Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów  (Przeczytany 2506 razy)

Offline Roszada

2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« dnia: 12 Październik, 2019, 10:23 »
Wprawdzie książka ta ukazała się po angielsku w roku 2017, ale po polsku w roku 2019 i to tuż przed wyborami.  :)

W sprawie wyborów zawiera ona doprecyzowanie. Jest ono krótkie i bez długich opisów, które znajdowały się w poprzednich publikacjach, np. w "Trwajcie w miłości Bożej" (2008, ang. 2008, 2014) na stronach 212-215.
W nowej książce zamieszczono zaledwie dwa zdania, ale jakie mocne:

„Poza tym podejmujemy osobistą decyzję, że nie będziemy głosować na żadną partię polityczną ani żadnego polityka. Jest tak dlatego, że już poparliśmy rząd Boga (Mateusza 22:21; Jana 15:19; 18:36)” (Zawsze bądź blisko Jehowy 2019 [ang. 2017] s. 244).

Jeśli podejmujemy "osobistą decyzję", to dlaczego w tym zdaniu od razu pada nacisk, jaka to ma być decyzja i to "nie będziemy głosować"?
Przecież w przeszłości pisano nawet, że niektórzy ŚJ chodzili na wybory, wpisując na karcie wyborczej: "głosuję na Królestwo Boże".
« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2019, 10:28 wysłana przez Roszada »


Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'
Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik, 2019, 17:06 »
Muszę to sprawdzić, czy jest to osobista decyzja, czy jednak jest zakaz.
Zobaczymy reakcje na oficjalne pujscie na wybory.
"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


Offline Technolog

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik, 2019, 17:58 »
Może jest to spowodowane tym, że przymuszanie na to czy głosujesz czy nie i na kogo jest karalne. Są na to paragrafy.
A tu jest napisane, że to osobista decyzja więc nikt nikomu nic nie każe, i nic nie można nikomu zarzucić. Oficjalnie.


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Październik, 2019, 18:28 »
Wypisywał ktoś druk S-77 osobie po wyborach? Co tam napisał?
Chciałem wymienić poglądy z kimś, ale wątek o wyborach mi zamknęli. Taki mam wybór.
Technolog to jednak ma głowę.


Offline Terebint

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Październik, 2019, 21:11 »

„Poza tym podejmujemy osobistą decyzję, że nie będziemy głosować na żadną partię polityczną ani żadnego polityka. Jest tak dlatego, że już poparliśmy rząd Boga (Mateusza 22:21; Jana 15:19; 18:36)” (Zawsze bądź blisko Jehowy 2019 [ang. 2017] s. 244).
Wydaje mi się, że dla każdego postronnego obserwatora brzmi to tak, jakby ta "osobista decyzja" została podjęta przez kogoś innego.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Roszada

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Październik, 2019, 09:25 »
Jeszcze małe porównanie. Otóż ta nowa książka zastępuje tę z 2008 r. (patrz Strażnica październik 2018 s. 15)
Ona jest ponoć wersją uproszczoną.
Zobaczmy jak uproszczono kwestię wyborów.

2019
„Poza tym podejmujemy osobistą decyzję, że nie będziemy głosować na żadną partię polityczną ani żadnego polityka. Jest tak dlatego, że już poparliśmy rząd Boga (Mateusza 22:21; Jana 15:19; 18:36)” (Zawsze bądź blisko Jehowy 2019 [ang. 2017] s. 244).

