Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków  (Przeczytany 1926 razy)

Offline Gostek

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 17:00 »
Określenie kobiety, mianem "niewiasta" to też dzisiaj raczej świadkowskie określenie  .
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 17:02 wysłana przez Gostek »


Online janeczek

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 17:39 »
Określenie kobiety, mianem "niewiasta" to też dzisiaj raczej świadkowskie określenie  .

Tu jest problem jak nie wiesz co to znaczy kobieta, to do swoich unikasz ja nadal niewiasta używam. I innych dziewczyno ale imiona są najlepsze biorą pod włos, mam dużo mniej pyskowania nawet jak narozrabiam.

Kobieta w pierwotnym znaczeniu, to ta, która służy przy korycie, zajmuje się chlewem. Wyraz miał pejoratywne znaczenie i uchodził za obelgę. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kobieta
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 6 000
  • Polubień: 8491
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 17:43 »
(mtg): wspomnę też  slang '' idziemy na Niwe(ę)'' lub ''byliśmy na Niwie'', nadmienię też o domowym kserowaniu lub drukowaniu książek itp. takie miejsce zwano ''piekarnią'' w której był kserograf na (denaturat) lub ręcznie robiono odbitki pod osłoną nocy, miałem możliwość dostarczania papieru (ryza 500 arkuszy), tegoż papieru kl.III  szło, szło tego sporo.
Znałem taką drukarnię gdyż w tym domu odbywały się wszystkie zebrania ''ośrodka" (strażnica czarno-biała, książka tegoż koloru i powielona służba) kilka ośrodków tworzył w tedy zbór prowadził go ''sługa ośrodka'', jak wyżej wspomniałem lata 70-te XX w.
Po takim nocnym druku w piekarni cały dom (parterowy) przesiąknięty był denaturatem woń smrodu wyczuwało się na ulicy, tłumaczono co ciekawskim , że zlewano wino i zaprawiano z małą domieszką spirytusu.
   


Offline Gostek

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 17:54 »
Tak Janeczku, masz prawo jak najbardziej używać tej formy do swojej żony, bądź innej kobiety. Ja sam nieraz też w ten sposób określam kobietę.
Jednak pisząc, że zwrot jest typowo określeniem świadkowskim, miałem na myśli jego powszechne zastosowanie wśród ŚJ, bo po za zborem dzisiaj nie za często można go usłyszeć,bo upowszechniona forma określająca płeć żeńską jako "kobieta" jest o wiele częściej używana w potocznej mowie .
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 17:56 wysłana przez Gostek »


Offline Estera

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 18:25 »
   JEDZIEMY DO KAZIKÓW W ODWIEDZINY.
   KAZIKI MAJĄ DO NAS PRZYJECHAĆ.


   Określanie w taki sposób małżeństw w zborach, podkreślając imiennie, kto tam jest głową rodziny.
   Kojarzę sobie, jak taki pewien starszy zboru, w dniu ślubu tłumaczył mi, żebym źle nie odbierała podobnego zwrotu.
   Jak usłyszę, że o naszym małżeństwie mówi się w taki sposób.
   I że to nie jest jakieś celowe, poniżające pomijanie mnie, jako żony z imienia.
   Tylko że tak w zborach jest przyjęte, że mówi się, że jedziemy do Kazików, Mietków, Krzyśków, Janków czy Jarków.
   Jak były dwie głowy rodzin o takich samych imionach, to dla rozpoznania do kogo się jedzie, dodawano nazwę miejscowości.
   Pamiętam, że bardzo dziwne mi się to na początku wydawało.
   Bo jakoś tak nie widziałam żadnej przeszkody, żeby np., mówić: "Jedziemy do Kazika i Krystyny"  :) :)

   GŁOSICIEL.
   PIONIER, PIONIERKA.
   SŁUGA POMOCNICZY.
   STARSZY ZBORU.
   NADZORCA GRUPY SŁUŻBY.
   KOORDYNATOR ZBORU.
   SŁUGA KONT ZBOROWYCH.
   SŁUGA LITERATURY.


   Tytuły zborowe, których wcześniej jako osoba ze świata wchodząca do zboru w takim sensie jak tego używają śj, nie słyszało się.
   Trzeba było się nauczyć, co te tytuły oznaczają.

