Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jestem prorokiem  (Przeczytany 6459 razy)

Offline krzysiekniepieklo

Jestem prorokiem
« dnia: 16 Listopad, 2019, 00:22 »
Dzisiaj się z Wami przywitałem, a tutaj chcę mniej więcej określić, o czym chciałbym z wami rozmawiać. Jestem katolikiem ale dość mocno krytykuję nauczanie KK. przez te dwa tysiące lat nauka Jezusa była fałszowana przez ludzi żądnych władzy. Według nauczania Jezusa wszyscy jesteśmy braćmi i tylko jednego Piotra wyznaczył na pasterza i dał mu klucze królestwa. Nie jest prawdą, że Jezus dał mu jakąś władzę. Piotr kluczy królestwa nikomu nie przekazał. Był ostatnim pasterzem z ludu. Żaden papież, a przecież oni powołują się na jego sukcesje, nie przybrał imienia "Piotr", bo Bóg żadnego z nich tak nie nazwał. Było ich w sumie ponad dwustu pięćdziesięciu. W królestwie Bożym jest tylko jeden król i jeden władca - Chrystus. Teraz szatan najbardziej stara się zakłamać naukę o spożywaniu Ciała i Krwi Chrystusa, bo od tego zależy nasze Życie. Ofiara Paschy była ofiarą przebłagalną za grzechy. Jezus składając Swoją Ofiarę, odwołuje się właśnie od Paschy. Jego ofiara jest ofiarą złożoną za nasze grzechy. Nie jest żadną Eucharystię, czyli dziękczynieniem. Jego ofiarę mamy składać ze skruchą z powodu własnych grzechów. Spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa jest częścią biesiadną ofiary Jezusa. W jaki sposób mamy realizować spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa, Jezus przedstawił podczas ostatniej wieczerzy. W Mowie ( J 6 ) Jezus proponował Spożywanie Swojego Ciała i Krwi wszystkim obecnym. Niestety, Żydzi nie uwierzyli Jezusowi, uznali że zwariował i odeszli. Zostało przy nim dwunastu. Z nimi zrobił Jezus ostatnią wieczerzę. A więc propozycja Jezusa nie dotyczyła elity ale wszystkich, którzy uwierzą w Niego. Więc świętowanie ŚJ ma się nijak do nauki Jezusa. Jak już Apostołowie odeszli, to Żydzi zaczęli odgrywać w śród chrześcijan coraz większą rolę i zaczęli wprowadzać do chrześcijaństwa coraz więcej swoich zwyczajów. Kapłaństwo w takim wydaniu, jak w katolicyzmie, czy u prawosławnych, to jest przykład tego. według Apokalipsy wszyscy jesteśmy kapłanami i każdy może sprawować pamiątkę ostatniej wieczerzy. Na początek tyle. Muszę się troche zorientować w tutejszych zwyczajach żeby za wcześnie nie wylecieć.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopad, 2019, 00:37 »
Co myślisz o prawdziwie objawionym MegaWonszu9?


Offline Estera

Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopad, 2019, 00:39 »
Muszę się troche zorientować w tutejszych zwyczajach żeby za wcześnie nie wylecieć.
   Wystarczy, że zapoznasz się z regulaminem forum.
   https://sjwp.pl/regulamin/regulamin-forum/
   I jak się dobrze postarasz, to nie wylecisz.
   Bądź grzeczny  ;) ;)
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline krzysiekniepieklo

Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopad, 2019, 01:11 »
Pierwsi chrześcijanie w Jerozolimie utworzyli gminę chrześcijańską. Sprzedawali swoje majątki i pieniądze składali u stóp Apostołów. Gmina miała im zapewnić utrzymanie. Pewnie Piotr myślał, że pieniądze będą się mnożyć, jak chleb w rekach Jezusa. Taka ekonomia nie wytrzymała próby czasu, przejedli pieniądze i zaczęli biedować. Zaczęli wysyłać "pseudo proroków i ogłaszać, że święci Jerozolimy cierpią głód. Zaczęto organizować zbiórki wśród pogan na Świętych Jerozolimy. Żydzi się zorientowali, ze można żyć na koszt pogan, trzeba tylko podkreślać swoją świętość. Ludzie na świętych chętnie dają. Tak jest do dziś. Ogłaszają świętymi papieży, kardynałów biskupów. Każą całować ich relikwie. Można powiedzieć, że to jest "kult kości" dokładnie taki sam, jak w Egipcie. Cmentarze w Polsce, to tez jest kult kości. Na tym się robi pieniądze. Wielu jest "chrześcijanami" dla pieniędzy i władzy.

Mk 10
41 Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. 42 A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: «Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. 43 Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. 44 A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. 45 Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu».

A więc każdy, kto wymusza posłuszeństwo, nie jest uczniem Chrystusa.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopad, 2019, 06:00 »
Pierwsi chrześcijanie w Jerozolimie utworzyli gminę chrześcijańską. Sprzedawali swoje majątki i pieniądze składali u stóp Apostołów. Gmina miała im zapewnić utrzymanie. Pewnie Piotr myślał, że pieniądze będą się mnożyć, jak chleb w rekach Jezusa. Taka ekonomia nie wytrzymała próby czasu, przejedli pieniądze i zaczęli biedować. Zaczęli wysyłać "pseudo proroków i ogłaszać, że święci Jerozolimy cierpią głód. Zaczęto organizować zbiórki wśród pogan na Świętych Jerozolimy. Żydzi się zorientowali, ze można żyć na koszt pogan, trzeba tylko podkreślać swoją świętość. Ludzie na świętych chętnie dają. Tak jest do dziś. Ogłaszają świętymi papieży, kardynałów biskupów. Każą całować ich relikwie. Można powiedzieć, że to jest "kult kości" dokładnie taki sam, jak w Egipcie. Cmentarze w Polsce, to tez jest kult kości. Na tym się robi pieniądze. Wielu jest "chrześcijanami" dla pieniędzy i władzy.

Mk 10
41 Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. 42 A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: «Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. 43 Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. 44 A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. 45 Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu».

A więc każdy, kto wymusza posłuszeństwo, nie jest uczniem Chrystusa.

A kto może być lub kto jest dziś uczniem Jezusa ? , oczywiście proszę o odpowiedź na podstawie Biblii i czy Ty Jesteś jego uczniem ?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline krzysiekniepieklo

Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopad, 2019, 08:03 »
A kto może być lub kto jest dziś uczniem Jezusa ? , oczywiście proszę o odpowiedź na podstawie Biblii i czy Ty Jesteś jego uczniem ?

Mt 22
31 A co do zmartwychwstania umarłych, nie czytaliście, co wam Bóg powiedział w słowach: 32 Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba?6 Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych». 33 A tłumy, słysząc to, zdumiewały się nad Jego nauką.

Według nauki Jezusa, Żywy jest ten, kto ma w sobie Życie, i tylko taki jest uczniem Chrystusa.Nie chodzi tu o nasze ziemskie życie ale Życie w Bogu.

J 6
 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.


Tutaj Jezus tłumaczy, kto ma w sobie Życie.
Ja spożywam Jego Ciało i Krew i wierzę, na podstawie Jego gwarancji, że mam w sobie Życie. Wierzę, że jestem Jego uczniem.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopad, 2019, 09:14 »
Mt 22
31 A co do zmartwychwstania umarłych, nie czytaliście, co wam Bóg powiedział w słowach: 32 Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba?6 Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych». 33 A tłumy, słysząc to, zdumiewały się nad Jego nauką.

Według nauki Jezusa, Żywy jest ten, kto ma w sobie Życie, i tylko taki jest uczniem Chrystusa.Nie chodzi tu o nasze ziemskie życie ale Życie w Bogu.

J 6
 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.


