Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jacy sa ateiści ?  (Przeczytany 32707 razy)

Offline Gremczak

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #30 dnia: 27 Październik, 2017, 08:03 »
Otóż na tym zasadza się istota sprawy: czy bóg/bogowie, w których ludzie wierzą istnieją czy też istnieje tylko różne, ludzkie wyobrażenia bóstwa? Nie chcę tutaj powiedzieć czegoś takiego, że każda religia prowadzi do Boga, ale że Bóg jest w dużej mierze nas przewyższający i w pewnej mierze (tj. co do istoty czy natury) niewyobrażalny i nie dający się opowiedzieć słowami. Uważam, że objawienie chrześcijańskie jest najpełniejsze i najbardziej Boga opisało, ale jest też obszar, o którym nic powiedzieć nie można.
Cóż masz napisać. Każdy swoje chwali. Mówisz tak jak SJ. Oni tez swoje chwalą ,uważają ,że tylko oni są tą prawdziwą.Oni też tak sobie to wyobrażają i w to wierzą.A czy maja rację?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #31 dnia: 27 Październik, 2017, 08:11 »
Cóż masz napisać. Każdy swoje chwali. Mówisz tak jak SJ. Oni tez swoje chwalą ,uważają ,że tylko oni są tą prawdziwą.Oni też tak sobie to wyobrażają i w to wierzą.A czy maja rację?

Jeżeli uważasz to za wyobrażenie, to taka Twoja wola. Odpowiem Ci cytatem

Pedro Calderón de la Barca, Życie jest snem (monolog Zygmunta):
¿Qué es la vida? Un frenesí.
¿Qué es la vida? Una ilusión,
una sombra, una ficción,
y el mayor bien es pequeño;
que toda la vida es sueño,
y los sueños, sueños son.


[tłum. moje:
Czym jest życie? Szaleństwem.
Czym jest życie? Iluzją,
cieniem, fikcją.
I największe dobro jest małe,
Skoro snem życie jest całe
I nawet sny tylko snem.
]


Offline Gremczak

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #32 dnia: 27 Październik, 2017, 08:23 »
Jeżeli uważasz to za wyobrażenie, to taka Twoja wola. Odpowiem Ci cytatem

Pedro Calderón de la Barca, Życie jest snem (monolog Zygmunta):
¿Qué es la vida? Un frenesí.
¿Qué es la vida? Una ilusión,
una sombra, una ficción,
y el mayor bien es pequeño;
que toda la vida es sueño,
y los sueños, sueños son.


[tłum. moje:
Czym jest życie? Szaleństwem.
Czym jest życie? Iluzją,
cieniem, fikcją.
I największe dobro jest małe,
Skoro snem życie jest całe
I nawet sny tylko snem.
]
No i co to ma wnieść?To że ktoś coś kiedyś napisał to na tym mam bazować? Brać to za autorytet? Już SJ bazują co im ktoś napisze i uważają to za autorytet.Mądre to?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #33 dnia: 27 Październik, 2017, 09:23 »
No i co to ma wnieść?To że ktoś coś kiedyś napisał to na tym mam bazować? Brać to za autorytet? Już SJ bazują co im ktoś napisze i uważają to za autorytet.Mądre to?

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Chciałem powiedzieć tylko tyle, że często my - ludzie - myśląc, że opieramy się na wiedzy, także opieramy swe działania w codziennym życiu na wierze, którą tylko wiedzą nazywamy.


Offline Gremczak

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #34 dnia: 27 Październik, 2017, 21:50 »
Chyba mnie nie zrozumiałeś. Chciałem powiedzieć tylko tyle, że często my - ludzie - myśląc, że opieramy się na wiedzy, także opieramy swe działania w codziennym życiu na wierze, którą tylko wiedzą nazywamy.
Oczywiście ,że tak.Tylko ,że wiara wierze nie równa.Wierze ,że jak wodę wstawię do zamrażalnika to zrobi się lód.Albo ,że jak dotknę kabel pod napięciem 240 W to mnie porazi.Ale tak dla przykładu. Jak ktoś mi powie ,że jak narysuję słonia i włożę ta kartkę pod poduszkę to rano jak wstanę to ten słoń  jako żywy będzie  siedział na dachu.  Oczywiście,że mogę ale jakie podstawy będzie miała moja wiara?Czy ona będzie wynikać z wiedzy? Pomimo tego,że ktoś będzie mnie zapewniał ,że takie coś już się zdarzało.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik, 2017, 21:53 wysłana przez Gremczak »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #35 dnia: 28 Październik, 2017, 10:38 »
Oczywiście ,że tak.Tylko ,że wiara wierze nie równa.Wierze ,że jak wodę wstawię do zamrażalnika to zrobi się lód.Albo ,że jak dotknę kabel pod napięciem 240 W to mnie porazi.Ale tak dla przykładu. Jak ktoś mi powie ,że jak narysuję słonia i włożę ta kartkę pod poduszkę to rano jak wstanę to ten słoń  jako żywy będzie  siedział na dachu.  Oczywiście,że mogę ale jakie podstawy będzie miała moja wiara?Czy ona będzie wynikać z wiedzy? Pomimo tego,że ktoś będzie mnie zapewniał ,że takie coś już się zdarzało.

Wybacz, ale się nie rozumiemy. Mówiąc o Bogu i myśląc o świecie fizycznym lub stosować prawidła tego świata do obalania idei Boga i podważania realności jego istnienia jest po prostu - wg mnie - nie do końca wystarczające. Sam świat fizyczny nie jest tak prosty, jak przykłady które podałeś.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #36 dnia: 28 Październik, 2017, 13:48 »
Tak sobie myślę o moim wzroku,oczach.
Ileż to ewolucja musiała zatrudnić noblistów bym teraz widział i to w kolorze chyba miliardy tych naukowców.

