Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach  (Przeczytany 46741 razy)

Offline trampek

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #150 dnia: 04 Sierpień, 2017, 18:44 »
Wyrywasz z kontekstu i błędnie interpretujesz. Werset 16 i dalej tłumaczy werset 15. A ty to ignorujesz.



MX - koniec - MX

Czy aj wyrywam z kontekstu ?
To moze przeczytaj to i zwróć uwagę szczególnie na werset 19 :

"15 On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia4,
16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze5.
Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone.
17 On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.
18 I On jest Głową Ciała - Kościoła6.
On jest Początkiem,
Pierworodnym spośród umarłych6,
aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.
19 Zechciał bowiem [Bóg], aby w Nim zamieszkała cała Pełnia"

Dalej twierdzisz, że że coś wyrywam ? Który to Bóg zechciał aby w Jezusie była pełnia ? O jakim początku jest tu mowa skoro Jezus w/g was nie miał początku ?


Tusia

  • Gość
Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #151 dnia: 04 Sierpień, 2017, 22:34 »
A co powiesz na to :

"Tyś, Panie, na początku osadził ziemię,
dziełem też rąk Twoich są niebiosa." (Hbr 1, 10)

Odpowiedz!


Offline Światus

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #152 dnia: 04 Sierpień, 2017, 22:36 »
#Światus

Może tak po chłopsku ci wytłumaczę - mój znajomy buduje dom. Pytam się co znaczy że buduje. To znaczy tyle, że on wynajął ekipę i buduje w uzgodnieniu z majstrem.
Podobnie ma się z Jehowa i Jezusem. Jehowa stworzył wszechświat przez Jezusa - są jednomyślni w tym co wykonali.

Chyba rozumiem...

Masz żonę.
Chcesz jej zrobić dziecko.
Twój sąsiad też...
Więc jesteście jednomyślni.
Sąsiad był pierwszy.
Ale we wszystkich dokumentach, jako ojciec dziecka figurujesz TY...
TY jesteś "stwórcą" dziecka, choć całą robotę wykonał sąsiad  :)
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #153 dnia: 04 Sierpień, 2017, 23:29 »
Cytuj
Może tak po chłopsku ci wytłumaczę - mój znajomy buduje dom. Pytam się co znaczy że buduje. To znaczy tyle, że on wynajął ekipę i buduje w uzgodnieniu z majstrem.
Podobnie ma się z Jehowa i Jezusem. Jehowa stworzył wszechświat przez Jezusa - są jednomyślni w tym co wykonali.
Chłopcze tak to będziesz mógł swoim dzieciom tłumaczyć jako ŚJ, jak je spłodzisz i będą chciały być tak jak ty ŚJ.
Mam nadzieję, że wiesz, że kompletnie nic z Biblii nie podałeś tylko z ludzkiej filozofii. ;D


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #154 dnia: 05 Sierpień, 2017, 08:53 »
Czy aj wyrywam z kontekstu ?
To moze przeczytaj to i zwróć uwagę szczególnie na werset 19 :

"15 On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia4,
16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze5.
Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone.
17 On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.
18 I On jest Głową Ciała - Kościoła6.
On jest Początkiem,
Pierworodnym spośród umarłych6,
aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.
19 Zechciał bowiem [Bóg], aby w Nim zamieszkała cała Pełnia"

Dalej twierdzisz, że że coś wyrywam ? Który to Bóg zechciał aby w Jezusie była pełnia ? O jakim początku jest tu mowa skoro Jezus w/g was nie miał początku ?

Tak nadal twierdzę, że wtrywasz z kontekstu. Zacytowałeś tylko wreszcie cały fragment, ale interpretacji brak.

Jest mowa o początku kiedy Ojciec i Syn (bo zamieszkała w Nim cała pełnia, czyli według tego między innymi miejsca Syn jest równy w naturze z Ojcem) stwarzają wszystko. Jak mówi ten fragment w Nim, przez Niego (Syna), dla Niego jest stwarzane. Syn jest Stwórcą o czym ten fragment potwierdza.

Jest pierworodnym, bo w Nim jest stworzone, przez Niego jest stworzone i dla Niego jest stworzone.

Tak to tłumaczy ten fragment, wbrew twojej wyrwanej i ignorującej dalszą cześć interpretacji.

