Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?  (Przeczytany 7438 razy)

Offline HARNAŚ

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 21:06 »
Ale chrzest jest tylko publicznym okazaniem oddania się Jehowie zatem logiczny wydaje się wniosek , że musiało to nastąpić wcześniej indywidualnie i właśnie wmawiają , że przez modlitwę. Gdy starszakowałem to na pytaniach do chrztu pytałem czy jako kandydat oddał się Jehowie w modlitwie? Nie wiem tylko jakie to miało podstawy regulaminowe , czy było to wyjaśnione w liście czy sam już nie wiem gdzie?


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 21:14 »
Oddanie się, o to pytali w już w 1942, choć nazywali poświęceniem:

„Strażnica w wydaniu angielskim z 1 października 1942 r. zawierała na stronach 300-302 artykuł pt. »Chrzest«, który kończył się następującymi słowami: »Przed przystąpieniem do chrztu jest rzeczą wskazaną, żebyś najpierw odpowiedział twierdząco na poniższe pytania, czym dasz dowód, iż czynisz ten krok rozumiejąc jego biblijne znaczenia i jesteś przygotowany do chrztu jako oddany sługa Pański, w pełni przed Nim odpowiedzialny. Oto pytania:
(1) Czy wierzysz w Jehowę Boga, Ojca, że 'zbawienie należy do Jehowy' i że Chrystus Jezus jest Jego Synem, którego krew zmywa twoje grzechy i poprzez którego dostępujesz zbawienia od Boga?
(2) Czy zatem wyznałeś swe grzechy Bogu i prosiłeś o oczyszczenie przez Chrystusa Jezusa, a z tej przyczyny odwróciłeś się od grzechu i od świata oraz poświęciłeś się bez zastrzeżeń Bogu na czynienie Jego woli?
Odpowiadając ‘Tak’, poświadczasz, że się nadajesz i jesteś godny chrztu wodnego w posłuszeństwie wobec woli Bożej«” (Strażnica Nr 8, 1967 s. 9).

„Jeżeli podobnie czujesz pragnienie służenia Jehowie Bogu i gotów jesteś wziąć na siebie jarzmo Chrystusowe, to proponujemy ci rozważenie następujących dwóch pytań, które są zadawane wszystkim kandydatom do chrztu:
(1) Czy okazałeś skruchę z powodu swoich grzechów i odwróciłeś się od nich, stwierdziwszy wobec Jehowy Boga, że jesteś potępionym grzesznikiem, który potrzebuje zbawienia, i czy uznałeś, że to zbawienie pochodzi od Niego, od Ojca, za pośrednictwem Jego Syna, Jezusa Chrystusa?
(2) Czy na podstawie tej wiary w Boga i w Jego postanowienie co do zbawienia oddałeś siebie Bogu bez zastrzeżeń, aby odtąd spełniać Jego wolę, objawioną tobie przez Jezusa Chrystusa i przez Biblię dzięki oświecającej mocy ducha świętego?” (Strażnica Rok XCV [1974] Nr 15 s. 13).
   Por. podobne wypowiedzi: Strażnica Rok XCII [1971] Nr 12 s. 13; Strażnica Nr 2, 1968 s. 5; Strażnica Nr 8, 1957 s. 13.


Offline HARNAŚ

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 21:21 »
Ale czy gdzieś jest zapis , że należy oddać się Jehowie w osobistej modlitwie ? czy to tylko wymysł regionalny nadgorliwych starszych? Bo przyznam , że obecnie starsi kładą na to nacisk


Offline gangas

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 21:56 »
mnie jak chrzczono to za pierwszym razem kawałek włosa wystawał ponad wodę i chrzest natychmiast powtórzono, a brat "chrzciciel" zażartował sobie że "byłem 2x chrzczony i mam być 'dwukrotnie' gorliwy". Pół żartem pół serio powiem że miałem dwa okresy gorliwości dla strażnicy.

