Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Biblia a rezygnacja z bycia starszym  (Przeczytany 5166 razy)

Offline Roszada

Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« dnia: 31 Sierpień, 2017, 12:42 »
O ile w Biblii jest mowa o powoływaniu do grona starszych, to nie spotkałem w niej procedury rezygnacji z bycia starszym.

W KK powołuje się na całe życie na prezbitera, a odwołanie może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach (np. choroba psychiczna).

U ŚJ kiedyś powoływało się na kadencje roczne. :)

Czy ktoś z Was słyszał o motywach biblijnych do zaprzestania bycia starszym.
Wiem że powodem jest czasem np. praca zmianowa czy kłopoty rodzinne czy finansowe, ale Biblia nie wskazuje takich kwestii aby rezygnować


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sierpień, 2017, 13:29 »
Towarzystwo tak oto wspomina o swojej procedurze rezygnacji ze starszego.

Poniższe słowa dotyczą rezygnacji z przywileju starszego lub sługi pomocniczego:

„Brat rezygnuje z powodów osobistych. Najpierw dwóch starszych omówi z nim tą sprawę. Dlaczego brat chce zrezygnować z przywileju? Czy nie spełnia już wymagań biblijnych? Czy starsi mogliby mu jakoś pomóc lub go zachęcić, jeśli sytuacja osobista utrudnia mu usługiwanie? Może byliby w stanie na jakiś czas odciążyć go od niektórych obowiązków zborowych, dopóki warunki się nie zmienią Jeśli po rozmowie brat nadal uważa, że powinien być skreślony, zborowy komitet służby przedstawi w liście do Biura Oddziału [obecnie: „nadzorcy obwodu”; korekta na podstawie listu z 13.07 2014 r.] wszystkie szczegóły dotyczące przyczyn rezygnacji” (‘Paście trzodę Bożą’ 2010 s. 41).

„Ogłoszenie powinno brzmieć: »Brat [imię i nazwisko] nie usługuje już jako starszy (sługa pomocniczy)«” (jw. 42).

Nic o Biblii. :(


Offline Lila

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sierpień, 2017, 14:52 »
To jest ciekawa sprawa, bo starszych mianuje duch święty, a odmianowują się sami, albo obwodowy ich odstrzeliwuje za brak godzin, dzieci na studiach lub pracę na zmiany. Duch jest krótkowzroczny.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sierpień, 2017, 14:59 »
A może wg nich odmianowuje też duch święty?


Offline Lila

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Sierpień, 2017, 17:41 »
A może wg nich odmianowuje też duch święty?
To możliwe, bo ten duch to niezły jajcarz jest. Ciągle coś nowego wymyśla.


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Sierpień, 2017, 18:09 »
Tylko, że przy powoływaniu się na ducha powołują, ale przy rezygnacji o złym duchu kusicielu już nie piszą. :)

Muszę Wam powiedzieć, że skorowidz nie wskazuje w swych treściach na rezygnacje ze starszego. :-\ Naszukałem się.
Dopiero wewnętrzna książka Paście potajemnie wspomina o tym.
Pewnie obciach wobec świata, że bywają rezygnacje. ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień, 2017, 18:10 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Wrzesień, 2017, 18:16 »
Inną niebiblijną procedurą było wybieranie starszych przez zbór i na dodatek na roczną kadencję:

„1932: Zbory zaprzestają corocznego wybierania starszych (Królestwo Boże panuje! 2014 s. 123).

„Od lat siedemdziesiątych XIX wieku do roku 1932 starsi i diakoni byli wybierani przez członków zboru. W roku 1932 starszych pochodzących z wyboru zastąpiono komitetem służby powoływanym przez zbór do współpracy z zamianowanym kierownikiem służby. W roku 1938 postanowiono teokratycznie mianować wszystkich braci usługujących w zborze” (Strażnica Nr 10, 2006 s. 24).

