Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Biblia - Słowo Boże .? .  (Przeczytany 18026 razy)

Offline MX

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Wrzesień, 2017, 09:58 »


Nie ma różnych interpretacji skoro biblia jest jedna.
Dzisiaj religie to w sumie partie polityczne tylko pozornie udające wiarę w biblię. Słuchałem wczoraj Bonieckiego i Pieronka - z całym szacunkiem do nich ale politycy w koloratkach jakoś nigdy mi nie pasowali ;)
Bóg mówi przez pisma prosto i jasno. Tymczasem nawet w kwestii imienia Boga jest mnóstwo interpretacji podczas gdy sprawa jest najprostsza jaka może być. Bóg sam podaje jak ma na imię a mimo to religie mniej lub bardziej skutecznie usuwają je jak się tylko da.
Wybacz, ale zdradzasz infantylne pojęcie co do tematu interpretacji, polityki, innych religii, Imienia. Szkoda czasu na tłumaczenie 15-latkowi spraw 'dorosłych'.

Zacznij czytać o tekstach krytycznych, hermeneutyce, historii, wiedzy o społeczeństwie i inne. To się przynajmniej nie będziesz ośmieszał.

Większego absurdu nie słyszałem nawet od SJ na temat interpretacji. Wstyd przynosisz nawet swojemu CK i swojemu zborowi. Ale najpewniej jesteś neofitą nawróconym na ewangelię starszych panów. Nawet zapewne nie SJ. Ktoś ewidentnie zawala studium z tobą.



MX - koniec - MX



Offline trampek

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #46 dnia: 01 Wrzesień, 2017, 09:58 »
Ty weź mnie nie rozśmieszaj. Są różne przekłady biblii, ale te w gruncie rzeczy niewiele różniące się od siebie. I jest "kwiat" tzw PNS szumnie przez świadków nazywany najlepszym przekładem. Który z rzetelnym tłumaczeniem (chodzi mi głownie o NT) ma niewiele wspólnego.

Przekłady biblii a biblia to dla ciebie bez różnicy ?

Który przekład jest twoim zdaniem najlepszy skoro PNŚ jest najgorszy ?


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #47 dnia: 01 Wrzesień, 2017, 19:25 »
Który przekład jest twoim zdaniem najlepszy skoro PNŚ jest najgorszy ?
Wg mnie "tysiąclatka", której niestety nie mam swojej, a korzystałem z pożyczonej. A PNS. Żenada. Jak można w NT wstawiać imię Jehowa w miejsce gdzie jest słowo "Pan" odnoszące się do Jezusa, a oddawanie czci zamienić na okazywanie szacunku. (J5:23) Zaznaczam że nie jestem jakimś bibliozanawcą, ani tym bardziej autorytetem w tej dziedzinie. Są jednak na tym forum osoby które znacznie więcej maja w tym temacie wiedzy. Oni mogą Ci odpowiedzieć wyczerpująco na pytanie dlaczego PNS jest najgorszym,(chyba nie tylko wg mnie) najmniej zgodnym przekładem, stworzonym chyba tylko po to, żeby jego treść była zgodna z doktrynami śJ. Ja to co mogę powiedzieć to z własnej lektury biblii i porównywania kilku przekładów, w tym PNS. 
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień, 2017, 19:28 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Wrzesień, 2017, 21:38 »
Pamiętam jak się cieszyłem z Przekładu Nowego Świata.
Jeszcze wtedy, zupełnie jak Trampek, wszystko widziałem pozytywnie.
To jest normalna postawa, jeśli ufa się autorytetowi wydawców.

