Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?  (Przeczytany 9872 razy)

Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Maj, 2019, 21:48 »
Z Hebr 7:3 nic nie wynika, iż Jezus nie miał początku. Biblia niie jest wiarygodnym przekazem. Jeśliby nawet  założyć biblijny przekaz do interpretacji, to egzegeza jest w stanie wykazać, że Jezus miał początek. Zacznijmy od pytań. 1) Kogo poczęła Maria (Łuk 2:21) w swym  łonie? 2) Czy poczęcie jak i narodziny stanowią początek życia? 3) A czyj jest to rodowód Mat 1:1-16? Proszę odpowiedzieć, tylko bez wygłupów.
[/b][/size]
Oczywiście, że Jezusa, ale w bycie ludzkim. Natomiast nie Józef był jego ojcem.

(18): A z narodzeniem Jezusa było tak: Kiedy Jego matka, Maryja, poślubiła Józefa, znalazła się w stanie błogosławionym za sprawą Ducha Świętego, zanim rozpoczęli wspólne życie. [Biblia Poznańska, Mt 1]
(20): Ale kiedy powziął tę myśl, anioł Pański ukazał się mu we śnie i powiedział: - Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć twojej żony Maryi, bo to, co się w niej poczęło, pochodzi od Ducha Świętego. [Biblia Poznańska, Mt 1]
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Stanisław Klocek

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Maj, 2019, 22:51 »
Oczywiście, że Jezusa, ale w bycie ludzkim. Natomiast nie Józef był jego ojcem.
Co to znaczy? Są dwie osoby Jezusa, jeden odwieczny i drugi zrodzony 2000 lat temu? Nie wiem czy Józef był ojcem, czy nie. Jeśli nie Józef, to na pewno ojcem był inny mężczyzna. Na pewno nie mógł to być jakiś duch święty, czyli jakaś istota astralna. Jeśli przyjąć zasadę, którą sam Bóg ustanowił, a mianowicie. Kpł 19:19 nie krzyżuj dwu gatunków i rodzajów. Judy 1:7 jakichkolwiek przeciwnym naturze innego ciała. Tak więc, krzyżowanie ziemskich odrębnych rodzajów, a tym bardziej cielesnego z istotą astralną, byłoby pogwałceniem własnych zasad ustanowionych przez Boga. Czy Bóg nie łamałby własnego Prawa, mieszając osobę niebiańską  z ludzkim ciałem Maryi? Oz 11:9  "jestem Bogiem, a nie człowiekiem". To tak na początek, że biblijna interpretacja przeczy zrównywanie natury Jezusa jako Bóg-człowiek.Kto chce bronić gumowego Pisma, które można naciągać jak gumę w majtkach, to niech to robi jako krętacz, ale pamiętajcie, iż ludzi uczciwych w swej inteligencji nie "wprowadzą w maliny"?
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2019, 22:56 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Światus

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Maj, 2019, 23:09 »
Bóg - to rodzaj, czy gatunek?
Duch Św. - co to jest istota astralna i skąd takie wiadomości?
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline josh82

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Maj, 2019, 23:32 »
Będę cytował z PNŚ.

Rdz 1:1
" Na początku Bóg stworzył niebiosa i ziemię"

Nehemiasza 9:6
"„Ty jeden jesteś Jehowa; ty uczyniłeś niebiosa — niebo niebios — a także cały ich zastęp, ziemię i wszystko, co jest na niej, morza i wszystko, co w nich jest; i ty zachowujesz to wszystko przy życiu; tobie się kłania zastęp niebios."

Izajasza 44:24
"Oto, co rzekł Jehowa, twój Wykupiciel, i twój Twórca już od łona matki: „Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?"

Izajasza 45:12
"Ja uczyniłem ziemię i stworzyłem na niej człowieka. To ja — moje ręce rozpostarły niebiosa i ja wydałem nakazy całemu ich zastępowi"

Izajasza 45:18
"18 Bo tak powiedział Jehowa, Stwórca niebios, On, prawdziwy Bóg, Ten, który ukształtował ziemię i który ją uczynił, który ją mocno ugruntował, który nie stworzył jej po prostu na nic, który ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana: „Jam jest Jehowa i nie ma nikogo innego"

Psalm 102:24-27
"24 Rzekłem: „Boże mój,
nie zabieraj mnie w połowie moich dni;
twoje lata trwają przez wszystkie pokolenia.
25 Tyś dawno temu założył fundamenty ziemi
i dziełem twoich rąk są niebiosa.
26 One zginą, ty zaś pozostaniesz;
i jak szata wszystkie zniszczeją.
Niczym odzież je wymienisz i zakończą swój bieg.
27 Ale ty jesteś ten sam, a twoje lata się nie skończą
"

