Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?  (Przeczytany 2100 razy)

Offline Roszada

CK pisze, że ŚJ nie mogą popierać ani żadnej partii ani żadnego polityka.

I tu jest haczyk.
Wielu ludzi określa się jako samorządowcy, odcinają się od słowa polityk (polityka).
Są to często komitety lokalne. Owszem mają czasem poparcie tej czy innej partii, ale oni często wpierw zakładają swe komitety w opozycji do danych partii.
Taki przykład z dużego miasta Gdyni. Prezydent Szczurek od wielu lat ma swój komitet i nawet gdyby ta czy inna partia go nie poparła to i tak by robił swoje.

Oto głos CK:

*** lvs s. 244 Dodatki ***
Poza tym podejmujemy osobistą decyzję, że nie będziemy głosować na żadną partię polityczną ani żadnego polityka. Jest tak dlatego, że już poparliśmy rząd Boga (Mateusza 22:21; Jana 15:19; 18:36).

Okej np. prezydent Szczurek nie uważa się za polityka i nie należy do partii. :)


Offline kormoran

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 228
  • Polubień: 541
  • Każda zmiana ma iść ku lepszemu
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Luty, 2020, 22:25 »
Kiedyś miałem sytuację w zborze, gdy brat sługa pomocniczy zaangażował się jako kandydat na sołtysa. Przedstawiciel Nadarzyna polecił zając się sprawą i jeśli brat nie zrezygnuje z kandydatowania to należy powołać Komitet Sądowniczy zpowodu braku neutralności. Wybory samorządowe sa najniższym szczeblem władzy politycznej. Tak to Nadarzyn argumentował.


Offline Roszada

Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Luty, 2020, 22:38 »
Dla nich nawet wybory Trójki Klasowej są polityczne. ;D


Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Luty, 2020, 23:06 »
Dla nich nawet wybory Trójki Klasowej są polityczne. ;D

Dokładnie, pamiętam, że nawet głosować nie można było na gospodarza klasy.
"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


Offline Sebastian

Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Luty, 2020, 23:28 »
a co wtedy jeśli w głosowaniu rozstrzygana jest kwestia niepolityczna?

grubo ponad 20 lat temu (gdy nie obowiązywały jeszcze uchwalone później przepisy o opłatach za śmieci) mieszkańcy Karpacza rozstrzygali w referendum lokalnym jaki przyjąć sposób poboru opłat za śmieci

w innych gminach mieszkańcy czasami decydują sie na referendum w sprawie zamknięcia ośrodka zdrowia czy zamknięcia szkoły

czy w takich referendach (jest konkretna niepolityczna sprawa, w której mieszkańcy muszą podjąć decyzję) można brać udział?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Luty, 2020, 23:36 »
(mtg): interesujący materiał



Offline matowa

Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Luty, 2020, 14:25 »
Taaaak, pamiętam, że w szkole chcieli mnie wybrać na przewodniczącą i musiałam odmawiać. Tłumaczyłam, że nie chcę...
Napis z butelki wina mówi:
"Koty nie chodzą na spacery, żeby gdzieś dojść, a żeby odkrywać."
Nie jestem niczyim krytykiem, ale do nikogo nie należę.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Luty, 2020, 14:41 »
Umiecie z publikacji ORG przywołać jakiś fragment na odmowę bycia wybranym np. na gospodarza klasy czy do trójki klasowej?
Bo coś mi się wydaje, że to raczej mit a nie prawda.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Luty, 2020, 14:57 »
Umiecie z publikacji ORG przywołać jakiś fragment na odmowę bycia wybranym np. na gospodarza klasy czy do trójki klasowej?
Bo coś mi się wydaje, że to raczej mit a nie prawda.

 :) Umiemy  ;)
"W wielu szkołach wybiera się uczniów do samorządu klasowego. W niektórych krajach, np. w USA, prowadzi się przy tym regularne, choć zakrojone na mniejszą skalę kampanie wyborcze. Ich celem jest nie tylko przyzwyczajanie uczniów do współdecydowania o sprawach szkolnych, lecz także do uczestnictwa w działalności politycznej. Jednakże młodociani Świadkowie Jehowy nie mieszają się do polityki szkolnej ani przez przyjmowanie stanowisk z wyboru, ani przez wybieranie innych na takie stanowiska. Gdyby ich więc mianowano albo wybrano na takie stanowisko, wówczas taktownie odmówią. W ten sposób idą w ślady Jezusa, który się wycofał, gdy chciano go obwołać królem (Jana 6:15)." [Świadkowie Jehowy a szkoła s. 16]


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Luty, 2020, 15:03 »
:) Umiemy  ;)
"W wielu szkołach wybiera się uczniów do samorządu klasowego. W niektórych krajach, np. w USA, prowadzi się przy tym regularne, choć zakrojone na mniejszą skalę kampanie wyborcze. Ich celem jest nie tylko przyzwyczajanie uczniów do współdecydowania o sprawach szkolnych, lecz także do uczestnictwa w działalności politycznej. Jednakże młodociani Świadkowie Jehowy nie mieszają się do polityki szkolnej ani przez przyjmowanie stanowisk z wyboru, ani przez wybieranie innych na takie stanowiska. Gdyby ich więc mianowano albo wybrano na takie stanowisko, wówczas taktownie odmówią. W ten sposób idą w ślady Jezusa, który się wycofał, gdy chciano go obwołać królem (Jana 6:15)." [Świadkowie Jehowy a szkoła s. 16]