Przykładów jak Nemo podaje można mnożyć, ale są już tutaj takie tematy na forum.
Jedno co na pewno udało się osiągnąć w PNŚ, to współczesny język.
Natomiast ja potrzebowałem kilkanaście lat, aby dopuścić do siebie
zbadanie rzetelności tego przekładu.
W wielu miejscach, na przykład tych podanych jako niektóre przykłady w
 w książce "Całe Pismo Natchnione i Pożyteczne", faktycznie
zadbano o niektóre szczegóły w oddawaniu czasowników lub rzeczowników.
To jest ok, natomiast nawet w tej publikacji jest podany jeden przykład jako pozytywna
ingerencja tłumaczy w Hebrajczyków 4:10.
Zmieniono tłumaczenie z formy greckiej "odpoczął" na "odpoczywa",
aby zharmonizować tekst z Księgą Rodzaju 2:3, gdzie czytamy, że Bóg "odpoczywa"
(chodzi o trwanie odpoczynku).

Ja uważam to za przykład negatywny, ponieważ jest to jedno z dziesiątek miejsc,
gdzie tłumacz "myśli" za czytelnika. Jeśli autor listu do Hebrajczyków
świadomie używa formy dokonanej, to dlaczego PNŚ poprawia to??

Inny przykład z jednej publikacji, to argumentacja za tłumaczeniem hebrajskiego "arum" (przebiegły)
na "ostrożny". Chodzi o historię o wężu rozmawiającym z Ewą (z księgi Rodzaju 3:1).
W publikacjach SJ kiedyś było napisane, że gdyby nawiązać
w tłumaczeniu do znaczenia podstawowego (przebiegły), to całość sprowadzałaby się
do mitu, że przebiegłość węża zwiodła ludzi. Nazwano to tam "naiwnym mitem".

Ale tłumacze w swej nadgorliwości zapomnieli, że Paweł zwany apostołem
jakoś nie miał z tym problemu, kiedy napisał:

"Lękam się jednak, że jak wąż swą przebiegłością obałamucił Ewę,
tak wasze umysły mogą w jakiś sposób zostać skażone" [Przekład Nowego Świata, 2kor 11:3]


Więc trampku drogi...Pudło - bo jak wytłumaczysz  Pawła zwanego apostołem,
który celowo nawiązuje greckim odpowiednikiem do podstawowego znaczenia ??
Też uważa to za mit ??  No ale przecież tłumacze PNS byli mądrzejsi ;)
i sfałszowali ten tekst w księdze Rodzaju (zobacz jak bezsensownie on brzmi).
Mimo, że mieli cytat w Koryntian przetłumaczony z inną opcją przez samego pisarza NT!!!

Takich przykładów dosyć śmiałych poprawek w PNŚ można mnożyć.
Sztuczna nowomowa już w drugim wersie Biblii:
"a czynna siła Boża unosiła się nad wodami", zamiast "duch Boga"

itp.itd.

Ale powiem szczerze, że takie rzeczy jeszcze można jakoś przegryźć.
Gorzej w sprawach wielkiego kalibru, jakie podał Nemo.
Niestety, idąc w parze z przekładem spirytysty Grebera,
przekład Nowego Świata w tak ważnych, fundamentalnych naukach,
jak ta o chwale Chrystusa (np. 2 Koryntian 4:4 - por. z innymi przekładami), jest jedną z najgorszych,
wręcz fałszywą translacją. Szkodliwą wręcz, ponieważ jest wysoce
doktrynalna - wbrew gorliwie powtarzanym zapewnieniom autorów.

« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień, 2017, 21:50 wysłana przez Abba »


Offline trampek

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #49 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 11:03 »
Wg mnie "tysiąclatka", której niestety nie mam swojej, a korzystałem z pożyczonej. 