Ciebie ani razu nie ochrzczono w prawidłowo-strażnicowy sposób - więc po ewentualnym odejściu nie powinieneś być objęty ostracyzmem

Szkoda, że nie wystawał Ci penis. Tera byłbyś facet z jajami ;D ;D ;D ;D
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline paralipomena

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 22:06 »
Ja chrzciłem się w dużym zbiorniku wodnym . Obecnie ma  7,8 km2 powierzchni . W tedy był dużo mniejszy . Był to sierpień 1974 roku . Zdążyłem  przed  Armagedonem  :D. Wrzesień do już był rok 1975 (  teokratyczny  ) .  W tym czasie wprowadzono pytania do chrztu .   Ukazała się książka "Słowo Twoje jest pochodnią dla nóg moich" . Jest w niej 80 pytań do  chrztu .  Ostatnie brzmi :
"Dlaczego ten, który się oddał Bogu, powinien przyjąć chrzest?"  Z tego wniosek  że  osoba przystępująca do chrztu powinna być oddana Bogu .


Offline free

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 22:22 »
Nic nie rozumiem. Oddałeś się Jehowie dopiero 3 lata po chrzcie?
To chrzest był nieważny? :(

Powinienem tak naprawde oddac sie J przed chrztem ale nie zrobilem tego. Nie pamietam czy pytano mnie o to. Jak juz pisalem po prostu chcialem sie ochrzcic.
Jakies trzy lata pozniej sam przestudiowalem ksiazki Wiedza i jakiegos uniesienia doznalem przez co bylem bardzo gorliwy ok 5 lat
Jesli dzieki bogu pana boga nie ma to chwala bogu
Jesli nie daj boze pan bog jest to niech nas reka boska broni


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 22:37 »
Ale czy gdzieś jest zapis , że należy oddać się Jehowie w osobistej modlitwie ? czy to tylko wymysł regionalny nadgorliwych starszych? Bo przyznam , że obecnie starsi kładą na to nacisk
Harnasiu nie filozofuj, ;D bo ja Ci przytoczę takie słowa, które się  filozofom nie śniły:

Możliwe, że w niektórych wypadkach organizowania chrztu nie zadano w przeszłości kandydatom specjalnych pytań, na które by mogli wyraźnie odpowiedzieć w dowód swojej wiary, swego posłuszeństwa i oddania. Niemniej jednak pominięcie tych pytań przez mówcę, wskutek czego kandydaci nie mogli dać głośno swych twierdzących odpowiedzi, nie ujmuje ważności chrztu przeprowadzonego przy takiej okazji” (Strażnica Nr 8, 1967 s. 9).

Czyli po prostu się jakby normalnie wykąpali na kongresie. :)


Offline paralipomena

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 22:40 »
Świadectwo chrztu zamieszczone w książce "Słowo Twoje jest pochodnią dla nóg moich "


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 22:44 »
Chcą "współpracować z organizacją", a nie stać się członkiem. :)

Harnasiu w 1971 r. nie ma nic o modlitwie jak pytasz:
 
*** w71/12 s. 13 ak. 20 Twoje sumienie wobec Jehowy ***
Owe dwa pytania, które mają sprawdzić stan serca i umysłu każdego z kandydatów, brzmią jak następuje: (1) Czy zrozumiałeś, że jesteś grzesznikiem, który potrzebuje zbawienia od Jehowy Boga i czy uznałeś, że to zbawienie pochodzi od Niego za pośrednictwem odkupiciela Chrystusa Jezusa? (2) Czy na podstawie tej wiary w Boga i w Jego postanowienie co do okupu oddałeś siebie bez zastrzeżeń Jehowie Bogu, aby odtąd spełniać Jego wolę, objawioną tobie przez Chrystusa Jezusa i przez Słowo Boże, wskutek oświecającej mocy Jego świętego ducha? Tych wszystkich, którzy na obydwa powyższe pytania odpowiedzieli głośnym „tak”, dzięki czemu inni obecni mogą poświadczyć ich potwierdzenie swego oddania się Bogu, słusznie można przyjąć do chrztu.

W 1957 też nie ma o modlitwie: Strażnica Nr 8, 1957 s. 13, ale jest o oddaniu się.

