Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914  (Przeczytany 4410 razy)

Offline Roszada

Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« dnia: 06 Sierpień, 2018, 21:03 »
ŚJ protestują, gdy nie daj Bóg ktoś powoła się na publikacje sprzed 10 lat.
Gdy na sprzed 20 lat, to już jest awantura.
A sprzed 30 lat, to śmiech, że to stare światła.
[Podobnie protestują tu na forum niektórzy exŚJ] :-\

Gdy zaś ktoś chce zacytować coś z publikacji Rutherforda czy Russella, to już w ogóle nie chcą rozmawiać. :-\

Mówi oni: co mnie obchodzi sprzed 100 lat. ;)

Natomiast ŚJ i ich CK ciągle powołuje się na rok 1914, 1918, 1919.
Tu wydarzenia i opisy nie są za stare. Są aktualne, są jak świeże bułeczki. ;D

Co ciekawe ŚJ protestują co do własnych wydarzeń i publikacji sprzed 100 lat, ale innym potrafią wypominać sprzed 500, 700 czy 1000 lat!

Interesujące jest to, że nawet nie wiedzą, że protestanci i katolicy wydają nadal pisma wczesnochrześcijańskie z lat 100-400 oraz młodsze. Nadal są te pisma aktualne.


Offline sawaszi

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpień, 2018, 21:18 »
A Buddyści , Hinduiści ,Muzułmanie i inni - jakie publikacje (teraz) wydają ?
Poszperaj nam (bo my ciekawi jesteśmy) .


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpień, 2018, 18:29 »
Kilka razy chciałem zapytać osoby, które mi zarzucały powoływanie się na starocie, na jakie publikacje wolno mi się powoływać?
Od którego roku?
Ktoś powie sprzed 10 lat najdalej.
No ale jak jakaś nauka ŚJ ma więcej jak 10 lat, np. 30 lat, to co?

Poza tym CK samo powołuje się na stare publikacje.
Przykład z brzegu:

*** w15 15.6 s. 22 ***
W roku 1876 w czasopiśmie Bible Examiner ukazał się artykuł Charlesa Taze’a Russella zatytułowany „Kiedy się zakończą Czasy Pogan?”. Wskazano w nim, że rok 1914 będzie znamienny. W artykule tym „siedem czasów” z proroctwa Daniela powiązano z „wyznaczonymi czasami narodów”, o których mówił Jezus (Dan. 4:16; Łuk. 21:24).

A więc w roku 2015 powołano się na artykuł z 1876 roku.

To co, im wolno powołać się na artykuł sprzed 142 lat, a nam nie wolno na tekst sprzed 20 czy 30 lat? :-\


Offline ihtis

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpień, 2018, 18:35 »
Kilka razy chciałem zapytać osoby, które mi zarzucały powoływanie się na starocie, na jakie publikacje wolno mi się powoływać?
Od którego roku?
Ktoś powie sprzed 10 lat najdalej.
No ale jak jakaś nauka ŚJ ma więcej jak 10 lat, np. 30 lat, to co?

Poza tym CK samo powołuje się na stare publikacje.
Przykład z brzegu:

*** w15 15.6 s. 22 ***
W roku 1876 w czasopiśmie Bible Examiner ukazał się artykuł Charlesa Taze’a Russella zatytułowany „Kiedy się zakończą Czasy Pogan?”. Wskazano w nim, że rok 1914 będzie znamienny. W artykule tym „siedem czasów” z proroctwa Daniela powiązano z „wyznaczonymi czasami narodów”, o których mówił Jezus (Dan. 4:16; Łuk. 21:24).

A więc w roku 2015 powołano się na artykuł z 1876 roku.

To co, im wolno powołać się na artykuł sprzed 142 lat, a nam nie wolno na tekst sprzed 20 czy 30 lat? :-\


No właśnie, a np wykłady Pisma Russella czy Harfa Boża w całości nie obowiązują, tylko poszczególne strony, rozdziały, akapity?

Jak rozróżniać pokarm na czas słuszny. Jeżeli niewolnik karmi świeżym pokarmem, to powinna być jasna zasada, kiedy i co przestaje obowiązywać - i dlaczego.




Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpień, 2018, 18:40 »
Kiedyś jak byłem u jednego ŚJ i stały u niego na półce starsze książki (Od raju... itp.).
Niezbyt był zadowolony, że do ręki je biorę.
Powiedział, zostaw to, to są nieaktualne książki.