Tysiąclatka powiadasz, ale która bo w jednym wydaniu jest imię Boga w pismach hebrajskich a w innym wydaniu imię Jahwe jest usunięte. Czy to twoim zdaniem świadczy o tym, ze jest do dobry przekład ? Mi tysiąclatka pokazała jak daleko jest kościół katolicki od prawdziwego Boga. Dlatego wolę zdecydowanie PNŚ.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #50 dnia: 02 Wrzesień, 2017, 14:03 »
Tysiąclatka powiadasz, ale która bo w jednym wydaniu jest imię Boga w pismach hebrajskich a w innym wydaniu imię Jahwe jest usunięte. Czy to twoim zdaniem świadczy o tym, ze jest do dobry przekład ? Mi tysiąclatka pokazała jak daleko jest kościół katolicki od prawdziwego Boga. Dlatego wolę zdecydowanie PNŚ.
Było w niej imię Jahwe w ST. A tak jak pisałem, nie mam już tego przekładu, bo nie był mój, także nie odpowiem Ci która to była tysiąclatka, bo po prostu nie pamiętam.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #51 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 12:03 »
Tysiąclatka powiadasz, ale która bo w jednym wydaniu jest imię Boga w pismach hebrajskich a w innym wydaniu imię Jahwe jest usunięte. Czy to twoim zdaniem świadczy o tym, ze jest do dobry przekład ? Mi tysiąclatka pokazała jak daleko jest kościół katolicki od prawdziwego Boga. Dlatego wolę zdecydowanie PNŚ.

Załóżmy że masz dwa samochody. Jeden jest zadbany, jest super i wyposażony,
właściwa konstrukcja dla wygodnej jazdy, wszystko czego potrzeba,
ale z pewnych przyczyn nie ma firmowego logo na masce.

Drugi, stary rzęch, ledwo jeździ, nie nadaje się do podróży,
wręcz niebezpieczny, w środku przekombinowana konstrukcja,
ale ma naklejony piękny znaczek alfa romeo!

Wybierasz więc ten drugi, bo ktoś Ci wmówił, że najważniejsza jest ta sygnatura! ;D ;D ;D

Tylko co z tego...

Tysiąclatka ze słowem "Jahwe" nie staje się lepszym źródłem wiadomości
niż Tysiąclatka ze słowem "Pan". No chyba, że potrzebujesz 1500 stron
żeby mieć na nich Imię - reszta nieważna.
Czyli tak, jak w tym przykładzie z samochodem.

Nie dziwię się zatem, że niemal w każdym wątku pomijasz odnieść się
do podawanych Ci argumentów, chociażby takich, jak powyżej napisałem.
Wierzę jednak, że kiedyś twój duchowy wzrok będzie w stanie ogarniać więcej
i tego Ci Trampku życzę. Wszak kiedyś także byłem na tamtym etapie i widziałem tylko to, co Ty...





Offline Startek

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #52 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 16:16 »
Tysiąclatka powiadasz, ale która bo w jednym wydaniu jest imię Boga w pismach hebrajskich a w innym wydaniu imię Jahwe jest usunięte. Czy to twoim zdaniem świadczy o tym, ze jest do dobry przekład ? Mi tysiąclatka pokazała jak daleko jest kościół katolicki od prawdziwego Boga. Dlatego wolę zdecydowanie PNŚ.
  Trampek , podstawowym tematem Biblii oraz głównym celem Boga jest zbawienie człowieka .  Które jest łaską Bożą która otrzymaliśmy w darze  czyli za darmo , nie z ilości godzin abyś się tym nie chwalił . Dlatego wolą Ojca niebiańskiego jest by każde kolano zgięło na dźwięk  imienia Jezus czy to w niebie na ziemi i pod ziemią . A każdy musi wyznać że Jezus Chrystus jest Panem bo nie ma żadnego imienia w którym jest nasze zbawienie . Ale pojawiła się grupa ludzi i pyta , kim ty jesteś Jezus byśmy oddawali Tobie cześć wielbili twoje imię  oraz byli twoimi świadkami . My będziemy świadkami Jehowy i będziemy świadczyć o Jehowie . Dlatego trampuś odczytaj  Dzieje 3:22,23 i masz być posłuszny temu prorokowi bo inaczej do odstrzału . Ten Prorok powiedział te słowa w Dziejach 1: 8  ,,BĘDZIECIE MI ŚWIADKAMI " więc trampku przestań pieprzyć tylko masz wykonać , to co Pan Jezus nakazał . MASZ ŚWIADCZYĆ O JEZUSIE  ,  I BYĆ ŚWIADKIEM JEZUSA !!!  Trampku znasz nakaz Pana , wykonać ! Inaczej  odczytaj 2 Jana 9 werset  . 