2 pytania do chrztu wymyślono w roku 1942:

*** dx30-85 Baptism ***
baptismal talk and two questions: w85 6/1 30; w73 280; w70 308-309; w68 297; w66 465; w64 123-124; w63 333; w60 308; w58 478, 639; w56 407-409; w55 411-412; w51 572; w45 44-45; w42 302
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec, 2018, 23:09 wysłana przez Roszada »


Offline paralipomena

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Czerwiec, 2018, 23:37 »
Ale czy gdzieś jest zapis , że należy oddać się Jehowie w osobistej modlitwie ? czy to tylko wymysł regionalny nadgorliwych starszych? Bo przyznam , że obecnie starsi kładą na to nacisk
Książka  "Zorganizowani " rok 2005 . strona  180 Dodatek  Do nieochrzczonego głosiciela  ak. 4 "
" Aby zrobić pierwszy z nich , musisz powiedzieć Jehowie w modlitwie, iż postanowiłeś być na zawsze oddany wyłącznie Jemu .


Offline HARNAŚ

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Czerwiec, 2018, 06:17 »
Książka  "Zorganizowani " rok 2005 . strona  180 Dodatek  Do nieochrzczonego głosiciela  ak. 4 "
" Aby zrobić pierwszy z nich , musisz powiedzieć Jehowie w modlitwie, iż postanowiłeś być na zawsze oddany wyłącznie Jemu .
I o taki dowód mi chodziło. Ej Włodek , Włodek , chyba Twoja legenda Cię wyprzedza ;D


Offline Safari

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Czerwiec, 2018, 09:30 »
Ja sie ochrzcilam w wieku 14lat na zgormadzeniu letnim. Chcialam przyjac symbol, bo przyjmowali wszyscy znajomi po kolei i tez chcialam byc godna, zauwazana. Takze tego. W nocy przed chrztem dopadly mnie powazne watpliwosci (juz wczesniej czulam ze jednak nie chce)... plakalam I modlilam sie zebym w sobote sie rozchorowala i nie pojechala na kongres. Ale stalo sie niestety - nie bylo goraczki rano, nie bylo wysypki, nawet brzuch mnie nie bolal.  I coz, pojechalam, "Wola nieba" pomyslalam. Przez cala sobote chcialo mi sie plakac (ale towarda bylam) I potem plakalam cala noc po chrzcie. Dotarlo do mnie, ze to wielka odpowiedzialnosc. Wiec DLA mnie chrzest nie byl czyms wyjatkowym - nawet nie wiem czemu sie nie sprzeciwilam. Chyba mi bylo wstyd, ze sama tego chcialam... A teraz co mialam powiedziec braciom, ze sorry rozmyslilam sie?
Kto wymyslil chrzest dzieci ? Powinno to byc zakazane. Chrzest w wieku 30lat, jak Jezus. No ale wtedy nie byloby mlodych do manipulowania. Wiadomo, ze mlodzienczy entuzjazm jest najlatwiejszy do wykorzystania przez ideologow.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec, 2018, 09:32 wysłana przez Safari »
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Czerwiec, 2018, 09:42 »
I o taki dowód mi chodziło. Ej Włodek , Włodek , chyba Twoja legenda Cię wyprzedza ;D
Ja jestem historykiem a nie bieżącym super obserwatorem.
Jakbyś powiedział, że chodzi o nowe teksty to bym szukał w nowych.
A Ty mnie wyprowadziłeś w tył.

Poza tym,to co przytoczono, nie wchodzi w skład pytań do chrztu.
A Ty mnie znów skierowałeś w tę stronę.

Popatrz jeszcze raz na to, jakimi pytaniami mnie prowadziłeś. :-\

W wersji z 2015 w Zorganizowani jest to na s. 167:

"Pierwszy z nich polega na wyznaniu Jehowie w modlitwie, że postanawiasz
pozostać na zawsze oddany wyłącznie Jemu"


Offline Roszada

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Czerwiec, 2018, 13:26 »
Cytuj
Zadanie dla najlepszego  archiwisty w Europie- Roszady

Ej Włodek , Włodek , chyba Twoja legenda Cię wyprzedza ;D

Zacytuję Diannę z innego wątku:

"Proszę mnie nie obgadywać bo się dziwnie czuję". :)


Offline HARNAŚ

Odp: W jakim wieku przyjęliście chrzest i dlaczego?
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Czerwiec, 2018, 21:39 »
Tylko skromność nie pozwala mi powiedzieć , że jesteś najlepszy. :)