Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Witam ponownie  (Przeczytany 12102 razy)

Michelangelo

  • Gość
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Lipiec, 2018, 16:28 »
Epikureizm nie wykluczał istnienia bogów to prawda, ale odmian epikureizmu jest sporo, a sam Epikur bogów się nie bał, bał się raczej więzienia, czym grożono wtedy za wyznawanie ateizmu w tamtych czasach. Wniosek jest więc dość słuszny, ze skoro w przepisach prawnych znajdujemy kary i procesy za ateizm to musiał istnieć.

A czy wypieranie istnienia Boga, jak to napisałeś, to nie ateizm, nieważne z jakich pobudek? Ateizm to nie tylko niekończące się dyskusje akademickie ale też zwykła filozofia życiowa, przyjmuję, że Boga nie ma. Niektórzy zakładają tak po długoletnich badaniach dla innych to wybór być może z mniej wyszukanych pobudek. Biblia wskazuje więc że problem ten istniał i w tamtych czasach.

Czy mogę poprosić o jakaś książkę lub opracowanie w którym można się tego dowiedzieć bo się z tym nie spotkałem, epikurejczycy z tego co ja czytałem, byli bardzo wierzący i jedna z przeszkód do osiągnięcia przez nich szczęścia było właśnie zmartwienie jakim jest rozgniewanie Bogów.

Ateizm to brak wiary w istnienie Bogów także jednostki takie pewnie bywaly na przestrzeni dziejów jednak oświecenie to znaczne nasilenie tego poglądu.

W moim wypadku życie zweryfikowało wartość znajomości świadkowskich. Swego czasu w ciągu 2,5 roku przeszedłem 3 poważne operacje. Bliźnimi okazali się tylko katoliccy sąsiedzi i współpracownicy. Niestety męczę się niepodejmowaniem kroków w kierunku opuszczenia tego "Babilonu" z innych powodów.

Bardzo Ci współczuje i domyślam się ze to boli najbardziej gdy nie ma na kogo liczyć :/ gdybys kiedyś potrzebował jakiejś pomocy i będę w stanie pomoc to wal śmiało na Prv
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec, 2018, 16:31 wysłana przez Michelangelo »


Offline lukier

Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Lipiec, 2018, 17:03 »
Czy mogę poprosić o jakaś książkę lub opracowanie w którym można się tego dowiedzieć bo się z tym nie spotkałem, epikurejczycy z tego co ja czytałem, byli bardzo wierzący i jedna z przeszkód do osiągnięcia przez nich szczęścia było właśnie zmartwienie jakim jest rozgniewanie Bogów.

Ateizm to brak wiary w istnienie Bogów także jednostki takie pewnie bywaly na przestrzeni dziejów jednak oświecenie to znaczne nasilenie tego poglądu.




Jasne, sprawdziłam autorkę książki, której fragmenty kiedyś czytałam : 'Epikureizm' Giselle Norman. Akurat bardzo lubię filozofię Epikura, ponieważ po części jest moją filozofią życiową. Czyli jeśli nawet jakieś bóstwo istnieje to nie interesuje się nami więc warto skupić się na doraźnym życiu. Chociaż wielu doszukuje się u niego ukrytego ateizmu, ukrytego, gdyż był on wtedy zwalczany.

Tak, zgadzam się że Oświecenie było pierwszym krokiem do zaakceptowania ateizmu. Wcześniej ateiści byli prześladowani, była to najwyższego rzędu herezja, w Starożytności byli stawiani przed sądem, a w Średniowieczu płonęli na stosie jako sataniści. Stąd pewnie niewiele o nich wiemy z tamtych czasów.

Sama ateistką nie jestem, ale w Boga raczej też nie wierzę. Chętnie jednak czytam tutejsze dyskusje i ścieranie się wierzących z ateistami. Myślę, że się odnajdziesz w tych dyskusjach. Pozdrawiam!



Michelangelo

  • Gość
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Lipiec, 2018, 17:20 »

Jasne, sprawdziłam autorkę książki, której fragmenty kiedyś czytałam : 'Epikureizm' Giselle Norman. Akurat bardzo lubię filozofię Epikura, ponieważ po części jest moją filozofią życiową. Czyli jeśli nawet jakieś bóstwo istnieje to nie interesuje się nami więc warto skupić się na doraźnym życiu. Chociaż wielu doszukuje się u niego ukrytego ateizmu, ukrytego, gdyż był on wtedy zwalczany.

Tak, zgadzam się że Oświecenie było pierwszym krokiem do zaakceptowania ateizmu. Wcześniej ateiści byli prześladowani, była to najwyższego rzędu herezja, w Starożytności byli stawiani przed sądem, a w Średniowieczu płonęli na stosie jako sataniści. Stąd pewnie niewiele o nich wiemy z tamtych czasów.

