Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków  (Przeczytany 1928 razy)

Offline PoProstuJa

Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« dnia: 03 Czerwiec, 2022, 20:54 »
Każdy kto był / jest Świadkiem wie o tym, że w organizacji używane są charakterystyczne słowa czy nawet całe zwroty, a także panuje w niej dress code dotyczący wyglądu np. na zebraniach.
Oprócz tego są takie zachowania, które są wymagane od Świadków oraz takie, które są tępione.

Słowa i zasady składają się na tajny kod Świadków i potrafią tak się wryć w mózg, że później człowiek używa ich mimowolnie... Ale również stają się one takim swoistym znakiem rozpoznawczym, dzięki któremu swój potrafi rozpoznać swego, czyli jeden Świadek drugiego Świadka.
To nie są zwykłe słowa - one mają swoje ukryte znaczenia, tak jak choćby w Polsce symbol: 5 gwiazdek i 3 gwiazdki.

Proponuję kolejną zabawę na złamanie KODU Leonarda da Vinci... Wróć!... kodu JW.ORGa! I stworzenie z niego słowniczka. Zapewne są takie słowa / zachowania, które były charakterystyczne w określonych latach i być może nawet obecni długoletni Świadkowie ich nie znają?!

Ja podam dwa przykłady, począwszy od tego, który mnie najbardziej wkurza...

1. Słowo: PRAWDA
U Świadków słowo "prawda" nie jest zwykłym słowem oznaczającym przeciwieństwo kłamstwa / fałszu. Gdy mówią "prawda", to mają na myśli swoją religię, swoje wierzenia, cały swój styl życia i bycia.
Jako przykład użycia tego słowa można podać następujące zdania:
- "Opowiedz nam jak poznałeś PRAWDĘ?!"
- "Jak długo jesteś W PRAWDZIE?!"
- "Bóg ocali członków religii PRAWDZIWEJ"
- "Czy jej dzieci też są W PRAWDZIE?"
- "Ja też byłam WYCHOWYWANA W PRAWDZIE"

A jaką znajdujemy definicję Prawdy w słowniku?
https://sjp.pwn.pl/szukaj/prawda.html
 prawda I
1. «zgodna z rzeczywistością treść słów, interpretacja faktów, przedstawienie czegoś zgodne z realiami»
2. «to, co rzeczywiście jest, istnieje lub było»
3. «zasada dowiedziona naukowo lub wynikająca z doświadczenia, uważana powszechnie za niepodważalną»

Dlaczego mnie to słowo denerwuje? Ano dlatego, że skoro TYLKO u Świadków jest PRAWDA, to znaczy, że u 8 miliardów pozostałych ludzi jest kłamstwo! To jest gigantyczna pycha żeby uważać, że tylko mini garstka ludzi wierzy w PRAWDĘ, a pozostali żyją w błędzie.

Dzięki notorycznemu nadużywaniu słowa PRAWDA, przebudzenie się z tej religii jest bardzo trudne. Bo jeśli tylko u ŚJ jest PRAWDA, to znaczy, że cała reszta jest kłamstwem... i w ogóle ten kłamliwy świat nie ma sensu... A ojcem kłamstwa jest Szatan, zatem cała reszta świata jest w jego władaniu.

Kolejne słowo to: SŁUŻBA

- "Z kim idziesz dzisiaj DO SŁUŻBY?"
- "Byłaś wczoraj W SŁUŻBIE?"
- "Umówimy się DO SŁUŻBY?"
- "Złożyłeś już sprawozdanie ze SŁUŻBY?"
Starsze określenie, używane przez emerytki brzmiało PRACA ("Byłaś już NA PRACY"?) i coraz rzadziej było stosowane.

