Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nawoływanie do zostania starszym  (Przeczytany 5825 razy)

Offline Roszada

Nawoływanie do zostania starszym
« dnia: 13 Grudzień, 2017, 20:45 »
Często czytałem w Strażnicach jak nawoływano by zostać sługą pomocniczym czy starszym. Że to wielki przywilej, itp. :)

Ale czy znacie takich, co się naprawdę o to starali, ale ich 'odpychano', albo nawet mówiono im, że się nie nadają itp.?
Albo jakąś szeptankę uskuteczniano, że się pcha ktoś, a nie ma ani predyspozycji ani wiedzy itp.


Offline Sebastian

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Grudzień, 2017, 20:55 »
z tym nawoływaniem do zostania starszym czy sługą to jest (a w każdym razie był za moich czasów) niezły zamęt, gdyż strażnica przedefiniowała pewne pojęcia a jednocześnie nie poinformowała o tym głosicieli i każdy "musi sam się domyślić", że niektóre jej wskazania trzeba "odczytywać naopak"

jeśli napisano "ubiegaj się" to normalny człowiek myśli: zgłoś swoją kandydaturę, porozmawiaj ze starszyzną, itp. a tutaj "gucio"... okazuje się że "poeta miał co innego na myśli..." :)

owszem, masz biegać jak kot pod pęcherzem, ale ze strażnicami... nie zawadzi także nieco wazeliny i wchodzenia komu trzeba w odpowiednią część ciała, jakieś pochlebstwa itp., ale ogólne zasady gry są takie że masz być nadgorliwy i cierpliwie czekać aż oni sami to zauważą i sami Tobie cokolwiek zaproponują...

i na dodatek trzeba być przygotowanym na jakąś zainscenizowaną "próbę pokory" (czytaj tuż przed propozycją awansu czymś ciebie mocno wq..., no inaczej mówiąc, zdenerwują, a potem będą obserwować czy obraziłeś się)

tak to w skrócie działa...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Grudzień, 2017, 21:04 »
Czyli to "ubieganie się" to wielka lipa. ;)
G... prawda, jak powiedział śp. ks. Tischner. ;)

A słowo ubiega* występuje w samych Strażnicach 544 razy w latach 1970-2017.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień, 2017, 21:08 wysłana przez Roszada »


Offline DonnieDarkoJG

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Grudzień, 2017, 21:07 »
z tym nawoływaniem do zostania starszym czy sługą to jest (a w każdym razie był za moich czasów) niezły zamęt, gdyż strażnica przedefiniowała pewne pojęcia a jednocześnie nie poinformowała o tym głosicieli i każdy "musi sam się domyślić", że niektóre jej wskazania trzeba "odczytywać naopak"

jeśli napisano "ubiegaj się" to normalny człowiek myśli: zgłoś swoją kandydaturę, porozmawiaj ze starszyzną, itp. a tutaj "gucio"... okazuje się że "poeta miał co innego na myśli..." :)

owszem, masz biegać jak kot pod pęcherzem, ale ze strażnicami... nie zawadzi także nieco wazeliny i wchodzenia komu trzeba w odpowiednią część ciała, jakieś pochlebstwa itp., ale ogólne zasady gry są takie że masz być nadgorliwy i cierpliwie czekać aż oni sami to zauważą i sami Tobie cokolwiek zaproponują...

i na dodatek trzeba być przygotowanym na jakąś zainscenizowaną "próbę pokory" (czytaj tuż przed propozycją awansu czymś ciebie mocno wq..., no inaczej mówiąc, zdenerwują, a potem będą obserwować czy obraziłeś się)

tak to w skrócie działa...

Albo mieliśmy inne grona w zborze albo czytaliśmy inne bajki..
Gdy ubiegałem się o zamianowanie poszedłem do starszego i mu to powiedziałem.
Odpowiedział, głoś dużo a cechy do usługiwania wypracują się same.
Zgłaszając swoją chęć usługiwania zwróciłem uwagę grona a wniosek na pioniera był potwierdzeniem moich intencji.
9 miesięcy później zostałem zamianowany.
O próbie wiary..się nie wypowiem.
Przez 7 lat usługiwania grono nie wpadło na taki chory pomysł.


