Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?  (Przeczytany 8435 razy)

Offline julia7

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #60 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 10:21 »
Skoro tak jest to i katolicy i świadki uznają, że Rz 10,13 to cytat z Joela 3,5 a więc jest tam imię Boga.

Wg tego cytatu w Jl jest to, co czytamy w Jl, a cytat z Jl w zastosowaniu Pawłowym jest w nieco zmienionej formie, tzn. nie ma w nim Tetragramu, a jest słowo Kyrios. Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego tak Paweł zrobił, a występuje w Rz JHWH, kiedy tam słowo to nie występuje.


Offline Klepsydra

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 10:55 »
Wg tego cytatu w Jl jest to, co czytamy w Jl, a cytat z Jl w zastosowaniu Pawłowym jest w nieco zmienionej formie, tzn. nie ma w nim Tetragramu, a jest słowo Kyrios. Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego tak Paweł zrobił, a występuje w Rz JHWH, kiedy tam słowo to nie występuje.
Ja nie wiem co napisał Paweł, ja widzę że i katolicy i świadki Rz 10,13 odnoszą do Joela. Poza tym nawet jeśli Rz 10 13 odnosi się do Jezusa, który jest Panem, to co to zmienia? Dla mnie absolutnie nic patrząc na to co mówi nam Biblia.


Offline Storczyk

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:25 »
Zmienia wszystko.Jehowa byl Bogiem  Żydów.Koniec.Natomiast. dla Chrześcijanina Panem jest Jezus. Rzym 10:9.10,11.12.


Offline Klepsydra

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:36 »
Zmienia wszystko.Jehowa byl Bogiem  Żydów.Koniec.Natomiast. dla Chrześcijanina Panem jest Jezus. Rzym 10:9.10,11.12.
Pan to to samo co Bóg? Chyba nie. Jezus cały czas uczy nas, że Bogiem jest jego Ojciec czyli Bóg o imieniu Jehowa.


Offline Jaaqob

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #64 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:38 »
Skoro całe, to całe. W Jl jest JHWH, w Rz jest Kyrios (tj. Pan) i fragment z Rz odnosi się do Chrystusa. NT uczy, że chrześcijanie mają być świadkami Chrystusa, co on sam powiedział. To są oczywistości, które są rozumiane przez 99% wyznań chrześcijańskich na całym globie. Nie czaję jak można czytać Rz 10 i tego nie widzieć.

A to Jehowa nie jest Panem?  ::) Nie rozumiem, czemu nie miałby być tak przez Pawła nazwany. Zresztą nie wiemy, jak zostało to przedstawione w oryginalnym tekście Pawła - a więc nie można jednoznacznie potwierdzić ani zaprzeczyć (nawet biorąc pod uwagę kontekst).
Ale zakładając że w tym fragmencie chodzi o Jezusa (do czego się skłaniam) - nadal nie widzę podstaw do oburzania się. Obie interpretacje są poprawne (trzeba tylko odzwyczaić się od posiadania "jedynej słusznej interpretacji"). Martwiące jest natomiast to, że w dalszym ciągu "Przebudźcie się" jest dla Ciebie autorytetem na który się powołujesz (post 8:48)
Boskość Jezusa jest niekwestionowana, jednak nie jest to coś co nie może być udziałem nowonarodzonego człowieka (2 Piotra 1:4). Rozumiem, że to temat dotyczący już czegoś innego, więc to mój ostatni post w temacie Jezusa, zawsze można pogadać na priv. :)
Pozdrawiam!

Zmienia wszystko.Jehowa byl Bogiem  Żydów.Koniec.Natomiast. dla Chrześcijanina Panem jest Jezus. Rzym 10:9.10,11.12.

Jehowa jest także Bogiem chrześcijan.
"Dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy" (1 Kor 8:6).