Gdzie w Biblii ŚJ czytali o:

corocznym wybieraniu starszych
wybieraniu starszych przez zbór
komitecie służby
kierowniku służby


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 11:24 »
Kolejna niebiblina procedura ŚJ.

ŚJ również obecnie mają niebiblijny zwyczaj powoływania na starszych. Nie ma u nich nałożenia rąk, o którym mówi Biblia:

„Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez włożenie rąk kolegium prezbiterów” (1Tm 4:14). Patrz też 1Tm 5:22, 2Tm 1:6.

Oto jaką praktykę stosują ŚJ, odrzucając biblijny zwyczaj:

„Podobnie dzisiaj w naszej społeczności wielu pielęgnuje zdolności otrzymane od Boga; w rezultacie otrzymują zamianowanie – między innymi na nadzorców podróżujących, misjonarzy, pionierów stałych lub specjalnych, na starszych po zborach i tak dalej. Aczkolwiek nie towarzyszy temu wypowiadanie specjalnej formułki ani wkładanie rąk, to jednak rada: »Nie zaniedbuj w sobie daru«, odnosi się do nich w takiej samej mierze” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 21 s. 15).

Czyżby więc mianowanie kogoś starszym zboru przez włożenie rąk było sprawą podstawową, od której chrześcijanin dopiero zaczyna ‘przeć do dojrzałości’? Skądże.” (Strażnica 15.09 2008 s. 32).

No niestety ŚJ zarzucają innym niebiblijność, a sami nie świeca przykładem, polemizując z Biblią. :(


Online Stanisław Klocek

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 16:36 »
Kolejna niebiblina procedura ŚJ.
ŚJ również obecnie mają niebiblijny zwyczaj powoływania na starszych. Nie ma u nich nałożenia rąk, o którym mówi Biblia: (...) (1Tm 4:14). Patrz też 1Tm 5:22, 2Tm 1:6.
Biblia mówi o wielu głupotach. Czy to znaczy, że mam wierzyć w zabobonne czary? Mich 5:11 bp  wytrącę ci z ręki sztuki czarodziejskie ... Jak zwykle twórcy Biblii nie mieli wspólnego porozumienia, a tym bardziej przypisywanie jakimś obrzędom rąk jakieś nadzwyczajnie cudowne skutki. Przynajmniej tu ŚJ myślą racjonalniej od charyzmatycznych wspólnot.  nakładania rąk oraz YT święcenia kapłańskiecelem uzdrowienia - efekty - namaszczenie rąk. To, że w Biblii napisano przez ludzi nie oświeconych współczesną wiedzą, to nie dziwi niewiedza tamtych czasów, ale aby powielać przez wykształciuchów XXI w. tamtą niewiedzę magii, to naprawdę dziwne. Nie piszcie, że obrażam wasze uczucia wiary, bo jeśli ktoś tak napisze, to racjonalniej myślących ludzi bardziej będziecie obrażać wciskając nie weryfikowalne gusła.


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 17:40 »
Cytuj
Biblia mówi o wielu głupotach.
O takich głupotach, które ty wypisujesz też mówi. ;D

Jak ja bym miał słuchać tego co ty wypisujesz to bym był taki sam mądry jak ty.
Wpierw tak jak ty byłbym katolikiem, później ŚJ, później walczącym za organizacje exŚJ, starającym się o ponowne przyjęcie, a później sfrustrowanym ateistą czy agnostykiem. Z ciebie Klocku sama żółć wychodzi. Co się z tobą dzieje.
Mówiłem ci idź stąd na szachowe rozgrywki. Tu marnujesz czas, a i poważnie nikt cię nie traktuje. Bo ile razy możesz jeszcze poglądy zmieniać? Ile razy możesz chcieć inny kit sprzedawać? :-\
Cytuj
Nie piszcie, że obrażam wasze uczucia wiary, bo jeśli ktoś tak napisze, to racjonalniej myślących ludzi bardziej będziecie obrażać wciskając nie weryfikowalne gusła.
Ja nie traktuję poważnie twoich słów. Dlatego uczuć moich nie razisz. Po prostu twoja choroba się nasila. Masz chyba głęboką depresję. :(
W swoje gusła wierzyłeś z 40-50 lat a teraz sfrustrowany jesteś. Współczuję. :-\


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 22:24 »
Z ciebie Klocku sama żółć wychodzi. Co się z tobą dzieje.