Offline Roszada

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Grudzień, 2017, 21:09 »
W 2017 tak pisali:

*** w17 styczeń s. 21***
Skromność nie oznacza, że nie powinniśmy się ubiegać o dodatkowe przywileje ani ich przyjmować. Biblia zachęca każdego sługę Jehowy do robienia postępów (1 Tym. 4:13-15). Ale czy to zawsze oznacza, że otrzymamy nowe zadania? Niekoniecznie.

*** w17 wrzesień s. 32 ak. 19 „Bądź odważny (...) i działaj” ***
Ale niektórzy obawiają się ubiegać o dodatkowe zadania. Być może jakiś brat popełnił w przeszłości błąd i myśli, że nie jest godny usługiwać jako sługa pomocniczy lub starszy.

No i weź się nie ubiegaj, nawet jak wcześniej nawaliłeś. :)


Offline Sebastian

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Grudzień, 2017, 21:12 »
Albo mieliśmy inne grona w zborze albo czytaliśmy inne bajki.
albo (trzecia możliwość) zbór miał duże braki kadrowe i byłes po prostu potrzebny jako sługa czy jako starszy

albo (czwarta możliwość) starszyzna już wcześniej dostrzegła Twoją gorliwość i prawomyślność
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline DonnieDarkoJG

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Grudzień, 2017, 21:15 »
albo (trzecia możliwość) zbór miał duże braki kadrowe i byłes po prostu potrzebny jako sługa czy jako starszy

albo (czwarta możliwość) starszyzna już wcześniej dostrzegła Twoją gorliwość i prawomyślność

Zbór mały ok 65 osób.
Grono 9 osób.
Nie było braków.
Wcześniej nie byłem aż tak gorliwy.


Offline Michu72

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Grudzień, 2017, 21:23 »
Albo mieliśmy inne grona w zborze albo czytaliśmy inne bajki..
Gdy ubiegałem się o zamianowanie poszedłem do starszego i mu to powiedziałem.
Odpowiedział, głoś dużo a cechy do usługiwania wypracują się same.
Zgłaszając swoją chęć usługiwania zwróciłem uwagę grona a wniosek na pioniera był potwierdzeniem moich intencji.
9 miesięcy później zostałem zamianowany.
O próbie wiary..się nie wypowiem.
Przez 7 lat usługiwania grono nie wpadło na taki chory pomysł.
    Zgadzam sie z toba,w moim przypadku było podobnie,tylko ze zamiast pionierowac to duzo jezdziłem na budowy sal i za jakis czas przyszło zamianowanie,pamietam ze w tym czasie tez zamianowali jeszcze kilku braciakow z innych zborów z ktorymi sie kumplowałem no i trzeba było to opic,impreza była niezła  ;D  A to oczym pisał Sebastian"'zainscenizowana próba pokory" z tym sie nigdy nie spotkalem,mozliwe ze w jakis zborach to praktykowali ale w tych co bylem takich histori nie było.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień, 2017, 21:28 wysłana przez Michu72 »


Offline Sebastian

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Grudzień, 2017, 21:25 »
to może faktycznie "mieliśmy inne grona", bo ja Sebastian jestem 100% pewny tego że "moje grono" oczekiwało (1)nadgorliwości (2)włazidupstwa (3)cierpliwego oczekiwania na awans

zostało mi to zakomunikowane "prawie wprost" w 4 oczy, przy użyciu mocno zmitologizowanego religijnie języka; w tej wypowiedzi roiło się od określeń typu "wola Jehowy", "organizacja Boża", "teokratyczne zarządzanie", "błogosławieństwo", itp. ale przekaz był jasny: "ty bądź gorliwy Sebastianie a oni wcześniej czy później ciebie awansują"

nie awansowali, bo miałem za długi język i mówiłem co myślę, a to było nie mile widziane...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Dietrich

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Grudzień, 2017, 23:15 »

nie awansowali, bo miałem za długi język i mówiłem co myślę, a to było nie mile widziane...