2008
*** lv s. 213 ak. 3-s. 214 ak. 6 Oddawanie honorów fladze, udział w wyborach i służba cywilna ***
Udział w wyborach. Prawdziwi chrześcijanie szanują cudze prawo do głosowania. Nie prowadzą żadnych kampanii przeciwko wyborom i podporządkowują się wybranym władzom. Pozostają jednak całkowicie neutralni w sprawach politycznych (Mateusza 22:21; 1 Piotra 3:16). A co powinien zrobić chrześcijanin, jeśli w jego kraju uczestnictwo w wyborach jest obowiązkowe, ewentualnie jeśli już sama odmowa pójścia do lokalu wyborczego budzi wielkie emocje? Może wtedy uwzględnić fakt, że w dość podobnych okolicznościach Szadrach, Meszach i Abed-Nego przybyli na równinę Dura, i jeśli pozwala mu na to sumienie — może się stawić w lokalu wyborczym. Musi jednak zachować czujność, by nie pogwałcić chrześcijańskiej neutralności. Powinien wziąć pod uwagę sześć zasad:
1. Naśladowcy Jezusa ‛nie są częścią świata’ (Jana 15:19).
2. Chrześcijanie reprezentują Chrystusa i jego Królestwo (Jana 18:36; 2 Koryntian 5:20).
3. Zbór chrześcijański jest zjednoczony w wierze, a jego członkowie są związani bliską więzią dzięki wzorowaniu się na miłości Chrystusa (1 Koryntian 1:10; Kolosan 3:14).
4. Kto wybiera jakiegoś urzędnika, ponosi część odpowiedzialności za jego poczynania (stosowne zasady zawarte są w 1 Samuela 8:5, 10-18 oraz 1 Tymoteusza 5:22).
5. Gdy Izraelici zaczęli się domagać ustanowienia człowieczego władcy, Jehowa potraktował to jak odrzucenie Jego samego (1 Samuela 8:7).
6. Chrześcijanie muszą mieć swobodę mowy, gdy głoszą o rządzie Królestwa Bożego ludziom wyznającym różne poglądy polityczne (Mateusza 24:14; 28:19, 20; Hebrajczyków 10:35).

Widzimy, że skracając treść uzyskano pewien efekt zakazu, ale podejmowanego osobiście. Odstawiono na bok wszelkie dywagacje, które były w starszej książce. Po ang. były one jeszcze w edycji z 2014.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2019, 11:38 wysłana przez Roszada »


Offline Safari

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Październik, 2019, 10:46 »
Hahaha głosując na jakiegoś polityka ponosimy odpowiedzialność za jego czyny... Hahahah

No po prostu ... Hehehe

Boże jak ja mogłam w to wierzyć!! Haha

Dziś idę do wyborów - pierwszy raz do parlamentarnych. A moje pierwsze wybory były w tym roku ☺️ lokalne i do parlamentu europejskiego. A teraz te dzisiejsze.

😍

Nareszcie czuję że mam jakiś wpływ na to co się dzieje. A nie czekam na "Kłolestfo Bosze".
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Mefiboszet

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Październik, 2019, 11:07 »
Ja już mam swoje pierwsze głosowanie za sobą. Było fajnie 😁

A dla anonimowych pisarzy powyższej książki mam taki smaczek :
Zgodnie z art. 249 kodeksu karnego od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności grozi osobie, która przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza: w odbyciu zgromadzenia poprzedzającego głosowanie, swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania, głosowaniu lub obliczaniu głosów albo też sporządzaniu protokołów lub innych dokumentów wyborczych.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Październik, 2019, 11:43 »

Chciałem wymienić poglądy z kimś, ale wątek o wyborach mi zamknęli. Taki mam wybór.
Wątek otworzę po ciszy wyborczej. Chciałem uniknąć stwierdzeń kierowanych w stronę tej czy innej partii.
Wg mnie, forum ma wielu oponentów, którzy tylko czekają aż nam się noga powinie.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Sebastian

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Październik, 2019, 11:52 »
Wątek otworzę po ciszy wyborczej.
bardzo słuszna decyzja, zwłaszcza że (niezależnie od tego jak bardzo jest to absurdalne) forum można zaliczyć do podmiotów traktowanych na równi z radiem czy telewizją(!) a w skrajnym przypadku ukarać karą nawet do miliona(!) złotych. Tak, kara nawet 1.000.000zł






« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2019, 12:35 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Październik, 2019, 13:03 »
Takie wspomnienie z przeszłości o wyborach i niekonsekwencja Towarzystwa Strażnica.

Popatrzmy na słowa z roku 1951 i argumentację Towarzystwa Strażnica dotyczą nie brania udziału w wyborach w związku z tekstem Rz 13:1:

Ze względu na to, że chrześcijańscy świadkowie nie uznają światowych potęg politycznych za ustanowione przez Boga »autorytety wyższe«, lecz tylko Boga i Jezusa Chrystusa, przeto odstępują oni od udziału w polityce tego świata, tak, nawet od głosowania” (Strażnica Nr 8, 1951 s. 10).

