Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą  (Przeczytany 70665 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #420 dnia: 23 Sierpień, 2017, 11:16 »
A Ty nie umiesz wstawiać przecinków?


Offline MX

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #421 dnia: 23 Sierpień, 2017, 11:25 »


(...)
Mitu o tym, że duch święty jest osobą nie da się obronić biblią.
Pustosłowie.
Brak argumentów.
Zaślepienie lub nieumiejętne czytanie interlokutora względnie adwersarza. :)


Tyle, że aby poznać prawdziwego Boga wystarcza sama biblia a nie Strażnice czy "chrześcijańska literatura".
(...)
Bez literatury nie uwierzyłbyś swoim panom w wielu kwestiach przeciwnych Biblii. Np. Pismo mówi, że dla chrześcijan jest JEDNA nadzieja Ef 4.4 a twoi panowie zrobili conajmniej dwie. W Biblii tego nie ma. Werset swoje, a gazetki swoje.

Gdybyś czytał samą Biblię to szybko byś zobaczył odstępstwo organizacji.

Ale to prawda, że wystarczy sama Biblia.

Russell był innego zdania i SJ zasadniczo też są innego zdania, więc jeszcze masz szanse, bo twierdzisz coś niepopularnego u SJ. Chyba, że to puste hasło w twoich ustach.

Jeżeli masz jeszcze wątpliwosci to porównaj to co głosisz z tym co głosił apostoł Paweł.



MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #422 dnia: 23 Sierpień, 2017, 11:32 »
Trampek pisze:
Cytuj
Tyle, że aby poznać prawdziwego Boga wystarcza sama biblia a nie Strażnice czy "chrześcijańska literatura".

Strażnica pisze:

Musimy przyznać, że choćbyśmy nie wiadomo jak długo czytali Biblię, nigdy nie poznalibyśmy prawdy samodzielnie. Nie odkrylibyśmy prawdy o Jehowie, o Jego zamierzeniach i przymiotach, o znaczeniu i doniosłej roli Jego imienia, o Królestwie, okupie złożonym przez Jezusa, o różnicy między organizacją Bożą a organizacją Szatana ani o tym, dlaczego Bóg dopuszcza zło” (Strażnica Nr 23, 1990 s. 19);

   „Pokornie przyznają, że bez pomocy niewolnika wiernego i roztropnego wcale lub prawie wcale nie znałyby cennych prawd biblijnych, dotyczących między innymi zwierzchnictwa Jehowy, uświęcania Jego imienia, Królestwa, nowych niebios i nowej ziemi, duszy, stanu umarłych, a także tego, kim naprawdę są Jehowa i Jego Syn oraz czym jest duch święty” (Strażnica Nr 7, 2007 s. 25).

„Gdybyśmy ignorowali wskazówki osób, które Jezus wyznaczył do troszczenia się o jego mienie, nie zdołalibyśmy nawiązać bliskiej więzi z Jehową. Bez wsparcia »niewolnika wiernego i roztropnego« nie zrozumielibyśmy w pełni nauk zawartych w Słowie Bożym ani nie umielibyśmy ich stosować w praktyce (Mat. 24:45-47)” (Strażnica 15.09 2010 s. 8).

Niektórzy uważają, że mogą sami interpretować treść Biblii. Jednak w 1919 roku wyniesiony do chwały Jezus ustanowił wiernego niewolnika, żeby przekazywać pokarm duchowy wyłącznie za jego pośrednictwem. Posługuje się nim, by pomagać swoim naśladowcom zrozumieć Biblię i stosować się do zawartych w niej wskazówek” (Strażnica listopad 2016 s. 16).

Tak więc trampek kłamie. :-\


Offline Reskator

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #423 dnia: 23 Sierpień, 2017, 18:50 »
Dziękuję  :)
Tutaj raczej większość użytkowników jest zwolennikiem postrzegania Ducha Świętego jako trzeciej osoby trójcy.
Roszada jest tutaj wzorcowym przykładem.
Gdyby się urodził w Indiach, to by z zacietrzewieniem bronił
triady ich bóstw.
Ja się urodziłem w religii Rzymsko - katolickiej.
Jednak miałem wątpliwości czytając Biblię z ich dogmatami.
Potem poznałem świadków. I też miałem wątpliwości co do ich nauk( odszedłem od zboru jako tylko głosiciel ).Dlatego nie jestem w żadnej organizacji religijnej.
Nikt mi ciemnoty nie wciśnie, jeżeli nie udowodni jasno Biblia. Wszystko badam jak Berejczycy.
Proboszczowi KK tłumaczyłem że miejsce urodzenia decyduje w jakiej religi jesteśmy.
Gdyby się urodził w rodzinie zamieszkującej w Iranie byłby w religii islamu.
On mi na to:
-NIE!  JA byłbym katolikiem,powiedział mi to w moim domu,kiedy go zaprosiłem.
« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień, 2017, 18:57 wysłana przez Reskator »


