Na początku było słowo ,słowo było boga, bogiem było słowo. Jan 1:1
(...) To takie masło maślane.
Masz rację. Jeśli chodzi o czasownik ,,
było" (PNŚ niewłaściwie tłumaczy na czasownik osobowy "był"), który to czasownik zaliczany jest jako predykatyw: <nietypowy czasownik, niełączący się z podmiotem w mianowniku, odmieniający się tylko przez czas i tryb, tworząc formy złożone> (tryb przypuszczający, rodzaj nijaki). Jak wcześniej pisałem, że nie chodzi o osobę lecz treść słowną głoszonej Ewangelii, co potwierdza rodzaj nijaki słowa ,,było"(nieosobowy). Przykład w zdaniu.
W sklepie nie było soli. Jak widzimy "było" nie koniecznie oznacza czasownik osobowy. Ponadto wyraz "bóg", nie zawsze musi przesądzać o osobie. Przykład: Flp 3:19 ... bogiem ich jest brzuch ...
Rodzaju 1:26 A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. ...chodzi o słowo "Uczyńmy"
Do kogo Bóg je skierował?A także o: "podobnego Nam."
Stworzenie Adama – fresk autorstwa Michała Anioła na polecenie papieża Juliusza II, ukończony około 1511 roku, znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Wobec tego papież miał inne zdanie odnośnie "uczyńmy" gdyż pokazano Boga z aniołami, a nie tylko z synem".Adam "podobny" nam, czyli aniołom. Czyli dalej można sobie wygrywać różne "melodie" z tych samych słów.