Z tą odpowiedzialnością Zborów a w tym odpowiedzialnością Starszych Zboru i pozostałych ochrzczonych członków zboru sprawa nie jest jednoznaczna chociaż taka odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania może wystąpić a teoretycznie komornik może zapukać do drzwi Starszych Zboru i pozostałych członków tego wyznania.
Jak wiemy statut ŚJ stanowi:
Rozdział 5
JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE
Przepisy ogólne
Art. 31. Dla realizacji celów statutowych Związek posługuje się następującymi jednostkami organizacyj-nymi:
1) Biuro Oddziału;
2) Okręgi;
3) Obwody;
4) Zbory;5) Wspólnota Specjalnych Sług Pełnoczasowych Świadków Jehowy – Polska.
Art. 32. Jednostki organizacyjne są tworzone. znoszone i przekształcane uchwałą Komitetu Oddziału.
Art. 33. Jednostki organizacyjne Związku nie mają osobowości prawnej.Wobec faktu że Zbór jako jednostka organizacyjna nie ma osobowości prawnej, zgodnie z art 33 z jedynką k.c. staję się "ułomna osoba prawną"
Jaka jest różnica pomiędzy osoba prawna a ułomna osoba prawną:
Podstawowe różnice to:
-osoba prawna ma zawsze organy- ułomna osoba prawna zwykle ich nie ma,
-osoba prawna ma osobowość prawną- ułomna osoba prawna nie ma tej osobowości prawnej
- Osoba prawna odpowiada za swoje zobowiązania wyłącznie swoim majątkiem.
Ułomna osoba prawna odpowiada za zobowiązania swoim majątkiem, ale za jej zobowiązania odpowiadają subsydiarnie także jej członkowie.Moim zdaniem ta ostatnia różnica jest najistotniejsza.
A. Wolter tworząc teorię ułomnych osób prawnych wyszedł od konstatacji, że w praktyce często mamy do czynienia z jednostkami organizacyjnymi lub tworami społecznymi, które w świetle art. 33 k.c. nie mają osobowości prawnej, ale nabywają prawa i zaciągają zobowiązania, a więc są w obrocie traktowane tak, jakby były osobami prawnymi. Zachodzi więc dysharmonia pomiędzy rygoryzmem tworzenia osób prawnych a praktyką obrotu prawnego. W okresie minionym, poza statusem spółki jawnej (art. 81 kodeksu handlowego8 przyznawał jej zdolność prawną), zagadnienie dotyczyło licznych państwowych jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, partii politycznych (przed ustawą o partiach politycznych z 1990 r.), a nawet takich tworów społecznych, jak komitet rodzicielski, zrzeszenie studenckie czy Centralna Składnica Harcerska9. Trzeba podkreślić, że wiele z nich wykazywało dużo cech typowych dla osób prawnych, jak organizacja, wyodrębniony majątek, a nawet "organy". Dla takich to bytów A. Wolter stworzył określenie "ułomna osoba prawna", przypisując im zdolność prawną10. "Ułomność" tych osób polegała na braku przyznawania im przez ustawę osobowości prawnej, co odróżniało je od osób prawnych sensu stricto. Oczywiście teoria ta napotkała na wiele głosów krytycznych, broniących dychotomii podmiotów stosunku cywilnoprawnego. Jednak pogląd A. Woltera nie był odosobniony. Należy również wspomnieć o Andrzeju Stelmachowskim, który stwierdzał wręcz, może nieco przesadnie, że próba "zamknięcia" katalogu podmiotów (prawa cywilnego - przyp. A.K.) wydaje się skazana na niepowodzenie w takim stopniu, jak próba zamknięcia katalogu umów11. Autor ten uzasadnił niemożność zamknięcia tego katalogu elastycznością prawa cywilnego oraz tym, że prawo to musi odzwierciedlać pewne procesy zachodzące w obrocie12. Należy dodać, że orzecznictwo SN w wielu orzeczeniach zaaprobowało podmiotowość ułomnych osób prawnych. Wypada także zwrócić uwagę na uznanie w orzecznictwie SN osobowości prawnej wielu jednostek organizacyjnych Kościoła Katolickiego, takich jak parafie, diecezje i seminaria duchowne, pomimo że nie było w ówczesnym (przed 1989 r.) prawie pozytywnym przepisu, który osobowość taką przyznawałby13, co jest w pewnym zakresie oparte na podobnym rozumowaniu prawniczym jak przyznawanie zdolności prawnej ułomnym osobom prawnym.
Można śmiało postawić tezę, że teoria ułomnych osób prawnych stanowiła z jednej strony teoretyczną odpowiedź na potrzeby praktyki obrotu, z drugiej zaś - znaczne osiągnięcie teoretyczne, np. na tle nauki niemieckiej, która borykając się z tym samym problemem bytów prawnych niemających osobowości prawnej, ale mających zdolność prawną, nie wypracowała przekonującej konstrukcji teoretycznej w tym zakresie.
całość czytaj tu:
http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/ulomne-osoby-prawne-w-projekcie-kodeksu-cywilnego-z-2009-r--przeglad-prawa-handlowego-numer-12-z-2010-r-Swego czasu zapytaliśmy zaprzyjaźnioną kancelarię prawną o opinie w tej sprawie, nie otrzymaliśmy jednoznacznej odpowiedzi ale w polskim prawie wszystko jest możliwe.
A skoro komornik zabrał obywatelowi traktor za długi sąsiada to i za długi Związku Wyznaniowego może zapukać do drzwi Starszych Zboru oraz członków tej korporacji z nakazem płatniczym.
Zaznaczam, że powyższy opis nie jest opinia prawną.