Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą  (Przeczytany 70709 razy)

Offline Gremczak

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #345 dnia: 20 Sierpień, 2017, 20:26 »
To odpowiedz jeszcze na następne pytania. Bo cos wydaje mi sie ,ze pokreciles, Jestem pewien tego.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2017, 20:45 wysłana przez Gremczak »


Offline Roszada

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #346 dnia: 20 Sierpień, 2017, 20:57 »
Termin dusza jest wieloznaczny. Popatrz w Biblii.
ŚJ podają:

*** bi7-app s. 420 7 „Dusza” — żywe stworzenie: człowiek lub zwierzę; życie osoby; inne znaczenia ***
Chcąc ułatwić zrozumienie sensu słowa „dusza” w wersetach, w których ono występuje, podzieliliśmy je poniżej na grupy opatrzone odpowiednimi nagłówkami.
Zwierzęta są duszami
Objawienie 8:9
Żywa osoba jest duszą
Dzieje 2:41, 43; 7:14; 27:37 Rzymian 13:1 1 Koryntian 15:45 1 Piotra 3:20 2 Piotra 2:14
Dusza stworzenia jest śmiertelna, zniszczalna
Mateusza 2:20; 10:28, 28; 26:38 Marka 3:4; 14:34 Łukasza 6:9; 17:33 Jana 12:25 Dzieje 3:23 Rzymian 11:3 Hebrajczyków 10:39 Jakuba 5:20 Objawienie 8:9; 12:11; 16:3
Życie osoby
Mateusza 6:25; 10:39; 16:25 Marka 8:35; 10:45; 12:30 Łukasza 2:35; 10:27; 12:20; 14:26; 21:19 Jana 10:15; 12:25; 13:38; 15:13 Dzieje 15:26; 20:10, 24; 27:10, 22 Rzymian 16:4 Filipian 2:30 1 Tesaloniczan 2:8 Jakuba 1:21
1 Piotra 1:22; 2:11, 25 1 Jana 3:16
Dusza uwolniona z Hadesu („piekła”)
Dzieje 2:27
Dusza czymś innym niż duch
Filipian 1:27 1 Tesaloniczan 5:23 Hebrajczyków 4:12
Bóg ma duszę
Mateusza 12:18
Hebrajczyków 10:38

ŚJ pomijają duszę nieśmiertelną, np. Ap 6:9-11.

Śmierć jest to rozłączenie duszy i ciała. Tak naucza KK.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2017, 21:00 wysłana przez Roszada »


Offline Gremczak

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #347 dnia: 20 Sierpień, 2017, 21:31 »
Termin dusza jest wieloznaczny. Popatrz w Biblii.








Biblia też mówi,że dusza to krew i ,ze dusza jest we krwi. To co dusza jest w duszy? Jakis bezsens tego wieloznacznego terminu.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #348 dnia: 20 Sierpień, 2017, 22:20 »
Biblia nigdzie nie podaje, że duch święty jest tylko jeden ...
Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch,
udzielając każdemu tak, jak chce." (1 Kor 12, 3-11)
Domagam się o jakim Duchu mowa (patrz na dole Ap 4:5)? To, że pisze jeden Duch, to podobnie jak z pominiętym wykropkowanym wersetem.
  • 5 ... jeden Pan
Skoro wierzysz w Trójcę Świętą, to wyjaśnij mi, które dwie osoby z tych trzech osób: Ojciec, Syn czy DŚ, nie są Panem? Chyba zgodzisz się, że nie do przyjęcia byłoby; są trzej Panowie, trzej Bogowie, trzej Ojcowie, trzej Duchy?
Ponadto uwzględniając uzupełnieniem.
  • 6 różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.
  • Ja 4:24 Bóg jest duchem ...
  • Ef 4:6 Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [... działa] (...) we wszystkich
Wyjaśnij też, skoro "sprawia ten sam duch" (trzecia osoba Trójcy), to dlaczego "jeden Ojciec działa we wszystkich". Proszę zdecyduj się który ostatecznie jest sprawcą; Ojciec czy DŚ? Mi wychodzi takie coś. Pan, Bóg, Ojciec, Duch, to jedna i ta sama osoba nazwana różnie ze względu funkcje. Przyjmując potoczną mowę to używając zwroty grzecznościowe w pismach urzędowych, zwracamy się przez per Pan będące gramatycznie poprawnymi. Bóg nie jest tylko jeden, gdyż sam Jezus Chrystus nazwał tak innych (Ja 10:34-35). Rz 4:16 "Abrahama nazwano ojcem wszystkich". Ap 4:5 "wylicza "siedem Duchów Boga". Oto cała dekonstrukcja w Biblii, czyli wielość możliwych interpretacji. Wymuszanie jednego DŚ z tych siedmiu wyjątkowego, to numerycznie który jest święty, a która szóstka nie jest święta? A może Bóg funduje nam typowanie coś w rodzaju totka, gdyż innego scenariusza nie dostrzegam.


Offline Gremczak

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #349 dnia: 20 Sierpień, 2017, 22:47 »








Śmierć jest to rozłączenie duszy i ciała. Tak naucza KK.
\
To bez sensu z punktu biblijnego.To teraz zobacz . Cały człowiek to dusza. krew to dusza,świadomość to dusza.To która dusza odłącza się od ciała.Zawsze jakaś dusza zostaje.To tak wg Twojego sposobu myślenia.


