Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA  (Przeczytany 32990 razy)

Offline Sebastian

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 12:08 »
skoro jednym ze składników krwi jest WODA to czy świadek Jehowy może przyjmować wodę?!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Klepsydra

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #61 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 12:22 »
skoro jednym ze składników krwi jest WODA to czy świadek Jehowy może przyjmować wodę?!
Bóg nie zabrania spożywania wody. To co napisałeś jak najbardziej potwierdza to co mówią Świadkowie Jehowy a mianowicie, że frakcja to nie krew.
Hmmm. To logiczne. To tłumaczenie mi się podoba.
Czyli przyjmowanie koncentratu krwinek czerwonych, nie jest przyjmowaniem krwi? Podobnie samego osocza, koncentratu krwinek płytkowych? Super.
Bo właśnie one są przetaczane najczęściej.
Żaden z tych składników nie jest przecież krwią...
Ogólnie krwi już się nie przetacza, a jeśli to naprawdę sporadycznie.
Z drugiej strony pro tip dla ludzi, chcących żyć w zgodzie z doktryną, która na równo traktuje spożycie, z podaniem dożylnym: można po kolei (powiedzmy w pewnych odstępach czasowych) przymować każdą z frakcji i mieć spokojne sumienie, że przecież krwi się nie przyjęło xd.
Oczywiście przyjmowanie np koncentratu krwinek czerwonych to nie to samo co przyjmowanie krwi. Tak jak wspomniałem sama rama to nie jest rower a sam silnik to jeszcze nie samochód.


Offline Gremczak

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #62 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 12:46 »
A może mi ktoś powiedzieć co to jest krew albo z czego się składa? A jak usuniemy połowę jej składników to dalej będzie krwią?


Offline Villa Ella

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 13:13 »
Z tego, co wiem, w starożytności w medycynie stosowano upusty krwi, co związane było po części z teorią humoralną Hipokratesa. Nie jestem znawcą Biblii więc nie będę się spierać jakoś szczególnie, czy  chodziło o używanie krwi w medycynie, czy nie.
Po prostu jestem zwolennikiem przekonania, że zgodnie ze słowami Pawła, apostołowie, nie mieli zamiaru nakładać dodatkowych ciężarów, na nowo ochrzczonych chrześcijan. Dlatego, pod natchnieniem Ducha Św, znieśli większość przepisów nałożonych Prawem Mojżeszowym. Sami napisali, że Prawo, nakładało zbyt wiele ciężarów, które nawet żarliwie wierzącym, było ciężko przestrzegać. A w kwestii, o której mowa, ono zabraniało jedynie SPOŻYWANIA krwi. Nic ponad to. Skąd więc pomysł, że należy rozważać jakiś szerszy kontekst wykorzystania krwi?
Co do interpretacji świadkowskiej, ja uważam, że jej wolność kończy się tam, gdzie zaczyna wolność decydowania człowieka o swoim życiu. Po licznych słowach krytyki doktryny krwi, wprowadzono do użytku słowo ODŁĄCZENIE, zamiast wykluczenie. Ale poza nazewnictwem, niczego to nie zmiania, bo konsekwencje są takie same.
Nie jest to też, jak pisze dziewiątka, sprawa sumienia. Po pierwsze doktryna WTS rozróżnia wyraźnie te frakcje, które są sprawą sumienia, od tych, które są wyraźnie zabronione. Po drugie, temat krwi jest wałkowany regularnie, a wierni poddawani są indoktrynacji, mającej na celu utrwalenie w nich przekonania, że w razie przyjęcia krwi oni i nawet ich nieochrzczone dzieci zostaną potępieni przez Jehowę i pozbawieni szansy na życie wieczne. Osoby, które zmarły w wyniku odmowy transfuzji, stawiane są za wzór oraz dawane są rady, jak transfuzji można uniknąć, nawet za cenę złamania prawa świeckiego.
Dodatkowo, stworzono KŁSy, które pilnują "jedynie właściwej decyzji", a każdy Świadek zobowiązany jest do noszenia oświadczenia "Żadnej krwi" i pilnowania, aby robili to jego bliscy.
Takie postępowanie, wobec wiernych, to nie jest moim zdaniem, pozostawienie im wolnej woli i decyzji, sprawie sumienia.
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline Światus

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 13:30 »
Bóg nie zabrania spożywania wody. To co napisałeś jak najbardziej potwierdza to co mówią Świadkowie Jehowy a mianowicie, że frakcja to nie krew.Oczywiście przyjmowanie np koncentratu krwinek czerwonych to nie to samo co przyjmowanie krwi. Tak jak wspomniałem sama rama to nie jest rower a sam silnik to jeszcze nie samochód.

Nie podałeś wersetu zakazującego transfuzji.

1. Skoro lubisz rozbierać wersety na frakcje, to zrobię to samo.

Dz 15:20 lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. (...) 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi (...).

Zauważyłeś to małe słowo "się"?
Ale nie ma ani słowa, aby powstrzymywać KOGOŚ np. lekarza.
Jeśli mówię; "Uspokój się." to nie chodzi mi o to, żebyś uspokajał wszystkich dookoła.

2. Czy obowiiązuje nas Prawo Mojżeszowe?

3. Piszesz, ze nie miałbyś oporów aby zrobić transfuzję swojemu dziecku. Ale świadkowie jehowy uczą inaczej.

„Niemałej pomocy i wsparcia mogą udzielić bracia i siostry w zborze. W krytycznej sytuacji starsi mogą uznać za słuszne wprowadzenie 24-godzinnych dyżurów w szpitalu; najlepiej gdyby pełnił je starszy z jednym z rodziców chorego dziecka lub innym członkiem rodziny. Krew często podaje się wtedy, gdy rodzina i najbliżsi idą na noc do domu” (Nasza Służba Królestwa Nr 9, 1992 s. 4).

Co z tego, że ty chcesz podania krwi dziecku? Starsi zadbają, aby uratować twoje dziecko przed twoim nieodpowiedzialnym postępowaniem. Nie martw się, spotkasz się z dzieckiem w raju na ziemi.

4. W jaki sposób może Bogu służyć umarły?

List do Rzymian mówi;
12:1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec, 2019, 13:37 wysłana przez Światus »
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Klepsydra

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #65 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 14:21 »
Nie podałeś wersetu zakazującego transfuzji.

1. Skoro lubisz rozbierać wersety na frakcje, to zrobię to samo.

Dz 15:20 lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. (...) 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi (...).

Zauważyłeś to małe słowo "się"?
Ale nie ma ani słowa, aby powstrzymywać KOGOŚ np. lekarza.
Jeśli mówię; "Uspokój się." to nie chodzi mi o to, żebyś uspokajał wszystkich dookoła.

2. Czy obowiiązuje nas Prawo Mojżeszowe?

3. Piszesz, ze nie miałbyś oporów aby zrobić transfuzję swojemu dziecku. Ale świadkowie jehowy uczą inaczej.

„Niemałej pomocy i wsparcia mogą udzielić bracia i siostry w zborze. W krytycznej sytuacji starsi mogą uznać za słuszne wprowadzenie 24-godzinnych dyżurów w szpitalu; najlepiej gdyby pełnił je starszy z jednym z rodziców chorego dziecka lub innym członkiem rodziny. Krew często podaje się wtedy, gdy rodzina i najbliżsi idą na noc do domu” (Nasza Służba Królestwa Nr 9, 1992 s. 4).

Co z tego, że ty chcesz podania krwi dziecku? Starsi zadbają, aby uratować twoje dziecko przed twoim nieodpowiedzialnym postępowaniem. Nie martw się, spotkasz się z dzieckiem w raju na ziemi.

4. W jaki sposób może Bogu służyć umarły?

List do Rzymian mówi;
12:1 A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej.
Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi z tym "się". Słowa te są kierowane do każdego kto słucha Boga. Ja słucham Boga i powstrzymuję się np od krwi czy od nierządu.
Ktoś kto służy Bogu nawet jeśli umrze to i tak ma nadzieję na życie wieczne. W przyszłości mam nadzieję niedalekiej bo jak widać nawet medycyna poszła tak daleko do przodu, że w ramach transfuzji nie wtłaczają krwi ale jakiś składnik krwi.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec, 2019, 14:25 wysłana przez Klepsydra »