Tutaj Jezus tłumaczy, kto ma w sobie Życie.
Ja spożywam Jego Ciało i Krew i wierzę, na podstawie Jego gwarancji, że mam w sobie Życie. Wierzę, że jestem Jego uczniem.

Nie widzę w tym co zacytowałeś ani jednego fragmentu gdzie Jezus mówi kto moze uważać się za jego ucznia , ale rozumiem że według Ciebie, każdy kto ma w sobie życie, co kolwiek to znaczy i spożywa jego ciało i krew, co kolwiek to znaczy, jest obecnie jego uczniem ?

I jeszcze mnie taka myśl naszła ,że uczniowie nie od razu spożywali jego ciało i krew a byli już jego uczniami z tego co się orientuję i nie od razu mieli życia w Bogu ;)
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad, 2019, 10:11 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline krzysiekniepieklo

Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopad, 2019, 11:09 »
Nie widzę w tym co zacytowałeś ani jednego fragmentu gdzie Jezus mówi kto moze uważać się za jego ucznia , ale rozumiem że według Ciebie, każdy kto ma w sobie życie, co kolwiek to znaczy i spożywa jego ciało i krew, co kolwiek to znaczy, jest obecnie jego uczniem ?

I jeszcze mnie taka myśl naszła ,że uczniowie nie od razu spożywali jego ciało i krew a byli już jego uczniami z tego co się orientuję i nie od razu mieli życia w Bogu ;)


Mt 7

21 Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" 23 Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"


24 Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. 25 Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. 26 Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. 27 Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki».


To, że ktoś nazywa się uczniem Chrystusa albo że inni go tak nazywają, to jeszcze nie znaczy, że Jezus takiego uzna za swojego ucznia. Tak naprawdę, to Jezus rozsądza, kto Jego uczniem jest. Ocena ludzi nikogo uczniem nie czyni.
Ta mowa właśnie jest o Jego uczniach i o "uczniach", którzy się łudzą.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopad, 2019, 11:22 »
Nadal nie widzę ani jednego fragmentu gdzie Jezus mówi kto może być jego uczniem, ale widzę że zacytowałeś jego słowa o tym kto może się porównać z człowiekiem roztropnym a kto nie 

Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale

Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym

Więc zapytam się czy ty słuchasz wszystkich poleceń Jezusa czy tylko wybiórczo ? Ale to i tak według tego co zacytowałeś ,dowiemy się czy, można Cie porównać do człowieka roztropnego, czy do nierozsądnego ,ale nadal to nam nic nie mówi ,czy jesteś jego uczniem czy nie :(

No i piszesz że to tylko Jezus decyduje kto jest jego uczniem a kto nie, a samemu dokonujesz oceny kto tym uczniem na pewno nie jest .
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad, 2019, 11:55 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline krzysiekniepieklo

Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopad, 2019, 12:01 »
Nadal nie widzę ani jednego fragmentu gdzie Jezus mówi kto może być jego uczniem, ale widzę że zacytowałeś jego słowa:
Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale

Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym

Więc zapytam się czy ty słuchasz poleceń wszystkich poleceń Jezusa czy tylko wybiórczo ?

Nie pisałem, kto może być uczniem ale kto jest uczniem. Jezus nie wydaje poleceń ale daje zalecenia. Człowiek sam podejmuje decyzję, czy się do nich zastosuje. Na tym polega nasza wolność, która nam Bóg dał, a którą królowie tej ziemi nam odbierają, zmuszając nas do posłuszeństwa. Nikt nie jest doskonały i wybiórczo się do tych zaleceń stosuje.Ja też.
Kto pracuje nad sobą i się stara wypełniać nauki Jezusa, temu Bóg pomaga w oczyszczaniu się z grzechów.

J 15

151 Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia. 2 Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. 3 Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. 4 Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - jeśli nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. 5 Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.

Tutaj Jezus tą sprawę wyjaśnia. te słowa o trwaniu są również w J 6

56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez9 Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.