Sama ateistką nie jestem, ale w Boga raczej też nie wierzę. Chętnie jednak czytam tutejsze dyskusje i ścieranie się wierzących z ateistami. Myślę, że się odnajdziesz w tych dyskusjach. Pozdrawiam!

Zamawiam i przeczytam bo zaintrygowało mnie to ze epikurejczycy byli ateistami :) miłego dnia i miło poznać :)


Offline PoProstuJa

Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Lipiec, 2018, 18:07 »
Na tym wątku pachnie mi trampkiem!  ;D

Czyżby 10 wcielenie - tym razem anielskie? :)


Michelangelo

  • Gość
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Lipiec, 2018, 18:20 »
Na tym wątku pachnie mi trampkiem!  ;D

Czyżby 10 wcielenie - tym razem anielskie? :)

Przecież Matus napisał mój poprzedni nick który mi zaginął wraz z mailem  :-[


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Lipiec, 2018, 18:29 »
Na tym wątku pachnie mi trampkiem!  ;D

Czyżby 10 wcielenie - tym razem anielskie? :)

Doceniam Twój gust. Masz bardzo wysublimowane podniebienie. Ale w tym wypadku to zupełnie inna potrawa. Raczej niestrawna  ;)


Michelangelo

  • Gość
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Lipiec, 2018, 18:37 »
Doceniam Twój gust. Masz bardzo wysublimowane podniebienie. Ale w tym wypadku to zupełnie inna potrawa. Raczej niestrawna  ;)

 Dziękuje za miłe słowa :) w zasadzie nikt jeszcze nie próbował mnie trawić ale cóż 😁


Offline Proctor

Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Lipiec, 2018, 18:49 »
Źałosne jest załatwianie kwasów między ludźmi publicznie!!! To do wszystkich zainteresowanych. Jak by co nie mam udziałów w forum i nie znam Maćka.
Szacunek dla tych którzy piszą tu zachowując klasę.


Michelangelo

  • Gość
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Lipiec, 2018, 18:54 »
Źałosne jest załatwianie kwasów między ludźmi publicznie!!! To do wszystkich zainteresowanych. Jak by co nie mam udziałów w forum i nie znam Maćka.
Szacunek dla tych którzy piszą tu zachowując klasę.

Ale tez byłeś starszym jak ja, czyż nie :)?


Offline Proctor

Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Lipiec, 2018, 20:10 »
Ale tez byłeś starszym jak ja, czyż nie :)?
A jakie to ma znaczenie?


Offline PoProstuJa

Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Lipiec, 2018, 20:14 »
Przecież Matus napisał mój poprzedni nick który mi zaginął wraz z mailem  :-[

Niestety nie czytałam tej wiadomości matusa :(


Offline Matylda

Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Lipiec, 2018, 20:41 »
Noooo kurcze jak już tylko takie egzemplarze są na forum i tylko na tyle nas stać to obawiam się że zmierzamy ku upadkowi.
Własciwie to szkoda bo forum przydatne bywa dla wybudzonych z sekty,W takiej formie nie przyda się zapewne nikomusieńku  :-\



Michelangelo

  • Gość
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Lipiec, 2018, 20:53 »
Noooo kurcze jak już tylko takie egzemplarze są na forum i tylko na tyle nas stać to obawiam się że zmierzamy ku upadkowi.
Własciwie to szkoda bo forum przydatne bywa dla wybudzonych z sekty,W takiej formie nie przyda się zapewne nikomusieńku  :-\

Pochwal się ile osób wybudzilo się dzięki Tobie? :) lub czym kolwiek ze swojego życia? Jakieś sukcesy zyciowe😏?


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #43 dnia: 06 Lipiec, 2018, 21:02 »
Noooo kurcze jak już tylko takie egzemplarze są na forum i tylko na tyle nas stać to obawiam się że zmierzamy ku upadkowi.
Własciwie to szkoda bo forum przydatne bywa dla wybudzonych z sekty,W takiej formie nie przyda się zapewne nikomusieńku  :-\

Dobrze napisałaś! W sumie o to chodzi, aby forum już się nikomu nie przydało. To jest akurat proste do ogarnięcia 8-)


Offline Roszada

Odp: Witam ponownie
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Lipiec, 2018, 21:05 »
Ja celowo będę teraz reklamował stale już:

Patrz: Byli Świadkowie Jehowy w Polsce na Wikipedii i ich skrótowa historia

To jest dorobek exŚJ, a nie jakieś pyskówki. :-\