Offline Villa Ella

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 14:32 »
Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi z tym "się". Słowa te są kierowane do każdego kto słucha Boga. Ja słucham Boga i powstrzymuję się np od krwi czy od nierządu.
Ktoś kto służy Bogu nawet jeśli umrze to i tak ma nadzieję na życie wieczne. W przyszłości mam nadzieję niedalekiej bo jak widać nawet medycyna poszła tak daleko do przodu, że w ramach transfuzji nie wtłaczają krwi ale jakiś składnik krwi.
Ale doktryna nie poszła za dokonaniami medycyny, bo Świadkowie Jehowy, zabraniają swym członkom, przyjmowania NAWET TEGO JAKIEGOŚ SKŁADNIKA, a także wyrażania zgody na podanie go SWOIM NIEOCHRZCZONYM DZIECIOM.
P. S. Czy tylko ja mam wrażenie, że rozmawiam z kolejnym wcieleniem Trampka?
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline Sebastian

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 14:41 »

„Frakcje krwi to jej drobne komponenty, które wyodrębnia się w procesie zwanym frakcjonowaniem. Na przykład z osocza – jednego z czterech podstawowych składników krwi – można otrzymać: wodę (około 91 procent objętości osocza), białka (około 7 procent), obejmujące albuminy, globuliny i fibrynogen, oraz inne substancje (około 1,5 procent), takie jak substancje odżywcze, hormony, gazy, witaminy, produkty przemiany materii i elektrolity. Czy nakaz powstrzymywania się od krwi dotyczy też jej frakcji? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, Biblia bowiem nie wypowiada się bezpośrednio o frakcjach krwi” (Nasza Służba Królestwa Nr 11, 2006 s. 3).
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Światus

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #68 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 14:53 »
Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi z tym "się". Słowa te są kierowane do każdego kto słucha Boga. Ja słucham Boga i powstrzymuję się np od krwi czy od nierządu.
Ktoś kto służy Bogu nawet jeśli umrze to i tak ma nadzieję na życie wieczne. W przyszłości mam nadzieję niedalekiej bo jak widać nawet medycyna poszła tak daleko do przodu, że w ramach transfuzji nie wtłaczają krwi ale jakiś składnik krwi.

Nadal nie podałeś wersetu mówiącego o zakazie transfuzji.
Na czym więc opierasz swoje twierdzenia? Chyba na czymś, co sam sobie wymyśliłeś.

Nie odpowiedziałeś, czy obowiązuje nas Prawo Mojżeszowe.

Nie napisałeś, co sądzisz o nauce, która obowiązywała do 1945 r, dopuszczającej transfuzję krwi, a nawet ją promowała.
Możesz napisać wprost, że nie zgadzasz się z ówczesną nauką Tow. Strażnica, gdyż nie była ona zgodna z Biblią.
Zobacz, jakie ładne oświadczenie ci przygotowałem. Wystarczy się tylko podpisać.

Mam nadzieję, że nie jesteś "typowym Świadkiem Jehowy", który ucieka przed trudnymi pytaniami.
*****************

Myślałem, że widzisz różnicę między "powstrzymać się" - jak jest w Biblii, a "powstrzymać kogoś" - jak jest u ŚJ.
Być może Niewolnik chce być Bogiem i decydować o życiu i śmierci.
*********************

I już na koniec artykuł sprzed 2 tygodni a propos dzieci i omawianego tematu.
https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=es&u=https://www.hispanidadcatolica.com/2019/06/nino-testigo-de-jehova-no-sobrevivio-porque-la-religion-le-nego-la-transfusion-sanguinea/&prev=search
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec, 2019, 15:05 wysłana przez Światus »
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Asturia

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #69 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 15:03 »
TRAMPOLINI to ty? faktycznie czuję zapach betonu, bardzo solidnego betonu, takiego amerykańskiego made in usa  ;D ;D


Offline Klepsydra

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #70 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 15:48 »
Nadal nie podałeś wersetu mówiącego o zakazie transfuzji.
Na czym więc opierasz swoje twierdzenia? Chyba na czymś, co sam sobie wymyśliłeś.

Nie odpowiedziałeś, czy obowiązuje nas Prawo Mojżeszowe.

Nie napisałeś, co sądzisz o nauce, która obowiązywała do 1945 r, dopuszczającej transfuzję krwi, a nawet ją promowała.
Możesz napisać wprost, że nie zgadzasz się z ówczesną nauką Tow. Strażnica, gdyż nie była ona zgodna z Biblią.
Zobacz, jakie ładne oświadczenie ci przygotowałem. Wystarczy się tylko podpisać.