Tak samo wierzył Pan Jezus:
"A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa" (Jana 17:3)


PS. Nie upieram się przy formie Jehowa. Zaczęto jej używać w dyskusji, dlatego też użyłem jej w tym poście. Tam gdzie piszę o Jehowie, możecie zastąpić sobie to JHWH, Bogiem, Panem, Jahwe, jeśli was to razi. ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec, 2019, 12:49 wysłana przez Jaaqob »


Offline Klepsydra

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #65 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:47 »
Kogo uczy? W Biblii w słowach wypowiedzianych przez Jezusa, ni razu nie pada słowo Jehowa.
Cechą Klepsydry natomiast jest pisanie bzdur.  ;D ;D ;D
Widać nie czytałeś Biblii.
A to Jehowa nie jest Panem?  ::) Nie rozumiem, czemu nie miałby być tak przez Pawła nazwany. Zresztą nie wiemy, jak zostało to przedstawione w oryginalnym tekście Pawła - a więc nie można jednoznacznie potwierdzić ani zaprzeczyć (nawet biorąc pod uwagę kontekst).
Ale zakładając że w tym fragmencie chodzi o Jezusa (do czego się skłaniam) - nadal nie widzę podstaw do oburzania się. Obie interpretacje są poprawne (trzeba tylko odzwyczaić się od posiadania "jedynej słusznej interpretacji"). Martwiące jest natomiast to, że w dalszym ciągu "Przebudźcie się" jest dla Ciebie autorytetem na który się powołujesz (post 8:48)
Boskość Jezusa jest niekwestionowana, jednak nie jest to coś co nie może być udziałem nowonarodzonego człowieka (2 Piotra 1:4). Rozumiem, że to temat dotyczący już czegoś innego, więc to mój ostatni post w temacie Jezusa, zawsze można pogadać na priv. :)
Pozdrawiam!

Odkąd Jezus działał na ziemi jest cały czas naszym Panem, Mistrzem czy Nauczycielem. Jednakże cały czas Bogiem Najwyższym i jedynym jest Jehowa. Tak mówi Biblia.


Offline Storczyk

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #66 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:48 »
Mialam napisać Bogiem Chrzescijan jest Jezus ,natomist jego Ojciec, stal sie dla nas ludzi  dzieki nowemu przymierzu Bogiem Ojcem.Dlatego nie mozemy do Boga Ojca mowic Jahwe personalnie. Jezus tego nie robił nigdy ,a co dopiero my grzeszni !


Offline julia7

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #67 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:49 »
A to Jehowa nie jest Panem?  ::) Nie rozumiem, czemu nie miałby być tak przez Pawła nazwany. Zresztą nie wiemy, jak zostało to przedstawione w oryginalnym tekście Pawła - a więc nie można jednoznacznie potwierdzić ani zaprzeczyć (nawet biorąc pod uwagę kontekst).
Ale zakładając że w tym fragmencie chodzi o Jezusa (do czego się skłaniam) - nadal nie widzę podstaw do oburzania się. Obie interpretacje są poprawne (trzeba tylko odzwyczaić się od posiadania "jedynej słusznej interpretacji"). Martwiące jest natomiast to, że w dalszym ciągu "Przebudźcie się" jest dla Ciebie autorytetem na który się powołujesz (post 8:48)
Boskość Jezusa jest niekwestionowana, jednak nie jest to coś co nie może być udziałem nowonarodzonego człowieka (2 Piotra 1:4). Rozumiem, że to temat dotyczący już czegoś innego, więc to mój ostatni post w temacie Jezusa, zawsze można pogadać na priv. :)
Pozdrawiam!

Przypuszcza się z dużą dozą prawdopodobieństwa, bo mamy setki tysięcy odpisów Listu Pawła do Rzymian i wszystkie mają tam Kyrios, że spod pióra Pawła wyszło tam Kyrios. Jak kto sobie to będzie interpretował to inna sprawa, ale spod pióra Pawła i w setkach innych miejsc Nowego Testamentu wg setek tysięcy rękopisów starożytnych i średniowiecznych mamy słowo Kyrios, a nie JHWH. A zatem prawdopodobnie tam było Kyrios. Wchodzi w grę tylko jeszcze gigantyczny spisek kopistów, połączony ze zmową milczenia w źródłach (zmowa milczenia zarówno ortodoksyjnego chrześcijaństwa jak i wszystkich sekt, bo ŻADNE źródło starożytne ani średniowieczne nie wspomina o tym, że kopiści zastępują imię JHWH słowem Kyrios, a trzeba zaznaczyć, że wszystkie inne spory, nawet te najdrobniejsze, źródła odnotowują).


