Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli  (Przeczytany 6072 razy)

Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Czerwiec, 2020, 22:44 »
Mi się odechciało. :-\
Na dodatek, jak właśnie utworzyłem pierwszy dopisek po polsku, to w czasie gdy wstawiałem kolejny dopisek ze źródłem, to usunięto to pierwotne i zarazem artykuł omawiający książkę, który wstawiła na forum (link) julia.
https://friendlyatheist.patheos.com/2020/05/26/in-new-book-a-prominent-jehovahs-witness-trashes-the-faiths-governing-body/


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Czerwiec, 2020, 12:34 »
Hurraaaaa

Udało się, po kilku próbach i odrzuceniach.
Moderator Leszek Jańczuk (brawo on!) zaakceptował na Wikipedii w haśle Rolf Furuli:
Cytuj
W roku 2020 Furuli, jako Świadek Jehowy, wydał prywatnie po angielsku książkę pt. My Beloved Religion — and the Governing Body, krytyczną wobec Ciała Kierowniczego. Broni w niej większość nauk Świadków Jehowy, krytykuje zaś liczne posunięcia, nauki i zwyczaje wprowadzane przez Ciało Kierownicze oraz nowe wydanie Przekładu Nowego Świata z roku 2013 (np. kwestie finansowe w organizacji, niektóre kwestie dotyczące wykluczania i związane z transfuzją krwi). Z sentymentem wspomina czasy prezesa N. Knorra (zm. 1977). Kryzys Furuliego ma związek szczególnie z rokiem 2019[3].
[3]Hemant Mehta, In New Book, a Prominent Jehovah’s Witness Trashes the Faith’s “Governing Body” FriendlyAtheist.patheos.com, May 26, 2020
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Czerwiec, 2020, 13:48 »
Jak rzekłem, napisałem krótką notkę o Furulim, w formie artykułu:

https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-rolf-furuli-obronca-nauk-swiadkow-jehowy-opuszcza-organizacje,1292.htm

Brawo julia za dostarczony link do artykułu o Furulim.
On był pewnie języczkiem u wagi, że zaakceptowano to jako źródło.
Brawo dla tych co podali link dotyczący książki.

Teraz zebrane to zostało i jako pierwszy pozaforumowy i pozagrupowy na face materiał jest opublikowane. :)

Jeśli komuś zdaje się, że trzeba w tym moim artykule o czymś wspomnieć, to proszę podać, albo tu albo na Priv.
Mam możliwość dopisać. Z emocji nie o wszystkim człowiek pamięta. :-\


Offline Vog

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Czerwiec, 2020, 17:16 »
Niestety wpis szybko został okrojony jedynie do podważania CK:
"W roku 2020 Furuli wydał prywatnie w j. angielskim książkę My Beloved Religion — and the Governing Body, która utrzymuje, że podstawowe doktryny Świadków Jehowy są prawidłowe, ale podważa autorytet Ciała Kierowniczego[3]"
Na ang wiki jest tak samo.


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Czerwiec, 2020, 17:47 »
Tak jest, też dostałem info, że jest walka między samymi Wikipedystami. Ten co zmienia, jest anonimem, więc zapewne ŚJ. :)

Tak więc dobrze że zrobiłem też artykuł, który będę uzupełniał, aby każdy kto wpisze frazę Rolf Furuli na to mógł tafić.


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Czerwiec, 2020, 18:26 »
Jak rzekłem, napisałem krótką notkę o Furulim, w formie artykułu:

https://www.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/czy-rolf-furuli-obronca-nauk-swiadkow-jehowy-opuszcza-organizacje,1292.htm

Jeśli komuś zdaje się, że trzeba w tym moim artykule o czymś wspomnieć, to proszę podać, albo tu albo na Priv.
Mam możliwość dopisać. Z emocji nie o wszystkim człowiek pamięta. :-\

W artykule dodałem:

Twierdzi (s. 171), że książka Paście... (2019), podając 39 powodów do wykluczania Świadków Jehowy, zawiera tylko 11 powodów, dla których znalazł on potwierdzenie biblijne!