Offline Gremczak

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #424 dnia: 23 Sierpień, 2017, 23:09 »
Dziękuję  :)
Tutaj raczej większość użytkowników jest zwolennikiem postrzegania Ducha Świętego jako trzeciej osoby trójcy.
Roszada jest tutaj wzorcowym przykładem.
Gdyby się urodził w Indiach, to by z zacietrzewieniem bronił
triady ich bóstw.
Ja się urodziłem w religii Rzymsko - katolickiej.
Jednak miałem wątpliwości czytając Biblię z ich dogmatami.
Potem poznałem świadków. I też miałem wątpliwości co do ich nauk( odszedłem od zboru jako tylko głosiciel ).Dlatego nie jestem w żadnej organizacji religijnej.
Nikt mi ciemnoty nie wciśnie, jeżeli nie udowodni jasno Biblia. Wszystko badam jak Berejczycy.

Na jakiej podstawie uważasz, że biblia chrześcijańska  jest słowem od boga a nie jakaś inna księga?Czy nie dlatego,że się urodziłeś na tym terenie, gdzie tak uważają inni?


Offline trampek

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #425 dnia: 24 Sierpień, 2017, 11:11 »
Proboszczowi KK tłumaczyłem że miejsce urodzenia decyduje w jakiej religi jesteśmy.
Gdyby się urodził w rodzinie zamieszkującej w Iranie byłby w religii islamu.
On mi na to:
-NIE!  JA byłbym katolikiem,powiedział mi to w moim domu,kiedy go zaprosiłem.

Po to świadkowie Jehowy głoszą po całym świecie aby prawda o Jehowie i jego królestwie dotarła na krańce ziemi, zgodnie z tym co powiedział Jezus w Mateusza w 24 rozdziale.
Ja urodziłem się w katolickiej rodzinie i nie jestem katolikiem więc to co piszesz to bzdura. 


Nikt

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #426 dnia: 24 Sierpień, 2017, 11:38 »
Po to świadkowie Jehowy głoszą po całym świecie aby prawda o Jehowie i jego królestwie dotarła na krańce ziemi, zgodnie z tym co powiedział Jezus w Mateusza w 24 rozdziale.
Ja urodziłem się w katolickiej rodzinie i nie jestem katolikiem więc to co piszesz to bzdura.
Obawiam się trampek że Świadkowie Jehowy nigdy nie osiągną wyznaczonego celu. A to z prostej przyczyny bo nim skończycie głosić to co dziś głosicie to prawda będzie już zupełnie inna i abarot ganiać od drzwi do drzwi. Syzyfowa praca


Offline trampek

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #427 dnia: 24 Sierpień, 2017, 20:07 »
Obawiam się trampek że Świadkowie Jehowy nigdy nie osiągną wyznaczonego celu. A to z prostej przyczyny bo nim skończycie głosić to co dziś głosicie to prawda będzie już zupełnie inna i abarot ganiać od drzwi do drzwi. Syzyfowa praca

Spokojnie, ludziom trzeba głosić, że prawdziwy Bóg ma imię i to imię to Jehowa, trzeba im głosić o tym, że życie wieczne będzie tu na ziemi a nie gdzieś w niebie czy w innych zaświatach. A głoszenie przynosi wspaniałe efekty bo sam nie znam nikogo kto nie słyszałby o Jehowie nawet będąc za granicą.
Patrząc na to jak mocno obecnie atakuje się świadków oszczerstwami i kłamstwami doskonale widać, że bóg tego świata ma już niewiele czasu ;)

Świadkowie zdążą na pewno, nie martw się o wypełnienie proroctw o których mówi Jezus ;)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #428 dnia: 24 Sierpień, 2017, 20:16 »

Niekoniecznie. Może być środkiem wyrazu danej osoby. Podobnie gdy powiemy, że "głos Boży" przemówił, to nie znaczy, że "głos" Boży jest osobą. Raczej czymś, czym się Bóg posłużył, by objawić swoją wolę.
Dla antytrynitarzy nawet nic nie znaczy gdy Duch: (...)
"Kiedy Piotr rozmyślał jeszcze nad widzeniem, powiedział do niego Duch:

Ja obstaje mimo wszystko za poglądem 'ariela' - niekoniecznie duch musi być osobą. Posłużę się przykładami; telefon mówi, fonia przesyła, TV podaje wiadomości, radio mówi itp. Najlepiej graficznie "Mówi Radio Maryja". Czy z tego powodu radio jest osobą?