Offline gangas

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #350 dnia: 20 Sierpień, 2017, 23:56 »
 I sypie się schemat katolicki a swiadkowski???. Miło Panowie, że poświęcacie temu aż tyle tajmu. Szacunek dla wszystkich ;) ;) ;) ;) ;)
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Krystian

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #351 dnia: 21 Sierpień, 2017, 02:57 »
Jeżeli ktoś uważa, Ducha Świętego za osobę, to wmyśl tego wersetu powinien uznać wodę i ogień za osoby.

Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Nikt

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #352 dnia: 21 Sierpień, 2017, 03:52 »
Jeżeli ktoś uważa, Ducha Świętego za osobę, to wmyśl tego wersetu powinien uznać wodę i ogień za osoby.

Ja was chrzczę wodą, ku upamiętaniu, ale Ten, który po mnie idzie, jest mocniejszy niż ja; jemu nie jestem godzien i sandałów nosić; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.

Nie rozumiem Twego toku myślenia . Przecież tu jest mowa o chrzcie wodą, ogniem oraz Duchem Świętym. Na trzy odrębne sposoby bez wnikania w szczegóły . Chrzest wodą obmycia który praktykowal Jan nie był chrztem ogniem i Duchem Świętym . To nie jest tam wymienne.


Offline MX

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #353 dnia: 21 Sierpień, 2017, 08:38 »


Jeżeli ktoś uważa, Ducha Świętego za osobę, to wmyśl tego wersetu powinien uznać wodę i ogień za osoby.
(...)
Jeżeli ktoś uważa, Ducha za nieosobę, to w wyśl tego argumentu wyżej powinien uznać, że każdy duch wymieniany w Biblii jest nieosobowy.
Mądre to ?
A taki wniosek płynie z twojego argumentu.



MX - koniec - MX



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #354 dnia: 21 Sierpień, 2017, 08:41 »
Jeżeli ktoś uważa, Ducha za nieosobę, to w wyśl tego argumentu wyżej powinien uznać, że każdy duch wymieniany w Biblii jest nieosobowy.
Mądre to ?
A taki wniosek płynie z twojego argumentu.

Np. to:
On sam stanął wśród nich i rzekł im: Pokój wam! Wtedy zatrwożyli się i pełni lęku mniemali, że widzą ducha. Lecz on rzekł im: Czemu jesteście zatrwożeni i czemu wadliwości budzą się w waszych sercach? Spójrzcie na ręce moje i nogi moje, że to Ja jestem. Dotknijcie mnie i patrzcie: Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam. A gdy to powiedział, pokazał im ręce i nogi. (Łk 24,36-40)

Apostołowie uważali ducha za osobę, tak?


Offline MX

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #355 dnia: 21 Sierpień, 2017, 08:51 »


(...)
Apostołowie uważali ducha za osobę, tak?
A według ciebie nie ma w Biblii ducha, który jest osobowy ?



MX - koniec - MX



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #356 dnia: 21 Sierpień, 2017, 09:20 »
A według ciebie nie ma w Biblii ducha, który jest osobowy ?

Pytam o konkretny cytat a Ty tak ogólnie. Wypowiedz się na temat tego cytatu albo podaj inny, to Ci powiem co sądzę.


Offline MX

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #357 dnia: 21 Sierpień, 2017, 09:30 »
Pytam o konkretny cytat a Ty tak ogólnie. Wypowiedz się na temat tego cytatu albo podaj inny, to Ci powiem co sądzę.
Odpowiedz jest w moim pytaniu.

Zestawienie czegoś osobowego z nieosobowym nie czyni czegoś zawsze nieosobowym. Gdyby przyjać argument wyżej, że Duch Święty jest nieosobowy, to idąc dalej tym argumentem Ojciec i Syn też jest nieosobowy, bo są zestawieni razem Duchem nieosobowym. Np formuła chrzścielna. Wyciąganie wniosku na jednym fragmencie to nie jest słuszne.

MX - koniec - MX



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #358 dnia: 21 Sierpień, 2017, 09:31 »
Odpowiedz jest w moim pytaniu.

Zestawienie czegoś osobowego z nieosobowym nie czyni czegoś zawsze nieosobowym. Gdyby przyjać argument wyżej, że Duch Święty jest nieosobowy, to idąc dalej tym argumentem Ojciec i Syn też jest nieosobowy, bo są zestawieni razem Duchem nieosobowym. Np formuła chrzścielna. Wyciąganie wniosku na jednym fragmencie to nie jest słuszne.

To podaj ich wystarczająco wiele, ale po kolei. Wyciąganie wniosku bez podawania ŻADNEGO fragmentu jest jeszcze mniej słuszne tak jak podawanie odpowiedzi w pytaniu :o


Offline Roszada

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #359 dnia: 21 Sierpień, 2017, 09:51 »
Jeżeli ktoś uważa, Ducha Świętego za osobę, to wmyśl tego wersetu powinien uznać wodę i ogień za osoby.
A gdzie powiedziane że powinien. ;D
Jak ktoś uważa Ojca, Syna za osoby, to wg Mt 28:19 powinien tez Ducha Św. uznać za osobę.
Takich fragmentów, gdzie Ojciec, Syn i Duch Św. są zestawiani razem jest 130. :-\