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Czerwiec, 2020, 19:18 »
Kolejne dopiski do artykułu:
Cytuj
Różne uzupełnienia

Norweska Wikipedia o Furulim:

https://no.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli

Podano w niej treść, którą oddajemy po polsku (tłumaczenie własne):

"Moja Umiłowana Religia - i Ciało Kierownicze (wydawcy Awatu, Larvik 2020).Furuli broni tutaj wiary Świadków Jehowy jako jedynej prawdziwej religii i ich nauk z rokiem 1914, jako znakiem „czasu końca”.Następnie krytykuje zmieniony Przekład Nowego Świata z 2018 r. za wybranie sformułowań, które jego zdaniem są niezgodne z tekstem oryginalnym Biblii; spiera się on z radą zarządzającą o przejęcie nieograniczonej władzy nad życiem członków wspólnoty wyznaniowej, conazywa „wojowniczą stroną organizacji” (strona 11).Furuli uważa, że ​​istnieje tylko jedenaście prawdziwych biblijnych powodów, aby wykluczyć kogoś ze zboru, podczas gdy wymienia się aż 39 takich powodów w najnowszym wydaniu „Paście trzodę Bożą...” (Walkill, Nowy Jork, 2019), jest to tak zwana „księga dla starszych”, która instruuje starszych w lokalnych zborach (zborach) Świadków Jehowy na całym świecie."

Artykuł o Furulim na ang. stronie reddit:
 
https://www.reddit.com/r/exjw/comments/h7fspt/another_followup_article_on_rolf_furuli_in/


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Czerwiec, 2020, 08:16 »
Niestety wpis szybko został okrojony jedynie do podważania CK:
"W roku 2020 Furuli wydał prywatnie w j. angielskim książkę My Beloved Religion — and the Governing Body, która utrzymuje, że podstawowe doktryny Świadków Jehowy są prawidłowe, ale podważa autorytet Ciała Kierowniczego[3]"
Na ang wiki jest tak samo.
Poprzednia wersja zachowała się w archiwum Wiki:

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Rolf_Furuli&oldid=60064279

Cytuj
W roku 2020 Furuli, jako Świadek Jehowy, wydał prywatnie po angielsku książkę pt. "My Beloved Religion — and the Governing Body", krytyczną wobec Ciała Kierowniczego. Broni w niej większość nauk Świadków Jehowy, krytykuje zaś liczne posunięcia, nauki i zwyczaje wprowadzane przez Ciało Kierownicze oraz nowe wydanie Przekładu Nowego Świata z roku 2013 (np. kwestie finansowe w organizacji, niektóre kwestie dotyczące wykluczania i związane z transfuzją krwi). Z sentymentem wspomina czasy prezesa N. Knorra (zm. 1977). Kryzys Furuliego ma związek szczególnie z rokiem 2019[3].


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Czerwiec, 2020, 19:21 »
Zainteresowanym tym, czego broni do dziś Furuli, a więc roku 607 p.n.e. i 1914, przypominam, że szeroko omawia to moja nowa książka:

https://piotrandryszczak.pl/narodziny1914/narodziny-1914-0.html

Ona w dużym stopniu oparta jest na argumentacji Jonssona i innego badacza, oraz na moich dociekaniach.
Nie obala ona jako takiego roku 607 (wg danych sprzed 2600 lat), ale pokazuje skąd on się wziął w kalkulacjach badaczy adwentowych.
To znaczy narodził się on od tyłu.
Wpierw wymyślono rok 1914 poprzez dodanie 40 lat do roku 1874 (analogicznie jak dodawano do roku 30 też 40 lat i otrzymywano rok 70 - zburzenie Jeruzalem).

Później zaś skorzystano z wyliczenia A. Browna (z 1823), który określił 2520 lat dla czasu 604-1917 i tę samą metodę liczenia zaadoptowano (w 1875 r.) dla roku 1914 (Barbour, a za nim Russell w 1876).
Odejmując od roku 1914 okres 2520 lat otrzymywano rok 607 (wpierw 606).
Jakie to proste. :)
Furuli o tym nie wie? :-\
Toć historia to sama pokazuje.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec, 2020, 19:36 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Czerwiec, 2020, 12:36 »
Treść jaką zamieściłem na swej stronie na face:

