Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz  (Przeczytany 9711 razy)

Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 19:25 »
Ja wiem Gandalfie, ale czasem trzeba się posłużyć czyimś fragmentem jako zagajeniem. :)

Wielu ludziom oklepało się stwierdzenie z IV wieku:
"Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego, zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu".
Mało kto potrafi wersetami z Biblii potwierdzić te słowa. :-\
Jakby umieli, to propaganda CK nie miałaby dostępu do nich. ;)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 20:22 »
(mtg): znalezione
Wyjaśnieniem sensu lapidarnego sformułowania Rdz 1,26 zajmowali się liczni myśliciele chrześcijańscy, opierający swe rozważania antropologiczne na tekście natchnionym. Rdz 1,26–27 łączono z 2,73, jednak liczba mnoga w Rdz 1,26 („Uczyńmy człowieka”) stanowiła inspirację do spekulacji natury teologicznej.
Niemal każdy szczegół natchnionego tekstu wprowadzał w aspekty tajemnicy.

W opinii żydowskich egzegetów człowiek został uformowany przez aniołów, bowiem słowa Rdz 1,26 były skierowane do zastępów anielskich, które współpracowały w stworzeniu człowieka.
Bóg pierwszego dnia stworzył „wszystkie duchy, które mu usługują… i wszystkich aniołów Jego stworzeń, które są na niebie i na ziemi”.
Według takiej wersji porządku stworzenia, Bóg naradzał się z aniołami podczas aktu kreacji. To do nich  miałyby się odnosić słowa Stwórcy: „Uczyńmy człowieka” (Rdz 1,26).
W wierzeniach Samarytan aniołów wzmianka, że Bóg powiedział ≪Uczyńmy≫, która wskazuje na to, że wziął [On] do pomocy innych współtwórców”. To właśnie im (aniołom i Mocom) Bóg powierza utworzenie tego elementu w duszy rozumniej, który może skłonić ku złemu, czyli wolność wyboru (autoexousion).

Judaizm jednak nie radził sobie z literą tekstu Rdz 1,26. Świadczą o tym „korekty” greckiego tłumaczenia Biblii i wprowadzanie w miejsce liczby mnogiej („Uczyńmy”) liczby pojedynczej („Niech uczynię”).

Dla Pseudo-Barnaby słowa „Uczyńmy człowieka” Bóg kieruje do swojego Syna, współpracownika w dziele stworzenia i rządcy świata.
Ma się tu do czynienia z precyzyjną egzegezą o charakterze antyjudaistycznym. Interpretacja chrześcijańska wykluczała jednoznacznie obecność aniołów w dziele stworzenia.
Dla anonimowego autora ważny jest aspekt soteriologiczny i kenotyczny:
Chrystus podejmuje cierpienie dla człowieka, mimo swej boskiej godności. „Pan poświęcił cierpienie dla naszego życia, chociaż On jest Panem całego świata i do którego Bóg powiedział przed założeniem świata ≪Uczyńmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo≫ (Rdz 1,26). Jak zatem mógł znosić cierpienia z ręki człowieka? Uczcie się tego”. Autor wskazuje więc na fakt, że Syn Boży istniał przed wszelkim stworzeniem i uczestniczył w dziele Ojca, na co wskazuje Rdz 1,26.

Do tej pory nie rozwiązano problemu jednolitej klasyfikacji pism apologetycznych powstałych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Lektura antropologiczna i chrystologiczna Rdz 1,26 to w zasadzie wspólny front w polemice z błędnowiercami i w obronie chrześcijaństwa.

Więc można dyskutować w nieskończoność w tym wątku, kto ma rację a racji nie ma nikt - pusta, jałowa dyskusja nic nie wnosząca w poruszanym temacie.

 
 
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień, 2020, 20:37 wysłana przez Nadaszyniak »


Online Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 20:23 »
Ja wiem Gandalfie, ale czasem trzeba się posłużyć czyimś fragmentem jako zagajeniem. :)

Wielu ludziom oklepało się stwierdzenie z IV wieku:
"Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego, zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu".
Mało kto potrafi wersetami z Biblii potwierdzić te słowa. :-\
Jakby umieli, to propaganda CK nie miałaby dostępu do nich. ;)
[/b][/size]

A więc ŚJ swą nauką o Jezusie jako synu Bożym stworzonym, a nie zrodzonym nawiązują do nauk aleksadryjskiego prezbitera Ariusza, który takie nauki propagował w IV wieku ne.

