Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Bóg jest wszechwiedzący?  (Przeczytany 15497 razy)

Offline Roszada

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Sierpień, 2017, 10:05 »
Wątek krótki i go czytałem, ale nie jestem tak domyślny jak Ty.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Sierpień, 2017, 10:13 »
Wątek krótki i go czytałem, ale nie jestem tak domyślny jak Ty.

doulos twierdzi: Ojciec nie jest wszechwiedzący (i jest to wg niego dowód na istnienie Trójcy św.)
ja: dziwię się, że tak twierdzi, bowiem nie spotkałem się z czymś takim u żadnego autora chrześcijańskiego z wieków I-XV, których znam i pytam Cię jaka jest oficjalna doktryna na ten temat w KK
Ty: powiadasz, że nie jest to doktryna oficjalna i nie spotkałeś się w KK z takim twierdzeniem
ja: powiadam: "tak myślałem".

Koniec.


Offline Roszada

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Sierpień, 2017, 10:30 »
Ja tam wiem tylko o samouniżeniu się Syna, który jako człowiek wyzbywa się w tym samouniżeniu także wszechwiedzy i tak mnie uczono.
Może protestantyzm jakiś skrajny uczy co innego. Ale jestem zaskoczony.

Bóg jest większy niż nasze serca i wie wszystko” (1 Jana 3:20).


Offline MX

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Sierpień, 2017, 10:49 »
I tak dochodzimy do Kalwina , który jakby się głębiej zastanowić poniekąd w predystynacji ma rację. Z punktu widzenia Boga On wie wszystko, kto będzie zbawiony, a kto nie. Konkretnie.

SJ nauczali o selektywnym korzystaniu przez Boga z tej mocy wiedzenia wszystkiego. Tak jakby Bóg czasem sam z siebie nie wglądał w przyszłość człowieka.

A to prowadzi jeszcze do jednego wniosku, że bardzo często to są spory o tym samym z innego punktu widzenia. Spory o słowa bo sens w sumie potrafi być ten sam.

MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Sierpień, 2017, 13:21 »
Kiedyś szukałem fragmentów w tej kwestii i znalazłem kilkanaście wersetów biblijnych mówiących o wszechwiedzy Boga:

1Sm 2:3 („Pan jest Bogiem wszechwiedzącym”), Ba 3:32 („Wszechwiedzący”), Est 8:12d („wszystkowiedzący Bóg”), 2Mch 6:30, 7:35, 9:5, Hi 12:13, Za 4:10, Ps 139:1-6 i 16, 147:4-5, Dn 13:42, Syr 1:1-3, 42:18, Rz 11:33, 1J 3:20; por. 2Krn 16:9, Ps 7:10, 17:3, 26:2, 94:11, Prz 15:3, Jr 11:20, 12:3, 17:10, Łk 16:15, Dz 1:24, Rz 8:27, 2Kor 5:11, Hbr 4:13.


doulos

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Sierpień, 2017, 15:51 »
doulos twierdzi: Ojciec nie jest wszechwiedzący (i jest to wg niego dowód na istnienie Trójcy św.)
ja: dziwię się, że tak twierdzi, bowiem nie spotkałem się z czymś takim u żadnego autora chrześcijańskiego z wieków I-XV, których znam i pytam Cię jaka jest oficjalna doktryna na ten temat w KK

te mysli, że Bóg Ojciec nie jest wszechwiedzący, zaczerpnąłem z artykułu Jana Lewandowskiego na http://piotrandryszczak.pl/jan_lew_nie_znal_daty.html
On sam twierdzi, że Bóg Ojciec może czegoś nie wiedzieć i popiera to wersetami biblijnymi.

Może jeszcze raz: Bóg (jako Trójca) jest wszechwiedzący, ale nie muszą wszystkiego wiedzieć poszczególne osoby boskie. I to jest właśnie wspaniały dowód na naukę o Trójjedynym Bogu, których wersety przytoczyłem.

