Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą  (Przeczytany 70638 razy)

Offline Roszada

Prosiłbym tu o koronne biblijne dowody na to, że Duch Św. nie jest osobą.
Taki tu trampek krzyczy, że Duch Św. to "siła", więc prosimy o dowody na to.
Będziemy je rozważać.

Dotychczas wrzucał trampek gdzie się da o Duchu Św. więc teraz uporządkujmy to.

Przypomnijmy główne stwierdzenia Towarzystwa:

1. Duch Św. to "czynna siła Boża".
2. Duch Św. nie jest osobą.


ad. 1 Tylko jeden werset jest przytaczany i to z Biblii ŚJ: Rdz 1:2
ad. 2 Żaden konkretny werset mówiący o tym, że Duchu Św. nie jest osobą nie jest przytaczany.


Offline morwa

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Sierpień, 2017, 21:26 »
W Słowie Bożym jest sporo dowodów na to, że Duch Św. nie jest osobą ...
Absolutnie nie oczekuję od Ciebie Roszado,abyś je przyjał w nie uwierzył ,bo jest to raczej niemozliwe...
Dzielę się jedynie moim zrozumieniem...
Zacznę może od pytań, które dają do dużo myslenia i może mi na nie odpowiesz...
Dlaczego w tych pozdrowieniach ap. Pawła nie jest  wymieniony DUCH ŚW.jako osoba ?


1Kor 1:3 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa."
2Kor 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa."
Ga 1:3 bw "Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego i Pana Jezusa Chrystusa,"
Ef 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego i od Pana Jezusa Chrystusa."
Flp 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa."
Kol 1:2 bw "do świętych i wierzących braci w Chrystusie, którzy są w Kolosach: Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego i od Pana Jezusa Chrystusa."
1Tes 1:1 bw "Paweł, Sylwan i Tymoteusz do zboru Tesaloniczan w Bogu Ojcu i Panu Jezusie Chrystusie: Łaska wam i pokój."
2Tes 1:2 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa."
Flm 1:3 bw "Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa."

W tych pozdrowieniach Paweł nie wymienia Ducha Św. Ciekawe dlaczego... Gdyby Duch Św. był trzecią osobą trójcy byłby wymieniony,nieprawdaż?

Ponadto w Apokalipsie czytamy ....

Ap 5:13 bw "I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków."

Ap 7:10 bg "I wołali głosem wielkim, mówiąc: Zbawienie należy Bogu naszemu, siedzącemu na stolicy i Barankowi."

I tutaj znowu mowa o 2 osobach Bogu i Jezusie...
Czyżby osobowemu Duchowi Św nie była należna cześć? A gdzie Duch Sw w tych wypowiedziach?
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień, 2017, 21:28 wysłana przez morwa »


Offline Roszada

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sierpień, 2017, 21:30 »
Cytuj
W Słowie Bożym jest sporo dowodów na to, że Duch Św. nie jest osobą .

Ja tu nie widzę żadnego zaprzeczenia osobowości Ducha Św.
Proszę o konkrety a nie o przepisywanie trynitarnych czy o dwóch osobach Bożych fragmentów.

Cytuj
Dlaczego w tych pozdrowieniach ap. Pawła nie jest  wymieniony DUCH ŚW.jako osoba ?
To się Pawła spytaj, który to właśnie pod wpływem Ducha Św. pisał.