Offline lukasz84gl

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #53 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 17:04 »
Sam ten wątek pokazuje jak wiele waśni potrafi wprowadzić Biblia :).
Też uważam, że Biblia jest pełna sprzeczności. Choć kiedyś tak robiłem, to nie przyrównałbym bym jej do kodeksu drogowego. Kodeks w zdecydowanej większości jest spójny, poza tym ciągle się rozwija i na bieżąco dokładane są nowe przepisy. Biblia już się nie rozwija. Moim zdaniem z Biblii trzeba czerpać wybiórczo. Są tam rzeczy mądre, których należy się trzymać oraz takie których należy się wystrzegać. Są też rzeczy, które w świetle obecnej nauki wyglądają zabawnie. I z powodu takiej mieszanki Biblii nie powinno się traktować dosłownie, ani trzymać w 100%. Nie jest to wykonalne. Poza tym jest to wszystko obszerne, zawierające dużo opisów. Trudno się w tym połapać. Jak kończysz czytać, to już trudno przypomnieć sobie co było na początku. I przede wszystkim niby "nie zabijaj" ale śmierci Ci w Biblii dostatek. Nie rzadko dlatego, że nie myślisz tak jak ja. A okrucieństw w Biblii jest więcej.
„Nikt nie jest bardziej beznadziejnie zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni." Georg Wilhelm Hegel


Offline sawaszi

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #54 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 17:14 »
A po "Armagedonie" -zostaną otwarte "nowe zwoje" -Aniołowie napiszą nowe prawo ?? .


Offline lukasz84gl

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #55 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 17:20 »
A po "Armagedonie" -zostaną otwarte "nowe zwoje" -Aniołowie napiszą nowe prawo ?? .

"Drodzy ludzie. Było zbyt cukierkowo. Wszyscy się kochają, ale jest nudno. Zmieniamy reguły gry. Każdy dostaje broń. Niech przetrwają najlepsi!"

Niby ironia ale nawet teraz można tak zwrócić uwagę na Biblię, żeby uzasadnić wojnę. Co z resztą miało miejsce.
„Nikt nie jest bardziej beznadziejnie zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni." Georg Wilhelm Hegel


Offline Gremczak

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #56 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 17:28 »
A po "Armagedonie" -zostaną otwarte "nowe zwoje" -Aniołowie napiszą nowe prawo ?? .
Aniołowie czyli ludzie. :)


Offline sawaszi

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #57 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 17:47 »
Aniołowie czyli ludzie. :)
. Anioł będzie Ci 'dyktował' - a Ty będziesz Toi spisywał 'na cyber-planszy dotykiem wirtualnym'  ;) .Jak jesteś 'wybranym' - dasz radę ! , :D .


Offline Gremczak

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #58 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 18:18 »
. Anioł będzie Ci 'dyktował' - a Ty będziesz Toi spisywał 'na cyber-planszy dotykiem wirtualnym'  ;) .Jak jesteś 'wybranym' - dasz radę ! , :D .
Pewnie taki anioł co przez okno wychodził.

Pani pyta się  dzieci  na lekcji religii;
Czy ktoś widział aniołka?

A Jasiu jak to Jasiu zawsze wszędzie pierwszy.

Proszę pani ja widziałem aniołka.

Nie możliwe a skąd wiesz że to był aniołek?
Bo proszę pani widziałem jak ksiądz wieczorem ,gdy było już ciemno otworzył okno i ktoś wyskoczył przez okno.
A ksiądz powiedział ;no już idź aniołku.
Przecież ksiądz nie może kłamać.


Offline sawaszi

Odp: Biblia - Słowo Boże .? .
« Odpowiedź #59 dnia: 03 Wrzesień, 2017, 19:43 »
A może nie śmiej się z Aniołów ? -nie boisz się Gremczak ich mocy ? , :o