Zacytowałeś, ale się nie odniosłeś. Nigdy nie należy cytować tylko 15 bo szczególnie 16 i następne są integralną częścią. Werset 16 podaje definicję "pierworodnego" a następne to rozwijają. Nie ma tam nigdzie mowy o czasie kiedy Syna nie było. Syn jest według tego fragmentu Stwórcą, a nie stworzeniem.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień, 2017, 08:57 wysłana przez MX »


Offline trampek

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #155 dnia: 05 Sierpień, 2017, 10:30 »
Tak nadal twierdzę, że wtrywasz z kontekstu. Zacytowałeś tylko wreszcie cały fragment, ale interpretacji brak.

Jest mowa o początku kiedy Ojciec i Syn (bo zamieszkała w Nim cała pełnia, czyli według tego między innymi miejsca Syn jest równy w naturze z Ojcem) stwarzają wszystko. Jak mówi ten fragment w Nim, przez Niego (Syna), dla Niego jest stwarzane. Syn jest Stwórcą o czym ten fragment potwierdza.

Jest pierworodnym, bo w Nim jest stworzone, przez Niego jest stworzone i dla Niego jest stworzone.

Tak to tłumaczy ten fragment, wbrew twojej wyrwanej i ignorującej dalszą cześć interpretacji.

Zacytowałeś, ale się nie odniosłeś. Nigdy nie należy cytować tylko 15 bo szczególnie 16 i następne są integralną częścią. Werset 16 podaje definicję "pierworodnego" a następne to rozwijają. Nie ma tam nigdzie mowy o czasie kiedy Syna nie było. Syn jest według tego fragmentu Stwórcą, a nie stworzeniem.

MX - koniec - MX

Co ty chcesz tu interpretować ? Jaka znowu natura ? Może coś wam się myli z projektem "Natura 2000" ?
Masz jasno napisane, że Jezus był pierwszym stworzeniem Jehowy a ty potrzebujesz interpretacji ? No nie żartuj..... już masz "interpretacje" takie, że jest Trójca czy ze są wieczne męki w piekle pod ziemią czy że wszyscy po śmierci fruną do nieba. Jeśli takich "interpretacji" najprostszych tekstów biblijnych ktoś potrzebuje to wtedy musi poczytać Andryszczaka albo katolickie katechizmy ;)


Offline sajmon

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #156 dnia: 05 Sierpień, 2017, 14:01 »

Masz jasno napisane, że Jezus był pierwszym stworzeniem Jehowy a ty potrzebujesz interpretacji ? 

Gdzie tak napisano, a ściślej: dlaczego uważasz swoją interpretację tego wersetu/ów za poprawną?


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #157 dnia: 05 Sierpień, 2017, 14:16 »
Co ty chcesz tu interpretować ?
(...)
Masz jasno napisane, że Jezus był pierwszym stworzeniem Jehowy a ty potrzebujesz interpretacji ? No nie żartuj.....
(...)
Problem jest taki, że ty interpretujesz jedno słowo "pierworodny" w oderwaniu od kontekstu.
Ja ci pokazałem, co oznacza to słowo bo dalej w kontekście Paweł tłumaczy co rozumieć przez słowo "pierworodny" w tym przypadku. A to już nie jest interpretacja chyba, że Pawła. Tak definiuje w tym miejscu to słowo NT. Jeżeli chcesz poprawiać po Pawle to twój problem. Ja tutaj nic nie interpretuję.

Ten fragment nigdzie nie mówi, że jest pierwszym stworzeniem. Nie ma tam takiego zwrotu.

Ten zwrot wymyślili twoi panowie. A ty go bezprawnie tam wkładasz zaprzeczając i ignorując to co napisał Paweł. To nawet nie jest śmieszne. Masz moje współczucie.



