Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?  (Przeczytany 7435 razy)

Offline HARNAŚ

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 12:13 »
Styczeń 89 rok , miałem 16 lat odbywało się to w wannie w prywatnym domu , potem nastąpił zakaz takich chrztów i pozostały tylko zgromadzenia. Dlatego powtarzam , że ja się chrzciłem w innej religii niż obecni Swiadkowie Jehowy w Polsce.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 12:53 »
Styczeń 89 rok , miałem 16 lat odbywało się to w wannie w prywatnym domu , potem nastąpił zakaz takich chrztów i pozostały tylko zgromadzenia. Dlatego powtarzam , że ja się chrzciłem w innej religii niż obecni Swiadkowie Jehowy w Polsce.
Ja też dałem się ochrzcić w 89 ale już w nowym obrządku "basenowym" na jesiennym zgromadzeniu. Jestem więc innego obrządku niż Ty bracie HARNAŚ "wannowy"  ;). Ale nie myśl, że są tylko te dwa obrządki, wszakże Nowe Światło zmienia się tak często, że śmiem twierdzić, iż będąc ŚJ trudno wiedzieć w co wierzyć i w jakiej się jest religii.  ;)

... zapomniałem dodać, że miałem 14 lat i byłem wtedy tak głęboko obeznany (bez znajomości) z Biblią, że "prawda" jawiła mi się Prawdą, więc czułem, że tak trzeba.
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec, 2018, 13:02 wysłana przez DeepPinkTool »


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 12:55 »
Styczeń 89 rok , miałem 16 lat odbywało się to w wannie w prywatnym domu , potem nastąpił zakaz takich chrztów i pozostały tylko zgromadzenia.
Słyszałem o takich chrztach w wannie.
Jak ktoś był przyduży lub przygruby to musieli dopychać, jak nie nogę, to rękę, a to znów głowy nie można było zanurzyć bo stopa wychodziła lub brzuch. ;D
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec, 2018, 13:35 wysłana przez Roszada »


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 13:34 »
Też słyszałem, że dopychano. Nawet powtarzano, jak nie wszystkie członki się udało skutecznie w jednej chwili wprowadzić pod wodę. Ba, ten kto więcej grzeszył, był trzymany 30-40 sekund pod wodą. Jak porządnie nagrzeszył, to i nawet do minuty.
Sam zostałem ochrzczony nieprawidłowo, ponieważ dwa moje kolana wystawały ponad lustro wody. Mam na to świadka, na dodatek Jehowy, ale tylko jednego, i to też mało wiarygodnego.Nikt mnie nie dopchnął. Jednak w myśl statusu i wewnętrznych przepisów tejże religii, zwyczajnie nie jestem Świadkiem Jehowy, ponieważ nie spełniam warunków prawidłowo ochrzczonego.
Jak myślicie, mam pisać do Nadarzyna, żeby unieważnili mój chrzest? Uwierzą mi?


Offline HARNAŚ

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 16:56 »
W zeszłym tygodniu w jakimś wątku pisałem właśnie o tym , że wyprosili :) mnie z wanny , stałem na mokrym ręczniku i czekałem aż doleją mi wody do wanny aby zanurzyć całego ;D . Swoją szosą to wymyśliłem sobie ,żeby mnie pierwszego zanurzyli , póki woda czysta ;D


Offline paralipomena

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 17:32 »
Chrzest w domowej wannie zawsze był problemem . Byli też pomysłowi , którzy chrzcili przeciągając  przez wannę - gdy wynurzała  się głowa zanurzały się  nogi . Ale to delikatnie mówiąc nie spotkało się z  pochwałą .

W zeszłym tygodniu w jakimś wątku pisałem właśnie o tym , że wyprosili :) mnie z wanny , stałem na mokrym ręczniku i czekałem aż doleją mi wody do wanny aby zanurzyć całego ;D . Swoją szosą to wymyśliłem sobie ,żeby mnie pierwszego zanurzyli , póki woda czysta ;D
Z reguły  najpierw chrzci się braci . później siostry, a jako ostatnie mające kobiece przypadłości .
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec, 2018, 18:00 wysłana przez paralipomena »


Tusia

  • Gość
Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 18:00 »
Chrzest w domowej wannie

A chrzest w czarnej trumnie? Co sądzisz o takim pomyśle?


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 18:01 »
Toć w Polsce łatwo było o beczkę.
Sam na działce miałem ze 3.

„Zostałem ochrzczony w beczce na śmieci” („Rocznik Świadków Jehowy 2003” s. 126).

„Chrzest w beczce po rybach, Zenica, rok 1994” („Rocznik Świadków Jehowy 2009” s. 204).

„Przeprowadzenie chrztu w porze suchej często jest utrudnione, gdy zgromadzenie odbywa się z dala od rzeki; są więc tacy, których ochrzczono w beczce” (Strażnica Nr 20, 1990 s. 24).


Offline paralipomena

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 18:13 »
Chrzest w  pojemniku na śmieci, beczce jest do zaakceptowania gdy odbywa się  w  tajemnicy  np. więzienie . W innych okolicznościach powinien być w bardziej godny sposób. Powinno się poczekać na bardziej odpowiednie warunki .


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 18:32 »
W więzieniach nie mają beczek. :-\
Nie wolno mieć beczki w celi. ;D

W więzieniach to w pierwszych wiekach chrzcili przez polanie.

