Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą  (Przeczytany 70666 razy)

doulos

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #390 dnia: 21 Sierpień, 2017, 13:38 »
Jest analogiczne.
Jan chrzci wodą.
Pan Jezus Duchem Świętym.
Zarówno woda jak i Duch Święty nie są osobami.
to też jest analogiczne:
radio gra i muzyk gra
skoro radio nie jest osobą, to muzyk też nie jest osobą
albo: skoro muzyk jest osobą to i radio jest osobą :)


Offline Krystian

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #391 dnia: 21 Sierpień, 2017, 13:47 »
Jeżeli ktoś uważa, Ducha za nieosobę, to w wyśl tego argumentu wyżej powinien uznać, że każdy duch wymieniany w Biblii jest nieosobowy.
Mądre to ?
A taki wniosek płynie z twojego argumentu.



MX - koniec - MX

Nie rozmawiamy tutaj o każdym duchu wymienionym w Biblii, tylko o Duchu Świętym.

to też jest analogiczne:
radio gra i muzyk gra
skoro radio nie jest osobą, to muzyk też nie jest osobą
albo: skoro muzyk jest osobą to i radio jest osobą :)


muzyk gra poprzez radio, a Bóg działa poprzez swojego Ducha Świętego.
Bóg nie zsyła w Jordanie na Pana Jezusa osobę.




« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień, 2017, 14:01 wysłana przez Krystian »
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Nikt

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #392 dnia: 21 Sierpień, 2017, 13:56 »
Jest analogiczne.
Jan chrzci wodą.
Pan Jezus Duchem Świętym.
Zarówno woda jak i Duch Święty nie są osobami.
A co powiesz o chrzcie w imię Ojca i Syna i Sucha Świętego . Czy to znaczy ze Ojciec i Syn też nie se osobami?


Offline MX

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #393 dnia: 21 Sierpień, 2017, 14:00 »
Nie rozmawiamy tutaj o każdym duchu wymienionym w Biblii, tylko o Duchu Świętym.
Ale to się wiąże ze słowem greckim Duch, jak również z logiką. Bo według takiego argumentu jak proponujesz robi się haos. To, że Duch występuje razem z krwią i wodą nijak się ma do tego czy nie jest osobowy. Nie o tym ten werset mówi. Dopatrujesz się w tym czegoś czego nie ma. Dodatkowo pisałem Duch jest zestawiony razem z Ojcem i Synem, czy konsekwentnie stosując twój argument (bo inaczej to nie logiczne) nie oznaczało by to, że Oni też nie są osobowi ?

Osobowość Ducha Świętego wypływa z Pisma (szczególnie Ewangelia Jana 14-16 roz.), z doświadczenia kościoła z czasów o których pisze np w Dziejach, z tradycji tych doświadczeń i rozważań pierwszych pisarzy chrześcijańswa i z ich pism.

Dla mnie możesz sobie wierzyć w nieosobowego. NT kładzie nacisk na poddanie się Duchowi, a nie spieranie się nad Jego naturą.

MX - koniec - MX



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #394 dnia: 21 Sierpień, 2017, 14:03 »
Ale to się wiąże ze słowem greckim Duch, jak również z logiką. Bo według takiego argumentu jak proponujesz robi się haos. To, że Duch występuje razem z krwią i wodą nijak się ma do tego czy nie jest osobowy. Nie o tym ten werset mówi. Dopatrujesz się w tym czegoś czego nie ma. Dodatkowo pisałem Duch jest zestawiony razem z Ojcem i Synem, czy konsekwentnie stosując twój argument (bo inaczej to nie logiczne) nie oznaczało by to, że Oni też nie są osobowi ?

Osobowość Ducha Świętego wypływa z Pisma (szczególnie Ewangelia Jana 14-16 roz.), z doświadczenia kościoła z czasów o których pisze np w Dziejach, z tradycji tych doświadczeń i rozważań pierwszych pisarzy chrześcijańswa i z ich pism.

Dla mnie możesz sobie wierzyć w nieosobowego. NT kładzie nacisk na poddanie się Duchowi, a nie spieranie się nad Jego naturą.


Mądrość czy moc też są zestawiane z Ojcem czy Synem. Czy to znaczy, że są osobowe?


