Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?  (Przeczytany 4942 razy)

Offline Roszada

"Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« dnia: 15 Luty, 2020, 19:05 »
Jak zaczynałem swoją znajomość ze ŚJ będąc w 7 klasie, to na serio uważałem ich za skromnych ludzi, którzy jak Apostołowie głosili to co mieli do powiedzenia.
Nie widziałem w tych osobach, stojących w drzwiach, pychy, raczej jakąś namiastkę apostolską, choć nie podzielałem ich poglądów, nie znając ich zresztą na początku.
Na dodatek nie mieli wtedy prawie legalnych zborów i twierdzili, że jak Apostołowie spotykają się po domach, a głoszą od domu do domu.
Czarno-białe publikacje, książki prowizorycznie zrobione na powielaczach i pożółkłe.

Wydawać by się mogło, że Towarzystwo Strażnica, jak niektóre zamknięte grupy protestanckie, będzie chciało zachować ten wizerunek swoich głosicieli, jaki ja miałem jako dzieciak. Ten wizerunek niebogatych ludzi sprzyjał odczytywaniu ich jako przekonanych o swoich poglądach, choć błędnych.

Mijały lata, upadła komuna, wkroczyliśmy w XXI wiek, a Towarzystwo odrzuciło ten dawny wizerunek głosicieli.
Tablety, jw.org., stojaki, Biblia na czytniku, przemówienia przesyłane na odległość.

Na moich oczach wszystko się zmieniło. :-\
Postrzegałem ich kiedyś TYLKO jako wyznanie religijne, ale dziś, też pod wpływem Was, widzę tu korporację. Niestety wielu ŚJ tego nie dostrzega.
Ciągle myślą, że ludziom bardzo potrzebne jest to ich głoszenie o Jehowie.

To takie moje wspomnienie.
Może macie podobne lub inne. :)


Online Gremczak

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Luty, 2020, 19:31 »
Jak zaczynałem swoją znajomość ze ŚJ będąc w 7 klasie, to na serio uważałem ich za skromnych ludzi, którzy jak Apostołowie głosili to co mieli do powiedzenia.
Nie widziałem w tych osobach, stojących w drzwiach, pychy, raczej jakąś namiastkę apostolską, choć nie podzielałem ich poglądów, nie znając ich zresztą na początku.
Na dodatek nie mieli wtedy prawie legalnych zborów i twierdzili, że jak Apostołowie spotykają się po domach, a głoszą od domu do domu.
Czarno-białe publikacje, książki prowizorycznie zrobione na powielaczach i pożółkłe.

Wydawać by się mogło, że Towarzystwo Strażnica, jak niektóre zamknięte grupy protestanckie, będzie chciało zachować ten wizerunek swoich głosicieli, jaki ja miałem jako dzieciak. Ten wizerunek niebogatych ludzi sprzyjał odczytywaniu ich jako przekonanych o swoich poglądach, choć błędnych.

Mijały lata, upadła komuna, wkroczyliśmy w XXI wiek, a Towarzystwo odrzuciło ten dawny wizerunek głosicieli.
Tablety, jw.org., stojaki, Biblia na czytniku, przemówienia przesyłane na odległość.

Na moich oczach wszystko się zmieniło. :-\
Postrzegałem ich kiedyś TYLKO jako wyznanie religijne, ale dziś, też pod wpływem Was, widzę tu korporację. Niestety wielu ŚJ tego nie dostrzega.
Ciągle myślą, że ludziom bardzo potrzebne jest to ich głoszenie o Jehowie.

To takie moje wspomnienie.
Może macie podobne lub inne. :)
Chcąc utrzymać się na rynku religijnym to trzeba  dopasować się do sytuacji.Chyba wszystkie religie tak czynią


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Luty, 2020, 19:47 »
A nie wiem czy ta zmiana była dobra.
Wtedy były większe procentowe wzrosty niż teraz.

Mnisi prawosławni na Athos nie narzekają na brak członków, a starają się żyć, jak 'pierwotnie'.


Online Gremczak

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Luty, 2020, 19:52 »
Wzrost procentowy członków mniej ważny. Ważne ile kasy wpływa.


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Luty, 2020, 19:57 »
To może wtedy tak na kasie nie zależało, skoro w 1975 miał być koniec.
Poza tym z krajów demoludów kasy wielkiej nie mieli.
Mało tego, jeśli już, to musieli ją przemycać na Zachód. ;)


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Luty, 2020, 20:10 »
Ciężko dziś do jakiegokolwiek kościoła przyprowadzić owieczkę. Dostrzegają to też ŚJ. Stąd tablety, komórki, internet, który kiedyś był bardzo zły. Telewizja i brodcasting. Nawet teledyski zaczęli nagrywać. Wszystko to dla młodych aby ich skusić.
Ale butni są, uważają się za lepszych ludzi od innych i tego nie ukrywają co niektórzy. Ludzie to dostrzegają i postrzeganie organizacji i ich członków zmieniło się od lat 90.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Sebastian