Jak chcesz fragmenty, gdzie o TRZECH osobach mowa, które przemilczałaś, to proszę zestaw 130 fragmentów trynitarnych:

Oto wspomniane fragmenty biblijne o trzech osobach Bożych:
   Mt 3:16n., 4:1-7, 10:18nn., 12:18, 12:28, 22:43n., 28:19; Mk 1:9nn., 12:36; Łk 1:31-35, 1:41-45, 2:26nn., 3:21n., 4:1-12, 4:18n., 10:21, 11:9, 13, 24:49; J 1:31nn., 3:2, 5, 3:34n., 4:21, 23, 4:24n., 14:16, 14:26, 15:26, 16:13nn., 20:21n.; Dz 1:1-4, 1:5nn., 2:17, 22, 2:33, 2:38n., 4:8nn., 5:31n., 6:10n., 14, 7:48-52, 7:55, 8:15n., 21, 8:27nn., 32, 10:38, 10:46nn., 11:15nn., 15:8-11, 16:6n., 10, 20:21n., 20:23n., 20:28, 21:11, 13n., 28:23nn., 28; Rz 1:1-4, 5:5n., 8:1nn., 8:9nn., 8:14n., 8:16n., 8:27nn., 8:39-9:1-4, 14:17nn., 15:12n., 15:16, 15:17nn., 15:30; 1Kor 2:13-16, 3:11, 16n., 6:11, 6:15 i 19n., 7:17 i 39n., 12:4nn., 12:12n., 18; 2Kor 1:21n., 3:3n., 3:14-17, 4:13n., 5:5n., 6:1-6, 13:13; Ga 3:1n., 5, 3:11-14, 4:6, 5:21-25, 6:1-7; Ef 1:12nn., 1:17, 2:18, 2:21n., 3:2-5, 3:14-17, 4:3-6, 4:30nn., 5:18nn.; Flp 3:3; Kol 1:6nn.; 1Tes 1:3nn., 1:6nn., 4:1-8, 5:18n.; 2Tes 2:13; 1Tm 3:15n., 4:1-6; 2Tm 1:7n., 1:13-18; Tt 3:4-6; Hbr 2:3n., 3:6n., 6:4-7, 9:14, 10:12-15, 10:29n.; 1P 1:2, 1:11-17, 1:21n. (BG), 3:18, 4:13-16; 2P 1:18-21; 1J 3:23n., 4:2nn., 4:13n., 5:4-6; Jud 20n.; Ap 1:4n., 2:1, 7, 2:28n., 3:1, 5n., 3:7, 12n., 3:21n., 5:6n., 14:12n., 22:1, 22:16nn.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień, 2017, 21:37 wysłana przez Roszada »


Offline morwa

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sierpień, 2017, 22:04 »
Zacznijmy może od tego co w pojęciu Biblii oznacza w ogóle słowo Duch...
Duch (hebr. - ruach; gr. - pneuma)
Po pierwsze...
Jest to istota o naturze duchowej, niematerialnej czyli są to :

-Bóg- ( 4:24 bw "Bóg jest duchem..." )

- Pan Jezus przed przyjściem na ziemię oraz po zmartwychwstaniu

- Aniołowie demony...
( Jk 2:19 bt4 "Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.")

-Poświęceni wierzący (wybrani i wierni) po zmartwychwstaniu

(Wiemy, że gdy się to okaże, będziemy do Niego podobni, gdyż ujrzymy Go takim, jakim jest."1J 3:2)


Po drugie
Jest to usposobienie jako wrodzony lub nabyty charakter przejawiający się w:

- umysle - czyli treść czyiś myśli

Łk 9:55 bw "A On, obróciwszy się, zgromił ich i rzekł: Nie wiecie, jakiego ducha jesteście.")

- uczuciach - moralnych i religijnych

- woli - czyli przejawy czyjegoś działania oraz moc jego charakteru
Kor 4:21 "Co wolicie? Czy mam do was przybyć z rózgą, czy w duchu miłości i delikatności?"

Takie jest znaczenie biblijne słowa Duch...
 Duch (duch) w sensie ogólnym  czyli...
- w jakim znaczeniu to słowo bywa używane
- do kogo,bądź do czego się odnosi...
Przejdzmy teraz do Ducha Św:

Co oznacza słowo ŚWIĘTY?
Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) i jest to określenie kogoś (czegoś) co jest czyste, nieskazitelne oddzielone od grzechu.
Czy Bóg zatem jest ŚWIĘTY? -Tak!
Czy usposobienie jakie przejawia też jest czyste,nieskalane bez zarzutu, bez żadnej skazy?-Oczywiście ! Tak!