A ŚJ jak w więzieniach?

„Kiedy Raoul postanowił usymbolizować chrztem swe oddanie się Bogu, potrzebny był odpowiedni zbiornik z wodą. Z pomocą przyszedł kapelan więzienny, udostępniając na ten cel czarną trumnę. Wypełniono ją po brzegi wodą. Ale wyglądało na to, że Raoul się w niej nie zmieści. Dlatego obaj starsi musieli wspólnym wysiłkiem dopilnować, by zgodnie z biblijnym wymaganiem został całkowicie zanurzony” (Przebudźcie się! Nr 22, 2001 s. 19-20).


Offline free

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 20:01 »
Ja w 1993 na zgr okregowym w lublinie sie zanuzalem. Woda byla tak zimna ze tchu mi braklo.
Wychowany w rodzinie SJ zglosilem sie do chrztu zeby nie byc gorszym od kolegi ze zboru. Mialem 15 lat.
Jehowie oddalem sie w modlitwie jakies 3 lata pozniej i od wtedy licze krotki okres swojej gorliwosci.
Jesli dzieki bogu pana boga nie ma to chwala bogu
Jesli nie daj boze pan bog jest to niech nas reka boska broni


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 20:07 »
Nic nie rozumiem. Oddałeś się Jehowie dopiero 3 lata po chrzcie?
To chrzest był nieważny? :(


Offline HARNAŚ

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 20:46 »
Od niedawna jest nacisk aby przed chrztem oddać się Jehowie w modlitwie. Ja tego nie zrobiłem . Nie wiem czy w tamtych czasach nie było takich zaleceń ? czy może na dzieciach wychowanych w domach świadkowskich nie wywierano takiego nakazu. W każdym bądź razie z kimkolwiek bym nie rozmawiał , to nikt z mojego pokolenia nie pamięta aby podczas pytań do chrztu starsi stawiali takie wymaganie. Zadanie dla najlepszego  archiwisty w Europie- Roszada od kiedy stało się to nowym nieodłącznym elementem oddania się Bogu?


Offline Sebastian

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 20:54 »
Sam zostałem ochrzczony nieprawidłowo, ponieważ dwa moje kolana wystawały ponad lustro wody.
mnie jak chrzczono to za pierwszym razem kawałek włosa wystawał ponad wodę i chrzest natychmiast powtórzono, a brat "chrzciciel" zażartował sobie że "byłem 2x chrzczony i mam być 'dwukrotnie' gorliwy". Pół żartem pół serio powiem że miałem dwa okresy gorliwości dla strażnicy.

Ciebie ani razu nie ochrzczono w prawidłowo-strażnicowy sposób - więc po ewentualnym odejściu nie powinieneś być objęty ostracyzmem
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 20:59 »
Zadanie dla najlepszego  archiwisty w Europie- Roszada od kiedy stało się to nowym nieodłącznym elementem oddania się Bogu?
Ja jestem zszokowany.
Kiedyś myślałem, że oddanie się jest równoznaczne z chrztem.
Później mnie z błędu wyprowadzono, że oddać to się można wcześniej.
Wiem że inna zmiana była ale w latach 50. XX w.

„Oddanie się Bogu” czy „poświęcenie się”?

   Towarzystwo Strażnica naucza dziś o „oddaniu się Bogu”. Jednak nie zawsze tak nauczała ta organizacja.

Poświęcenie się

   Przez wiele lat, aż do roku 1952, Towarzystwo Strażnica używało określenia „poświęcenie się”:

„Świadkowie Jehowy zawsze dobrze rozumieli i wyjaśniali, co symbolizuje chrzest w wodzie, chociaż następowały zmiany w terminologii. Dawniej to, co teraz nazywamy »oddaniem się«, bywało określane jako »poświęcenie«. Takie określenie zastosowano na przykład w książce Charlesa Tazego Russella, zatytułowanej »Nowe stworzenie«, gdzie wyjaśniono znaczenie chrztu w wodzie szczególnie w odniesieniu do tych, którzy tworzą symboliczne ciało Chrystusa, a więc tych, którzy mają nadzieję na życie niebiańskie” (Strażnica Nr 8, 1967 s. 8).

Oddanie się Bogu

   Towarzystwo Strażnica w roku 1952 zmieniło swoje nazewnictwo:

„Niemniej jednak w słusznym czasie, ściślej w roku 1952, ukazały się w Strażnicy (wyd. ang. z 15 maja) dwa specjalne artykuły na ten temat. Artykuł przewodni nosił tytuł »Oddanie się Bogu i poświęcenie«, a następny: »Oddanie się na życie w nowym świecie«. W artykułach tych wykazano, że to, co kiedyś nazywano »poświęceniem«, należało raczej określać jako »oddanie się Bogu«” (Strażnica Nr 8, 1967 s. 8).

W publikacji z roku 1952 napomknięto, że Biblia Świadków Jehowy nie zawiera słowa „poświęcenie”, którego oni przez wiele lat używali:

„»Przekład Nowego Świata Chrześcijańskich Pism Greckich« (ang.) w ogóle nie zawiera słowa »poświęcić« (consecrate) w swym głównym tekście; zatem słowo to nie jest używane do opisania czegoś, co czynił Jezus lub którykolwiek z jego uczniów” (Strażnica Nr 19, 1952 s. 4).