Hebrajczyków 1:8-12
"Natomiast w odniesieniu do Syna: „Bóg jest twoim tronem na wieki wieków, a berło twego królestwa jest berłem prostolinijności. 9 Umiłowałeś prawość, a znienawidziłeś bezprawie. Dlatego Bóg, twój Bóg, namaścił cię olejkiem radosnego uniesienia bardziej niż twoich towarzyszy”. 10 Oraz: „Tyś, Panie, na początku założył fundamenty ziemi i dziełem twoich rąk są niebiosa. 11 One zginą, ty zaś będziesz wciąż trwał; i jak szata wierzchnia wszystkie się zestarzeją, 12 a ty je zwiniesz jak okrycie, jak szatę wierzchnią; i zostaną zmienione, ale ty jesteś ten sam, a twoje lata nigdy nie przeminą"



Psalm 7:9
"Oby dobiegło kresu zło niegodziwców
i obyś utwierdził prawego;
a Bóg prawy poddaje próbie serce i nerki"

Psalm 26:2
"2 Zbadaj mnie, Jehowo, i poddaj mnie próbie;
oczyść moje nerki i moje serce"

Psalm 62:12
"12 Także lojalna życzliwość należy do ciebie, Jehowo,
albowiem ty odpłacasz każdemu według jego dzieła"

Jeremiasza 11:20
"Lecz Jehowa Zastępów sądzi z prawością; bada nerki i serce. Obym zobaczył twoją pomstę na nich, tobie bowiem wyjawiłem swoją sprawę sądową"

Jeremiasza 17:10
"Ja, Jehowa, badam serce, sprawdzam nerki, by każdemu oddać według jego dróg, według owocu jego postępków"

Jeremiasza 20:12
"12 Lecz ty, Jehowo Zastępów, badasz prawego; widzisz nerki i serce. Obym ujrzał twoją pomstę na nich, bo tobie wyjawiłem moją sprawę sądową"

Objawienie 2:23
"18 „A do anioła zboru w Tiatyrze napisz: To mówi Syn Boży, ten, który ma oczy jak ognisty płomień, a jego stopy są podobne do czystej miedzi: 19 ‚Znam twe uczynki i twą miłość, i wiarę, i usługiwanie, i wytrwałość i wiem, że ostatnich twych uczynków jest więcej niż poprzednich.
20 „‚Niemniej to mam przeciw tobie, że tolerujesz niewiastę Jezebel, tę, która nazywa siebie prorokinią oraz naucza i wprowadza w błąd moich niewolników, aby dopuszczali się rozpusty i jedli rzeczy ofiarowane bożkom. 21 I dałem jej czas na skruchę, ale nie chce okazać skruchy za swą rozpustę. 22 Oto wkrótce rzucę ją na łoże boleści, a tych, którzy z nią cudzołożą — w wielki ucisk, jeśli nie okażą skruchy za jej uczynki. 23 A jej dzieci zabiję śmiertelną plagą, tak iż wszystkie zbory poznają, że ja jestem tym, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według waszych uczynków."

Objawienie 1:8
"„Jam jest Alfa i Omega”, mówi Jehowa Bóg, „Ten, który jest i który był, i który przychodzi, Wszechmocny"


Objawienie 22:12,13
"„‚Oto przychodzę szybko — a zapłata, którą daję, jest ze mną — aby każdemu oddać według tego, jakie jest jego dzieło. 13 Jam jest Alfa i Omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec."

Objawienie 22:20
"20 „Ten, który świadczy o tych rzeczach, mówi: ‚Tak, przychodzę szybko’”.
Amen! Przyjdź, Panie Jezusie"








 

« Ostatnia zmiana: 06 Maj, 2019, 00:07 wysłana przez josh82 »


Offline Gremczak

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Maj, 2019, 00:27 »
(1): Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.

Z tego wynika,że słowo to bóg.
 To teraz przetłumaczmy to na nasze.

Na początku był bóg,a bóg był u boga,a bogiem był bóg.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Maj, 2019, 07:02 »
Z tego wynika,że słowo to bóg.
 To teraz przetłumaczmy to na nasze.

Na początku był bóg,a bóg był u boga,a bogiem był bóg.

