Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pamiątka 2019 - Obecność ?  (Przeczytany 27072 razy)

DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #150 dnia: 03 Marzec, 2019, 16:07 »
a słowa "to czyńcie na moją pamiatkę" kto wypowiedział?
Wiem kto je ponoć zapisał (choć i co do tego badacze i historycy są podzieleni) i na to zwracam uwagę. Zastanawiające, że są one w jednej jedynej ewangelii w dodatku napisanej przez kogoś kogo tam nie było.  ;)


Offline UWAGA AWARIA

Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #151 dnia: 03 Marzec, 2019, 16:22 »
a słowa "to czyńcie na moją pamiatkę" kto wypowiedział?
i do kogo? i w jakim celu?


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #152 dnia: 03 Marzec, 2019, 16:33 »
a słowa "to czyńcie na moją pamiatkę" kto wypowiedział?
Słowa powyższe zapisał Łukasz, współpracownik Pawła. Czy był inspirowany przez Pawła, największego wg biblii orędownika obchodzenia żydowskiej Paschy w nowym wydaniu no i na marginesie kultywowania innych żydowskich zwyczajów? Mnie to zastanawia. Oprócz Łukasza o chlebie i winie piszą tylko Mateusz, który tam był i Marek, którego tam nie było. Żaden z nich nie pisze by robić to na pamiątkę. Jan, uczeń którego Jezus szczególnie miłował, pisząc swoją ewangelię jako ostatni, wcale nie wspomina o piciu wina i jedzeniu chleba jak symboli a przecież był podczas wieczerzy najbliżej Jezusa.  ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec, 2019, 16:36 wysłana przez DeepPinkTool »


Ola

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #153 dnia: 03 Marzec, 2019, 16:40 »
A którego ta pamiątka w tym roku pytam mimo że mnie na niej nie będzie zwykła ciekawość.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #154 dnia: 03 Marzec, 2019, 16:42 »
A którego ta pamiątka w tym roku pytam mimo że mnie na niej nie będzie zwykła ciekawość.
W Wielki Piątek  ;) 19 kwietnia.


Offline Światus

Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #155 dnia: 03 Marzec, 2019, 16:53 »
To nie są słowa Jezusa o ile mi wiadomo.  ;)

Zgadza się, ale... są logiczne  ;)
Nie ma sensu wspominać kogoś, kto przyszedł.

Do Storczyka:
Logika Tow Strażnica nie jest taka prosta, jak Ci się wydaje ;D
Jezus NIE PRZYSZEDŁ. On jest OBECNY.
Tylko, że... jest  OBECNY od dawna, a nie od 1914 r. ("A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata" Mt 28:20).
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


puma

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #156 dnia: 03 Marzec, 2019, 17:23 »
Pójdziemy se chlapnąć winka :D ot co :D


Offline Storczyk

Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #157 dnia: 03 Marzec, 2019, 21:49 »
Świadkowie Jehowy szczególnie Ci z długim stażem dokładnie wiedza jak były wyjaśniane i pogmatwane pojęcia: Obecność ,Ponowne Przyjście Pana Jezusa,Pauzja .


Offline Storczyk

Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #158 dnia: 04 Marzec, 2019, 00:56 »
Przepraszam za literówkę chodziło mi o slowo Paruzja.Dla zainteresowanych bardzo dobrze i jasno wyjasnia to Piotr Andryszczak.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #159 dnia: 04 Marzec, 2019, 08:22 »
 :) Wrzucam pod rozważenie szanownego gremium kolejną zastanawiającą mnie i ciekawą wątpliwość. Jak napisałem wcześniej, nie mam pewności co do tego czy Pan Jezus kazał pić wino i jeść chleb na "Pamiątkę" bo nikt z naocznych uczestników Ostatniej Wieczerzy tego nie potwierdza.
Czy ponadto jest pewność, że Ostatnia Wieczerza odbyła się w wieczór, który rozpoczynał 14 Nisan (gdy Żydzi zgodnie z nakazem Boga 14 Abib mieli obchodzić Paschę)?


Offline Storczyk

Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #160 dnia: 04 Marzec, 2019, 13:05 »
Do DeepPinkTool:  Co sądzisz o tych słowach Pana Jezusa z Jana 6:47,48,50-58?


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #161 dnia: 04 Marzec, 2019, 13:52 »
Do DeepPinkTool:  Co sądzisz o tych słowach Pana Jezusa z Jana 6:47,48,50-58?
Słowa o które pytasz zawarte są w mojej ulubionej ewangelii. Jako, że została ona spisana najpóźniej, w moim odczuciu zawiera ona Janową potrzebę powrotu do duchowego przesłania idei Chrystusowej. Mam wrażenie, że Jan zawarł w niej to co wydawało mu się najistotniejsze w nauce jego Pana a co być może wg jego obserwacji było spychane w społecznościach pierwszych chrześcijan na margines kosztem powrotu do żydowskiego materializmu w obrzędowości religijnej. Po tym subiektywnym i może niepotrzebnym wstępie postaram się odpowiedzieć na pytanie.
Najważniejsze, to nie wiem o co konkretnie pytasz, ale spróbuję coś powiedzieć. Z racji stylu prowadzenia narracji przez autora, ewangelię Jana staram się czytać w sposób bardziej syntetyzujący niż analityczny. Podchodzę zatem do wskazanego fragmentu szerzej, traktując jako całość wersety od  22 do końca rozdziału 6. Jezus każe swoim uczniom go żywcem jeść i pić jego krew. Skutek jaki to wywołuje w uczniach, będących Żydami pokazują wersety 52, 60, 61, 66. Moim zdaniem dlatego, że ich mózgi każą im postrzegać świat na sposób nakreślony w Prawie, gdzie wielbienie Boga było ograniczone do: świątyni, ofiar, kąpania się, kadzenia, malowania futryn, zarzynania zwierząt i innych tego typu ziemskich wymysłów. Ale przecież Jezus nie zachęcał ich do kanibalizmu ni wampiryzmu co Jan zanotował w wer. 63.
Nie wiem czy jesteś w stanie wyłowić moją myśl, którą próbowałem tu przekazać.  ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec, 2019, 13:55 wysłana przez DeepPinkTool »


Offline klenczon

Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #162 dnia: 05 Marzec, 2019, 08:34 »
Pamiątka a skrzynka na DATKI.
Skąd taki pomysł?
Kto to wymyślił? Nie odpuszczą żadnej okazji by móc zasilać "skarbiec" JW.   :(
Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, że został oszukany.
Mark Twain


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #163 dnia: 05 Marzec, 2019, 09:04 »
Skrzynka na datki może razić ale to chyba i tak mniejszy przekręt niż to co o sprawach finansowych wspólnoty religijnej donosi biblia.  ;)


Offline Snowid

Odp: Pamiątka 2019 - Obecność ?
« Odpowiedź #164 dnia: 08 Marzec, 2019, 21:50 »
Kiedy jest pamiątka w tym roku?

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk