Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?  (Przeczytany 4229 razy)

Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« dnia: 19 Wrzesień, 2019, 20:13 »
Będąc w organizacji wielokrotnie słyszałem na zebraniach zachęty, aby czytać samemu PŚ. Były artykuły zachęcające, udowadniające pożytek z czytania, a nawet plan czytania i studiowania dla początkujących (https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pomoce-do-studium-biblii/plan-czytania-biblii/). Problem w tym, że wypełniając ciągłe wymagania stawiane czynnym ŚJ przez organizację, człowiek nie jest w stanie tego wykonać lub spycha tę czynność na sam koniec swych obowiązków. Pamiętam na swoim przykładzie, że nigdy czasu mi nie starczało na zaglądnięcie do PŚ. Zawsze trzeba było przygotować się do zebrania, do służby, zbiórki, przeczytać najnowsze broszury, strażnicę, przebudźcie się, NSK. W tym natłoku organizacyjnym nie starczało czasu na zajrzenie do tej księgi. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że księga ta była na szarym końcu publikacji, do których zaglądałem.
Czy Świadki rzeczywiście studiują PŚ? Przecież gdziekolwiek z nimi nie rozmawiać to chwalą się tym, że to oni mają monopol na studiowanie tej księgi.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline lukier

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 20:17 »
A ja właśnie ze wszystkich publikacji, studiowałam najbardziej Biblię. Miałam całą przeczytaną i na każdej stronie coś podkreślonego flamastrem, taka byłam przykładna chrześcijanka ;) Ale mówię tylko za siebie, bo nie jestem przekonana czy przeciętny świadek przeczytał choć raz w życiu całą Biblię.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 20:23 »
No właśnie. Ja muszę się przyznać, że miałem kilka zrywów i fragmentarycznie miałem przeczytaną. Ale w natłoku obowiązków nigdy całej nie przeczytałem. Nie starczało czasu na czytanie, a co dopiero na jej szczegółową analizę. Rodzi to pytanie jaką wiedzę posiada przeciętny ŚJ na temat PŚ?
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline josh82

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 20:23 »
Nie studiują - tu nawet nie ma się nad czym rozpisywać. Studiują Strażnicę i bezmyślnie powtarzają to, co w niej napisano.
Wierzą w slogany i hasła.

Z wieloma Świadkami rozmawiałem i żaden z nich nie potrafił podczas rozmowy otworzyć Biblii i obronić swoich wierzeń - tłumaczyli i pięknie opowiadali o tym w co wierzą, ale Biblią "od ręki" nie potrafili niczego obronić.

Być może kiedyś było inaczej. Dziś nie studiują.



Offline drakklyn

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 20:32 »
Ostatnio szukałem przekładu Biblii SJ , pytałem przy kilku stojakach, byłem bardzo zdziwiony, że nie mają. Na moje pytanie dlaczego nie mają Biblii przy sobie odpowiadali, że mają w telefonach, elektroniczną. Dziwne to dla mnie.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 20:33 »
Nie studiują - tu nawet nie ma się nad czym rozpisywać. Studiują Strażnicę i bezmyślnie powtarzają to, co w niej napisano.
Wierzą w slogany i hasła.

Z wieloma Świadkami rozmawiałem i żaden z nich nie potrafił podczas rozmowy otworzyć Biblii i obronić swoich wierzeń - tłumaczyli i pięknie opowiadali o tym w co wierzą, ale Biblią "od ręki" nie potrafili niczego obronić.

Być może kiedyś było inaczej. Dziś nie studiują.
[/b][/size]
Przygotowując się do głoszenia miałem opracowane wersety Biblijne, które odczytywałem w zależności od tematyki rozmowy i przyjętej argumentacji. Powiedzmy było ich kilkadziesiąt, które pamiętałem i w razie czego odczytywałem. Obserwując dzisiejszych głosicieli stojących przy stojakach lub pokazujących filmiki na smartfonach nawet tego już nie robią. Obawiam się, że nowo zwerbowani PŚ raczej nie potrafią się posłużyć.
Pytanie do forumowiczów jak to było z wami? Czytaliście nie czytaliście, mieliście zapamiętane niektóre wersety czy też faktycznie analizowaliście PŚ?
Osobiście dopiero na tym forum dowiedziałem się o komentarzach biblijnych opracowanych przez biblistów. Do tej pory interpretację PŚ opierałem na publikacjach organizacji.   
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień, 2019, 20:35 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline josh82

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 20:51 »
A ja właśnie ze wszystkich publikacji, studiowałam najbardziej Biblię. Miałam całą przeczytaną i na każdej stronie coś podkreślonego flamastrem, taka byłam przykładna chrześcijanka ;) Ale mówię tylko za siebie, bo nie jestem przekonana czy przeciętny świadek przeczytał choć raz w życiu całą Biblię.

