Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?  (Przeczytany 6085 razy)

Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Kwiecień, 2020, 15:30 »
Oj Roszado, jak sam piszesz masz 60 lat z okładem ale reakcje w sprawach gdy brakuje Ci argumentów masz dziecinne. Czym w swym pluciu na ateistów różnisz się od Trampka plującego na Ciebie? Dlaczego ateistom nie pozwalasz interesować się bajkami z Biblii? Tylko katolicy mają prawo mówić, że Biblia zawiera bajki? Roszado a kto Tobie pozwolił czytać książki Towarzystwa nie przeznaczone dla Ciebie? Zrażasz ludzi do siebie, do Biblii. Wiem, że najfajniej jest wtedy jak Ci klaszczą, bo wtedy z fałszywą skromnością możesz powiedzieć że oklasków nie trzeba.
Osobiście szanuję wiarę szczerą pokornych osób w biblie tez.....
Ale mozna wierzyć
nie TYLKO bez RELIGII ale i bez biblii...
Ciekawie o tym modlitwa Bułata Okudzawy traktuje...
Bardzo się z tym identyfikuję....


Szanujmy wszystkich...wierzacych i ateistów...a swoja drogą wielu ateistów to bardzo szczerzy
Kiedyś w systemach religijnych opartych  na biblii...
Jakaś zadziwiająca zbieżność....
Biblia produkuje ateistów i agnostykow...o sektach i fanatykach nie mówimy
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline Stanisław Klocek

Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Kwiecień, 2020, 17:40 »
Zmienianie imion nazw itp. tytułów Boga ma na celu zatarcia niechcianych plam Boga. Można posłużyć się przykładem. Jak 4:17 Kto zaś umie dobrze czynić, a nie czyni, ten grzeszy. Zatem kto, jak kto, ale Pan, Jahwe, Allah (ten sam) najlepiej potrafi czynić, gdyż ma wszelką moc, mądrość, miłość itp. atrybuty. W związku z tym pytanie do obrońców nieskazitelności Biblii. Dlaczego Pan nie zniszczy epidemii koronawirusa? Czy nie sugeruje to, że Pan jest grzesznikiem? Czy może ma jakieś ku temu powody, a wówczas ludzkie wysiłki zwalczenia tego wirusa byłoby wbrew woli Pana. A może apologeci Biblii mają pole do popisu poprzez różne interpretowanie imion, przypisać komuś innemu niewygodne zasady?






Offline Roszada

Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Kwiecień, 2020, 18:36 »
Wracając do tematu.
Przypominam, że autor księgo Kronik za imię Jahwe stosuje w wielu miejscach słowo Bóg.

Cytuj
2Sm 5:19 „Wtedy Dawid radził się Jahwe
1Krn 14:10 „Wtedy Dawid radził się Boga

2Sm 5:23 „Dawid radził się Jahwe, a On mu odpowiedział”
1Krn 14:14 „radził się Dawid Boga, a Bóg mu odpowiedział”

2Sm 5:24 „wtedy bowiem Jahwe wyjdzie przed tobą, by rozbić wojsko Filistynów”
1Krn 14:15 „wtedy wyjdzie przed tobą Bóg, by rozbić wojsko Filistynów”

2Sm 5:25 „Dawid postąpił tak, jak mu polecił Jahwe”
1Krn 14:16 „Dawid postąpił tak, jak mu Bóg polecił”

2Sm 6:11 „I Arka Jahwe pozostała w domu”
1Krn 13:14 „I Arka Boża pozostała w domu”

2Sm 7:3 „Uczyń wszystko, co zamierzasz w sercu, gdyż Jahwe jest z tobą”
1Krn 17:2 „Uczyń wszystko, co zamierzasz w sercu, gdyż Bóg jest z tobą”

2Sm 7:4 „Lecz tej nocy Jahwe skierował do Natana następujące słowa”
1Krn 17:3 „Lecz tejże samej nocy Bóg skierował do Natana następujące słowa”

2Sm 24:10 „Dawid zwrócił się do Jahwe: ‘Bardzo zgrzeszyłem tym...’”
1Krn 21:8 „I rzekł Dawid do Boga: ‘Zgrzeszyłem bardzo tym...’”

