Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Niewolnik - wybiórcze stosowanie tego słowa przez Ciało Kierownicze  (Przeczytany 9920 razy)

Offline Roszada

Ciało Kierownicze ŚJ zachwyca się poniższym fragmentem, który występuje na dodatek tylko w jednej Ewangelii:

„Kto rzeczywiście jest niewolnikiem wiernym i roztropnym, którego pan ustanowił nad członkami czeladzi swojej, aby im dawał pokarm we właściwym czasie?” (Mt 24:45).

Oto słowa CK:

   „Członkowie Ciała Kierowniczego jako grupa tworzą »niewolnika wiernego i roztropnego«” (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 130).

„W Strażnicy z 15 lipca 2013 roku wyjaśniono, że niewielka grupa namaszczonych braci, którzy tworzą Ciało Kierownicze, to »niewolnik wierny i roztropny«” (Strażnica luty 2017 s. 26).

Ale jak godzić te słowa o "niewolnikach" z innymi, taki mi jak:

„(...) Ponadto niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze; syn pozostaje na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, to będziecie rzeczywiście wolni.” (Jn 8:35, 36).

„(...) Już nie nazywam was niewolnikami, ponieważ niewolnik nie wie, co czyni jego pan. Ale ja nazwałem was przyjaciółmi, (...)” (Jn 15:15)

„(...)Nie ma Żyda ani Greka, nie ma niewolnika ani wolnego, nie ma mężczyzny ani kobiety; wy wszyscy bowiem jesteście jedną osobą w jedności z Chrystusem Jezusem(...)” (Gal 3:28)

„(...)A powiadam, że dopóki dziedzic jest niemowlęciem, wcale się nie różni od niewolnika(...)” (Gal 4:1)

„(...) Nie jesteś już więc niewolnikiem, lecz synem, a jeśli synem, to i dziedzicem za sprawą Boga(...)” (Gal 4:7)

„(...)Niemniej właśnie wtedy, gdy nie znaliście Boga, byliście niewolnikami tych, którzy z natury nie są bogami.” (Gal 4:8)

„(...)czemuż znowu zawracacie do słabych i nędznych rzeczy elementarnych i znowu chcecie być ich niewolnikami?” (Gal 4:9)

Jak też rozumieć w tym kontekście słowa CK:

„Słuchamy uważnie, bo uznajemy, że za pośrednictwem tego niewolnika porozumiewa się z nami sam Jehowa” (Zbliż się do Jehowy 2014 [druk: lipiec 2015] s. 312-313).


Offline Gremczak

Niewolnik z Mt 24:45 to nie ten sam niewolnik co z innych wersetów. Człowiek może być niewolnikiem różnych rzeczy bądź ideologi. Samo wyrażenie niewolnik nie pokazuje czyimi jesteśmy niewolnikami.Tak samo jak w biblii słowo Bóg lub Pan nie świadczy że jest to ten sam Bóg czy Pan.


« Ostatnia zmiana: 06 Maj, 2018, 19:44 wysłana przez Gremczak »


Offline Roszada

No ja też wiem, że niewolnik niewolnikowi nierówny.
Trzeba te wersety jakoś ogarnąć. Te i inne.
A CK zachwyca się zwykle tym jednym, zmieniając jego znaczenie.

Toć do połowy 2013 r. to było ponad 12 000 osób kobiet i mężczyzn (niewolników), a teraz tylko 8 niewolników. :)
Powoli znoszą to niewolnictwo. :)


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
 
Cytuj
„Słuchamy uważnie, bo uznajemy, że za pośrednictwem tego niewolnika porozumiewa się z nami sam Jehowa” (Zbliż się do Jehowy 2014 [druk: lipiec 2015] s. 312-313).

  Sorry za sarkazm, ale ta ich łączność tak mi się kojarzy.  ;D

Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Lame Dog

  • Gość
  Sorry za sarkazm, ale ta ich łączność tak mi się kojarzy.  ;D
Jakiej klasy niewolnik... takiej jakości połączenie  ;D


Offline Gremczak

No ja też wiem, że niewolnik niewolnikowi nierówny.
Trzeba te wersety jakoś ogarnąć. Te i inne.
A CK zachwyca się zwykle tym jednym, zmieniając jego znaczenie.

Toć do połowy 2013 r. to było ponad 12 000 osób kobiet i mężczyzn (niewolników), a teraz tylko 8 niewolników. :)
Powoli znoszą to niewolnictwo. :)
Mało tego. Niewolnik wtedy istnieje jak się tych parę osób zbierze razem i coś uchwalają.Gdy nic nie mają do roboty to niewolnika wtedy nie ma.