MX - koniec - MX


Offline sajmon

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #158 dnia: 05 Sierpień, 2017, 14:41 »
Zacytujmy Williama Barclaya:
Cytuj
"Jezus jest pierworodnym wszelkiego stworzenia (Kol 1,15). Należyte zrozumienie tego sformułowania wymaga ostrożności. Polskie tłumaczenie mogłoby wskazywać, że Syn był pierwszym stworzonym człowiekiem, ale w językach greckim i hebrajskim słowo pierworodny (prototokos) ma niewielki związek z pojęciem czasu.
Należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. "Pierworodny" jest powszechnie stosowanym honorowym tytułem. Np. Izrael jako naród jest pierworodnym synem Boga (2 Mojż 4,22). Oznacza to, że naród ten jest ulubionym dzieckiem Bożym. Po drugie, pamiętać należy, że słowo pierworodny jest tytułem Mesjasza. W Psalmie 89 (w. 28) tak jak to zresztą interpretowali sami Żydzi, obietnica dotycząca Mesjasza brzmi następująco: 'Ja zaś czynię go pierworodnym, najwyższym wśród królów ziemi'.
Wyraźnie widać, że słowo pierworodny nie posiada aspektu czasowego, lecz jest użyte jako tytuł honorowy. Kiedy więc św. Paweł mówi o Synu, że jest pierworodnym wszelkiego stworzenia, chce powiedzieć, że Jezusowi należy się najwyższa cześć. Chcąc utrzymać znaczenie tej wypowiedzi w sensie zarówno czasu, jak i tytułu, musimy przetłumaczyć ją w ten sposób: Był on zrodzony przed wszelkim stworzeniem".
List do Kolosan wyd. Słowo Prawdy, Warszawa 1986, str. 40-41

Wnikliwa analiza Kol 1,15-17
http://www.psnt.pl/kkol1w15-17.php#218


Offline Światus

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #159 dnia: 05 Sierpień, 2017, 16:37 »
Trampek, w lutowej Strażnicy napisano, że niewolnik popełnia błędy doktrynalne (pomińmy organizacyjne).

Cytuj
12 Ciało Kierownicze nie jest natchnione przez Boga ani nieomylne. Dlatego może popełnić błąd przy wyjaśnianiu spraw doktrynalnych lub udzielaniu wskazówek organizacyjnych.

Czy mógłbyś wskazać przykłady takich błędów?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Online Reskator

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #160 dnia: 05 Sierpień, 2017, 17:11 »
Problem jest taki, że ty interpretujesz jedno słowo "pierworodny" w oderwaniu od kontekstu.
Ja ci pokazałem, co oznacza to słowo bo dalej w kontekście Paweł tłumaczy co rozumieć przez słowo "pierworodny" w tym przypadku. A to już nie jest interpretacja chyba, że Pawła. Tak definiuje w tym miejscu to słowo NT. Jeżeli chcesz poprawiać po Pawle to twój problem. Ja tutaj nic nie interpretuję.

Ten fragment nigdzie nie mówi, że jest pierwszym stworzeniem. Nie ma tam takiego zwrotu.

Ten zwrot wymyślili twoi panowie. A ty go bezprawnie tam wkładasz zaprzeczając i ignorując to co napisał Paweł. To nawet nie jest śmieszne. Masz moje współczucie.



MX - koniec - MX
MX widzę że masz monopol na prawdę.
Mam pytanie to co PIERWSZE, PIERWORODNE,zostało stworzone.? ??? ???
Uzasadnić proszę wersetem z Biblii :) :) :)
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień, 2017, 17:17 wysłana przez Reskator »


Offline trampek

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #161 dnia: 05 Sierpień, 2017, 18:45 »
Zacytujmy Williama Barclaya:List do Kolosan wyd. Słowo Prawdy, Warszawa 1986, str. 40-41

Wnikliwa analiza Kol 1,15-17
http://www.psnt.pl/kkol1w15-17.php#218

Jeśli dla kogoś słowo "pierworodny" nie posiada aspektu czasowego to dziękuję za taką "interpretację" . Widac od razu jej tendencyjność ;)
Mi do zrozumienia tak prostego tekstu nie jest potrzebna żadna interpretacja.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #162 dnia: 05 Sierpień, 2017, 23:31 »
Kiedy mówimy o czasie kiedy nie było czasu... to mogło być różnie. Za duże to na naszą głowę. Lepiej Boga zamknąć w naszym małym postrzeganiu świata.


Nikt

  • Gość
Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #163 dnia: 06 Sierpień, 2017, 06:26 »
Gorszycielu Czy Ty mówisz żeby ocean zamknąć w szklance ? Bo szklanke można wziąć do ręki . A może lepiej uświadomić sobie ze Bóg jest nie do ogarnięcia przez nas . I to przyjąć i nie ograniczać go naszymi wyobrażeniami bo on jest ponad .


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #164 dnia: 06 Sierpień, 2017, 07:06 »
MX widzę że masz monopol na prawdę.
Mam pytanie to co PIERWSZE, PIERWORODNE,zostało stworzone.? ??? ???
Uzasadnić proszę wersetem z Biblii :) :) :)
W tym fragmencie, monopol jak już ktoś ma to apostoł Paweł. On sam interpretuje to słowo. Nie wiem dlaczego to tak trudno zobaczyć.

MX - koniec - MX