Strażnica zrobiła swoje. Przeżuła i wypluła.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Online Stanisław Klocek

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 23:23 »
Strażnica zrobiła swoje. Przeżuła i wypluła.
I cieszę się z tego, ale żółć widać też niżej
Z ciebie Klocku sama żółć wychodzi. Co się z tobą dzieje.
Czy ja zestawiając poniższe wersy robię coś nie tak?
  • Mich 5:11 bp wytrącę ci z ręki sztuki czarodziejskie ...
  • 2 Tym 1:6 bw ... dar łaski Bożej, którego udzieliłem ci przez włożenie rąk moich.
Gdzie ta żółć? Jeśli przedstawiam fakty biblijne, gdzie pierwszy wers przeczy drugiemu ze zdjęciem, a nie widzę merytorycznego dialogu, lecz jakieś bezkarne poniżające docinki, to naprawdę nie wiem o co chodzi?


papieznakladanierask
Czy chodzi o opanowanie katolickie, a co nie katolickie to wynocha z forum: 'Klocek' do szachów, 'Gorszyciel' do łaciny, 'ariel' do unitarian, ,trampkowi' nie wolno bo tu dla ex-ów, ateiści na forum do ateistów itd. itp. Jeśli zajdzie potrzeba, to odszukam te wyganianki i połajanki. A tu mają zostać tylko katolicy, którzy z "ambony" bez przeszkód będą atakować wszystkich co nie popierają katolicyzmu. A niby regulamin Forum poucza:
Cytuj
9. Niniejsze forum jest religijnie neutralne i w takiej atmosferze chcemy je utrzymywać. Jako społeczność nie jesteśmy zwolennikami żadnej konkretnej religii ani grupy wyznaniowej. Dlatego też wszelkie agitowanie religijne, nachalne nakłanianie do zmiany poglądów, wprowadzanie w poczucie winy z powodu tego czy ktoś wierzy czy nie wierzy w Boga, a także tego jak wierzy, jest zabronione.


Offline Gremczak

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 23:33 »
Strażnica zrobiła swoje. Przeżuła i wypluła.
A co ty się czepiasz ? Kto tu prowokuje do kłótni ? Ciekawe co na to moderatorzy? A może jesteś nietykalny ,bo katolik?


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 23:44 »

    Gdzie ta żółć? Jeśli przedstawiam fakty biblijne, gdzie pierwszy wers przeczy drugiemu ze zdjęciem, a nie widzę merytorycznego dialogu, lecz jakieś bezkarne poniżające docinki, to naprawdę nie wiem o co chodzi?

    Jak byłeś w "Strażnicy", też przedstawiałeś fakty biblijne. To które są te prawdziwe "fakty biblijne"?[/list]
    „Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


    Offline Roszada

    Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
    « Odpowiedź #14 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 09:11 »
    Cytuj
    Cytat: Stanisław Klocek w Wczoraj o 23:23
        Gdzie ta żółć? Jeśli przedstawiam fakty biblijne,
    Dla ciebie istnieją jakieś fakty biblijne?
    Toć piszesz, że to zbiór bajek.
    Jak ja bym miał się opierać na twoich faktach, to bym zajechał tam gdzie ty. :-\

    Żółć przebija z twoich kilkakrotnych zmian poglądów i rozgoryczenia, że dałeś się w trąbę robić tyle lat, wierząc w zbiór mitów i bajek. :(

    Już nigdy w żadne słowo twoje nie uwierzę, boś zmienny jak chorągiewka na wietrze. ;D