Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Obrazy  (Przeczytany 6222 razy)

Offline Reskator

Obrazy
« dnia: 26 Lipiec, 2017, 16:25 »
Czy mamy jakieś oficjalne teksty KK anulujace 2 przykazanie-o obrazach ?
Pytanie raczej nie kieruje do wyznawców KK-Roszady i Tusi bo to eksperci od pism śj.
Choć jak wiedzą to chętnie zapoznam się z  ich postami.


Tusia

  • Gość


Gorszyciel

  • Gość
Czyli w kościołach nie ma obrazów, przed którymi ludzie się modlą, bo Kościół przestrzega tego przykazania, tak?


Nikt

  • Gość
Czyli w kościołach nie ma obrazów, przed którymi ludzie się modlą, bo Kościół przestrzega tego przykazania, tak?

Myślę, że ludzie klęczą i modlą się przed Bogiem a, że miejsce klęknięcia wypada przed obrazem to co . A jak ktoś stoi za inną osobą i się modli to znaczy, że modli się do jego tyłka ?


Offline Roszada

Czyli w kościołach nie ma obrazów, przed którymi ludzie się modlą, bo Kościół przestrzega tego przykazania, tak?
Modlimy się też PRZEDE WSZYSTKIM do Boga Ojca, którego obrazu nie ma zazwyczaj w kościele.
Zresztą trudno by w każdym kościele były obrazy wszystkich świętych, do których można się zwracać. Zabrakłoby ścian, podłóg, sufitów. :(

Ale dajcie se spoko w tym temacie tu.
Bo poproszę o zamknięcie wątku.
Mało macie wątków o obrazach.


Gorszyciel

  • Gość
Zazwyczaj nie ma, ale czasem jest:



Michał Anioł, fragment fresku przedstawiającego stworzenie świata, 1511 r., sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, Watykan ;)


Offline Roszada

Ten fresk raczej nie służy do kultu.
Też takie obrazki pokazywała nam siostra na religii.

Biblia pauperum czy coś takiego to się kiedyś nazywało, do nauki religii czy Biblii. Wiele obrazków i rycin.
Ale to raczej była Biblia w obrazach.

Dziwię się, że Gorszyciel, jako uczony, nie odróżnia obrazów kultycznych od ozdobnych czy do nauki religii. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Wiem co to fresk i do czego służy. To moim zdaniem po prostu żartobliwy fresk. A to XVI w. - Biblia pauperum to raczej nie jest. Nazwałbym to sztuką renesansową bardziej. Ale kwestia otwarta.

Zastanawiające jest jednak, że powiedziałeś, że są obrazy kultowe. A więc jednak coś jest na rzeczy i kult obrazów odbywa się w KK?

gedeon:Posty raportowane na razie usuwam i będzie zrobiony z  nich odrębny temat.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2017, 09:45 wysłana przez gedeon »


Offline Roszada

No pewnie że istnieje, choć nieobowiązkowy. W różnym stopniu upowszechniany i sprawowany.

Nie ma nakazu posiadania w domach obrazów.
Nie może być ich za wiele w kościołach.
Jest tysiące świętych a zaledwie na ogół w kościele jest obraz Jezusa, Maryi i jednego czy dwóch świętych (najczęściej patrona parafii).

Nie liczę 14 obrazów drogi krzyżowej bo to nie jest kult obrazów a tylko jakby przewodnik podczas modlitwy.
W mojej parafii na witrażach są polscy święci i błogosławieni. To też nie kult tylko wystrój.


Offline Reskator

Zazwyczaj nie ma, ale czasem jest:



Michał Anioł, fragment fresku przedstawiającego stworzenie świata, 1511 r., sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, Watykan ;)
Co to za postać?


Nikt

  • Gość
Zazwyczaj nie ma, ale czasem jest:



Michał Anioł, fragment fresku przedstawiającego stworzenie świata, 1511 r., sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, Watykan ;)
No i czasem wznosząc ręce do góry i kierując wzrok ku niebu można zobaczyć tyłek . No w sumie też dzieło Boga. Ale nie trzeba się do niego modlić . Znaczy się do tyłka się nie modlić , by było jasne
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2017, 07:44 wysłana przez Nikt »


Gorszyciel

  • Gość
Co to za postać?

To Bóg Ojciec.


Offline Roszada

A kto to wystąpił przeciwko sztuce i to takiej - przeciwko Michałowi Aniołowi? :o :P Teraz spalmy biblioteki i muzea.
Ja prosiłem administrację o wydzielenie wątku o obrazach, ale widać uczyniono inaczej. :-\
Te obrazy do mrugających świateł nijak się mają.
Chcę by ten wątek do tego służył, a nie do innych nauk.
Sam nawet nie wstawiam tu tych, co się 2 razy zmieniały, tylko te co 3 razy.


Gorszyciel

  • Gość
Roszada, przecież ja żartuję. Wiem, że nikt normalny nic do Michała Anioła mieć nie będzie ;)


Lunkaa

  • Gość
Obrazy
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Lipiec, 2017, 10:37 »
Mi nie chodzi o Michała, tylko odrębny temat dla obrazów.


Jak ja widzę, że jest na coś zapotrzebowanie, to zakładam nowy wątek. ;)

Czekam na wątek o obrazach;)