Zapytałem go czemu są już nieaktualne i co w nich jest nieaktualne?
Nawet nie potrafił powiedzieć co. :(

Inny mi powiedział, że lepiej starych nie czytać, bo się może pomieszać. :)


Offline ihtis

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sierpień, 2018, 18:50 »


Inny mi powiedział, że lepiej starych nie czytać, bo się może pomieszać. :)

Ha ha - w sumie miałby racje, gdyby to nie na Ciebie trafiło.


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sierpień, 2018, 18:55 »
Z jednej strony przeciętny ŚJ ma rację, że nie czyta, bo on nie wychwyci w starych publikacjach co jest już nieaktualne. :-\
Musiałby każdy akapit konfrontować z nową książką.

Towarzystwo przestrzega:

Pamiętaj, iż nieaktualne mogą też być niektóre myśli poruszone w naszych dawniejszych publikacjach, dlatego sprawdź, co na ten temat napisano ostatnio” (Odnoś pożytek z teokratycznej szkoły służby kaznodziejskiej 2002 s. 38).

W dawniejszym podręczniku podano ZUPEŁNIE inne motywy do studiowania starszych publikacji:

A czy przeczytałeś już dawniejsze publikacje Towarzystwa, wydane w twoim języku? Im więcej czasu znajdziesz na czytanie, tym więcej błogosławieństw dostąpisz” (Poradnik dla teokratycznej szkoły służby kaznodziejskiej 1992 s. 21).


Offline ihtis

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sierpień, 2018, 19:03 »
Dwa słowa kluczowe
- dawniejsze
- ostatnio

Jaki to czas(okres) -:


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Sierpień, 2018, 19:10 »
Cytuj
Z jednej strony przeciętny ŚJ ma rację, że nie czyta, bo on nie wychwyci w starych publikacjach co jest już nieaktualne.
Ile ja się natrudziłem, gdy porównywałem starsze wydania i nowsze tej samej książki:

Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991, 2001, 2010
Będziesz mógł żyć... wyd. 1984, 1989, 1990
Aid to Bible... i Wnikliwe...
Bądź wola Twoja, krajowa i polonijna
To znaczy życie wieczne wyd. krajowe i polonijne
Niech Bóg będzie prawdziwy wyd. 1 i wyd. 2
Różne Harfy, Dokonane tajemnice i inne Tomy Russella
i inne.
nawet tą Czego naprawdę uczy Biblia? 2005 i 2013.


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sierpień, 2018, 10:12 »
Do niedawna myślałem, że ponieważ na jw.org są tylko publikacje od rok 2000, więc tylko na te można się powoływać.

Aż tu niedawno na jw.org zamieszczono publikacje od roku 1970, a na ang. stronie nawet od roku 1950.
No to teraz wiemy na czym stoimy.

Tylko jedno pytanie, jeśli Strażnica np. z 1970, powołuje się na publikacje wcześniejsze, np. z czasów Sędziego, to czy nam też wolno na takie się powoływać? :)


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sierpień, 2018, 18:02 »
O ile na Strażnice sprzed kilku czy kilkunastu lat ŚJ czasem się powołują, to na książki, które nie są już studiowane, to już nie (np. Wiedza, która prowadzi... 1995, Będziesz mógł żyć... 1990).


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Sierpień, 2018, 09:46 »
Takie oto przywołania:

*** yb14 s. 2 Myśl przewodnia na rok 2014 ***
Około 100 lat temu Jehowa ustanowił Jezusa Królem w niewidzialnych niebiosach. Od tamtej pory słudzy Boży gorliwie głoszą o błogosławieństwach, jakie przyniesie Królestwo Chrystusowe

*** dx86-16 Królestwo Boże — 100 lat panowania (film) ***

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1984: 100 lat Strażnicy — Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego w Pensylwanii (po polsku brak):

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1979: numer jubileuszowy z okazji 100 lat wydawania Strażnicy:

Wspominają. My też. :)


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Sierpień, 2018, 16:36 »
A dlaczego nie możemy przywoływać starych czasów i nauk, skoro Towarzystwo utworzyło nawet specjalny cykl tekstów:

*** yb13 s. 175 Sto lat temu — 1913 ***
Sto lat temu — 1913


*** yb13 s. 176 Sto lat temu — 1913 ***
Poza tym w roku 1913 personel bruklińskiego Biura Głównego pilnie pracował nad realizacją „Fotodramy stworzenia”. Była to ośmiogodzinna prezentacja kolorowych przezroczy i ruchomych obrazów zsynchronizowanych z nagranymi przemówieniami biblijnymi i muzyką. Badacze Pisma Świętego spodziewali się dotrzeć z „Fotodramą” do milionów ludzi. Chociaż było wtedy tylko 5100 aktywnych głosicieli, mieli jasno sprecyzowany cel — „nadać jej możliwie najszerszy rozgłos na świecie”.
Co przyniesie rok 1914? Z jakim przyjęciem spotka się „Fotodrama”? Co się stanie jesienią, gdy skończą się Czasy Pogan? Badacze Pisma Świętego skwapliwie wyczekiwali odpowiedzi na te pytania, przekonani o wsparciu Jehowy


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Sierpień, 2018, 11:09 »
Wspomnienia Towarzystwa:

*** yb14 s. 170 Sto lat temu — 1914 ***
Sto lat temu — 1914

*** yb14 ss. 174-175 Sto lat temu — 1914 ***
Badacze Pisma Świętego wierzyli, że „czasy pogan”, o których mowa w Ewangelii według Łukasza 21:24 (Biblia gdańska) skończą się około 1 października 1914 roku. Gdy więc przybliżał się ten miesiąc, wzmagał się nastrój wyczekiwania. Niektórzy Badacze Pisma Świętego nosili nawet specjalną kartę do odliczania, na której mogli zaznaczać każdy mijający dzień. Wielu sądziło, że będą wtedy wezwani „poza zasłonę”, czyli do nieba.
Rankiem 2 października 1914 roku brat Russell wszedł na jadalnię w Betel i ogłosił rodzinie: „Już Czasów Pogan nastał kres, ich królów minął dzień”. Niektórzy z obecnych mogli skojarzyć jego słowa z pieśnią 171 ze śpiewnika Pieśni brzasku Tysiąclecia. Od roku 1879 Badacze Pisma Świętego śpiewali, że „Czasy Pogan zmierzają ku końcowi”, ale słowa te przestały być aktualne, skoro Czasy Pogan („wyznaczone czasy narodów”) właściwie się skończyły (Łuk. 21:24). Z czasem ta istotna zmiana znalazła odzwierciedlenie w naszych śpiewnikach.
Do końca tamtego roku mesjańskie Królestwo zostało utwierdzone w niebie i część Badaczy Pisma Świętego myślała, że ich zadanie dobiegło końca. Nie zdawali sobie sprawy, że przed nimi okres prób i przesiewu.

My też wspominamy.


Offline Roszada

Odp: Powoływanie się na dawne nauki i na rok 1914
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Sierpień, 2018, 19:50 »
*** yb15 s. 172-s. 173 Sto lat temu — 1915 ***
Sto lat temu — 1915
W STRAŻNICY z 1 marca 1915 roku można było przeczytać: „Obecny czas jest czasem próby. Czyż w przeszłości byliśmy aktywni tylko dlatego, że w roku Pańskim 1914 spodziewaliśmy się chwalebnej przemiany? Czyż nie byliśmy aktywni z powodu naszej miłości i lojalności wobec PANA, Jego Orędzia, a także wobec braci?”. W tamtym okresie niektórzy Badacze Pisma Świętego zmagali się z uczuciem rozczarowania. Jednak większość ludzi na świecie była uwikłana w zupełnie inny rodzaj zmagań.

*** yb15 s. 173 Sto lat temu — 1915 ***
Kwestia neutralności
Badacze Pisma Świętego nie chcieli brać udziału w wojnie. Jednak wówczas jeszcze nie w pełni rozumieli kwestię chrześcijańskiej neutralności. Chociaż sami nie zgłaszali się do wojska, niektórzy przyjmowali kartę powołania i starali się zdobyć w armii pracę o charakterze cywilnym. Inni, gdy byli wysyłani do okopów, uważali, że mogą po prostu „strzelać w powietrze”.


*** yb15 s. 174 Sto lat temu — 1915 ***
Przez lata Badacze Pisma Świętego przypinali sobie do ubrania krzyż w koronie jako znak rozpoznawczy. Symbol ten przez długi czas zamieszczano w Strażnicy, na stronie tytułowej. Świadkowie Jehowy przestali go używać na początku lat trzydziestych XX wieku.