 :) A kimże innym miałby być bóg jak nie bogiem?  ;)


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Maj, 2019, 07:23 »
Co to znaczy? Są dwie osoby Jezusa, jeden odwieczny i drugi zrodzony 2000 lat temu? Nie wiem czy Józef był ojcem, czy nie. Jeśli nie Józef, to na pewno ojcem był inny mężczyzna. Na pewno nie mógł to być jakiś duch święty, czyli jakaś istota astralna. Jeśli przyjąć zasadę, którą sam Bóg ustanowił, a mianowicie. Kpł 19:19 nie krzyżuj dwu gatunków i rodzajów. Judy 1:7 jakichkolwiek przeciwnym naturze innego ciała. Tak więc, krzyżowanie ziemskich odrębnych rodzajów, a tym bardziej cielesnego z istotą astralną, byłoby pogwałceniem własnych zasad ustanowionych przez Boga. Czy Bóg nie łamałby własnego Prawa, mieszając osobę niebiańską  z ludzkim ciałem Maryi? Oz 11:9  "jestem Bogiem, a nie człowiekiem". To tak na początek, że biblijna interpretacja przeczy zrównywanie natury Jezusa jako Bóg-człowiek.Kto chce bronić gumowego Pisma, które można naciągać jak gumę w majtkach, to niech to robi jako krętacz, ale pamiętajcie, iż ludzi uczciwych w swej inteligencji nie "wprowadzą w maliny"?
[/b][/size]
Z Biblii wynika, że Jezus miał dwa byty. Jeden ten w niebie, gdzie miał status Boga, zrodzony przez swego ojca, następnie został zesłany tu na ziemię, aby żył jako człowiek. Biblia mówi, że w bycie ludzkim Maria została brzemienna za sprawą Ducha i wówczas się Jezus narodził. Dla ludzi jest to naturalny proces i może dlatego w ten sposób Ojciec Jezusa postanowił skorzystać z tej drogi. Odniosłem się do wersetów, które zamieściłeś. Jak widzę teraz podważasz pismo. 
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Gremczak

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Maj, 2019, 07:34 »
Z tego wynika,że słowo to bóg.
 To teraz przetłumaczmy to na nasze.

Na początku był bóg,a bóg był u boga,a bogiem był bóg.
A u jakiego boga był bóg?


Offline Stanisław Klocek

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Maj, 2019, 11:07 »
Rdz 1:1
" Na początku Bóg stworzył niebiosa i ziemię"
Izajasza 44:24
"Oto, co rzekł Jehowa, twój Wykupiciel, i twój Twórca już od łona matki: „Ja, Jehowa, czynię wszystko, sam rozpinam niebiosa, rozpościeram ziemię. Kto był ze mną?"

Izajasza 45:18
"18 Bo tak powiedział Jehowa, Stwórca niebios, On, prawdziwy Bóg, Ten, który ukształtował ziemię i który ją uczynił, który ją mocno ugruntował, który nie stworzył jej po prostu na nic, który ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana: „Jam jest Jehowa i nie ma nikogo innego"
Otóż to, właśnie podane fragmenty potwierdzają, że chodzi o Boga jednoosobowego: Iz 44:24 "uczyniłem wszystko sam". Sam to sam oznaczający jednego, a nie trójosobowego. Niema tam miejsca na Jezusa i jakiegoś wyjątkowego osobowego ducha. Uzupełnia to dalszy fragment Iz 45:18 "niema nikogo innego prócz Boga JHWH". Tak uczył Jezus gdy uznawał Boga Ojca za swego Boga, a nie tożsmego np.: Ja 20:17  „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”. Jezus pytając swych uczni za kogo mnie uważacie, Piotr odpowiedział, że za syna Bożego, a nie za Boga Wszechmocnego. Za tak poprawną odpowiedź Jezus go pochwalił Mat 16:16-17. Toteż pisarzom ST jak i ewangelistom: Mateuszowi, Marekowi i Łukaszowi obce było uznawać Jezusa na równi z Bogiem Ojcem. Jeśli mamy w ST coś dotyczącego Jezusa, były to jedynie proroctwa dotyczące jego pozycji w przyszłości. Oczywiście długo po śmierci Jezusa zaczęły pojawiać się trędy ubustwiania Jezusa. Uwidacznia się to u odstępcy zwanego Pawłem, a za nim prawdopodobnie u Jana, który był uczniem Jana jednego z dwunastu uczni Jezusa. Zarówno Paweł jak i Jan (autor IV Ew. Listów i Ob.) nie znali osobiście Jezusa, toteż ulegali wpływom wierzeń tak zwanych pogańskich, co sugerują podane przez Ciebie wersety z Hebr i Obj ale o tym w razie potrzeby innym razem.


Ze względów, że to forum nie stanowi opracowania naukowego, a jedynie luźną dyskusję, toteż będę odnosił się jedynie do najistotniejszych kwestii teologicznej krytyki czerpiąc z najnowszych badań naukowców.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj, 2019, 11:10 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Maj, 2019, 14:13 »
Krótko?
Trafiony - zatopiony.
Poza tym  Kol 1:15 On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia4,
Oj nieładnie, nieładnie. Co z tego, że krótko, ale błędnie ponieważ wyrywasz z kontekstu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wyraz "pierworodny" ma trzy znaczenia.
 
1) pierwszy urodzony z rodzeństwa
2) prawo nabyte - Rdz 21:10-12 drugi syn Abrahama Izaak dziedziczy Pwt 21:17. Podobnie Hebr. 12:16 Jakub wyłudził podstępem prawo do pierworodnego, mimo, ze był młodszym od swego bliźniaka Ezawa.
3) wywyższona pozycja - Dawid nie był pierwszym synem swego ojca Jessego, ale nazwany pierworodnym ze względu na namaszczenie królewskie Ps 89:28 . Analogicznie obrazuje to Jezusa, choć tysiące ludzi urodziło się wcześniej, ale Bóg Ojciec wywyższając go na Króla co stanowi synonim Pierworodnego Ap 19:16 .


W jakim znaczeniu występuje wyraz "pierworodny" w Kol 1:15? Odpowiada już bliski kontekst wersetu 18 ... On jest początkiem, pierworodnym z umarłych, aby we wszystkim był pierwszy. Zatem, kiedy autor pisze o pierworodnym Jezusie, pisze to, ze względu jako pierwszy uzyskujący zmartwychwstanie do nieśmiertelności. Inni zmartwychwstali, choć otrzymają nieśmiertelność, ale już nie mają statusu pierworodnych (Rz 2:7). Nie mylić tymczasowo zmartwychwstałych przed Jezusem, jak np. Łazarz. Ponadto autor tego listu określa Jezusa "początkiem" odnosząc do chwili jego zmartwychwstania. Przykro patrzeć, jak nawet wybitni teolodzy ten tekst odnoszą do jakiegoś praokresu. Ponadto, określenie Jezusa "obrazem Boga" nie jest tożsame z wszystkimi przymiotami Boga Ojca, tak samo jak i pierwszej parze ludzi w Edenie przypisano, iż zostali "stworzeni na obraz Boga" Rdz 1:27.

16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
(...)
Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.
Co znaczy, że wJezusie "wszystko zostało stworzone"? Tekst 1 rozdz. Kolosan nic nie mówi o stworzeniu kosmosu i życia na ziemi w praczasach, lecz dalsze listy Pawła wyjaśniają, że chodzi o "nowe stworzenia" Kor 5:17 bw Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; ... Gal 6:15  ... nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie. Słowo ,,wszystko" odnosi się do wszystkiego stwarzanego jako "nowe stworzenie" od chwili początku zmartwychwstania do życia wiecznego. W kolejnym poście przedstawię inny dopuszczalny sposób tłumaczenia Kol 1:15-18, ze względu na greckie przyimki, które podważają preegzystującego Jezusa.


Offline Forsaken

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 75
  • Polubień: 63
  • JHWH-jak to czytać?
Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Maj, 2019, 18:52 »
Myślę, że nieco odeszliśmy od tematu mojego postu. Jeśli możecie wyjaśnić prosiłbym o krótką odpowiedź, czy w tym wersecie (rozdziale) listu do Hebrajczyków myśl dotycząca kapłana Melchizedeka przenosi jego kapłaństwo na osobę Jezusa czyli czy Hebr. 7.3 mówi o Jezusie.


Offline Storczyk

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Maj, 2019, 19:06 »
Ks .Objawienia 22:13 mowi o Jezusie. "Ja jestem alfa i omega,pierwszy i ostatni,poczatek i koniec".


Offline Terebint

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Maj, 2019, 19:25 »
Podziwiam Wasze zdrowie. Ja już bym nie dał rady tak się "wersetować"...  ;)
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Maj, 2019, 19:44 »
Myślę, że nieco odeszliśmy od tematu mojego postu. Jeśli możecie wyjaśnić prosiłbym o krótką odpowiedź, czy w tym wersecie (rozdziale) listu do Hebrajczyków myśl dotycząca kapłana Melchizedeka przenosi jego kapłaństwo na osobę Jezusa czyli czy Hebr. 7.3 mówi o Jezusie.
Tak tłumaczy jak to możliwe że Jezus pełni dwie funkcje, kiedyś król nie mógł być arcykapłanem a arcykapłan królem, wyjątkiem był właśnie Malchizedek i podano jego za przykład ale to że nie miał początku to w przypadku Malchizedeka chodzi że nie miał rodowodu bo kiedyś tylko z dwóch rodów można było mieć takie stanowisko , to tak w skrócie
« Ostatnia zmiana: 06 Maj, 2019, 19:46 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Światus

Odp: Hebr 7.3 czy z tego wynika, że Jezus nie miał początku?
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Maj, 2019, 20:19 »
Co znaczy, że wJezusie "wszystko zostało stworzone"? Tekst 1 rozdz. Kolosan nic nie mówi o stworzeniu kosmosu i życia na ziemi w praczasach, lecz dalsze listy Pawła wyjaśniają, że chodzi o "nowe stworzenia"

Owszem, mówi.

16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,

Poza tym WSZYSTKO, to nie tylko "nowe". Wszystko to wszystko.
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.