Ej, no trochę przyciąłeś cytat. Dalej jest taki fragment:
Cytuj
"Inaczej potraktują jednak wyznaczenie ich przez nauczyciela. Kiedy więc młodociani Świadkowie Jehowy zostaną wyznaczeni w szkole do jakichś zadań, np. do dbania o porządek albo do kierowania ruchem, wtedy zachęcamy ich do jak najlepszej współpracy.
Oczywiście nasza młodzież rozumie, że nie każde głosowanie ma charakter polityczny. Nieraz nauczyciel prosi uczniów o wyrażenie swego zdania. Opowiedzenie się za czymś albo ocena cudzego przemówienia czy wypracowania może nie naruszać żadnej zasady biblijnej. Wyrażenie swego zdania w jakiejś sprawie przez podniesienie ręki to nie to samo, co wybranie kogoś na urząd w sposób stosowany w polityce."
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101983034?q=%C5%9Blubowanie#p24
« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2020, 15:05 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Sinéad

Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Luty, 2020, 15:32 »
Taaaak, pamiętam, że w szkole chcieli mnie wybrać na przewodniczącą i musiałam odmawiać. Tłumaczyłam, że nie chcę...

Ech, ja też  :(
2018 - p.i.m.o.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Luty, 2020, 15:37 »
Na podstawie tego tekstu wynika, że gdyby nauczyciel arbitralnie wyznaczył trójkę klasową to byłoby dla ŚJ do przyjęcia. Wydaje się, że problemem jest procedura "wyborów".
Choć z moich doświadczeń szkolnych wynika, że trójka nie jest wybierana a po prostu ktoś się zgłasza a klasa albo to akceptuje albo nie. Chyba nie spotkałem się z tym, żeby ktoś nie akcpetował czyjejś chęci bycia w samorządzie.


Podobnie gdy jest się rodzicem. Zazwyczaj po wielkich bólach ktoś się zgadza i jest po "wyborach".
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Luty, 2020, 15:58 »
Na podstawie tego tekstu wynika, że gdyby nauczyciel arbitralnie wyznaczył trójkę klasową to byłoby dla ŚJ do przyjęcia. Wydaje się, że problemem jest procedura "wyborów".
Choć z moich doświadczeń szkolnych wynika, że trójka nie jest wybierana a po prostu ktoś się zgłasza a klasa albo to akceptuje albo nie. Chyba nie spotkałem się z tym, żeby ktoś nie akcpetował czyjejś chęci bycia w samorządzie.


Podobnie gdy jest się rodzicem. Zazwyczaj po wielkich bólach ktoś się zgadza i jest po "wyborach".

Nie wynika  ;) przecież  młodociani Świadkowie Jehowy nie mieszają się do polityki szkolnej ani przez przyjmowanie stanowisk z wyboru Co to za różnica czy wybór klasy czy wychowawcy?

Z tekstu który przywołałeś dodatkowo (który już nie był na temat samorządowych wyborów szkolnych) wynika że młodociany ŚJ może sprzątać jak mu każą. "Kiedy więc młodociani Świadkowie Jehowy zostaną wyznaczeni w szkole do jakichś zadań, np. do dbania o porządek albo do kierowania ruchem, wtedy zachęcamy ich do jak najlepszej współpracy."



Offline Sebastian

Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Luty, 2020, 16:23 »
gdyby iść tym tokiem rozumowania, to dorosły świadek Jehowy mógłby zostać np. premierem Federacji Rosyjskiej, tłumacząc że przecież nie startował w żadnych wyborach a jedynie został jednoosobowo wyznaczony przez Putina jako cara wszechrusi :) i sąsiadujące z nami państewko miałoby apolitycznego premiera :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Czy można głosować na "samorządowca", nie polityka?
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Luty, 2020, 16:23 »
"W wielu szkołach wybiera się uczniów do samorządu klasowego. W niektórych krajach, np. w USA, prowadzi się przy tym regularne, choć zakrojone na mniejszą skalę kampanie wyborcze. Ich celem jest nie tylko przyzwyczajanie uczniów do współdecydowania o sprawach szkolnych, lecz także do uczestnictwa w działalności politycznej. Jednakże młodociani Świadkowie Jehowy nie mieszają się do polityki szkolnej ani przez przyjmowanie stanowisk z wyboru, ani przez wybieranie innych na takie stanowiska. Gdyby ich więc mianowano albo wybrano na takie stanowisko, wówczas taktownie odmówią. W ten sposób idą w ślady Jezusa, który się wycofał, gdy chciano go obwołać królem (Jana 6:15).

Inaczej potraktują jednak wyznaczenie ich przez nauczyciela. [...] "


Dla mnie tekst jest niejednoznaczny i dzięki ostatniemu zdaniu wydaje się, że dopuszcza przyjęcie roli np. gospodarza klasy o ile ktoś zostanie "wyznaczony przez nauczyciela".
Dobry adwokat może by to wybronił ;)
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]