Jak długo byłaś Świadkiem?


Online Gremczak

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 21:33 »
A ja właśnie ze wszystkich publikacji, studiowałam najbardziej Biblię. Miałam całą przeczytaną i na każdej stronie coś podkreślonego flamastrem, taka byłam przykładna chrześcijanka ;) Ale mówię tylko za siebie, bo nie jestem przekonana czy przeciętny świadek przeczytał choć raz w życiu całą Biblię.
No i jakie zdanie o niej sobie wyrobiłaś?


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 22:01 »
A ja właśnie ze wszystkich publikacji, studiowałam najbardziej Biblię. Miałam całą przeczytaną i na każdej stronie coś podkreślonego flamastrem, taka byłam przykładna chrześcijanka ;) Ale mówię tylko za siebie, bo nie jestem przekonana czy przeciętny świadek przeczytał choć raz w życiu całą Biblię.
[/b][/size]
A ja dopiero teraz przeczytałem całą od deski do dechy. Nie mając już obowiązków w orgu mogę sobie pozwolić na czytanie. Czas mnie już nie ogranicza ;)
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Nikt

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Wrzesień, 2019, 22:43 »
Nie znam wsytskich i nie wypowiadam się za nich ale jestem głęboko przeświadczony ze mało kto przeczytał całą ja nie dopiero teraz zaczynam i nie jest to takie lekkie nie mając już tyle obowiązków w orgu.
Pozytywne myślenie na siłę może prowadzić do  specjalisty :(


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Wrzesień, 2019, 07:34 »
Z moich znajomych świadków nikt tak na prawdę nie zna Bibli, znają dobrze wersety te które mają wyuczone , ale niestety nic więcej , nie da się porozmawiać z nimi głębiej o Bibli, bo nie wiedzą o czym się mówi, nie chce oceniać wszystkich świadków przez pryzmat moich znajomych ale wydaje mi się że u innych nie jest lepiej. Zauważyłem też jedną wspólną cechę , że oni wszyscy uważają że Biblię czyta się latami a jak się dowiadują że Nowy testament bez problemu przeczyta się w kilkanaście godzin to robią wielkie oczy ze to nie możliwe . Tam gdzie mieszkam jest organizowany konkurs o wiedzy o Biblii, niestety żaden świadek z moich znajomych nie zgodził się nigdy na wzięcie udziału.
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Storczyk

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Wrzesień, 2019, 08:23 »
Na zebraniu w tygodniu pierwszy punkt to czytanie Biblii .Przygotowując sie do tego punktu można faktycznie chyba w rok ja przeczytać, ale to pobieżnie bez wnikania skupiając sie na zawsze tych samych wersetach . Ja tez mialam problem z czytaniem . Stary Testament mnie przerażal tyle zła i bestialstwa .Nowy Testament nie dla mnie tylko dla pomazanych. Bądź mądry. Przez ostatnie 3 lata skupiałam sie tylko na  NT ,dzięki temu też zdecydowałam się skończyć ze s.j, ponieważ zobaczyłam przekłamania i dostosowywanie wersetow do swoich wymyślnych doktryn.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Wrzesień, 2019, 09:03 »
Mam w audiobooku stary i nowy testament, całość czytana przez lektora i to bardzo wolno trwa nie całe 70 godzin, więc jak ktoś mówi że potrzebuje 2 lata na przeczytanie Biblii to albo czyta po kawałeczku albo coś jest nie tak z jego czytaniem
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline lma

Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Wrzesień, 2019, 09:05 »
Raczej w około 7 lat, kiedyś liczyłem.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: CZy ŚJ studiują i czytają Biblię?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Wrzesień, 2019, 09:11 »
Powinni podczas pilnowania wózka czytać Biblię , raz że fajnie by to wyglądało że świadek stoi z otwartą Biblią a dwa że dzięki temu by Biblię przeczytał
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.