1Krl 3:5 „Jahwe ukazał się Salomonowi w nocy”
2Krn 1:7 „Tej to nocy ukazał się Bóg Salomonowi”

2Krl 21:7 „postawił w świątyni, o której Jahwe powiedział do Dawida”
2Krn 33:7 „postawił w świątyni Bożej, o której Bóg powiedział do Dawida”

Co może pomyśleć sobie znawca NT który u Jana 20:28 znajdzie słowa "Pan mój i Bóg mój", zastosowane do Jezusa?

Jahwe jest też Panem
Jahwe jest też Bogiem

Jeśli autor księgi Kronik tak lekką ręką zamieniał Jahwe na Bóg, to czyż w stosunku do Chrystusa nie działa to też?
Jeśli Jezus nazwany jest Bogiem, to czy przy równości JHWH i Bóg, też mu nie przystoi nazywanie siebie Jestem, jak robi to JHWH?
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień, 2020, 22:47 wysłana przez Roszada »


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Kwiecień, 2020, 18:42 »
A jak najbardziej możesz czytać.
Ale pouczanie wierzących jak mają wierzyć wg tej Biblii to zupełnie inna sprawa.
Poza tym dla mnie cel liturgiczny jest podstawowy, a dla ateisty nie, bo mają czasem nawet alergię na punkcie liturgii.
Dlatego nie dogadamy się. ;)

A tak na marginesie już Corvetta dobijała się tu. :)
Temat o JHWH więc chciała popływać. ;)

Zadałeś konkretne pytanie w tym wątku,a mianowicie dlaczego autor księgi kronik jak widział tetragram to wstawiał słowo Bóg, odpowiedziałem ci zgodnie z tym jaka jest tego wykładnia, nie znajdziesz tych informacji w internecie, istnieją one w opracowaniach do których raczej nie masz dostępu,  i nie bardzo wiem co ci się nie spodobało w tej odpowiedzi,że odpowiedział na twoje pytanie ateista, a może że ktoś odpowiedział na twoje pytanie bo chciałes by pozostało bez odpowiedzi , a może to że ktoś odpowiedział inaczej niż tego oczekiwałes ?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Kwiecień, 2020, 18:45 »
Trampek to Corvetta.

Wracając do tematu.
Przypominam, że autor księgo Kronik za imię Jahwe stosuje w wielu miejscach słowo Bóg.

Co może pomyśleć sobie znawca NT który u Jana 20:28 znajdzie słowa "Pan mój i Bóg mój", zastosowane do Jezusa?

Jahwe jest też Panem
Jahwe jest też Bogiem

Jeśli autor księgi Kronik tak lekką ręką zamieniał Jahwe na Bóg, to czyż w stosunku do Chrystusa nie działa to też?
Jeśli Jezus nazwany jest Bogiem, to czy przy równości JHWH i Bóg, też mu nie przystoi nazywanie siebie Jestem, jak robi to JHWH?

Ależ przystoi. Wg Biblii Jezusa można nazywać Synem Bożym lub Bogiem tak samo jak można nazywać Bogami wszystkich do których skierowano słowo Boże.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Kwiecień, 2020, 21:18 »
Może zachęcę kogoś do lektury księgi kronik
taką ciekawostką

1 księga kronik 17

1 Gdy Dawid zamieszkał w swoim domu, rzekł do proroka Natana: «Oto ja mieszkam w pałacu cedrowym, Arka zaś Przymierza Pańskiego pod zasłonami namiotu!» 2 Natan powiedział do Dawida: «Uczyń wszystko, co zamierzasz w sercu, gdyż Bóg jest z tobą». 3 Lecz tejże samej nocy Bóg skierował do Natana następujące słowa: 4 «Idź i powiedz mojemu słudze Dawidowi: To mówi Pan: Nie ty zbudujesz mi dom na mieszkanie. 5 Nie mieszkałem bowiem w domu od dnia, w którym wywiodłem Izraela, aż do tego dnia, ale przechodziłem z namiotu do namiotu lub przybytku. 6 Gdziekolwiek wędrowałem z całym Izraelem, czy choćby do jednego z sędziów, którym nakazałem paść mój lud, czy powiedziałem kiedykolwiek: "Dlaczego nie zbudowaliście mi domu cedrowego?" 7 A teraz przemówisz do mojego sługi Dawida: "To mówi Pan Zastępów: Zabrałem cię z pastwiska, spośród owiec, abyś był władcą nad ludem moim izraelskim. 8 I byłem z tobą wszędzie, dokądkolwiek się udałeś, i wytraciłem przed tobą wszystkich twoich nieprzyjaciół. Dam ci sławę największych ludzi na ziemi. 9 Wyznaczę miejsce mojemu ludowi izraelskiemu i osadzę go, i będzie mieszkał na swoim miejscu. Nie poruszy się on już i ludzie nikczemni nie będą go już niszczyć jak dawniej