Argumentem, aby nie głosować było to, że Świadkowie Jehowy nie uznawali „autorytetów wyższych”, czyli „władz zwierzchnich” z tekstu Rz 13:1 w osobach władzy świeckiej. A co nastąpiło w roku 1962?
Uznali, że to nie Jehowa i Jezus, ale władze świeckie są w tekście Rz 13:1 „autorytetami wyższymi”:

„Niektórym ludziom trudno jest zmieniać raz przyswojone zapatrywania. Mają zastrzeżenia do zmian w zrozumieniu pewnych tekstów biblijnych czy określonego sposobu postępowania. (...) Od roku 1962 rozumieją, że »władze zwierzchnie«, wspomniane w Liście do Rzymian 13:1 (NP), to przedstawiciele rządów świeckich, natomiast od roku 1929 aż do owej chwili inaczej pojmowali tę sprawę” (Strażnica Rok XCIV [1973] Nr 11 s. 17).

„Bliższe zbadanie całego kontekstu wykazało, że werset z Listu do Rzymian 13:1 faktycznie odnosi się do politycznych rządów tego świata” (Strażnica Rok XCV [1974] Nr 7 s. 18).

W roku 1962 upadł więc jakby argument aby nie głosować! Jednak Towarzystwo Strażnica w kwestii wyborów nie zmieniło stanowiska. :(


Offline matowa

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Październik, 2019, 13:47 »
4. Kto wybiera jakiegoś urzędnika, ponosi część odpowiedzialności za jego poczynania (stosowne zasady zawarte są w 1 Samuela 8:5, 10-18 oraz 1 Tymoteusza 5:22).
5. Gdy Izraelici zaczęli się domagać ustanowienia człowieczego władcy, Jehowa potraktował to jak odrzucenie Jego samego (1 Samuela 8:7).

Piękny dowód na to, że nie powinno słuchać się CK :) :)

Wydaje mi się, że to z "osobistą decyzją" to bardziej podświadoma manipulacja mająca Ci wmówić, że sam podejmujesz tę decyzję.
Napis z butelki wina mówi:
"Koty nie chodzą na spacery, żeby gdzieś dojść, a żeby odkrywać."
Nie jestem niczyim krytykiem, ale do nikogo nie należę.


Offline Roszada

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Październik, 2019, 13:56 »
Cytuj
5. Gdy Izraelici zaczęli się domagać ustanowienia człowieczego władcy, Jehowa potraktował to jak odrzucenie Jego samego (1 Samuela 8:7).

A tu nie jest pełna prawda, bo przecież i Dawid i Salomon traktowani byli jako królowie z ustanowienia Boga. Dawid namaszczony na króla był przez proroka Jahwe.
A wcześniej Dawid nie podniósł ręki na króla Saula, bo nazwał go wybrańcem Boga.


Offline matowa

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Październik, 2019, 14:02 »
A tu nie jest pełna prawda, bo przecież i Dawid i Salomon traktowani byli jako królowie z ustanowienia Boga. Dawid namaszczony na króla był przez proroka Jahwe.
A wcześniej Dawid nie podniósł ręki na króla Saula, bo nazwał go wybrańcem Boga.

A taką interpretację pewnie by podali, gdyby zapytać czemu zatem mają CK :)
Napis z butelki wina mówi:
"Koty nie chodzą na spacery, żeby gdzieś dojść, a żeby odkrywać."
Nie jestem niczyim krytykiem, ale do nikogo nie należę.


Offline Roszada

Odp: 2019 - Doprecyzowanie dotyczące wyborów
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lipiec, 2020, 18:40 »
Przypominam dla nowych forumowiczów najnowsze stanowisko CK co do wyborów, bo one tuż tuż.

Wprawdzie książka ta ukazała się po angielsku w roku 2017, ale po polsku w roku 2019 i to tuż przed wyborami.  :)

W sprawie wyborów zawiera ona doprecyzowanie. Jest ono krótkie i bez długich opisów, które znajdowały się w poprzednich publikacjach, np. w "Trwajcie w miłości Bożej" (2008, ang. 2008, 2014) na stronach 212-215.
W nowej książce zamieszczono zaledwie dwa zdania, ale jakie mocne:

„Poza tym podejmujemy osobistą decyzję, że nie będziemy głosować na żadną partię polityczną ani żadnego polityka. Jest tak dlatego, że już poparliśmy rząd Boga (Mateusza 22:21; Jana 15:19; 18:36)” (Zawsze bądź blisko Jehowy 2019 [ang. 2017] s. 244).

Jeśli podejmujemy "osobistą decyzję", to dlaczego w tym zdaniu od razu pada nacisk, jaka to ma być decyzja i to "nie będziemy głosować"?
Przecież w przeszłości pisano nawet, że niektórzy ŚJ chodzili na wybory, wpisując na karcie wyborczej: "głosuję na Królestwo Boże".