Offline Jaaqob

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #68 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:52 »
Przypuszcza się z dużą dozą prawdopodobieństwa, bo mamy setki tysięcy odpisów Listu Pawła do Rzymian i wszystkie mają tam Kyrios, że spod pióra Pawła wyszło tam Kyrios. Jak kto sobie to będzie interpretował to inna sprawa, ale spod pióra Pawła i w setkach innych miejsc Nowego Testamentu wg setek tysięcy rękopisów starożytnych i średniowiecznych mamy słowo Kyrios, a nie JHWH. A zatem prawdopodobnie tam było Kyrios. Wchodzi w grę tylko jeszcze gigantyczny spisek kopistów, połączony ze zmową milczenia w źródłach (zmowa milczenia zarówno ortodoksyjnego chrześcijaństwa jak i wszystkich sekt, bo ŻADNE źródło starożytne ani średniowieczne nie wspomina o tym, że kopiści zastępują imię JHWH słowem Kyrios, a trzeba zaznaczyć, że wszystkie inne spory, nawet te najdrobniejsze, źródła odnotowują).

Zgoda. ;) Nie mam potrzeby się przy tym upierać.

Odkąd Jezus działał na ziemi jest cały czas naszym Panem, Mistrzem czy Nauczycielem. Jednakże cały czas Bogiem Najwyższym i jedynym jest Jehowa. Tak mówi Biblia.

Tak, zgadzam się :)


Offline Klepsydra

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #69 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 12:54 »
Mialam napisać Bogiem Chrzescijan jest Jezus ,natomist jego Ojciec, stal sie dla nas ludzi  dzieki nowemu przymierzu Bogiem Ojcem.Dlatego nie mozemy do Boga Ojca mowic Jahwe personalnie. Jezus tego nie robił nigdy ,a co dopiero my grzeszni !
Jezus nie mówił do Ojca personalnie? Uśmiałem się... A jak do niego mówił? Przez poselstwo czy przez Messenger a? Bogiem cały czas jest tylko i wyłącznie Ojciec Jezusa czyli Jehowa. To, że różne wyznania kłamliwie interpretują Biblię to rzecz też zapowiedziana przez Boga.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec, 2019, 13:01 wysłana przez Klepsydra »


Offline Jaaqob

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #70 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 13:02 »
Mialam napisać Bogiem Chrzescijan jest Jezus ,natomist jego Ojciec, stal sie dla nas ludzi  dzieki nowemu przymierzu Bogiem Ojcem.Dlatego nie mozemy do Boga Ojca mowic Jahwe personalnie. Jezus tego nie robił nigdy ,a co dopiero my grzeszni !

Problem jest taki, że Jezus przybliżył nas do Boga, pozwolił nam mieć z nim relację daleko bliższą niż ludzie Starego Testamentu. A ci ciągle zwracali się do Boga po imieniu. Więc jeśli Abrahama Bóg nazwał "swoim przyjacielem" nie ma powodu, abyśmy bali się być w tak bliskiej relacji z Bogiem, a więc (także) używać jego imienia. Jak widać w Biblii Bogu zależy aby pamiętać o jego imieniu i sprzeciwia się tym, którzy chcą aby lud Boży go nie używał (Jer 23:27).
Sam Jezus objawił imię Jahwe swoim naśladowcom i robił to częściej niż się wam wydaje, gdyż jego imię znaczy "Jahwe jest zbawieniem!".
Poza tym nikt nie może się sprzeczać co do tego, że w NT przynajmniej w 5 miejscach występuje imię Boże - w Apokalipsie, kiedy padają słowa "Chwalcie Jah!" (Hallelujah!)


