Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Bóg jest wszechwiedzący?  (Przeczytany 15495 razy)

Offline MX

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Sierpień, 2017, 09:04 »
Widzę, że wkładają w moje usta coś, czego nie twierdziłem. To Jan Lewandowski twierdzi, że Bóg nie wiedział o postępowaniu Sodomy i Gomory i dlatego udaje się osobiście, aby się przekonać. Dla Jana Lewandowskiego istnieje nawet wiele innych dowodów na niewiedzę Boga. Link do jego artykułu podałem wyżej. A Jan Lewandowski to chyba katolik. Jego więc należy spytać, czy nie sieje swoim artykułem, będącym polemiką z poglądem Strażnicy i Świadków Jehowy, jakiś herezji.
(...)
Myślę, że problem polega na tym, że do tego dodałeś bardzo kontroweesyjny zwrot, którego JL nie napisał:
Cytuj
(...) Bóg (jako Trójca) jest wszechwiedzący, ale nie muszą wszystkiego wiedzieć poszczególne osoby boskie. (...)
Takie zestawienie problemu z dogmatem jest nie bardzo, bo definicja dogmatu temu przeczy.

Cytuj
(...) że każda z osób boskich jest wszechwiedząca, i każda przewyższa inną wiedzą.(...)
To też jest bardzo kontrowersyjne w kontekście dogmatu.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2017, 09:07 wysłana przez MX »


doulos

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Sierpień, 2017, 10:32 »
Obawiam się, że nie zrozumiałeś intencji autora. Przeczytaj jeszcze raz jego artykuł.
Czytamy tam (http://piotrandryszczak.pl/jan_lew_nie_znal_daty.html):

Z filozoficznego, a także - jak się dalej przekonamy - z biblijnego punktu widzenia wcale nie jest oczywiste to, że Bóg musi wszystko wiedzieć w danym momencie, że musi posiadać szczegółową wiedzę na temat niemal każdego aspektu rzeczywistości.

Mówiąc wprost, Bóg nie musi wszystkiego wiedzieć, choć nie ma niczego takiego, czego mógłby nie wiedzieć.

Czy w Biblii istnieją jakieś ślady tego, że Bóg może czegoś nie wiedzieć? Choć dla niektórych może się to wydawać dziwne, tak właśnie jest. Na przykład w Rdz 18,20-21 czytamy, że Bóg musi aż udać się do Sodomy, aby osobiście sprawdzić, czy pogłoski o jej grzesznym prowadzeniu się są prawdą. Gdyby Bóg chciał od razu wiedzieć, czy jest to prawdą, wiedziałby o tym i nie musiałby się o tym dowiadywać idąc do tego miasta. A zatem był moment, w którym Bóg nie chciał czegoś wiedzieć zawczasu.

Innym ciekawym miejscem w Piśmie jest Wj 28,33-35. Czytamy tam, że Aaron musiał nosić dzwoneczki przy szatach, aby Bóg wiedział kiedy wchodzi on do Namiotu Spotkania. Znów można dociekać, czemu w tym momencie Bóg nie chciał korzystać ze swojej wszechwiedzy odnośnie tego, kto wchodzi do Przybytku, zdając się jedynie na dźwięk dzwoneczków. A zatem znów był moment, w którym Bóg nie chciał czegoś wiedzieć zawczasu. W Piśmie jest wiele innych miejsc, dzięki którym widać, że Bóg nie chce czegoś wiedzieć zawczasu.

Skoro bowiem Bóg może czegoś nie wiedzieć, to fakt, iż Jezus nie znał daty końca świata nie jest wystarczającą podstawą dla wniosku wyciąganego przez ŚJ, że nie był On Bogiem.
 
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2017, 10:34 wysłana przez doulos »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Sierpień, 2017, 10:33 »
Ale dyrdymały :D


Offline Roszada

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Sierpień, 2017, 10:39 »
Cytuj
Skoro bowiem Bóg może czegoś nie wiedzieć, to fakt, iż Jezus nie znał daty końca świata nie jest wystarczającą podstawą dla wniosku wyciąganego przez ŚJ, że nie był On Bogiem.

Tylko że Jezusa niewiedza wynika z samouniżenia (Flp 2:6-9).
A Boga niewiedza wynika z zastosowanego antropomorfizmu przy opisie działania Boga.

Niektórzy wyciągają też wniosek, że Duch Św. czegoś nie wie, bo pisze, że nie zna daty końca "ani Syn" tylko zna Ojciec.

Ooo i z tego wersetu wynika pośrednio wiedza Ojca, a nie niewiedza.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Sierpień, 2017, 10:41 »
A Boga niewiedza wynika z zastosowanego antropomorfizmu przy opisie działania Boga.

Dokładnie. To tylko figura literacka.


Offline Sebastian

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Sierpień, 2017, 18:31 »
Ale dyrdymały :D
szczególnie szczególnie rozśmieszyły te dzwoneczki ;)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


doulos

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Sierpień, 2017, 15:00 »
Tylko że Jezusa niewiedza wynika z samouniżenia (Flp 2:6-9).
A Boga niewiedza wynika z zastosowanego antropomorfizmu przy opisie działania Boga.
Może wyjasnij, gdzie tam jest zastosowany antropomorfizm. Bo Jan Lewandowski w swoim artykule tego nie podnosi, tylko mówi wprost, że Bóg może czegoś nie wiedzieć. A takich wersetów, że Bóg czegoś nie wie, można znaleźć o wiele więcej, jak na przykład ten poniższy:

Rodz 22:12 I rzekł: Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic, bo teraz wiem, że boisz się Boga, gdyż nie wzbraniałeś się ofiarować mi jedynego syna swego.