Offline Gremczak

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #429 dnia: 24 Sierpień, 2017, 21:33 »
To zadam Ci to samo pytanie co Krystianow

Na jakiej podstawie uważasz, że biblia chrześcijańska  jest słowem od boga a nie jakaś inna księga?Czy nie dlatego,że się urodziłeś na tym terenie, gdzie tak uważają inni?
.
Po to świadkowie Jehowy głoszą po całym świecie aby prawda o Jehowie i jego królestwie dotarła na krańce ziemi, zgodnie z tym co powiedział Jezus w Mateusza w 24 rozdziale.
Ja urodziłem się w katolickiej rodzinie i nie jestem katolikiem więc to co piszesz to bzdura. 


Tusia

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #430 dnia: 24 Sierpień, 2017, 21:59 »
Ja obstaje mimo wszystko za poglądem 'ariela' - niekoniecznie duch musi być osobą.

A dlaczego nie za Ariuszem?


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #431 dnia: 25 Sierpień, 2017, 08:38 »
Spokojnie, ludziom trzeba głosić, że prawdziwy Bóg ma imię i to imię to Jehowa, trzeba im głosić o tym, że życie wieczne będzie tu na ziemi a nie gdzieś w niebie czy w innych zaświatach.

Co ty pieprzysz. Podobno Twoi zmarli namaszczeni żyją w niebie albo w innych zaświatach. Oj nie ładnie tak ich wyśmiewać.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Nikt

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #432 dnia: 25 Sierpień, 2017, 14:18 »
Ja obstaje mimo wszystko za poglądem 'ariela' - niekoniecznie duch musi być osobą. Posłużę się przykładami; telefon mówi, fonia przesyła, TV podaje wiadomości, radio mówi itp. Najlepiej graficznie "Mówi Radio Maryja". Czy z tego powodu radio jest osobą?
A potrafisz Stanisławie zasmucić radio . Iz 63 10 oraz ef 4 30 . Albo może potrafisz okłamać radio ?
Wskaż coś innego nie osobę która będzie miała przypisane tyle personifikacji co Duch Święty.


Offline trampek

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #433 dnia: 25 Sierpień, 2017, 17:08 »
A potrafisz Stanisławie zasmucić radio . Iz 63 10 oraz ef 4 30 . Albo może potrafisz okłamać radio ?
Wskaż coś innego nie osobę która będzie miała przypisane tyle personifikacji co Duch Święty.

Prosze bardzo :

" Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
5 nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
6 nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
7 Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
8 Miłość nigdy nie ustaje," 1 Kor 13

Jeśli i tego będzie za mało to podeślę inne fragmenty z pism ;)

A co do Radia Maryja to niektórzy traktują je jak boga więc może faktycznie duch święty to osoba ? ;)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #434 dnia: 25 Sierpień, 2017, 21:20 »
A potrafisz Stanisławie zasmucić radio . Iz 63 10 oraz ef 4 30 . Albo może potrafisz okłamać radio ?
Wskaż coś innego nie osobę która będzie miała przypisane tyle personifikacji co Duch Święty.
Odpowiem od razu, że radia i innych martwych przedmiotów nie mogę zasmucić. TV, radio, telefon itp, są środkiem dostarczającym informacji od osobowego nadawcy. Ducha świętego traktuję instrumentalnie jako narzędzie. Zatem te środki mogą mnie zasmucić, lecz same nie mogą być zasmucone. Gdy otrzymam jakąś przykrą informację, to ja zostaję zasmucony i na odwrót, ja mogę Ciebie jako osobę zasmucić środkiem przekazu jakim jest Internet. Dlaczego więc w Iz 63 10 oraz Ef 4:30 pisze, że zasmucono środki nieosobowe (dś), a nie osobę posługującymi się tymi środkami? Uważam to zabieg językowy zwany antropomorfizacja, czyli nadawania cech ludzkim różnym zjawiskom. Być może narrator chce podkreślić, że środki te są tak pewne i bezbłędne, gdyż głównym źródłem jest sam Bóg. Jeszcze nieco historycznego wprowadzenia.