   PRZEKŁAD NOWEGO ŚWIATA.
   PORZĄDEK NOWEGO ŚWIATA.
   ŻYCIE WIECZNE W RAJU NA ZIEMI.
   ŻYJEMY W ODPOWIEDNIM STRUMIENIU CZASU.
   ŻYĆ W NOWYM PORZĄDKU ŚWIATA.
   ŻYĆ W NOWYM SYSTEMIE RZECZY.


   To dzisiaj częściej słychać świeckie NWO (Nowy Porządek Świata) ale wcześniej tylko u świadków tak mówiło i mówi się o Biblii.
   Czy te zwroty o życiu w nowym porządku świata, czy życiu wiecznym w raju na ziemi.
   Czy nowym systemie rzeczy, to znaczy już po tej wojnie Bożej, zwanej ... Armagedonem ...
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 18:28 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Gwałcidusza

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 20:23 »
Ostatek.


Offline Sebastian

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 20:32 »
Ostatek.
jest cała masa podobnych określeń: Ostatek, 144.000, bracia Króla, Czeladź, Pierwsze Owce, Namaszczeni, itd

są także Drugie Owce, nazywane: Wielką Rzeszą, itd.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Trinity

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 21:04 »
słowa "niejako" i "jakoby"
zawsze mnie konsternowały bo co naprawdę znaczą?
moi ro mieli raz spinę jak ojciec posłużył się w modlitwie sformułowaniem " przyobiecał"
że Bóg nam przyobiecał raj. matka wsiadła na niego że to słowo kojaży jej się źle bo albo Bóg obiecał albo nie, a co to wg za słowo przyobiecał?
a po latach  wyszła pieśń której jest to nieszczęsne przyobiecał nam Bóg. i matka musiała odszczekać choć jej argument wydaje się logiczny


Offline Gostek

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 22:56 »
Jest jeszcze takie słowo, które w literaturze ŚJ występuje bardzo często, a mianowicie - bynajmniej .

Albo - Kanał łączności , Władze zwierzchnie czy też - Ciało Kierownicze , czyż nie są to typowe określenia używane przez ŚJ.?
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 22:59 wysłana przez Gostek »


Offline Matylda

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 23:17 »
Siostra duchowa?
Nie bracie Kaziu, to jest siostra cielasna siostry Danusi😎
Takie zbitki tylko u świadków 😜


Offline Gostek

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Czerwiec, 2022, 23:39 »
Nadanie siostrze lub bratu statusu
-nieczynny
-napomniany
-naznaczony
-zamianowany
-odłączony
-przyłączony
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec, 2022, 23:42 wysłana przez Gostek »


Offline Gwałcidusza

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Czerwiec, 2022, 11:19 »
Obsługa.

- Niewolnik karmi czeladź i dlatego zapewnia obsługę ostatkowi w imię wielkiego suwerena zgodnie z owocem potulnych aż do nowego sytemu, który jest tuż tuż ad dawna. czy pan w to wierzy?


Offline urgent

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Czerwiec, 2022, 12:54 »
Nadanie siostrze lub bratu statusu
-nieczynny
-napomniany
-naznaczony
-zamianowany
-odłączony
-przyłączony
A co z wyłączonym i wykluczonym?
Nie łaska?


Online Gremczak

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Czerwiec, 2022, 13:01 »
Tak bezstronnie na to spojrzeć to każda religia ma swój słowniczek.
Taki kod.
Nie tylko ŚJ.
Dla mnie to nic dziwnego,że ŚJ tak mają.
Pod tym względem nie wyróżniają się.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec, 2022, 13:13 wysłana przez Gremczak »


Offline Matylda

Odp: Słowniczek wyrazów i zachowań - czyli KOD Świadków
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Czerwiec, 2022, 18:14 »
Tak bezstronnie na to spojrzeć to każda religia ma swój słowniczek.
Taki kod.
Nie tylko ŚJ.
Dla mnie to nic dziwnego,że ŚJ tak mają.
Pod tym względem nie wyróżniają się.
Czy ja wiem czy każda.
Katolicy, protestanci, ewangelicy chyba nie mają takiej nowomowy. Katole napewno nie mają. Przynajmniej mi nic nie przychodzi do głowy.
Tymbardziej że u świadków najlepsze hiciory wiążą się z kategoryzowaniem ludzi. Tych swoich i tych obcych.