Co to jest służba według słownika PWN?
https://sjp.pwn.pl/sjp/;2521967

służba
1. «praca na rzecz jakiejś wspólnoty, wykonywana z poświęceniem»
2. «instytucja użyteczności publicznej lub wojsko; też: pracownicy tej instytucji»
3. «działalność tych instytucji»
4. «obowiązki pełnione w określonych godzinach pracy w niektórych instytucjach»
5. daw. «wykonywanie pracy służącego w czyimś domu, gospodarstwie itp. za wynagrodzeniem; też: osoby wykonujące takie prace»

A co przez służbę rozumieją Świadkowie?
Jest to głoszenie przez nich ich wierzeń za pomocą różnych metod, ale tymi najbardziej znanymi jest chodzenie od domu do domu oraz stanie przy wózku z literaturą.

Jednak gdyby głębiej się zastanowić nad tym słowem, to dojdziemy do smutnego wniosku, że CAŁE ŻYCIE ŚWIADKÓW to jest SŁUŻBA!

A skąd o tym wiemy? Choćby z nazwy ich publikacji: "Chrześcijańskie ŻYCIE I SŁUŻBA"

Niby jest między tymi słowami spójnik "I", ale ja bym dała tu śmiało znak równości" ŻYCIE = SŁUŻBA.

Już w samym tytule publikacji Świadek dostaje informację, że on ma SŁUŻYĆ... A komu?
Świadkowie uważają, że Bogu... jednak patrząc na ich stosunek do Ciała Kierowniczego możemy śmiało stwierdzić, że służą tym ludziom... z Ameryki oraz ich menadżerom (starszym zboru), którzy mają za zadanie pilnować porządku w zborze (i podporządkowania).

Tak więc SŁUŻBA to bardzo pojemne słowo! Od razu ustawia Świadków na odpowiednim miejscu... służących!


« Ostatnia zmiana: 03 Czerwiec, 2022, 21:13 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Sebastian

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Czerwiec, 2022, 23:11 »
słowo worek "teokratyczny", czyli w dowolny pozytywny sposób związany z jw.org-iem

są teokratyczne zbory
są teokratyczne małżeństwa
są teokratyczne rodziny
są teokratyczne zebrania
są teokratyczne pouczenia i wymagania
są teokratyczne budowy

itd. itp.




Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Opatowianin

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Czerwiec, 2022, 23:21 »
słowo worek "teokratyczny", czyli w dowolny pozytywny sposób związany z jw.org-iem

są teokratyczne zbory
są teokratyczne małżeństwa
są teokratyczne rodziny
są teokratyczne zebrania
są teokratyczne pouczenia i wymagania
są teokratyczne budowy

itd. itp.

I były TEOKRATYCZNE WOJNY, prowadzone przez naród żydowski, będący w owych czasach "organizacją Jehowy"  ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Offline Gwałcidusza

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 09:48 »
Pisemne sprawozdanie z głoszenia zwane jako: owoc. Nawiązuje do przypowieści o siewcy gdzie ziarna wydały różny owoc. Zapewne zubożenie interpretacji tej przypowieści tylko do głoszenia dało taki efekt. Bo w zborze nic się wręcz nie liczy tylko głoszenie poglądów Strażnicy.


Offline Sebastian

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 09:59 »
co ciekawe, świadkowie Jehowy są chrześcijanami, ale NIE należą do chrześcijaństwa
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Blue

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 10:23 »
Pisemne sprawozdanie z głoszenia zwane jako: owoc. Nawiązuje do przypowieści o siewcy gdzie ziarna wydały różny owoc. Zapewne zubożenie interpretacji tej przypowieści tylko do głoszenia dało taki efekt. Bo w zborze nic się wręcz nie liczy tylko głoszenie poglądów Strażnicy.


Czy gdziekolwiek w literaturze można znaleźć "Owoc" jako nazwę sprawozdania miesięcznego? Tego określenia nie używa się za granicą. Z tego co wiem jest ono związane z czasami zakazu w Polsce. Nadzorcy Obwodu zwracali mi uwagę, żeby nie nazywać sprawozdania owocem, ponieważ nie pochodzi to od niewolnika.