W czasach spisywania Biblii nie wiedziano o istnieniu takich środków do przekazywania informacji, ani do korzystania z nich do realizowania pewnych czynności, jak np. wysłane łaziki na księżyc, które wykonują pewne zadania.  W starożytności ludzie obserwując trudne do zrozumienia zjawiska przyrody i astronomii, starali dociekać jak dochodzi do ruchu porządkującego świat i wszystko inne na nim, a nawet starali przewidywać. Wnioskowano, że musi istnieć jakiś umysł (nous) oraz rozum (logos). Początkowo u greków np. Anaksagoras  (ok. p.n.e 500-428) ten porządkujący ruch przypisał duchowi, któremu nie nadano osobowości, lecz określano to jako "zasada". Tak powstawały mity o bogach w najróżniejszych wersjach. Zastanawiano się też, jak wyglądają owe bóstwa? Jednym z podstawowych pojęć ukuto, że te istoty nie mają ciał materialnych, ale przypisano im ciała niematerialne, które nazwano duchami.

  • 1 Kor 15:44 bw sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone ciało duchowe. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe.
Prócz tego czytamy:
  • Ja 4:24 Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.
  • Ja 17: 11 ... Ojcze święty ...
Chociażby z tych wersów można wnioskować następująco. "Bóg jest duchem świętym" jak również "Bóg ma ciało duchowe, ". Podobnie jest z aniołami, którzy są duchami (Hebr 1:14) świętymi (Łuk 9:26 - Dz 10:22). Czym się charakteryzuje ciało duchowe? Wcześniejszy wers Hebr 1:7 informuje, iż aniołowie dysponują narzędzia w postaci "wichrów przenoszących płomienie ognia", powołując się na Ps 104:4, gdzie owe "wiatry i ogień nazwano posłańcami". Podsumowując: Zasmucona nie została jakaś zmyślona trzecia osoba Boga, lecz zasmucony został Bóg Ojciec, który jest Bogiem i duchem świętym. Nie powinno też dziwić, że

  • Mat 4:1  Wtedy Duch zaprowadził Jezusa na pustynię, aby go kusił diabeł.
  • Łuk 4:14 I powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei, ...
Rodzi się pytanie, co lub kto zaprowadził Jezusa na pustynię? Biorąc pod uwagę Jak 1:13 "Bóg nikogo nie kusi i nie wypróbowuje", więc ani sam Bóg osobiście, ani przez świętego anioła tego nie mógł zrobić. Diabeł osobiście Jezusa  nie zaprowadził, gdyż to duch zaprowadził na pustynię gdzie czekał tam diabeł. Pozostaje więc problem: Czym lub kim jest prowadzący duch? Chociaż trudno jednoznacznie odpowiedzieć, to moim zdaniem najprawdopodobniej to duch diabła spowodował. Duch, czyli jakiś środek mocy od diabła. Podobnie został spowodowany powrót Jezusa do Galilei, nastąpiło w wyniku środka instrumentalnego, choć nie wiadomo czyje narzędzie się do tego przyczyniło? Czy moc od Ojca, anioła, czy może własna moc Jezusa zwana instrumentalnie duchem. Pozostaje jeszcze poniższa kwestia.

Dz Ap. 1,8 Ale weźmiecie moc Ducha Świętego, ...
Duch Święty nie 'jest mocą', tylko 'ma moc' jako atrybut. Moc mocy to masło maślane.
Dla mnie nie jest problemem. Mówiąc językiem biblijnym, "weźmiecie moc wiatru i ognia = duch"
  • Łuk 3:16 ... On [osoba Jezusa] was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.
Zatem Jezus użyje narzędzi które nazwano; moc, wiatr, ogień, które ogólnie nazwano duchem. Dodanie do tego święty, znaczy, że środki te są pochodzenia od autorytetu najwyższej czystości, sprawiedliwości, miłości, czyli ocenzurowane przez Boga Ojca. Jaki sens byłby w przypadku następującej parafrazy: "Osoba Jezusa chrzcić was będzie trzecią osobą Trójcy i narzędziem ognia". A dlaczego wyłączony jest Ojciec, skoro trynitarianie powołują się na Mat 28:19. Taki chrzest bez Ojca uważają za nieważny. Ja nie twierdzę, że wszystko jest ok. Pokazuję tylko jak można na różne sposoby interpretować i jak podważać stare egzegetyczne nauki.


I jeszcze jedno drążenie, które nie odpuszczę. Skoro Duch Święty odnosi się do osoby jednej jedynej niepodważalnie przypisywanej trzeciej z Trójcy Świętej, to proszę to uzasadnić i to w sposób pewny z Biblii. Następnie obalić, iż Bóg Ojciec nie jest Duchem Świętym, Jezus nie jest Duchem Świętym, wierni aniołowie nie są duchami świętymi. Jeśli nie zostanie podważona ich świętość ducha, to jakim prawem jest jakaś osoba wyjątkowa o tych samych parametrach duchowej świętości?




« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2017, 21:25 wysłana przez Stanisław Klocek »