Offline MX

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #395 dnia: 21 Sierpień, 2017, 14:07 »
Mądrość czy moc też są zestawiane z Ojcem czy Synem. Czy to znaczy, że są osobowe?
Nie, tak samo jak zestawienie z wodą i krwią Ducha, nie czyni Go bezosobowym.

To nie ja podałem taki niekonsekwentny i nielogiczny argument więc nie do mnie pretensje.

MX - koniec - MX


Offline Krystian

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #396 dnia: 21 Sierpień, 2017, 14:08 »
A co powiesz o chrzcie w imię Ojca i Syna i Sucha Świętego . Czy to znaczy ze Ojciec i Syn też nie se osobami?

Nigdy żaden apostoł nie chrzcił w imię tej formuły.
Chrzcili zawsze tylko w imię Pana Jezusa.
Ten tekst jest albo nieautentyczny, albo zmodyfikowany, bo inaczej wyjdzie, ze apostołowie olali polecenie Pana Jezusa, aby tak chrzcić.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline MX

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #397 dnia: 21 Sierpień, 2017, 14:09 »
Nigdy żaden apostoł nie chrzcił w imię tej formuły.
Chrzcili zawsze tylko w imię Pana Jezusa.
Ten tekst jest albo nieautentyczny, albo zmodyfikowany, bo inaczej wyjdzie, ze apostołowie olali polecenie Pana Jezusa, aby tak chrzcić.
Nawet to są inne. Też zmodyfikowane ?

MX - koniec - MX



Offline Krystian

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #398 dnia: 21 Sierpień, 2017, 15:05 »
A Krystian cieszy się, że się wyzwolił z macek Strażnicy, a mentalnie nadal tam jest. Papla na wszystkich forach nauki ŚJ, jakby się z nimi utożsamia.
Chwali się, że w ostatniej chwili wycofał się od chrztu, a później ten nieosobowy chrzest porównuje z osobowym Duchem Św. :)
Tylko, że chrzest jest "w imię" Trzech osób, czego nie zauważa.
Czy ogień ma "imię" i to jedno imię razem z wodą i czymś jeszcze? :)

Roszado wątek jest o Duchu Świętym, a nie o mnie.
Jednakże jak chcesz napisać coś na mój temat  - to pisz całą prawdę. Faktem jest, że z niektórymi naukami świadków się zgadzam, ale wiele tez krytykuję.
Zobacz sobie np. tutaj:
http://dyskusjebiblijne.info.pl/forumdisplay.php?fid=18

w wątku - " Świadkiści"
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień, 2017, 15:12 wysłana przez Krystian »
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline gedeon

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #399 dnia: 21 Sierpień, 2017, 15:13 »
Widzę że coraz bardziej wzrastają emocję a obniża się poziom dyskusji, proponuje abyście odpoczęli od tematu a za jakiś czas do niego wrócimy.


Offline ariel

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #400 dnia: 21 Sierpień, 2017, 23:17 »
Rozumiem Ty i twoje na to jedno i to samo czyli jak kopniesz w kalendarz  no czyli umrzesz, ciągła linia nic zero nul nie ma ciebie i twojego ja . Czyli nie zmartwychwstaniesz a zostaniesz stworzony na nowo . Tylko to nie będziesz Ty tylko drugi Ty z drugim Twoim ja i już was ilu będzie dwóch czy czterech . Już nie mogę się doliczyć . No bo dwóch jest teraz Ty i Twoje ja czyli jeden  i potem tak samo . No nie wiem ciekawe liczenie 1+1+1+1= 2 jak to z wami będzie ilu w końcu Ciebie jest albo będzie .

No nie :) . Ja właśnie reprezentuję pogląd "całościowy", że tak to ujmę. Czyli - mój duch nie jest oddzielną osobą ode mnie. Nie istnieją we mnie dwie osoby - ja i mój duch. Podobnie, jak rozumiem, ma się sprawa z Bogiem. Jego Duch nie jest odrębną osobą od Niego. Kwestię zmartwychwstania pominę.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline Gremczak

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #401 dnia: 22 Sierpień, 2017, 07:43 »
No nie :) . Nie istnieją we mnie dwie osoby - ja i mój duch.
A może jedna osoba siedzi w drugiej? Tak jak dusza jest w duszy jak twierdzi Roszada.