I całkiem inna księga

2 księga Samuela 7

1 Gdy król zamieszkał w swoim domu, a Pan poskromił wokoło wszystkich jego wrogów, 2 rzekł król do proroka Natana: «Spójrz, ja mieszkam w pałacu cedrowym, a Arka Boża mieszka w namiocie». 3 Natan powiedział do króla: «Uczyń wszystko, co zamierzasz w sercu, gdyż Pan jest z tobą». 4 Lecz tej samej nocy Pan skierował do Natana następujące słowa: 5 «Idź i powiedz mojemu słudze, Dawidowi: To mówi Pan: Czy ty zbudujesz Mi dom na mieszkanie? 6 Nie mieszkałem bowiem w domu od dnia, w którym wywiodłem z Egiptu synów Izraela, aż do dziś dnia. Przebywałem w namiocie albo przybytku. 7 Przez czas, gdy wędrowałem z całym Izraelem, czy choćby do jednego z sędziów1 izraelskich, którym nakazałem paść mój lud, Izraela, przemówiłem kiedykolwiek słowami: Dlaczego nie zbudowaliście Mi domu cedrowego? 8 A teraz przemówisz do sługi mojego, Dawida: To mówi Pan Zastępów: Zabrałem cię z pastwiska spośród owiec, abyś był władcą nad ludem moim, nad Izraelem. 9 I byłem z tobą wszędzie, dokąd się udałeś, wytraciłem przed tobą wszystkich twoich nieprzyjaciół. Dam ci sławę największych ludzi na ziemi. 10 Wyznaczę miejsce mojemu ludowi, Izraelowi, i osadzę go tam, i będzie mieszkał na swoim miejscu, a nie poruszy się więcej, a ludzie nikczemni nie będą go już uciskać jak dawnie
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 11:51 »
Szkoda, że na tym forum nie mogą porozmawiać sobie zwyczajnie ludzie wierzący, którzy mogą nie zgadzać się co do wiary, ale w swoich rozważaniach nie będą zasypywani przez innych tekstami typu "gdzie jest oryginał", "skąd mam pewność", "dlaczego mam wierzyć".
Wiecie co mi to przypomina? Dyskusje przy stole rodzinnym o polityce. Nie są często najgorsi ci, którzy są z dwóch opcji. Nie raz widziałem jak PiSowiec z powodzeniem dyskutuje z POwcen. Nie brakowało im niczego, aż miło się słuchało dyskusji w poszanowaniu i kulturze. Aż w końcu pojawiał się ten, który zjadł wszystkie mózgi, wszystko widział i zaczynało się: "wszyscy są tacy sami", "to nic nie warte", "skąd mam pewność", "co niby można zrobić"...
No na litość boską! Proszę was, dajcie ludziom wiedzącym porozmawiać o tym, o czym chcą. Ze zwyczajnej kultury.

Prawdziwa wiara boi się pytań. No, no... Widzę, że przez bez mała 2000 lat wiara stała się towarem luksusowym, dla wtajemniczonych, chroniących tajemnicy ręcyma, rękoma i rękami  :) Nie można do wiary dopuszczać wątpiących i poszukujących. Skąd my to znamy? Jesteś lub chcesz być ŚJ?  Nie możesz rozmawiać z wykluczonymi i odłączonymi!. Wierzysz? Nie możesz rozmawiać z poszukującymi lub wątpiącymi. Cień zwątpienia bowiem przygasza cały blask najprawdziwszej prawdy.
Acha... znam też taką częstą odpowiedź w stylu "Chcesz rozmawiać o wierze to se idź na forum chcerozmawiacowierzezwierzacymi.pl"  ;)


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 12:25 »
Jak bym wiedział że tak wyjdzie to bym Roszadzie nie odpowiadał, myślałem że skoro pyta to oczekuje odpowiedzi :(
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 13:35 »
Cały wątek nie związany ze sprawa tematu zostaje oczyszczony.
Sprawy ateizmu omawiamy w odpowiednim dziale.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 13:50 »
Kiedy można się spodziewać odpowiedzi na pytanie z tytułu wątku? I czy będzie ono formą "jakiejś doktryny religijnej"? Czy po prostu nie wiemy na 100% dlaczego?


