Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"  (Przeczytany 27535 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #135 dnia: 05 Wrzesień, 2017, 18:58 »
Tyle, że to chyba nie jest forum o działach Homera ale o biblii, poza tym nigdy nie słyszałem, żeby ktoś mówił o pismach Mickiewicza czy Homera. Coś ci się pokręciło, zresztą nie po raz pierwszy.
A o tym jak różnie nazywano biblię czyli dosłownie "papirus" poczytasz np tu :
http://ps-po.pl/2012/04/23/pytania-do-biblii-nazwy-pisma-swietego/

Pismo jest to system umownych znaków, za pomocą których przedstawiany jest język mówiony. O Odysei i Iliadzie możemy powiedzieć, że jest to literatura homerycka, piśmiennictwo Homera lub właśnie pisma Homera. Oczywiste jest, że takie zwroty są używane w odniesieniu do dzieł starogreckich. Mówienie "pisma greckie" jest bardzo nieprecyzyjne, bo oznacza całą literaturą / piśmiennictwo grecką.

A że mówimy o pismach Homera to cytuję Ci artykuł naukowy z 2014 r.:
Pierwsza tradycja, do której można, podejmując pewne ryzyko, przypisać pisma Homera, Hezjoda, Pindara, Herodota i tragików greckich, bardzo wyraźnie podkreśla rozdział między światem boskim a światem człowieka i wskazuje na absurdalność wszelkich prób przekroczenia granicy rozdzielającej te dwie rzeczywistości (Wojciech Szczerba, Koncepcja wiecznego powrotu w myśli wczesnochrześcijańskiej i jej greckie źródła, Toruń 2014, s. 98).

To, że jakiegoś zwrotu nie znasz, nie znaczy, że się takiego nie używa. Nie bądź proszę ignorantem. Jedynie nazwa Nowy Testament jest precyzyjna. Gadanie o jakichś pismach greckich to typowa dla ŚJ dążność do bycia wyjątkowym pośród wyznań chrześcijańskich.
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień, 2017, 19:00 wysłana przez Gorszyciel »


Offline GdzieTaPrawda

Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #136 dnia: 05 Wrzesień, 2017, 19:04 »
Czy list do hebrajczykow byl napisany po grecku? A jesli po aramejsku to juz nie pisma greckie;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #137 dnia: 05 Wrzesień, 2017, 19:06 »
Czy list do hebrajczykow byl napisany po grecku? A jesli po aramejsku to juz nie pisma greckie;)

Był napisany z pewnością po grecku. Jedynie Ewangelia wg św. Mateusza (i może Marka) mogły być wg niektórych uczonych (np. Jeana Carmignaca) pierwotnie napisane po aramejsku lub hebrajsku.


Offline Startek

Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #138 dnia: 05 Wrzesień, 2017, 20:49 »
Tezy, że imię Boga odnosi się tak samo jak do Ojca jak i do Syna albo że to Ojciec przyprowadza ludzi do Boga tylko pokazują jak mocne odleciałeś od tego co mówią pisma.  Życzę ci abyś kiedyś ponownie zaczął czytać biblię i może wtedy zrozumiesz do kogo odnosi się imię Jehowa lub Jahwe albo kto do kogo "przyprowadza" ludzi.

Nie wiem jakiego wyznania jesteś ale takich rzeczy to ja nawet w kościele katolickim nie słyszałem. A może nie dosłyszałem . Tym bardziej cieszę się, że odszedłem stamtąd.
  Trampek ja jestem Chrześcijaninem bez denominacji  ,  gdy zaczniesz czytać Biblię bez okularów strażnicy to dopiero otworzy się przed tobą prawdziwa Ewangelia . To co ty nazywasz imieniem Jehowa lub Jahwe nie jest w ogóle imieniem ,  jest tylko terminem technicznym . W oryginale występuje Tetragram  czyli cztery litery .  Nawet  jestem skłonny twierdzić że tam gdzie w Biblii  występuje JHWH   widzę  że chodzi tu o osobę  Jezusa . List Judy 5 . Chcę wam natomiast przypomnieć - wam, którzy wszystko raz na zawsze wiecie - że Jezus wprawdzie wybawił lud z ziemi egipskiej , potem jednak wygubił tych , którzy nie uwierzyli .6 Również aniołów , którzy nie dbali o powierzone im stanowisko , lecz porzucili swój obszar działania , zatrzymał w wiecznych więzach i w mroku na wielki dzień sądu .7 To samo stało się z Sodomą i Gomorą , oraz położonymi wokół nich miastami , które nurzaly się w nierządzie i seksualnych  zboczeniach . Są one przykładem słusznej kary wiecznego ognia  .
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień, 2017, 21:04 wysłana przez Startek »


Offline trampek

Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #139 dnia: 06 Wrzesień, 2017, 21:15 »
   Chcę wam natomiast przypomnieć - wam, którzy wszystko raz na zawsze wiecie - że Jezus wprawdzie wybawił lud z ziemi egipskiej , potem jednak wygubił tych , którzy nie uwierzyli .

Możesz powiedzieć, w której biblii przeczytałeś o tym, ze to Jezus wybawił Izraelitów z niewoli egipskiej ? ;)


Tusia

  • Gość
Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #140 dnia: 06 Wrzesień, 2017, 23:55 »
Możesz powiedzieć, w której biblii przeczytałeś o tym, ze to Jezus wybawił Izraelitów z niewoli egipskiej ? ;)

"Pragnę zaś, żebyście przypomnieli sobie, choć raz na zawsze wiecie już wszystko, że Pan*, który wybawił naród z Egiptu, następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli" (Judy 5)

* Wlg: "Jezus". Preegzystencja Syna Bożego.


Offline Startek

Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #141 dnia: 07 Wrzesień, 2017, 00:04 »
Możesz powiedzieć, w której biblii przeczytałeś o tym, ze to Jezus wybawił Izraelitów z niewoli egipskiej ? ;)
Stare i Nowe Przymierze . Ewangeliczny Instytut Biblijny  Poznań 2016  .


Offline gedeon

Odp: Warszawska Gazeta Wyborcza kontra banery "Przerywamy Milczenie"
« Odpowiedź #142 dnia: 07 Wrzesień, 2017, 10:58 »
Temat zamykam.