Ten trwa w Chrystusie, kto Go spożywa i wypełnia Jego zalecenia. Takiego Bóg stopniowo oczyszcza z grzechów. Taki jest Żywy, bo ma w sobie Boże Zycie.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopad, 2019, 12:25 »
Ok rozumiem że nie potrafisz podać miejsca w Biblii gdzie Jezus mówi kto jest jego uczniem , ale nie szkodzi , zapytam w takim razie czy ktoś kto nie wypełnia wyraźnie wydanych poleceń Jezusa może nazywać się jego uczniem  ?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopad, 2019, 12:36 »
W jaki sposób jesz i pijesz Chrystusa?


Offline krzysiekniepieklo

Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopad, 2019, 14:01 »
W jaki sposób jesz i pijesz Chrystusa?

W moim rozumieniu mniej więcej tak to trzeba robić:

http://prorok.phorum.pl/viewtopic.php?f=34&t=175

Na dzień dzisiejszy nie mam z kim Łamać Chleba, wiec uczestniczę w katolickiej Mszy z Komunią. Niestety Komunia jest zafałszowana, bo nie mamy udziału w Kielichu. Bóg w swoim miłosierdziu może mi dodać to, czego tamci mi odmawiają.
Każdy uczeń Chrystusa może Łamać Chleb w rodzinie, z przyjaciółmi i znajomymi. Trzeba tylko wierzyć, że Jezus jest obecny w tym akcie powtarzania rytuału ostatniej wieczerzy.

Ok rozumiem że nie potrafisz podać miejsca w Biblii gdzie Jezus mówi kto jest jego uczniem , ale nie szkodzi , zapytam w takim razie czy ktoś kto nie wypełnia wyraźnie wydanych poleceń Jezusa może nazywać się jego uczniem  ?

Nazywać się może i nikt mu tego nie zabroni. Tyle, że nic z tego nie wynika. To tak, jak w szkole. Jest pierwsza klasa i jest wiele następnych klas. Kto się stara, to przechodzi do klasy następnej. Jezus mówił "Ja Jestem Drogą". Jeśli chce się dojść, to drogę należy przejść od początku do końca. No i warto żeby to Jezus nas prowadził, a nie jakiś ślepiec. Przez pustynię do ziemi obiecanej Żydów prowadził Bóg.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Listopad, 2019, 15:50 »

W jaki sposób jesz i pijesz Chrystusa?
W moim rozumieniu mniej więcej tak to trzeba robić:
http://prorok.phorum.pl/viewtopic.php?f=34&t=175
Czy wiesz, że z Biblii można sobie hasać z doborem fragmentów na różne przeciwstawne sposoby. Zrobię i ja tak, aby podważyć to co stwierdziłeś wyżej odwołując się do Twego autorytetu, czyli Jezusa. Najpierw, iż w postaci fizycznego ciała Jezus się nie udostępni.
Mat 24:23 Wtedy jeśliby wam ktoś powiedział: „Oto tu jest Mesjasz” albo: „Tam”, nie wierzcie!
Jeśliby ktoś twierdził, że następuje przemiana chleba w tkankę cielesną Jezusa to:
Mat 24:24 Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić ...
Ale gdyby ktoś ripostował:
Ja 6:55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem
To ja na powyższą ripostę pytam kontrripostą, czy Jezus w tym momencie z człowieka zamienia się w krzak?
Ja 15:1 Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który [go] uprawia.
Pójdźmy dalej.
Ja 6:54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, ...
Dalej Jezus odpowiada, czym jest jego "ciało"?
Ja 6:63 To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.
Czy nie jest proste jak drut, że "ciało" to metafora nawiązująca do całokształtu nauk składających się ze słów? Podobnie  jak: 
Ezech 3:1  ... Synu człowieczy, zjedz to, co masz przed sobą. Zjedz ten zwój i idź przemawiać do Izraelitów!




Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Jestem prorokiem
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Listopad, 2019, 15:55 »
Jako uczeń Jezusa przestrzegasz jego poleceń ?

Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści5 swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego,nie może być moim uczniem

Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem

A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka8, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego

Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.