uważają, że coś się od Ciebie nauczyli. 


Twoi faryzeusze całą Septuagintę uznali za apokryf, a ty głupkowate pytania zadajesz. ;D

Gdyby Twoi uczynili podobnie, pytań by nie było :)


Zamiast zaglądać poducz się, a nie banialuki strażnicowe wstawiasz. :)

Liczyłem na Twój profesorski poziom. Sam stań z boku i oceń.
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec, 2022, 19:49 wysłana przez kredek »


Offline Roszada

Cytuj
W I w.? Czyli w wieku nauczania Pawła?
No to doucz mnie, please... kiedy?

A skąd to wiesz?

Ty myślisz, że ja taki głupi jak ty mądry? ;D
Widzę odgrywasz fircka w zalotach. :)

Wszystko już jasne:
https://sjwp.pl/informacje-prosto-z-kanalu/2-tym-316-3-pytania-do-sj-zachwalajacych-swoj-wspanialy-przeklad-biblii/msg245171/#msg245171

Teraz sobie drap co chcesz. :)
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec, 2022, 20:02 wysłana przez Roszada »


Offline Turbulent_Business

Oj Kredku ja to już się swoje napisałem i nie chce mi się dalej. Było miło:) Teraz się poprzekmarzaj z Roszadą jak się wam obu chce. Ja mam wakacje:)
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Oj Kredku ja to już się swoje napisałem i nie chce mi się dalej. Było miło:) Teraz się poprzekmarzaj z Roszadą jak się wam obu chce. Ja mam wakacje:)
To nie moja kategoria. :)
Ja tego typu ludzi zaliczam do sekciarzy-prywaciarzy, to znaczy do takich co majstrują jak chcą. :)


Offline Roszada

Używanie nieparlamentarnych słów kwalifikuje się na cmentarz.


Offline Gwałcidusza

A ja bym się jednak upierał przy tym, że kolorek ma znaczenie :)
To sobie kup kolorowankę i temperówkę kredek.  :)
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec, 2022, 00:51 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Sebastian

A ja bym się jednak upierał przy tym, że kolorek ma znaczenie :)
pytanie: iloma kolorami atramentu apostoł Paweł napisał 2 list do Tymoteusza? i gdzie wstawiał znaki interpunkcyjne?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)