Zasmucać Ducha Świętego znaczy po prostu zasmucać ŚWIĘTEGO BOGA,który jest święty moralnie, święty w usposobieniu ,w woli ,w charakterze etc.


-Bóg jest DUCHEM (Świętym) czyli istotą czystą,nieskalaną, bez zarzutu, bez żadnej skazy,...(bo to oznacza słowo święty o czym pisałam wyżej)
-Duch Św. to także usposobienie Boga w Nim samym (umysł, uczucia, wola... czyli tzw. Boży duch...)
-Duch św. to usposobienie Boga we wszystkich duchowych istotach będących z Nim w harmonii...
- Duch Św. to również usposobienie Boga w wierzących będących w harmonii z NIM (nowy umysł, uczucia,wola,moralność)
- Duch Sw.to także Jego moc.... Moc Boga działająca inteligentnie...

Mt 12:28 bw "A jeśli Ja wyganiam demony Duchem Bożym, tedy nadeszło do was Królestwo Boże."
Jest to pojęcie dość szerokie jak widać i nie oznacza wyłącznie mocy Bożej...

Roszado,pierwszy mój wpis i już czuję z Twojej strony niechęć... ciekawe  dlaczego...
Lansuję i kupuję Twoje ksiazki,szanuję Twoje poglady,czyż nie stać Cię na to by szanować również  moje prawo  do odmiennego zdania ?
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień, 2017, 22:20 wysłana przez morwa »


Tusia

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sierpień, 2017, 22:45 »
W tych pozdrowieniach Paweł nie wymienia

Dzisiaj rozmawiałem z kilkoma osobami i nie wymieniłem Ciebie. Widocznie nie istniejesz.


Offline Światus

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Sierpień, 2017, 22:51 »
Zacznijmy może od tego co w pojęciu Biblii oznacza w ogóle słowo Duch...
Duch (hebr. - ruach; gr. - pneuma)
Po pierwsze...
Jest to istota o naturze duchowej, niematerialnej czyli są to :

- Pan Jezus przed przyjściem na ziemię oraz po zmartwychwstaniu

Brak wersetu na potwierdzenie.
Istnieje werset zaprzeczający temu twierdzeniu;
Łk 24:37 Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. 38 Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? 39 Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». 40 Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. 41 Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» 42 Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. 43 Wziął i jadł wobec nich.

Apostołowie się przekonali. A ty?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Sierpień, 2017, 23:22 »
Zacznijmy może od tego co w pojęciu Biblii oznacza w ogóle słowo Duch...
Duch (hebr. - ruach; gr. - pneuma)
Po pierwsze...
Jest to istota o naturze duchowej, niematerialnej czyli są to :

-Bóg- ( 4:24 bw "Bóg jest duchem..." )

- Pan Jezus przed przyjściem na ziemię oraz po zmartwychwstaniu

- Aniołowie demony...
( Jk 2:19 bt4 "Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.")

-Poświęceni wierzący (wybrani i wierni) po zmartwychwstaniu

(Wiemy, że gdy się to okaże, będziemy do Niego podobni, gdyż ujrzymy Go takim, jakim jest."1J 3:2)


Po drugie
Jest to usposobienie jako wrodzony lub nabyty charakter przejawiający się w:

- umysle - czyli treść czyiś myśli

Łk 9:55 bw "A On, obróciwszy się, zgromił ich i rzekł: Nie wiecie, jakiego ducha jesteście.")

- uczuciach - moralnych i religijnych

- woli - czyli przejawy czyjegoś działania oraz moc jego charakteru
Kor 4:21 "Co wolicie? Czy mam do was przybyć z rózgą, czy w duchu miłości i delikatności?"