Offline Technolog

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 13:03 »


Czy gdziekolwiek w literaturze można znaleźć "Owoc" jako nazwę sprawozdania miesięcznego? Tego określenia nie używa się za granicą. Z tego co wiem jest ono związane z czasami zakazu w Polsce. Nadzorcy Obwodu zwracali mi uwagę, żeby nie nazywać sprawozdania owocem, ponieważ nie pochodzi to od niewolnika.
Panie, nawet na to znajdą się wersety. Owoc, pochodzi z Biblii, czyli z czegoś więcej niż od Niewolnika. Hmm... w teorii.
Cytuj
„Owoc warg” to ofiara wysławiania dla Boga — to publiczne wyznawanie Jego imienia (Hebrajczyków 13:15).
Przez Jezusa zawsze składajmy Bogu ofiarę wysławiania+, czyli owoc naszych warg+, publicznie mówiąc o Jego imieniu+.


Offline Estera

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 13:04 »
Słowa i zasady składają się na tajny kod Świadków (...)

  "DAĆ ŚWIADECTWO PRAWDZIE" ...
   Lub inny podobny zwrot
  "WYDAĆ ŚWIADECTWO O PRAWDZIE" ...

   W języku potocznym dać świadectwo, to np., wydać, wręczyć dokument potwierdzający coś, przeważnie urzędowego.
   Świadectwo ukończenia szkoły, podstawowej, średniej, świadectwo świadczące o kwalifikacjach czyichś.
   Świadectwo do chrztu, świadectwo pracy itd., itp.
   U śj, ten zwrot oznacza mówienie o naukach strażnicy.

   Ale to chyba nic dziwnego, że takie dziwne słowotwórstwo się tworzy.
   Wśród cech charakteryzujących sekty, jest wymieniany m.in., specyficzny zasób słów i zwrotów.
   Zrozumiałych tylko dla tej określonej grupy wyznawców i ją charakteryzujących.
   Ta swoista nowomowa wymyślona na cele tej konkretnej organizacji tylko poświadcza, że to jest sekta.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 13:10 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Technolog

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 13:05 »
  "DAĆ ŚWIADECTWO PRAWDZIE" ...
   Lub inny podobny zwrot
  "WYDAĆ ŚWIADECTWO O PRAWDZIE" ...
   W języku potocznym dać świadectwo, to np., wydać, wręczyć dokument potwierdzający coś, przeważnie urzędowego.
   Świadectwo ukończenia szkoły, podstawowej, średniej, świadectwo świadczące o kwalifikacjach czyichś.
   U śj, ten zwrot oznacza mówienie o naukach strażnicy.

   Ale to chyba nic dziwnego, że takie słowotwórstwo się tworzy.
   Wśród cech charakteryzujących sekty, jest wymieniany specyficzny zasób słów i zwrotów.
   Zrozumiałych tylko dla określonej grupy wyznawców i ją charakteryzujących.
   Ta swoista nowomowa wymyślona na cele tej konkretnej organizacji tylko poświadcza, że to jest sekta.
Z Biblii:

Cytuj
(Jana 18:37) 37 Wtedy Piłat zapytał: „No więc czy jesteś królem?”. Jezus odpowiedział: „Sam mówisz, że jestem królem. Ja się po to urodziłem, po to przyszedłem na świat, żeby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto opowiada się za prawdą, słucha tego, co mówię”.
https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&pub=nwtsty&srctype=wol&bible=43018037&srcid=share


Offline Estera

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 13:12 »
   I owszem.
   Taki zwrot w Biblii występuje.
   Jednak ludzie na ogół nie kojarzą sobie tego zwrotu z taką czynnością, o jaką chodzi świadkom Jehowy.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline spawarka noego

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 13:38 »
Nie zapominajmy o monarchistycznej fiksacji ŚJ, to jest powszechnemu akcentowaniu swoich teokratyczno-rojalistyczny preferencji politycznych:

„Sala Królestwa”, „Nasza Służba Królestwa”, hasła: „Jedność dzięki Królestwu”, itp.