Czyli tutaj znowu Bóg nie wiedział, czy Abraham się go boi. I dlatego musiał to sprawdzić. Wszechwiedza Boża w tym miejscu byłaby sprzeczna z wolną wolą człowieka. Po co bowiem Bóg stwarzał Adama i Ewę, gdyby wiedział, że zgrzeszą przeciwko niemu. Mógłby stworzyć takich ludzi, aby dochowali mu wierności. I za co mieli ponieść karę, skoro Bóg wiedział, że opowiedzą się przeciwko niemu. Podobnie rozumując musielibyśmy uznać Boga za odpowiedzialnego za wszystkie wojny i ludobójstwa, które miały miejsce na ziemi. Czy na tym polega wszechwiedza Boga? Np. czy Bogu potrzebne jest do czegoś położenie wszystkich atomów we wszechświecie? Skoro nie, to nie musi tego wiedzieć. Dlatego Jan Lewandowski twierdzi, że Bóg nie jest wszechwiedzący.

Niektórzy wyciągają też wniosek, że Duch Św. czegoś nie wie, bo pisze, że nie zna daty końca "ani Syn" tylko zna Ojciec.

Ooo i z tego wersetu wynika pośrednio wiedza Ojca, a nie niewiedza.
Duch Święty wie więcej niż Ojciec i Syn, bo czytamy o nim:

1Kor 2:11 Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży.

 ;D


Offline Sebastian

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Sierpień, 2017, 15:10 »
1Kor 2:11 Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży.
jesteś pewien, że słowo "nikt" odnosi się do Osób Boskich? I że nie oznacza po prostu "żaden człowiek" (ewentualnie "żaden człowiek i żaden anioł")?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Sierpień, 2017, 16:39 »
A co ma za znaczenie o co jakiemuś Lewandowskiemu chodziło? Po prostu Twoje twierdzenia są absurdalne i nie pomoże Ci zasłanianie się kimkolwiek.


Offline Startek

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Sierpień, 2017, 17:19 »
Mnie przekonuje List do Efezjan 1 rozdział a wersety 4,5,6  . Szczególnie słowa z 4 :  On wybrał nas w Nim przed założeniem świata ,abyśmy wobec Niego byli święci ,nienagannie i żyli w miłości .  Wybrał w Chrystusie przed założeniem świata . Właśnie te słowa mnie urzekły i spowodowały moje wybudzenie z hipnozy orgowskiej . Bóg wiedział że ja przyjdę na świat , tak samo i Paweł mógł tak powiedzieć  czy inni Chrześcijanie .


doulos

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Sierpień, 2017, 11:32 »
A co ma za znaczenie o co jakiemuś Lewandowskiemu chodziło? Po prostu Twoje twierdzenia są absurdalne i nie pomoże Ci zasłanianie się kimkolwiek.
No a właśnie, że ma kolosalne znaczenie, bo co jeśli on twierdzi, że Bóg nie jest wszechwiedzący?
Sama Organizacja Świadków Jehowy, do której należysz, również uważa, że Bóg nie wiedział, że Adam z Ewą zgrzeszą.
Czy zgadzasz się z tym? Jeżeli tak, to dlaczego krytykujesz innych, którzy mają inne zdanie? A jeżeli nie, to dlaczego jesteś w niej?
Może wyjaśnij, na czym polega wszechwiedza Boga, i czy w ogóle Bóg z założenia musi być wszechwiedzący. Bo nie taka jest chyba definicja Boga!
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień, 2017, 11:34 wysłana przez doulos »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Sierpień, 2017, 12:58 »
No a właśnie, że ma kolosalne znaczenie, bo co jeśli on twierdzi, że Bóg nie jest wszechwiedzący?
Sama Organizacja Świadków Jehowy, do której należysz, również uważa, że Bóg nie wiedział, że Adam z Ewą zgrzeszą.
Czy zgadzasz się z tym? Jeżeli tak, to dlaczego krytykujesz innych, którzy mają inne zdanie? A jeżeli nie, to dlaczego jesteś w niej?
Może wyjaśnij, na czym polega wszechwiedza Boga, i czy w ogóle Bóg z założenia musi być wszechwiedzący. Bo nie taka jest chyba definicja Boga!

Bóg Ojciec jest wszechwiedzący i kropka. Nie zmienią tego ŚJ ani Lewandowski ani Ty.


Offline Sebastian

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Sierpień, 2017, 13:20 »
Bóg Ojciec jest wszechwiedzący i kropka. Nie zmienią tego ŚJ ani Lewandowski ani Ty.
jeśli masz na myśli postać literacką opisaną w starym testamencie, to można dyskutować.

Co więcej, każdy obiekt kultu który wysłuchuje modlitw po prostu NIE MOŻE być wszechwiedzący bo jakby taki był to modlitwa straciłaby jakikolwiek sens.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Sierpień, 2017, 14:35 »
jeśli masz na myśli postać literacką opisaną w starym testamencie, to można dyskutować.

Co więcej, każdy obiekt kultu który wysłuchuje modlitw po prostu NIE MOŻE być wszechwiedzący bo jakby taki był to modlitwa straciłaby jakikolwiek sens.

Dla mnie to Ty jesteś postacią literacką opisaną na Forum.


Offline Sebastian

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #44 dnia: 13 Sierpień, 2017, 14:39 »
Dla mnie to Ty jesteś postacią literacką opisaną na Forum.
co nie zmienia postaci rzeczy że można pokusić się o opis mojej postaci. Można np. sformułować opinię czy jestem osobą ugodową czy wybuchającą gniewem, czy jestem konsekwentny w tym co mówię czy wprost przeciwnie, itd. itp.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)