Mam nadzieję, że nie jesteś "typowym Świadkiem Jehowy", który ucieka przed trudnymi pytaniami.
*****************

Myślałem, że widzisz różnicę między "powstrzymać się" - jak jest w Biblii, a "powstrzymać kogoś" - jak jest u ŚJ.
Być może Niewolnik chce być Bogiem i decydować o życiu i śmierci.
*********************

I już na koniec artykuł sprzed 2 tygodni a propos dzieci i omawianego tematu.
https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=es&u=https://www.hispanidadcatolica.com/2019/06/nino-testigo-de-jehova-no-sobrevivio-porque-la-religion-le-nego-la-transfusion-sanguinea/&prev=search
Bóg nakazuje powstrzymywać się od krwi co jest tożsamym z powstrzymywaniem się czy to od jej spożywania czy wtłaczania przez żyły do organizmu. W Biblii nie ma zakazu transfuzji wprost.  Podobnie jest z powstrzymywaniem się od nierządu- jest ogólny nakaz obejmujący różne formy tego nierządu.
Świadkowie Jehowy kiedyś przyjmowali transfuzję czy nawet brali udział w wojnach ale po wnikliwym poznaniu Biblii nauki te zmieniły się. Obecnie świadkowie Jehowy nie biorą udziału w wojnach i nie przyjmują transfuzji krwi.


Offline dziewiatka

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #71 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 16:15 »
Pito krew ,nacierano się nią ,kąpano,wszystko to były zabiegi medyczne.Dotyczy to krwi ludzkiej.Na przykład picie krwi gladiatorów było lekarstwem na padaczkę.Wydaje się z dzisiejszego punktu widzenia obrzydliwe i nieetyczne .Krew była też używana do produkcji wielu lekarstw.Nie wiemy jak szeroko był rozciągnięty nakaz by powstrzymywać się od krwi jak długo się nie dowiemy będzie to podlegało spekulacji.Zanim ktoś został świadkiem wiedział o tym nakazie,czy brał to pod uwagę to insza inszość.Tylko jak często przychodzi nam usprawiedliwiać ,znam to prawo ale nie wiedziałem że ono mnie obowiązuje.Jak dziś pamiętam przekaz ,my poważnie traktujemy boże wymagania.


Offline Światus

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #72 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 21:22 »
Świadkowie Jehowy kiedyś przyjmowali transfuzję czy nawet brali udział w wojnach ale po wnikliwym poznaniu Biblii nauki te zmieniły się.

Czy nadal obowiązuje nas Prawo Mojżeszowe?

Czy uważasz, że tamte nauki były dobre?
Czy miały "mocne podstawy biblijne"?
Jaki los czeka ludzi, którzy wtedy przyjęli transfuzję?
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Dorkas

  • Pionier
  • Wiadomości: 880
  • Polubień: 2976
  • Pierwszy krok wędrówki jest zawsze najdłuższy.
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 22:08 »
Oczywiście przyjmowanie np koncentratu krwinek czerwonych to nie to samo co przyjmowanie krwi. Tak jak wspomniałem sama rama to nie jest rower a sam silnik to jeszcze nie samochód.

I tu się mylisz bo KKCZ jest jednym z czterech GŁÓWNYCH składników  krwi , których  świadkom nie wolno przyjąć.

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1102008086#h=2:0-6:428
Dziś wiem więcej niż wczoraj


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #74 dnia: 22 Czerwiec, 2019, 23:09 »
 :) Biblia nigdzie nie zabrania transfuzji krwi.
Ponadto wg Biblii, chrześcijanie mogą jeść krew, to co uduszone i to co ofiarowane bożkom.
"Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: «Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym». wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie?» On zaś odrzekł: «Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
Wtedy Piotr zabrał głos i rzekł do Niego: «Wytłumacz nam tę przypowieść!». On rzekł: «To i wy jeszcze niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz"
[Mat.15:10~17]
"Lecz nie wszyscy mają "wiedzę". Niektórzy jeszcze do tej pory spożywają pokarmy bożkom złożone, w przekonaniu, że chodzi o bożka, i w ten sposób kala się ich słabe sumienie. A przecież pokarm nie przybliży nas do Boga. Ani nie będziemy ubożsi, gdy przestaniemy jeść, ani też jedząc nie wzrośniemy w znaczenie." [1Kor.8:7,8]
"Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia. Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia. [ 1Kor.10:25~27]