Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022  (Przeczytany 2347 razy)

Offline audrey

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 11:54 »
Mnie to sie wydaje ze pozyskanie kogokolwiek, zwłaszcza młoda osobę jest obecnie praktycznie niemożliwe. W chwili gdy nawet obecni 60 latkowie śmigają na telefonie w internetach, każdy po nawet udanej rozmowie że świadkami jest w stanie odpalić Google i wpisać świadkowie Jehowy. Gloszenie od domu do domu, jeśli zostanie wznowione to będzie już tylko narzędziem kontroli. I tak nim było, ale raz napięć lat przynosiło jakąś osobę do zboru. Teraz nie ma na to szans.
Ktoś powie - co z Afryką. Odpowiem  - tam ludzie mieszkają w domkach z gliny i krowiego gówna ale telefony większość ma. Obraz Afryki który mamy w głowach to czesto obraz z XX wieku (Polecam książkę Hans Rosling: Factfullnes).

Odbiegając od tematu, ale z sentymentu potwierdzam polecenie. Dzięki tej książce mój proces odcięcia od organizacji ruszył z kopyta.  ;D


dwaswiaty

  • Gość
Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 12:48 »
Tak szczerze, to ja jestem w tym względzie pesymistą.
Po 1975 też dużo odeszło, po 1995 też,  po Australii niby taki wstrząs, ale jakby nie aż tak wielki jak wszyscy by chcieli. Myślę, że ci co wtedy odchodzili, też myśleli, że SJ za chwilę się rozpadną. Trochę tak jak SJ mówią, że niedługo koniec świata, tak ci co odeszli wieszczą koniec SJ. I tak to sie kręci.

Ludziom trudno uczyć się na cudzych błędach. Internet jest pomocny w odkrywaniu prawdy, ale jest równie pomocny w oszukiwaniu. Wiem, że to inna kwestia, ale co z tego, że wiemy, że Ziemia nie jest płaska… nie przeszkodziło to w stworzeniu ruchu płaskoziemców, który jest bardzo popularny na … rozwiniętym Zachodzie… Przykład ze szczepionkami, itd…
Ludzie chcą rozumieć rzeczy na chłopski rozum.

Inna sprawa, SJ żerują na tragediach, a tych nie brakuje. Mimo wszystko swoim pomagają np. teraz uchodźcom. W takich miejscach ludzie będą podatni na religię. Może to się kiedyś zmieni, ale raczej nie za szybko.

To moje luźne przemyślenia - takie na zawodny chłopski rozum ;), niepoparte żadnymi badaniami, itd.


Offline Roszada

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 12:55 »
Tak szczerze, to ja jestem w tym względzie pesymistą.
Czyli będzie rozwój....
Taki jak jest od kilku lat.... ;)


Offline Sebastian

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 13:04 »
moim zdaniem, nie będzie ani wzrostu ani nie będzie jakiegoś szokująco wysokiego spadku ilości wiernych.

Wszystkiego dokona biologia: starzy będą umierali ale nowi nie będą przychodzić i spokojnie powolutku w ciągu pięćdziesięciu lat sekta zmniejszy swoją liczebność 20-krotnie, a może nawet 100-krotnie, osiągając np. ogólnoświatową liczbę 100.000 wiernych (na przykład) w roku 2060 lub 2070

możliwe także, że nikt nie dowie się ilu strażnica ma wiernych, gdyż któregoś pięknego dnia urodzeni w XXI wieku członkowie Ciała Kierowniczego zaprzestaną podawania ilu mają głosicieli itd.

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


dwaswiaty

  • Gość
Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 17:34 »
A może to ogólna tendencja, a nie tylko związana z SJ? Wiem, wiem - to forum o nich, ale pewne tendencje mogą być globalne i dotyczyć ogólnie religii, czy sekt, a nie tylko SJ.
Ostatnio np. głośno o tym, jak mało młodych chodzi na religię w szkole. Podobnie u SJ - młodzi się nie garną.


Offline Roszada

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 17:42 »
A może to ogólna tendencja, a nie tylko związana z SJ?
Nawet jeśli to tendencja ogólna, to przecież ŚJ głoszą, że są wyjątkowi, a Jehowa wybitnie im błogosławi. ;)


dwaswiaty

  • Gość
Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 18:08 »
Nawet jeśli to tendencja ogólna, to przecież ŚJ głoszą, że są wyjątkowi, a Jehowa wybitnie im błogosławi. ;)
A inne religie to głoszą, że są nieprawdziwe albo takie zwyczajne. Nie odpowiedziałeś na pytanie, tylko zmieniłeś temat, tak tendencyjnie trochę. Dla mnie to ogromna różnica. Może dla ciebie żadna.


Offline Roszada

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 18:22 »
A inne religie to głoszą, że są nieprawdziwe albo takie zwyczajne.
Inne nie mówią że są jedynozbawcze, że zbawienia nie można nigdzie osiągnąć. Inne są ekumeniczne.
Inne mówią, że u nich jest 100% prawdy, ale u innych też może być 90% czy mniej.