Bóg jest większy niż nasze serca i wie wszystko” (1 Jana 3:20).
No ale ten werset mówi, że Bóg jest wszechwiedzący, ja temu nie zaprzeczam, ale gdzie jest werset, że Ojciec jest wszechwiedzący? W wersecie tym słowo Bóg może oznaczać przecież Boga w Trójcy a niekoniecznie jakąś osobę boską.

Kiedyś szukałem fragmentów w tej kwestii i znalazłem kilkanaście wersetów biblijnych mówiących o wszechwiedzy Boga:

1Sm 2:3 („Pan jest Bogiem wszechwiedzącym”), Ba 3:32 („Wszechwiedzący”), Est 8:12d („wszystkowiedzący Bóg”), 2Mch 6:30, 7:35, 9:5, Hi 12:13, Za 4:10, Ps 139:1-6 i 16, 147:4-5, Dn 13:42, Syr 1:1-3, 42:18, Rz 11:33, 1J 3:20; por. 2Krn 16:9, Ps 7:10, 17:3, 26:2, 94:11, Prz 15:3, Jr 11:20, 12:3, 17:10, Łk 16:15, Dz 1:24, Rz 8:27, 2Kor 5:11, Hbr 4:13.
Podobnie tutaj to są wersety o wszechwiedzy Boga (jako o Trójcy), czemu nie zaprzeczam, ale gdzie są wersety, że Bóg Ojciec (jako osoba boska) jest wszechwiedzący? Skoro próbuje iść do Sodomy, aby czegoś się dowiedzieć, to chyba wynika z tego, że jednak czegoś nie wie i nie jest wszystkowiedzący.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień, 2017, 15:59 wysłana przez doulos »


Offline MX

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Sierpień, 2017, 16:13 »
(...) Bóg (jako Trójca) jest wszechwiedzący, ale nie muszą wszystkiego wiedzieć poszczególne osoby boskie. (...)
Z tego co ja znam dogmat w KRK to on wyklucza takie ujęcie, bo to sugeruje, że każda z osób boskich nie jest w pełni Bogiem. A dopiero trzy razem tworzą pełnego Boga. KRK tak napewno nie naucza. Oznaczało by to też zmianę raz Bóg Ojciec jest kawałkiem Boga, a z innymi w pełni Bogiem. To przeczy Pismom.

A KKK mówi tak:

Cytuj
KKK 253 Trójca jest jednością. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach: "Trójcę współistotną" Synod Toledański XI (675):. Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury" (DS 530. Sobór Konstantynopolitański II (553): DS 421). "Każda z trzech Osób jest tą rzeczywistością, to znaczy substancją, istotą lub naturą Bożą" (Synod Toledański XI (675).

KKK 255 Osoby Boskie pozostają we wzajemnych relacjach. Rzeczywiste rozróżnienie Osób Boskich – ponieważ nie dzieli jedności Bożej – polega jedynie na relacjach, w jakich pozostaje jedna z nich w stosunku do innych: "W relacyjnych imionach Osób Boskich Ojciec jest odniesiony do Syna, Syn do Ojca, Duch Święty do Ojca i Syna; gdy mówimy o tych trzech Osobach, rozważając relacje, wierzymy jednak w jedną naturę, czyli substancję" (Synod Toledański XI (675): DS 528). Rzeczywiście, "wszystko jest (w Nich) jednym, gdzie nie zachodzi przeciwstawność relacji" (Sobór Florencki (1442): DS 1330). Z powodu tej jedności Ojciec jest cały w Synu, cały w Duchu Świętym; Syn jest cały w Ojcu, cały w Duchu Świętym; Duch Święty jest cały w Ojcu, cały w Synu" (Sobór Florencki (1442): DS 1331).



MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpień, 2017, 16:21 wysłana przez MX »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Sierpień, 2017, 16:38 »
W łonie KK (wg Magisterium oficjalnego) głoszenie, że Ojciec nie jest wszechwiedzący jest po prostu herezją. Nie czarujmy się.