Offline Roszada

Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 13:53 »
Kiedy można się spodziewać odpowiedzi na pytanie z tytułu wątku? I czy będzie ono formą "jakiejś doktryny religijnej"? Czy po prostu nie wiemy na 100% dlaczego?
Nie zauważyłeś odpowiedzi, o procesie odchodzenia od imienia Jahwe:

https://sjwp.pl/biblia-dyskusje/dlaczego-w-ksiedze-kronik-zmienil-pisarz-imie-jahwe-na-bog/msg215688/#msg215688


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 14:21 »
Kiedy można się spodziewać odpowiedzi na pytanie z tytułu wątku? I czy będzie ono formą "jakiejś doktryny religijnej"? Czy po prostu nie wiemy na 100% dlaczego?

To ja jeszcze raz odpowiem może, mniej skrótowo, jak mnie uczono , kilka postów wyżej wkleiłem fragment księgi kronik i księgi Samuela, są one prawie identyczne , bo autorzy kronik "przepisywali" to sobie. Dokonali kilku zmian , między innymi inaczej zapisywali imię Boże na które trafiali w tekście. I uznaje się zamiana przez autorów księgi kronik, Jahwe na Elohim lub odwrotnie nie miała żadnego uzasadnienia , połączenie tych słów czyli Elohim Jahwe jakieś tam miało a największe znaczenie miało dodanie do słowa Bóg słowa dom by wyszło dom Boga.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień, 2020, 14:25 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 14:33 »
Nie zauważyłeś odpowiedzi, o procesie odchodzenia od imienia Jahwe:

https://sjwp.pl/biblia-dyskusje/dlaczego-w-ksiedze-kronik-zmienil-pisarz-imie-jahwe-na-bog/msg215688/#msg215688

Coś tam zauważyłem. Uczono tak u ŚJ. Nie sądziłem, że to wytłumaczenie jest niedostępne dla niewierzących. Czy dobrze rozumiem, że  wyparcie imienia Jahwe i powymienianie go na Bogów lub Panów jest wynikiem jakiejś tam tradycji kopistów?

To ja jeszcze raz odpowiem może, mniej skrótowo, jak mnie uczono , kilka postów wyżej wkleiłem fragment księgi kronik i księgi Samuela, są one prawie identyczne , bo autorzy kronik "przepisywali" to sobie. Dokonali kilku zmian , między innymi inaczej zapisywali imię Boże na które trafiali w tekście. I uznaje się zamiana przez autorów księgi kronik, Jahwe na Elohim lub odwrotnie nie miała żadnego uzasadnienia , połączenie tych słów czyli Elohim Jahwe jakieś tam miało a największe znaczenie miało dodanie do słowa Bóg słowa dom by wyszło dom Boga.
Bugaresz czy możesz wskazać opracowania z których czerpiesz j/w?


Offline Roszada

Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 14:38 »
Różnimy się od ŚJ tym, że oni twierdzą, że odstępcze chrześcijaństwo usunęło Jahwe.
My zaś wskazujemy, że już w ST był proces odchodzenia od używania imienia Jahwe i to przez autorów ksiąg.

W niektórych księgach nie pada ono ani razu:

Est, Koh, wiele Ps (np. 43, 44, 45, 49) i deuterokanoniczne (prócz Syr, patrz BP).


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Dlaczego w księdze Kronik pisarz zmieniał imię Jahwe na Bóg?
« Odpowiedź #44 dnia: 13 Kwiecień, 2020, 14:48 »
Coś tam zauważyłem. Uczono tak u ŚJ. Nie sądziłem, że to wytłumaczenie jest niedostępne dla niewierzących. Czy dobrze rozumiem, że  wyparcie imienia Jahwe i powymienianie go na Bogów lub Panów jest wynikiem jakiejś tam tradycji kopistów?
Bugaresz czy możesz wskazać opracowania z których czerpiesz j/w?

Nie potrafię wskazać konkretnej pozycji ,bo to jak z matematyką, znam bardzo wiele zagadnień ale nie pamiętam z której książki tego się uczyłem , na pewno były to opracowania Georga Fohrera , na pewno Bourka
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień, 2020, 14:51 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.