Offline Roszada

Gdy nic nie mają do roboty to niewolnika wtedy nie ma.
No to super. ;D
Może z czasem się całkiem rozpłynie. ;)


Offline Roszada

Jakiej klasy niewolnik... takiej jakości połączenie  ;D
Już nie ma "klasy niewolnika".
Teraz jest "grupa mężczyzn" tworząca niewolnika. :)


Offline Sebastian

warto wspomnieć jeszcze jeden werset, mówiący o tym że "niewolnik nie wie, co jego Pan czyni"

należy zauważyć że "rozsądny wydaje sie wniosek" że Ciało Kierownicze również "nie wie, co Pan czyni" ;)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Był kiedyś taki fragment, w którym wskazano, że ten niewolnik (wtedy jeszcze jako sługa) to "władca":  :-\

„Dnia 15 lutego [w języku polskim 1 kwietnia] 1927 wydanie tego czasopisma wyraźnie pokazało biblijny dowód na udowodnienie, że »wierny i roztropny sługa«, któremu Pan Jezus zlecił wszystkie dobra i uczynił go władcą [ang. and makes him ruler], nie jest i nigdy nie był poszczególny człowiek na ziemi, lecz że zobrazowany przez Jozuego sam, Pan Jezus stanowi głowę klasy »wiernego i roztropnego sługi« (Mateusza 24:45-47)” (Strażnica 01.05 1939 s. 138 [ang. 01.03 1939 s. 75]).

Właściwie dziś czasem, jak sami piszecie, ci panowie z CK do władców się upodabniają. :)


Offline Roszada

Wodzami były też konkretne osoby niewolnika z danego czasu.

   Wodzowie

   Również innych członków zarządu Towarzystwa Strażnica nazywano razem z J. F. Rutherfordem „wodzami”, co ukazują dwa prawie identycznie brzmiące fragmenty:

„Jesteśmy wielce wdzięczni naszemu Ojcu niebiańskiemu za to, że udzielił nam wiernych wodzów [ang. leaders] w roli zarządców Towarzystwa” (Strażnica 01.12 1930 s. 368 [ang. 01.06 1930 s. 175]).

„UKOCHANY BRACIE RUTHERFORD: (...) Co więcej, jesteśmy wielce wdzięczni naszemu Ojcu niebiańskiemu za to, że udzielił nam wiernych wodzów [ang. leaders] w roli zarządców Towarzystwa, a konkretniej za Twoją osobę” (ang. Strażnica 01.12 1929 s. 367).

   „Jest to ich przywilejem i obowiązkiem tłumaczyć ludziom znaczenie obecnych wypadków i objaśniać w jaki sposób ustanowi Bóg rząd, który przyniesie im pokój i błogosławieństwo. Postępując tak, ci stowarzyszeni z Chrystusem Jezusem stanowią wodzów [ang. leaders] dla ludu” (Strażnica 15.09 1935 s. 286 [ang. 15.07 1934 s. 223]).


Offline Roszada

W polskiej literaturze Towarzystwa Strażnica kilka razy zmieniano określenie dotyczące „sługi wiernego i roztropnego”:

Lata 1879-1950: „sługa wierny i roztropny” (ang. faithful and wise servant); (np. Bogactwo 1936 s. 59; Strażnica Nr 16, 1950 s. 8 [ang. 15.04 1950 s. 119]; por. Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 142).

Lata 1951-1953: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 6, 1951 s. 4 [ang. 15.10 1950 s. 387 – to pierwsza ang. Strażnica, w której pojawia się termin faithful and discreet slave, z którego wyprowadzano różne polskie określenia]; Strażnica Nr 10, 1953 s. 11 [ang. 01.12 1952 s. 732]).

Lata 1954-1955: „niewolnik wierny i dyskretny” (Strażnica Nr 1, 1954 s. 10 [ang. 01.04 1953 s. 215]; Strażnica Nr 4, 1955 s. 11 [ang. 15.12 1953 s. 758]).

Lata 1955-1956: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 18, 1955 s. 10 [ang. 15.06 1954 s. 378]; Strażnica Nr 14, 1956 s. 10 [ang. 01.05 1955 s. 285]).

Lata 1957-1994: „niewolnik wierny i rozumny” (Strażnica Nr 2, 1957 s. 19 [ang. 15.10 1954 s. 638]; Strażnica Nr 5, 1957 s. 16 [ang. 01.03 1956 s. 150]; Strażnica Nr 10, 1994 s. 13).

Od roku 1994: „niewolnik wierny i roztropny” (Strażnica Nr 13, 1994 s. 11; Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata).


Offline Roszada

 „niewolnik wierny i dyskretny

Dyskretny to on nigdy nie był. :)


Tusia

  • Gość
„niewolnik wierny i dyskretny

"niewolnik wierny i głupi;D


Offline Roszada

"niewolnik wierny i głupi;D
Oj ja bym dał:

"niewolnik niewierny i cwany" :)