Offline Roszada

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Sierpień, 2017, 17:40 »
W łonie KK (wg Magisterium oficjalnego) głoszenie, że Ojciec nie jest wszechwiedzący jest po prostu herezją. Nie czarujmy się.
Ale doulos nie jest katolikiem i go orzeczenia KK nie interesują. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Sierpień, 2017, 17:57 »
Ale doulos nie jest katolikiem i go orzeczenia KK nie interesują. ;)

No i? Zapytałem Cię tylko jak jest w KK. Czy widzisz jakobym polemizował z jego tezą? Dla mnie jest to wymyślone przez niego - bez poparcia w Biblii. Nie będę z tym dyskutował. O KK z czystej ciekawości zapytałem.


Offline Roszada

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Sierpień, 2017, 18:07 »
No i? Zapytałem Cię tylko jak jest w KK. Czy widzisz jakobym polemizował z jego tezą? Dla mnie jest to wymyślone przez niego - bez poparcia w Biblii. Nie będę z tym dyskutował. O KK z czystej ciekawości zapytałem.
Ależ u protestantów działa zasada Lutra:
kto otwiera Biblie temu Duch Św.daje zrozumienie.
Można dochodzić wewnątrz protestantyzmu do różnych poglądów.

To co pisał, że Bóg mówi iż zstąpmy do Sodomy by się przekonać, itp. to nie niewiedza Boga ale stosowanie antropomorfizmów, antropopatyzmów.

Nigdy nie słyszałem nauki o niewiedzy Boga czy niewiedzy Ojca czy niewiedzy Ducha Św.

Nawet powiedzenie ludowe: "a co ja jestem Ducha Św., że mam wszystko wiedzieć" ma korzenie we wierze w wszechwiedzę.


doulos

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Sierpień, 2017, 22:15 »
To co pisał, że Bóg mówi iż zstąpmy do Sodomy by się przekonać, itp. to nie niewiedza Boga ale stosowanie antropomorfizmów, antropopatyzmów.
Widzę, że wkładają w moje usta coś, czego nie twierdziłem. To Jan Lewandowski twierdzi, że Bóg nie wiedział o postępowaniu Sodomy i Gomory i dlatego udaje się osobiście, aby się przekonać. Dla Jana Lewandowskiego istnieje nawet wiele innych dowodów na niewiedzę Boga. Link do jego artykułu podałem wyżej. A Jan Lewandowski to chyba katolik. Jego więc należy spytać, czy nie sieje swoim artykułem, będącym polemiką z poglądem Strażnicy i Świadków Jehowy, jakiś herezji.

Natomiast ja w swoim pierwszym poście napisałem wyraźnie, że każda z osób boskich jest wszechwiedząca, i każda przewyższa inną wiedzą. Wystarczy zajrzeć do tych wersetów, które podałem.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2017, 22:20 wysłana przez doulos »


Offline Roszada

Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Sierpień, 2017, 23:11 »
Pewnie dla przekory ŚJ pisał, albo wskazywał na antropomorfizmy w Biblii. ;)


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Sierpień, 2017, 23:30 »
To Jan Lewandowski twierdzi, że Bóg nie wiedział o postępowaniu Sodomy i Gomory i dlatego udaje się osobiście, aby się przekonać. Dla Jana Lewandowskiego istnieje nawet wiele innych dowodów na niewiedzę Boga. Link do jego artykułu podałem wyżej. A Jan Lewandowski to chyba katolik. Jego więc należy spytać, czy nie sieje swoim artykułem, będącym polemiką z poglądem Strażnicy i Świadków Jehowy, jakiś herezji.

Obawiam się, że nie zrozumiałeś intencji autora. Przeczytaj jeszcze raz jego artykuł.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Bóg jest wszechwiedzący?
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Sierpień, 2017, 07:38 »
Natomiast ja w swoim pierwszym poście napisałem wyraźnie, że każda z osób boskich jest wszechwiedząca, i każda przewyższa inną wiedzą. Wystarczy zajrzeć do tych wersetów, które podałem.

:D :D :D