Takie jest znaczenie biblijne słowa Duch...
 Duch (duch) w sensie ogólnym  czyli...
- w jakim znaczeniu to słowo bywa używane
- do kogo,bądź do czego się odnosi...
Przejdzmy teraz do Ducha Św:

Co oznacza słowo ŚWIĘTY?
Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) i jest to określenie kogoś (czegoś) co jest czyste, nieskazitelne oddzielone od grzechu.
Czy Bóg zatem jest ŚWIĘTY? -Tak!
Czy usposobienie jakie przejawia też jest czyste,nieskalane bez zarzutu, bez żadnej skazy?-Oczywiście ! Tak!

Zasmucać Ducha Świętego znaczy po prostu zasmucać ŚWIĘTEGO BOGA,który jest święty moralnie, święty w usposobieniu ,w woli ,w charakterze etc.


-Bóg jest DUCHEM (Świętym) czyli istotą czystą,nieskalaną, bez zarzutu, bez żadnej skazy,...(bo to oznacza słowo święty o czym pisałam wyżej)
-Duch Św. to także usposobienie Boga w Nim samym (umysł, uczucia, wola... czyli tzw. Boży duch...)
-Duch św. to usposobienie Boga we wszystkich duchowych istotach będących z Nim w harmonii...
- Duch Św. to również usposobienie Boga w wierzących będących w harmonii z NIM (nowy umysł, uczucia,wola,moralność)
- Duch Sw.to także Jego moc.... Moc Boga działająca inteligentnie...

Mt 12:28 bw "A jeśli Ja wyganiam demony Duchem Bożym, tedy nadeszło do was Królestwo Boże."
Jest to pojęcie dość szerokie jak widać i nie oznacza wyłącznie mocy Bożej...

Roszado,pierwszy mój wpis i już czuję z Twojej strony niechęć... ciekawe  dlaczego...
Lansuję i kupuję Twoje ksiazki,szanuję Twoje poglady,czyż nie stać Cię na to by szanować również  moje prawo  do odmiennego zdania ?
No pięknie, sama potwierdzasz, że słowo Duch bardzo często oznacza osoby: Boga Ojca, Syna przed wcieleniem, aniołów, a więc sam dwór Boży.
Tylko biedny Duch miałby być "siłą".

Piszesz o Pawle. Ale czy on tak jak ty powiedział:"Duch Św. nie jest osobą"?
Sami potwierdzacie, że Duch wielokrotnie "mówi". :)
Ale czy on mówi: "nie jestem osobą"?

Ile jest fragmentów, gdzie Duch Św.nazwany jest "siłą?"
Ile jest fragmentów, gdzie Duch Św.nazwany jest "mocą?"


Offline morwa

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Sierpień, 2017, 23:32 »
Brak wersetu na potwierdzenie.
Istnieje werset zaprzeczający temu twierdzeniu;
Łk 24:37 Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. 38 Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? 39 Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». 40 Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. 41 Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» 42 Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. 43 Wziął i jadł wobec nich.

Apostołowie się przekonali. A ty?
Są biblijne dowody że duchy mogą się materializować...
Na potwierdzenie czego?
Są biblijne dowody że duchy mogą się materializować...
Aniołowie przed potopem,aniołowie za dni Lota na przykład...
Stąd podejrzenie apostołów,że widzą ducha...


Offline Roszada

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Sierpień, 2017, 23:33 »
A gdzie pisze, że Jezus się materializował?
Nie ma takiego słowa w Biblii.
Cytuj
Stąd podejrzenie apostołów,że widzą ducha...
A Jezus wyprowadza ich z błędu, w który ty wpadłaś. ;D


Offline morwa

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Sierpień, 2017, 23:45 »
A gdzie pisze, że Jezus się materializował?
Nie ma takiego słowa w Biblii.A Jezus wyprowadza ich z błędu, w który ty wpadłaś. ;D
A gdzie ja napisałam że się materializował? To apostołowie tak sądzili...
Poza tym,nie licytujmy się ile razy słowo Duch wystepuje w formie osobowej,a ile razy w innych znaczeniach o czym pisałam powyzej...
Ważne jest,przynajmniej dla mnie  iż Słowo to ma szerokie znaczenie ,nie ograniczajace je wyłacznie do osoby.
Czy prawdziwe jest twierdzenie że Bóg jest duchem i jednocześnie ma ducha?
Uważam,że tak...