Cytuj
Kilka moich refleksji nad książką Rolfa Furuli pt. My Beloved Religion — and the Governing Body (2020). Otóż świetnie, że opisał on to, co mu leży na sercu, iż skrytykował wiele nauk Ciała Kierowniczego, z którymi się nie zgadza. Jednak brakiem tej publikacji jest nie opisanie konkretnie, co odrzuca, a co przyjmuje z nauk Świadków Jehowy (tylko pewne ogólniki podaje). Taki spis głównych nauk zachowanych i odrzucanych przez niego ułatwiłby zrozumienie jego intencji i wierzeń. Dla mnie największym błędem tego, ciągle jeszcze Świadka Jehowy, jest pewna niekonsekwencja. Jak zorientowałem się z książki, przyjmuje on z całą stanowczością rok 607 p.n.e. i rok 1914. Natomiast odrzuca inne daty, które propaguje Ciało Kierownicze, a więc rok 1918 i 1919. Te daty związane są od lat z wyborem wpierw wielotysięcznego ostatka pomazańców, a później kilkuosobowego Ciała Kierowniczego (nauka od 2013 r.). Wskazane daty Towarzystwo Strażnica od lat wyprowadza z roku 1914 i z nimi łączy. Ray Franz (1922-2010), były członek Ciała Kierowniczego (1971-1980) konsekwentnie odrzucał wszelkie daty, a więc 607, 1914, 1918 i 1919. Furuli zrobił tylko pół kroku do przodu. Czy z czasem przyzna się, że roku 1914 i 607 p.n.e. bronił jakby na zamówienie organizacji? Ufam, że tak się stanie.


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Czerwiec, 2020, 20:28 »
Próbowałem znaleźć coś na dwa tematy u Furuliego:

Pamiątka
transfuzja krwi

O Pamiątce nie wypowiada się w kwestii kto może spożywać, a kto nie. Chwali tylko jakiś artykuł z lat 50. XX wieku.

O transfuzji ze 3 czy 4 razy wraca do tego, że pielęgniarkom będących ŚJ nie wolno już przeprowadzać transfuzji, co jest ingerencją CK. Ale sam uważa, że krew w jakiejkolwiek postaci jest dla chrześcijan zabroniona.


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Czerwiec, 2020, 22:45 »
Zainteresowanym tym, czego broni do dziś Furuli, a więc roku 607 p.n.e. i 1914, przypominam, że szeroko omawia to moja nowa książka:

https://piotrandryszczak.pl/narodziny1914/narodziny-1914-0.html

Ona w dużym stopniu oparta jest na argumentacji Jonssona i innego badacza, oraz na moich dociekaniach.
Nie obala ona jako takiego roku 607 (wg danych sprzed 2600 lat), ale pokazuje skąd on się wziął w kalkulacjach badaczy adwentowych.
To znaczy narodził się on od tyłu.
Wpierw wymyślono rok 1914 poprzez dodanie 40 lat do roku 1874 (analogicznie jak dodawano do roku 30 też 40 lat i otrzymywano rok 70 - zburzenie Jeruzalem).

Później zaś skorzystano z wyliczenia A. Browna (z 1823), który określił 2520 lat dla czasu 604-1917 i tę samą metodę liczenia zaadoptowano (w 1875 r.) dla roku 1914 (Barbour, a za nim Russell w 1876).
Odejmując od roku 1914 okres 2520 lat otrzymywano rok 607 (wpierw 606).
Jakie to proste. :)
Furuli o tym nie wie? :-\
Toć historia to sama pokazuje.
Ktoś powie, to nie takie proste.
Ale dla Russella było proste.
Proszę popatrzeć z jaką łatwością otrzymywał rok 1914 i wcale nie był mu rok 607 potrzebny.
Podam dwie metody.

Jedna: 1844 + 70 lat = 1914
Druga: 1874 + 40 lat = 1914

Dodawanie okresu 70 lat do roku 1844

   „Przejście od wieku żydowskiego do wieku Ewangelii obejmowało okres nieco ponad siedemdziesięciu lat, sięgający od narodzin Chrystusa do zniszczenia Jerozolimy. Najważniejszymi wydarzeniami tego okresu były przyjście Chrystusa i usposobienie narodu żydowskiego. (...) Siedemdziesięcioletni okres przejściowy wspomniany na początku tego artykułu ma swoje odzwierciedlenie w przejściu od Wieku Ewangelii do Tysiąclecia lub między A. D. 1844, a A. D. 1914” (ang. Strażnica lipiec 1880 s. 114-115 [reprint] – The transition from the Jewish age to the Gospel age covered a period of a little more than seventy years, reaching from the birth of Christ to the destruction of Jerusalem. The prominent events of that period were the coming of Christ, and the disposition of the Jewish nation. (...) The transition period of seventy years mentioned at the beginning of this article, has its parallel in the transition from the Gospel age to the millenium, or between A. D. 1844 and A. D. 1914).