Miałem podobnie. Zatrzymałem się na etapie sługi pomocniczego a powodem braku dalszego "awansu" było właśnie to, że mówiłem szczerze bez owijania w bawełnę jak widzę pewne rzeczy, na przykład obwodowemu podczas służby z nim.
Przy wielu okazjach stawało się jasne, że niektórzy obwodowi to zwykłe szuje i zbieracze informacji, którym nie zależy na tym by w zborach usługiwali ludzie mądrzy, poukładani, dyskretni oraz dbający o dobry klimat wśród braci - lecz przede wszystkim posłuszni organizacji i jej wytycznym co do przecinka.
Zrozumiałem, że jako sługa pomocniczy nie mam prawa mieć własnego zdania, a już na pewno nie poruszać tego w rozmowie z wyższym w hierarchii. Ot, taki to teokratyczny porządek.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudzień, 2017, 23:16 wysłana przez Dietrich »


Offline Roszada

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Grudzień, 2017, 09:26 »
Zbór mały ok 65 osób.
Grono 9 osób.
Nie było braków.
Darko powiedz mi, co tych 9 starszych miało za zajęcia?
Rozumiem 3 czy 4, ale 9 osób?

U badaczy Pisma Św. też jest czasem kilku starszych, ale są 'niefunkcyjni', gdy nie zostali wybrani na kolejną kadencję roczną.
U nich są co roku wybory i raz się jest starszym, raz się nie jest (u ŚJ też tak było do 1932 czy 1938 r.).


Offline DonnieDarkoJG

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Grudzień, 2017, 09:51 »
Darko powiedz mi, co tych 9 starszych miało za zajęcia?
Rozumiem 3 czy 4, ale 9 osób?

U badaczy Pisma Św. też jest czasem kilku starszych, ale są 'niefunkcyjni', gdy nie zostali wybrani na kolejną kadencję roczną.
U nich są co roku wybory i raz się jest starszym, raz się nie jest (u ŚJ też tak było do 1932 czy 1938 r.).

5 starszych i 4 sług.
1. Koordynator
2 .Sekretarz
3.Szkoła teokratyczna
4.Służba
5.Literatura

Sekretarz miał pomocnika do kont zborowych.
Starszy od literatury miał pomocnika do rozdzielenia literatury w teczki głosicieli.
Starszy od Szkoły miał pomocnika do wypisywania zadań w szkole i pilnowania grafiku.
Czwarty sługa prowadził grafik aparatury nagłośnienia, lektorów i porządkowych.
Starszy od służby odpowiadał za grafik ze stojakami.
Tak w skrócie.


Offline Roszada

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Grudzień, 2017, 09:53 »
Dzięki za info. Myślałem, że aż 9 starszych.
A czy słyszałeś o zborach, w których było więcej niż 5 starszych?


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Grudzień, 2017, 09:55 »
U mnie przez jakiś czas było 12 starszych na zbor poniżej 100 ludzi. I tez mieli zajęcie.


Offline Roszada

Odp: Nawoływanie do zostania starszym
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Grudzień, 2017, 10:05 »
U mnie przez jakiś czas było 12 starszych na zbor poniżej 100 ludzi. I tez mieli zajęcie.
Szok dla mnie. Widocznie mają tyle zajęć.

Wiem, że nie można porównywać, ale w mojej parafii jest 3 księży - 8 tys. ochrzczonych (są takie gdzie jest więcej, szczególnie zakonne).

Żeby się nie okazało, że w Polsce jest tylu starszych co księży. ;D
No nie, bo by musiało być ponad 25 tys. starszych, ma 119 000 wszystkich głosicieli.