Duch Boży ...
Termin ten ma kilka znaczeń na co wskazałam powyżej...
Jest też JEGO wpływem,usposobieniem,mocą...odziałującą na innych...
Przejawiasz Ducha Bożego gdy np.naśladujesz Go w miłości sprawiedliwości miłosierdziu w całym JEGO jestestwie...na miarę swoich niedoskonałych możliwości... Przynajmniej się starasz...
Można też mieć ducha diabelskiego...czyli przejawiać jego cechy... być pod jego wpływem...
Zatem określenie Duch Boży,Święty nie ogranicza się do OSOBY OJCA,ale oznacza trochę więcej...


Offline Światus

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Sierpień, 2017, 23:46 »
Na potwierdzenie czego?
Są biblijne dowody że duchy mogą się materializować...
Aniołowie przed potopem,aniołowie za dni Lota na przykład...
Stąd podejrzenie apostołów,że widzą ducha...

Na potwierdzenie tego, że Jezus po zmartwychwstaniu nie był duchem.

" duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam»"

Czy widzisz przeciwstawienie; duch - Ja?
Duch zaprzeczający, ze jest duchem?
W dodatku zacząłeś zaprzeczać sam sobie. Jeśli duch może się materializować, to może być też OSOBĄ. Chyba, że Jezus po zmartwychwstaniu nie jest już Osobą...
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień, 2017, 23:51 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Tusia

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sierpień, 2017, 00:01 »
A gdzie ja napisałam że się materializował? To apostołowie tak sądzili...

Materializowanie się Jezusa po swoim zmartwychwstaniu, to nauka demonów.

Johannes Greber - spirytysta



Nauka spirytysty Grebera i Świadków Jehowy:



« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień, 2017, 00:11 wysłana przez Tusia »


Offline Sebastian

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Sierpień, 2017, 00:09 »
Materializowanie się Jezusa po swoim zmartwychwstaniu, to nauka demonów.
czy można prosić werset biblijny w którym którykolwiek z apostołów wyraża tę opinię jako własną?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Sierpień, 2017, 02:20 »
Bardzo ciekawy temat. Ja trochę tego nie ogarniam. Czekam na dalszą część ;)


Offline morwa

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Sierpień, 2017, 08:03 »
czy można prosić werset biblijny w którym którykolwiek z apostołów wyraża tę opinię jako własną?
Łk 24:37 pau "Zatrwożeni i przestraszeni sądzili, że widzą ducha."
 
Duch nie ma ciała,skoro zobaczyli postać Jezusa prawdopodobnie tak sądzili...

Wracając do tematu przewodniego stwierdzić należy,że Duch to PO PIERWSZE...
...istota o naturze duchowej, niematerialnej,

PO WTÓRE...

...to usposobienie jako wrodzony lub nabyty charakter przejawiający się w umysle - czyli treść czyiś myśli...
 (Kor 4:21 "Co wolicie? Czy mam do was przybyć z rózgą, czy w duchu miłości i delikatności?")

W pierwszym znaczeniu słowo DUCH to ISTOTA O NATURZE DUCHOWEJ...
BÓG jest Duchem Św tak samo jak JEZUS jest Duchem (posiada naturę duchową)

Duch Sw. i BÓG to określenia odnoszące się do jednej i tej samej ISTOTY NIEBIAŃSKIEJ stąd w Biblii mnóstwo określeń Ducha wskazujących na osobę BOGA

Nie można jednak pomijać wtórego znaczenia słowa Duch ,o którym zwolennicy osobowego odrębnego bytu DUCHA SW albo zapominają ,albo pomijają go celowo.