A tutaj artykuł na ten temat:

https://prasa.wiara.pl/doc/2147918.Zrodzony-a-nie-stworzony
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 20:30 »
Pewnie tak, ale Ariusz wierzył w osobę Ducha i w nierówną Trójcę, jak samo Towarzystwo pisze:

*** w85/3 s. 21 ***
Ariusz zaprzeczał, jakoby Syn miał tę samą naturę (esencję, substancję), co Ojciec. Utrzymywał, że Syn rzeczywiście jest synem, a zatem miał początek. Ducha Świętego uznawał za osobę, lecz innej natury niż Ojciec albo Syn, a przy tym za niższego od Nich. Mówił wprawdzie o „Triadzie” czy też „Trójcy”, ale uważał, iż składa się ona z osób, które nie są sobie równe, przy czym tylko Ojciec nie był stworzony.


Offline Gremczak

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 20:50 »
Skoro stworzony jest tym samym co zrodzony, to wszystkie stworzenia są bogami. Wszystkie, które zostały stworzone. Dziwne bo tylko o Jezusie powiedziano, że jest synem Boga.
Nieprawda ,że tylko o Jezusie powiedziano, że był synem .
Zobacz Rodz 6:1-4.


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 20:52 »
Nieprawda ,że tylko o Jezusie powiedziano, że był synem .
Zobacz Rodz 6:1-4.
Ale "Jednorodzony Syn Boga" jest jakiś jeszcze? ;)


Online Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #66 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:01 »
Nieprawda ,że tylko o Jezusie powiedziano, że był synem .
Zobacz Rodz 6:1-4.
[/b][/size]
Ale nie w takim znaczeniu jak o Jezusie Chrystusie. Tylko On jest synem w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zobacz następujące teksty NT.
(27): Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. [Biblia Tysiąclecia V, Mt 11]
(17): Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. [Biblia Tysiąclecia V, J 20]
(18): Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył. [Biblia Tysiąclecia V, J 1]
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień, 2020, 21:06 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Gremczak

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:04 »
Ale "Jednorodzony Syn Boga" jest jakiś jeszcze? ;)
Dojdziemy i do tego.

W tej chwili skupiam się na tym czy syn boga musi być bogiem. Zobacz Rodz 6:1-4.


Online Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:06 »
Dojdziemy i do tego.

W tej chwili skupiam się na tym czy syn boga musi być bogiem. Zobacz Rodz 6:1-4.
[/b][/size]

A kim? Jeżeli z człowieka rodzi się człowiek, to syn zrodzony z Boga kim jest?
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:10 »
Dojdziemy i do tego.

W tej chwili skupiam się na tym czy syn boga musi być bogiem. Zobacz Rodz 6:1-4.
Najpierw wyjaśnij kim są dla Ciebie Ci synowie Boży.
Jedni mówią, że aniołowie, a inni że synowie sprawiedliwego Seta. ;)
Jeśli jest ich wielu, to nie mogą być Jednorodzonym Synem Bożym, czyli Jednorodzonem Bogiem, lub jak go nazwie Tomasz: Pan mój i Bóg mój (J 20:28).
A Jan gdzie indziej "prawdziwym Bogiem" (1J 5:20)


Offline Gremczak

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #70 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:15 »
Najpierw wyjaśnij kim są dla Ciebie Ci synowie Boży.
Jedni mówią, że aniołowie, a inni że synowie sprawiedliwego Seta. ;)
Jeśli jest ich wielu, to nie mogą być Jednorodzonym Synem Bożym, czyli Jednorodzonem Bogiem, lub jak go nazwie Tomasz: Pan mój i Bóg mój (J 20:28).

Może dlatego ,że Jezusa ojcem była jakaś duchowa istota i ziemska matka.
Taka sama ziemska jak moja i Twoja
Termin bóg to co to jest? Tytuł , czy coś innego?
Powoli . Najpierw to wyjaśnij.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień, 2020, 21:22 wysłana przez Gremczak »


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #71 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:20 »
Powoli . Najpierw to wyjaśnij.
Bóg to żaden tytuł.
Bóg to jak samo słowo wskazuje Bóg.
Nie ma z czym go porównywać, bo nie byłby już Bogiem


Online Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #72 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:28 »
Definicja słowa Bóg.
1. Bóg «w religiach monoteistycznych: istota nadprzyrodzona, stworzyciel i pan wszechświata»
2. «w religiach politeistycznych: istota lub jej wyobrażenie będące przedmiotem kultu»
Nie jest tytułem. Wskazuje na określoną istotę w tym wypadku nadprzyrodzoną.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #73 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:32 »
Gremczak albo szuka dziury w całym, albo szuka Boga. :)
Innej opcji nie ma. :-\

Filozofią się nie da obalić Boga, bo filozofia idzie w parze z teologią na temat Boga. :)


Offline Gremczak

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #74 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 21:35 »
Gremczak albo szuka dziury w całym, albo szuka Boga. :)




Nie szuka w całym dziury tylko chce zrozumieć. Bo sama wiedza bez zrozumienia  prowadzi do manipulacji nami.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień, 2020, 21:44 wysłana przez Gremczak »