Dodanie okresu 40 lat do roku 1874

   „Postanowiono też wydać oprawną książkę, zawierającą ich wspólne poglądy, i w roku 1877 dzieło to ukończono. Ta 194-stronicowa publikacja, napisana wespół przez Barboura i Russella, nosiła tytuł »Trzy światy, czyli plan zbawienia« (»Three Worlds or Plan of Redemption«) (...) W owej książce wyłuszczone zostało ich przekonanie, że druga obecność Chrystusa rozpoczęła się niewidzialnie jesienią roku 1874, wprowadzając czterdziestoletni okres żniwa. Następnie uderzająco dokładnie wskazali na rok 1914 jako na koniec czasów »pogan«:
»Właśnie w roku 606 przed Chr. skończyło się królowanie Boże, diadem został usunięty a cała ziemia wydana poganom. 2520 lat – licząc od roku 606 przed Chr. – skończy się w roku 1914 po Chr., czyli czterdzieści lat po roku 1874; ten czterdziestoletni okres, w który teraz wkroczyliśmy, ma być takim ‘czasem uciśnienia, jakiego nie było, jako narody poczęły być’. I w ciągu tych czterdziestu lat ma być ustanowione Królestwo Boże (lecz nie w ciele – ‘wpierw naturalne a potem duchowe’), Żydzi mają być przywróceni do dawnego stanu, królestwa pogańskie mają być rozbite w kawałki ‘jak naczynia garncarskie’, a królestwa tego świata staną się królestwami naszego Pana i jego Chrystusa i zostanie wprowadzony wiek sądu« – Str. 83, 189” (Wykwalifikowani do służby kaznodziejskiej 1957 [ang. 1955] t. IV, s. 46, 47).

„»żniwa« Wieku żyd. trwały lat 40 od R. P. 30 do 70
»żniwa« Wieku Chrześciańskiego mają trwać lat 40 od R. P. 1874 do 1914” (Nadszedł Czas 1919 [ang. 1889] s. 424).

   „Żniwo miało się odbywać między rokiem 1874 a 1914 i zakończyć zgromadzeniem pomazańców w niebie” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 50).

Widzimy, że Russell chcąc otrzymać rok 1914 nie musiał posługiwać się rokiem 607. Miał nawet kilka metod, nie tylko te dwie, do wyliczenia roku 1914.

Rok 607, jak pisałem, powstał od tyłu. Od roku 1914 odjęto 2520 lat i otrzymano sztuczny rok 606 (zamieniony w 1943 na 607).
Nie dodawano, ale odjęto 2520 lat.
Dodawanie byłoby, gdyby ktoś miał pewną datę 606 czy 607.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec, 2020, 22:54 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 11:00 »
Rolf Furuli wykluczony poprzez zoom!

Podobno Furuli został wykluczony, jak podano:

https://twitter.com/cedarsjwsurvey/status/1274091953454485505?fbclid=IwAR203R0Tw4rfd9T1fRFb6ttsIHb2AZmVzuN4c-jUYf1koVwxUPC1q9Tv7AI

Cytuj
Według źródeł na Twitterze Rolf Furuli - https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolf_Furuli
(apologeta ŚJ, który napisał książkę krytykującą Ciało Kierownicze) został wykluczony 17 czerwca za pośrednictwem spotkania zoom.
Doniósł nasz korespondent forumowy:

https://www.facebook.com/ByliSwiadkowieJehowy/


Offline Gostek

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 12:23 »
Szkoda chłopa! Mógł siedzieć cicho i dalej być ŚJ....  ;)


Offline prot

Odp: 2020 - Odstępcze poglądy prominentnego ŚJ - Rolf Furuli
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Czerwiec, 2020, 13:59 »
Zacząłem czytać jego książkę, dosyć łatwo się czyta, prosta angielszczyzna. Z grubsza przejrzałem rozdział o wykształceniu, ostre maglowanie Strażnicy z 2005 roku. Pamiętam jaki to dla mnie był cios, bo tego samego roku rozpocząłem studia na UWr, artykuł był omawiany również jesienią. Niczego ze Strażnicy nie zaobserwowałem na UWr, no ale przecież niewolnik ma rację, bo ma kontakt z Bogiem. To był chyba pierwszy i najostrzejszy etap mojego wybudzania, pochodziłem jeszcze nieregularnie na spotkania przez 2 lata.