Nikt

  • Gość
Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #402 dnia: 22 Sierpień, 2017, 08:33 »
No nie :) . Ja właśnie reprezentuję pogląd "całościowy", że tak to ujmę. Czyli - mój duch nie jest oddzielną osobą ode mnie. Nie istnieją we mnie dwie osoby - ja i mój duch. Podobnie, jak rozumiem, ma się sprawa z Bogiem. Jego Duch nie jest odrębną osobą od Niego. Kwestię zmartwychwstania pominę.
No i tak i nie to kwestia bardziej złożona to coś co właśnie zbliża nas do Trójcy Przenajświętszej. Zwróć uwagę co pisał Paweł . A pisał mniej więcej tak że cialo pragnie czego innego niż duch a my mamy pojsc za duchem a nie pożądliwością ciała . Jeśli ty i duch twój to jedno to jak może jedno i to samo pragnąc jednocześnie dwóch przeciwstawnych rzeczy. Jak widzisz jest tu jakaś tajemnica. No nadmienić że Paweł pisał że na nas składa się Duch duszą i ciało . Trudne to . Ale pomyśleć mozna


Offline ariel

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #403 dnia: 22 Sierpień, 2017, 08:54 »
No i tak i nie to kwestia bardziej złożona to coś co właśnie zbliża nas do Trójcy Przenajświętszej. Zwróć uwagę co pisał Paweł . A pisał mniej więcej tak że cialo pragnie czego innego niż duch a my mamy pojsc za duchem a nie pożądliwością ciała . Jeśli ty i duch twój to jedno to jak może jedno i to samo pragnąc jednocześnie dwóch przeciwstawnych rzeczy. Jak widzisz jest tu jakaś tajemnica. No nadmienić że Paweł pisał że na nas składa się Duch duszą i ciało . Trudne to . Ale pomyśleć mozna

Nie wydaje mi się to specjalnie trudne. Wierzący chrześcijanie raczej zgadzają się co do tego, że jesteśmy skażeni grzechem i nasza cielesna natura, będąca potomkiem Adama, "ciągnie" nas w tym kierunku. Paweł dość dokładnie wyjaśniał to w liście do Rzymian 7 rozdział. Natomiast Bóg odnawia w nas naszego ducha, stąd nasz odnowiony duch (nowe myśli, uczucia i wola) "walczą" ciągle z tym "starym" człowiekiem. Natomiast nie zmienia to faktu, że my jako my nie składamy się z dwóch osób (ciała i ducha), które to osoby o dwóch różnych jaźniach i dwóch ośrodkach świadomości działają suwerennie, kontaktują się ze sobą, prowadzą rozmowy itd. Wszystko co się dzieje w nas, dzieje się w obrębie jednej osoby, bez względu czy dotyczy to ciała czy też ducha. Sądzę, że w przypadku Bożego Ducha jest podobnie - nie jest on odrębną osobą od Boga (czy też: w Bogu), ale po prostu Bożą własnością (umysł, uczucia, wola) czy też zewnętrznym przejawem Jego działania (moc). Ta analogia Ducha Bożego z duchem człowieka, o której pisał apostoł Paweł, jest w mojej opinii bardzo pomocna w prawidłowej ocenie czym/kim jest Boży Duch.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline trampek

Odp: Jakie argumenty mają ci, którzy twierdzą, że Duch Św. nie jest osobą
« Odpowiedź #404 dnia: 22 Sierpień, 2017, 10:45 »
A może jedna osoba siedzi w drugiej? Tak jak dusza jest w duszy jak twierdzi Roszada.

Pismo mówi jasno, że osoby są napełnione duchem świętym . Tak było podczas chrztu Jezusa, tak było np w dniu pięćdziesiątnicy.
I niema tu żadnej sprzeczności bo osoby te były napełnione duchem świętym czyli mocą od Jehowy.
Słusznie zauważasz, że gdyby przyjąć, że duch święty to osoba to mielibyśmy niezły bałagan. Osoba wchodzi w drugą osobę ;)