Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Biblia a rezygnacja z bycia starszym  (Przeczytany 5165 razy)

Offline Sebastian

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 00:44 »
wracając do tematu - w I wieku nikt nigdy nie rezygnował? wszyscy trwali na stanowiskach?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 08:33 »
O ile w Biblii jest mowa o powoływaniu do grona starszych, to nie spotkałem w niej procedury rezygnacji z bycia starszym. (...) Biblia nie wskazuje takich kwestii aby rezygnować
owszem, nie wskazuje jak uregulować kwestię, ale sam Paweł wspomina Demasa który wycofał się z zaangażowania na rzecz religii i zajął się własnym życiem doczesnym. Tak więc nawet w I wieku bywały sytuacje że osoba zamianowana przestawała (faktycznie przestawała) pełnić powierzone jej funkcje zborowe czy kościelne.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 10:09 »
owszem, nie wskazuje jak uregulować kwestię, ale sam Paweł wspomina Demasa który wycofał się z zaangażowania na rzecz religii i zajął się własnym życiem doczesnym. Tak więc nawet w I wieku bywały sytuacje że osoba zamianowana przestawała (faktycznie przestawała) pełnić powierzone jej funkcje zborowe czy kościelne.
Czy Demas był starszym?
Czy porzucił całkiem chrześcijan czy tylko funkcje starszego?
Ja pisze o rezygnacji, a nie o odstępstwie.


Offline Sebastian

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 10:15 »
Czy Demas był starszym?
nie wiemy
Czy porzucił całkiem chrześcijan czy tylko funkcje starszego?
nie wiemy
Ja pisze o rezygnacji, a nie o odstępstwie.
mnie chodzi o to że skoro byli tacy co wycofywali się to można domniemywać że niektóre wspólnoty mogły posiadać starszyznę która przestawała nadawać się do pełnienia tejże funkcji


Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 10:27 »
Cytuj
mnie chodzi o to że skoro byli tacy co wycofywali się to można domniemywać że niektóre wspólnoty mogły posiadać starszyznę która przestawała nadawać się do pełnienia tejże funkcji
Ja takiego przypadku z historii Kościoła nie znam. :-\
Tylko tych co poszli w herezje.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 10:34 »
Ja takiego przypadku z historii Kościoła nie znam. :-\
Tylko tych co poszli w herezje.

Czyli są takie przypadki. Skoro był katolicki i poszedł w herezję, tzn., że zrezygnował. Prawo kanoniczne dopuszcza też coś takiego po dziś dzień. Mówię o tzw. reductio clericorum ad statum laicalem (przywrócenie osoby duchownej do stanu świeckiego). W praktyce, kiedy coś takiego przydarzy się prezbiterowi, to przestaje być prezbiterem (sic!). Można to zrobić samemu (np. zrobił tak dawniejszy ks., prof. Piotr Briks, kiedy poznał kobietę i się z nią ożenił - przestał byc prezbiterem dobrowolnie). Można też kogoś pozbawić prezbiteratu karnie (zob. artykuł naukowy na ten temat ks. dr. hab. Tomasza Rakoczego: https://tnkul.pl/files/userfiles/files/RNPiE_2010_vol20_z1_037-058_Rakoczy.pdf).


Offline Roszada

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 11:21 »
Ja piszę o Biblii i pierwszym wieku i procedurach w tamtym czasie.

ŚJ twierdzą, że opierają wszystko na Biblii.
Mnie nie interesuje prawo kanoniczne z XXI wieku, tylko podstawy biblijne i procedury biblijne ŚJ do rezygnacji ze starszych.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Wrzesień, 2017, 11:33 »
Ja takiego przypadku z historii Kościoła nie znam. :-\

A historia Kościoła kończy się w I w.? XX i XXI to też historia Kościoła.


Offline Sebastian

Odp: Biblia a rezygnacja z bycia starszym
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Wrzesień, 2017, 01:12 »
ŚJ twierdzą, że opierają wszystko na Biblii.
wystarczy odpowiednio zinterpretować słowa "cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane i w niebie" i problem zniknie :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)