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Luty, 2020, 06:57 »
mam podobne odczucia jak Roszada - kiedyś ŚJ mieli lepszy wizerunek bo byli bardziej autentyczni a dzisiaj gorszy wizerunek bo są bardziej korporacyjni

ale cieszy mnie ten wielki kardynalny błąd wizerunkowy współczesnych ŚJ - im bardziej są korporacyjni tym mają mniejsze szanse na to że kogoś zwiodą

« Ostatnia zmiana: 16 Luty, 2020, 06:59 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline HARNAŚ

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Luty, 2020, 08:20 »
Kiedyś to była na prawdę inna religia. Co do dopasowania się do otoczenia to uważam podobnie jak Sebastian , że strzelili sobie w stopę. Kiedyś czyny szły za słowami dziś są mało autentyczni . Skoro jesteśmy ileś lat za murzynami  :) czytaj Ameryką , to powinni przewidzieć za czym tęsknią zaganiani ludzie . Przyjemne wyciszające towarzystwo jest przyjemniejsze dla zabieganego społeczeństwa niż pęd za technologią , z która mają do czynienia na co dzień .


Offline Mefiboszet

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Luty, 2020, 08:44 »
Zgadzam się w 100% z powyższymi uwagami. Dlatego to pokazuje ze JW.ORG to taka sama religia (sekta) jak każda inna. Niczym się nie rocznik od KK czy innych.

Ciekawe linki
https://www.google.de/amp/s/wiadomosci.onet.pl/religia/kosciol-czyli-korporacja/n0dhfg.amp
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,512


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Luty, 2020, 17:13 »
Mniej tu chodzi o porównywanie do innych wyznań, a bardziej o zmiany z rzekomo "organizacji religijnej", nawiązującej do I wieku, w korporację XXI wieku. :)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Luty, 2020, 17:40 »
W firmę to chyba już w I w n.e. chrześcijanie się zmienili? Apostołowie sobie chodzili z Jezusem, korzystali z gościnności tych których odwiedzali albo z cudownych rozmnożeń pokarmów dokonywanych przez Mistrza. Później to już majątek trzeba było sprzedawać i przynosić kasę ko apostolskiej kiesy. Nie daj Bóg zostawić jakiś procent w kieszeni bo życiem można było to przypłacić. Faktycznie w latach 80-tych XX w. Świadkowie Jehowy odstawali od tego apostolskiego wzoru wspólnoty. Dziś im znacznie bliżej do tego wzorca.  ;)


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Luty, 2020, 17:56 »
Faktycznie w latach 80-tych XX w. Świadkowie Jehowy odstawali od tego apostolskiego wzoru wspólnoty. Dziś im znacznie bliżej do tego wzorca.  ;)
I oto chodzi. Widzę, że moje poglądy nie są odosobnione.
Moje pierwsze zetknięcie ze ŚJ było podczas histerii roku 1975, w roku 1973, ale już wtedy widziałem ich jako smutasów. Jacyś przestraszeni, albo tymi minami przestraszonymi chcieli uwiarygodnić swe przekonania co do bliskości końca.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Luty, 2020, 19:00 »
Nie wiem jak było wcześniej, ale.....W latach 90 kładziono nacisk na zasady i wymagania dla sług i starszych. Pamiętam jak mnie zamianowywano na sługę. Przyszli i omówili ze mną zasady z listu 1 Tym 3 rozdziału. Wskazali w czym nie domagam. Obecnie kładziony jest nacisk  na wyniki w głoszeniu. Jak dużo godzinek zdajesz to na funkcyjnego się nadajesz. Stawiany jesteś na piedestale zboru, a reszta ma ciebie naśladować. Znam przypadki właśnie takiego zamianowania na starszego czy też na sługę. Nie ważne jakim człowiekiem jesteś tylko godzinki, godzinki i godzinki.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Luty, 2020, 17:30 »
Pamiętam te podkreślanie, że ŚJ nie mają żadnych świątyń nawet nie budują, bo Jezus powiedział, że wkrótce 'kamień na kamieniu nie zostanie', a poza tym 'Bóg nie mieszka w świątyniach ręką ludzką uczynionych'.
Taka logika była i propaganda. I oni w to wierzyli! W Polsce rzeczywiście wtedy NIC nie budowano.
A dziś?

*** w15 1.4 s. 9 Moje życie zmieniły trzy pytania ***
Słowem „Betel” (które znaczy „dom Boży”) Świadkowie Jehowy określają ośrodki koordynujące ich działalność w różnych częściach świata

*** od rozdz. 10 s. 104 ak. 19 Jak poszerzyć zakres służby ***
Usługiwanie w Betel to szczególny przywilej. Nazwa Betel znaczy „dom Boży” i z całą pewnością trafnie określa te ośrodki działalności teokratycznej.

*** od rozdz. 13 s. 126 ak. 13 „Wszystko czyńcie ku chwale Bożej” ***
Pamiętajmy, że nazwa Betel oznacza „dom Boży”. Dlatego nasz ubiór i zachowanie powinny być takie jak na zebraniach w Sali Królestwa.



Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Luty, 2020, 22:48 »
Tacy byli skromni kiedyś jak ten facio na fotce:

https://watchtower.org.pl/start.php

Pod drzwiami jak stali, to po minach było widać, że przepraszają, że stoją. :)