Głupia ośmiornica widzi lepiej niż ty. Twój stwórca woli ośmiornice.


Offline todd

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #37 dnia: 28 Październik, 2017, 13:51 »
Sam świat fizyczny nie jest tak prosty, jak przykłady które podałeś.

Dokładnie- weźmy chociażby "upiorne oddziaływanie na odległość" w fizyce.  Einstein szeroko pisał o tym oddziaływaniu. Jak to mówią- życie nie jest łatwe. :)
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline robbo1

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #38 dnia: 28 Październik, 2017, 14:40 »
Psalm 53 :
---------------------------------------


  Mówi głupi w swoim sercu:
"Nie ma Boga".
Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają,
nie ma takiego, co dobrze czyni.

3 Bóg spogląda z nieba
na synów ludzkich,
badając, czy jest wśród nich rozumny,
który by szukał Boga.
4 Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni,
takiego, co dobrze czyni,
nie ma ni jednego.
----------------------------------------------

No , przynajmniej wiemy co Biblia mowi o ateistach . ;)

A tak bardziej powaznie : Pytanie postawione w tytule watku sugeruje , ze ateisci  maja ze wzgledu na brak wiary w Boga , jakies cechy wspolne , ktore ich w spoleczenstwie wyrozniaja . ( Oczywiscie , oprocz tego , ze wszyscy czytaja "Wyborcza"  ;D )
Czegos takiego  w moim otoczeniu , skladajacym sie z wierzacych i niewierzacych ,  nie zauwazylem .
Ale , kto wie ?  Moze sa jakies badania socjologiczne  w tym temacie ?

Z tego co pamiętam to użyte w Ps.14:1,czy powtórzone tutaj w Ps.53:1 hebrajskie słowo tłumaczone na głupi wskazuje nie na "niedostateczności umysłowe" tylko "moralne".
Z tej to przyczyny "postąpili obrzydliwie w swoim postępowaniu".itp.
Idzie o tych,którzy wybierali niewiarę z powodu grzechu,a nie rozumowego dowodzenia,że ten nie istnieje.
Poza tym niewiara w starożytności należała do "rzadkości".
Niemniej istniała.



Offline Sebastian

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #39 dnia: 29 Październik, 2017, 11:25 »
Psalm 53 :(...) No , przynajmniej wiemy co Biblia mowi o ateistach . ;)
oczywiście rozumiem, że listonosz sobie zażartował, ale odnosząc się do tekstu biblijnego na poważnie, chciałbym zauważyć, że NIE MÓWI on ani jednego słowa o ateistach, jako ludziach kategorycznie zaprzeczających istnieniu niematerialnego bytu osobowego.

psalmista nie opisuje człowieka, który wygłasza swoje poglądy słowami wypowiadanymi publicznie na rynku (czyli: na forum) ale mówi o pobudkach wewnętrznych (rzekł _w_sercu_swoim_)

psalmista opisuje człowieka niegodziwego i próbującego zagłuszyć wyrzuty sumienia.

co więcej, werset trzeci stawia tezę że każdy człowiek (każdy co do jednego) jest grzeszny i każdy człowiek ma skłonność do zagłuszania swoich wyrzutów sumienia.

sumując, psalmista nie naucza o tym jacy są ateiści (bo mógł ani jednego w życiu nie spotkać) ale naucza o grzeszności człowieka i o skutkach wynikających z owej grzeszności.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Reskator

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Październik, 2017, 17:05 »
Głupia ośmiornica widzi lepiej niż ty. Twój stwórca woli ośmiornice.
A głupia stonoga ma też więcej nóg niż ja.To chyba stwórca woli stonogi.


Offline dziewiatka

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #41 dnia: 19 Listopad, 2017, 04:09 »
Nie ma znaczenia czy Bóg istnieje czy nie, sama wiara w Boga jest dostatecznym dowodem dla wierzącego.


Offline Dianne

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #42 dnia: 19 Listopad, 2017, 13:48 »
Głupia ośmiornica widzi lepiej niż ty. Twój stwórca woli ośmiornice.

Najwyraźniej jedynym prawdziwym bogiem jest wielki przedwieczny Cthulhu. ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wgah'nagl fhtagn


A jak nie to w sumie i tak nic dziwnego. Ośmiornice są przekozackie. Każdy by wolał ośmiornice.
Biegała dziewczynka po polu minowym i machała rączkami na pięć kilometrów.


Offline parasin

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #43 dnia: 19 Listopad, 2017, 23:51 »
A ja życzyłbym sobie żeby Bóg istniał. Naprawdę żądam tego. Nie chcę byśmy byli sami z tym wszystkim. To przerażające, ale to wygląda jakbyśmy byli zostawieni sami sobie. Nie mówię o moich doświadczeniach, myślę o tych setkach ludzi, którzy w tym najbardziej krytycznym momencie swego życia wołali do Niego, błagali o wybawienie, ale on w tym czasie chyba miał słuchawki na uszach.
Najbardziej prawdopodobne dla mnie jest to, że nasz mózg wymyślił sobie boga, kiedy uświadomił sobie, że żyjąc tu na Ziemi w tej rzeczywistości twardej i bezwzględnej znaleźliśmy się po prostu w ogromnym ciemnym duuupsku.
Tak... jako były wierzący, świadek Jehowy, a teraz początkujący ateista jestem po prostu smutny. :(


Offline Gremczak

Odp: Jacy sa ateiści ?
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Listopad, 2017, 01:13 »
a teraz początkujący ateista jestem po prostu smutny. :(
Po co się smucić.
Ciesz się ,że w te zabobony biblijne przestaleś wierzyć.