Offline Klepsydra

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #71 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 13:12 »

[/quote]
Problem jest taki, że Jezus przybliżył nas do Boga, pozwolił nam mieć z nim relację daleko bliższą niż ludzie Starego Testamentu. A ci ciągle zwracali się do Boga po imieniu. Więc jeśli Abrahama Bóg nazwał "swoim przyjacielem" nie ma powodu, abyśmy bali się być w tak bliskiej relacji z Bogiem, a więc (także) używać jego imienia. Jak widać w Biblii Bogu zależy aby pamiętać o jego imieniu i sprzeciwia się tym, którzy chcą aby lud Boży go nie używał (Jer 23:27).
Sam Jezus objawił imię Jahwe swoim naśladowcom i robił to częściej niż się wam wydaje, gdyż jego imię znaczy "Jahwe jest zbawieniem!".
Poza tym nikt nie może się sprzeczać co do tego, że w NT przynajmniej w 5 miejscach występuje imię Boże - w Apokalipsie, kiedy padają słowa "Chwalcie Jah!" (Hallelujah!)
BRAWO BRAWO BRAWO ! Widzę, że jesteś myślącym człekiem!
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec, 2019, 13:15 wysłana przez Klepsydra »


Offline Storczyk

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #72 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 13:14 »
Joel proroczo pisze ,ze Jezus jest następcą Jahwe!Natomiast Jezus sam uwazal sie za Boga, nigdy nie zaprzeczał gdy tak sie zwracano do niego.Wszechobecny moze byc tylko Bog Mat 18:20"Gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni w imie moje tam jestem posrod nich".Obdażac zyciem ,odpuszczac grzechy moze tylko Bog.Tytusa 2:13"Oczekujac błogosławionej nadziei i objawienia chwaly wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa.


Offline Jaaqob

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #73 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 13:18 »
Joel proroczo pisze ,ze Jezus jest następcą Jahwe!Natomiast Jezus sam uwazal sie za Boga, nigdy nie zaprzeczał gdy tak sie zwracano do niego.Wszechobecny moze byc tylko Bog Mat 18:20"Gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni w imie moje tam jestem posrod nich".Obdażac zyciem ,odpuszczac grzechy moze tylko Bog.Tytusa 2:13"Oczekujac błogosławionej nadziei i objawienia chwaly wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa.

Ale trzymaj się tematu, a nie przechodź na temat tego czy Jezus jest Bogiem. :P
Czemu uważasz że służba Jezusa odebrała nam prawo do zwracania się do Boga po imieniu?
Bo ja myślałem że dzięki Jezusowi mamy więcej przywilejów, a nie mniej (np. to że możemy uważać Boga za Ojca, a siebie za jego dzieci).

Oczywiście wersety które cytujesz nie są jakieś nadzwyczajne. Ale tak jak napisałem - to raczej nie miejsce na dyskusje o tym, kim był (a raczej jest) Jezus.

Na szybko:
1)należy zrozumieć, że Bóg to tytuł, nazwano tak Mojżesza, sędziów, diabła, brzuch.
2)Jezus odnosi się do nazywania się Bogiem i wyjaśnia, że nie jest to nic niewłaściwego nazwać człowieka Bogiem. Choć on raczej mówił o sobie Syn Boży (Jana 10:34)
3)oczywiście Jezus posiadał cechy Boga, jednak zawsze podkreślał, że wszystko co ma otrzymał od Boga. Tym samym nie uznał swojej doskonałości za zdobycz i nie wywyższał się, aby być na równi z Bogiem. Choć spośród wszystkich ludzi najbardziej zasługiwał na to.
4) odpuszczenie grzechów to przywilej który otrzymał od Ojca i Jezus mówi o tym w Marka 2:10. To tak jak np. apostołowie mieli prawo wykonywać wyroki Boga. (Mt 16:19).
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec, 2019, 13:30 wysłana przez Jaaqob »


Offline Klepsydra

Odp: Betel organizuje zwiedzanie świątyń pogańskich?
« Odpowiedź #74 dnia: 27 Czerwiec, 2019, 13:18 »
Joel proroczo pisze ,ze Jezus jest następcą Jahwe!Natomiast Jezus sam uwazal sie za Boga, nigdy nie zaprzeczał gdy tak sie zwracano do niego.Wszechobecny moze byc tylko Bog Mat 18:20"Gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni w imie moje tam jestem posrod nich".Obdażac zyciem ,odpuszczac grzechy moze tylko Bog.Tytusa 2:13"Oczekujac błogosławionej nadziei i objawienia chwaly wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa.
Podaj gdzie Jezus podaje się za następcę swojego Ojca. Podaj gdzie Jezus uważa się za Jahwe. Podaj gdzie w Biblii ktoś pisze, że Jezus to Bóg równy Jehowie.