Wymyślnymi, piętrowymi konstrukcjami można i warto okrasić cokolwiek, dając świadectwo swej duchowej dojrzałości i teokratycznemu usposobieniu.
Choćby wózek z literaturą, nich zwie się górnolotnie „teokratycznym rydwanem i duchowym stanowiskiem biblijnej służby królestwa”.

~~
Stefan oddanie pionierował pomocniczo, dyskretnie wsparty o teokratyczny stojak królestwa.
Faktycznie drzemał, wcześniej namalowawszy sobie flamastrem oczy na powiekach – jak to podejrzał w jednym filmie (nieteokratycznym).
Hamulec wózka pod naporem duchowej masy puścił i Stefan z rumorem pierdyknął o trotuar, czym wreszcie skutecznie wzbudził zainteresowanie.
Pod koniec miesiąca sprawozdał owoc: jedna wizytówka wręczona ortopedzie na oddziale oraz dwie nabrzmiałe śliwy.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 13:40 wysłana przez spawarka noego »


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 13:52 »
(mtg):przebywając na przestrzeni czasu pośród sJ w latach siedemdziesiątych XX w.studiując ks. ''Prawda, która prowadzi do życia wiecznego'', pośród dialektów w tamtym czasie posługiwano się słowami: ''Filistyn", ''konwencja".
Filistyn, to sformułowanie określało osobę nie będącą sJ, natomiast konwencja to letnie leśne spotkanie trwające jeden dzień siedząc na pniakach ściętych drzew, składanych krzesełkach czy leżakach pośród otaczającej leśnej gęstwiny w centrum takiego spotkania była prymitywna scena( na zawieszonym sznurze przewieszony koc albo kapa) przed, którą stał mówca wygłaszający przemówienie, pieśni dobiegały z magnetofonu pełnych trzasków i szumów wszyscy śpiewali jak niewolnicy żydowscy nad brzegami Eufratu. Taki obraz pamiętam, kiedy wspomnę tamte lata.


Offline Sinéad

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 15:29 »
Starsi świadkowie używają czasem zamiast określenia „chrzest” słowa „symbol”
np. „Jestem już 40 lat po symbolu”
2018 - p.i.m.o.


Offline Opatowianin

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 16:10 »
A chlebek i winko, na które można sobie popatrzeć w jeden z wiosennych wieczorów (degustacja dozwolona tylko dla braci archanioła i psychopatów) -  to emblematy.

Czy gdziekolwiek w literaturze można znaleźć "Owoc" jako nazwę sprawozdania miesięcznego? Tego określenia nie używa się za granicą. Z tego co wiem jest ono związane z czasami zakazu w Polsce. Nadzorcy Obwodu zwracali mi uwagę, żeby nie nazywać sprawozdania owocem, ponieważ nie pochodzi to od niewolnika.
W latach 90. w moim ówczesnym zborze określenie "owoc" było w powszechnym użyciu. Powoływano się na Objawienie 22:2 (drzewa życia dające 12 zbiorów owoców - rodzące owoce każdego miesiąca) - tłumaczono że nasze godzinki to są właśnie te owoce. Pamiętam jak jedna gorliwa zainteresowana, kiedy na zebraniu usłyszała że będzie zbiór owocu, później się dopytywała czy czeka nas praca w sadzie  :)
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 16:51 wysłana przez Opatowianin »


Offline Storczyk

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 16:47 »
(mtg):przebywając na przestrzeni czasu pośród sJ w latach siedemdziesiątych XX w.studiując ks. ''Prawda, która prowadzi do życia wiecznego'', pośród dialektów w tamtym czasie posługiwano się słowami: ''Filistyn", ''konwencja".
Filistyn, to sformułowanie określało osobę nie będącą sJ
W latach 90 tych  Filistynów zastąpiono "światusami ".