Właśnie że odniosłem się do pytania, bo je zaznaczyłem.


dwaswiaty

  • Gość
Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 19:00 »
Odniosłeś się, ale nie odpowiedziałeś. To nie jest odpowiedź na pytanie „czy to tendencja ogólna?” To zmiana tematu i zignorowanie pytania.
Nawet jeśli to tendencja ogólna, to przecież ŚJ głoszą, że są wyjątkowi, a Jehowa wybitnie im błogosławi. ;)

Wiele religii ma problem z przyciągnięciem/zatrzymaniem młodych u siebie. Więc przyczyna nie musi leżeć w samych SJ, może leży ogólnie w religii i jej nieatrakcyjności dla młodego człowieka. Zwłaszcza żyjącego w Europie, czy Ameryce Północnej. Ale dla ciebie to nie ma znaczenia, bo cytując: „przecież ŚJ głoszą, że są wyjątkowi, a Jehowa wybitnie im błogosławi. ;)”  Co ma jedno do drugiego…



Offline Roszada

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 19:04 »
No sam sobie dałeś odpowiedź! Brawo! Po co zatem pytanie zadawane? ;D
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec, 2022, 19:15 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 19:12 »
niezależnie od tego jakie są przyczyny, Nawiązując do tytułu biuletynu "życie i służba" można powiedzieć, że "życie" będzie toczyć się dalej, ale "służby" będzie coraz mniej... :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Storczyk

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #41 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 19:18 »
Tak szczerze, to ja jestem w tym względzie pesymistą.
Po 1975 też dużo odeszło, po 1995 też,  po Australii niby taki wstrząs, ale jakby nie aż tak wielki jak wszyscy by chcieli.
Niestety, ale to nie jest takie proste, jak się nam wydaje. Nie każdy przeżyje zderzenie ze ścianą.
A tak to wygląda, gdy rozpada się nasz cały światopogląd.
Przebudzenie  i sprawdzony fakt, że się żyło w iluzji, i zmarnowało wiele lat,  dla zysku kilu panów z Ameryki. Uświadomienie sobie tego, to dzieją się z głową straszne rzeczy. Trauma.
Mózg  wyprze wszystko co mu nie pasuje, aby nas chronić    Wytłumaczy i zaprzeczy.Po prostu nie ogarnie tego.
Trzeba być naprawdę silną psychicznie jednostką, aby to przejść i nie zwariować. Dlatego tak mało osób wychodzi choć ma dysonans.

 




dwaswiaty

  • Gość
Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #42 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 19:59 »
No sam sobie dałeś odpowiedź! Brawo! Po co zatem pytanie zadawane? ;D

Nie tylko nawiążę do twojego pytania, ale też na nie odpowiem:
Ja tak uważam jak napisałem powyżej. To, że zadaję pytanie, nie znaczy, że nie mam jakiegoś zdania. Wychodzę jednak z założenia, że może  ktoś z forumowiczów widzi przyczyny odchodzeni młodych, które są typowe tylko dla SJ, a nie chodzi tylko o ogólną tendencję.
Myślałem, że forum po to jest, ale jednak może nie, bo zachowujesz się, jakby cię to dziwiło.


Offline Sebastian

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #43 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 20:36 »
Wychodzę jednak z założenia, że może  ktoś z forumowiczów widzi przyczyny odchodzeni młodych, które są typowe tylko dla SJ, a nie chodzi tylko o ogólną tendencję
moim zdaniem, w przypadku świadków Jehowy jednocześnie występują zarówno czynniki ogólne (typowe dla całej cywilizacji Zachodu) jak i specyficzne czynniki typowe tylko dla świadków Jehowy.

zarówno młody człowiek wychowany w rodzinie katolickiej jak i młody człowiek wychowany w rodzinie świadkowskiej może uważać mitologię hebrajską za coś nieaktualnego, a życie w strachu za coś niefajnego (i to jest czynnik ogólny)

zarówno młody człowiek wychowany w rodzinie katolickiej jak i młody człowiek wychowany w rodzinie świadkowskiej może uważać że karmienie człowieka wyrzutami sumienia na tle seksualnym to coś niefajnego (i to jest czynnik ogólny)

ale młody człowiek wychowany w rodzinie świadkowskiej ma także dodatkowe powody aby odciąć się od religii swoich rodziców, gdyż np.:

1) dowiedział się z internetu że ŚJ wielokrotnie okazali się fałszywymi prorokami

2) ma własne krytyczne zdanie na temat zakazu transfuzji krwi

3) marzy mu się kariera sportowa

4) chce znaleźć sobie partnerkę życiową lub partnera życiowego i nie ma żadnej dobrej kandydatki lub kandydata w jego zamkniętym środowisku, a więc "szuka na zewnątrz"

to są dodatkowe czynniki które NIE występują np. u młodych katolików w Polsce
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Online Gremczak

Odp: ŻYCIE I SŁUŻBA 9/2022
« Odpowiedź #44 dnia: 02 Czerwiec, 2022, 21:49 »




3) marzy mu się kariera sportowa

4) chce znaleźć sobie partnerkę życiową lub partnera życiowego i nie ma żadnej dobrej kandydatki lub kandydata w jego zamkniętym środowisku, a więc "szuka na zewnątrz"

to są dodatkowe czynniki które NIE występują np. u młodych katolików w Polsce
Ja 3 i 4 punktu nie przestrzegałem.
Za żonę wziąłem sobie z zewnątrz.