Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie  (Przeczytany 14443 razy)

Offline agent terenowy

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Lipiec, 2017, 23:53 »
Cytuj
Nic jeszcze chłopie nie pokazałeś.
Kompletnie nic.
Nie znam francuskiego a ty jak tak super
znasz to szuraj do tłumaczenia. Idź tak skąd przyszedłeś bo jako
jątrzyciel znany jesteś nie tylko tu.
U baptystów narobiłeś bigosu że do dziś
cie znają. Co podałeś sprawdziłem i YAHWE jest
W wydaniu z 1923. W plikach pdf(wydanie starsze) na dole artykułu jest Jehowa.  A ty się idź że swojego kłamstwa wyspowiadać. Bo takimi kłamstwami tylko siarę swojej bałwochwalczo - spirytystycznej sekcie przynosisz. Po drugie nie jesteś moderatorem, więc się nie szarogęś, jak Rydzyk w Toruniu, bo to na nikim wrażenia nie robi. Po następne, mnie to nie interesuje, czy znasz francuski czy nie, bo żeby sprawdzić w pdf ze ST czy jest Jehowa nie potrzeba doktoratu z języków. Ciesz się, że nie dałem ci linka po chińsku. ;) Po ostatnie, jeszcze jeden argument personalny czy epitet na temat mojej społeczności( i byłej i obecnej) z twojej strony, to i ty się o swojej sekcie z mojej strony naczytasz.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Lipiec, 2017, 00:07 »
Spadaj chłopie wstawiam ci ignora za chamskie odzywki i nieodpowiedni styl przedstawiania swych 'prawd'.

Jeśli translator miał słowo Jehowa i poprawił na Jahwe, to znaczy, że odrzuci l to co wcześniej pisał uznał za błędne.

„Jahwe JHWH [tu w tekście występują hebrajskie litery], prześwięte imię Boga, przez późniejszych Żydów nie wymawiane, ale zastępowane przez wyrazy »Pan« lub »Bóg«. Forma »Jehowa«, u nas i gdzie indziej rozpowszechniona, jest dziwolągiem filologicznym” (Bóg-Człowiek w opisie Ewangelistów, ks. W. Szczepański T. J., Rzym 1914, s. 29).

To dotyczy też tego Francuza, który namieszał agentowi. :)

Na początku 19 w. uczeni wprowadzili wymowę Jahwe, której się stale trzymamy” (Pismo Święte Starego Testamentu. Przekład z oryginału hebrajskiego Tom I, Pięcioksiąg Mojżeszowy, ks. Józef Kruszyński, Lublin 1937, s. 321).

Wcześniej używano przekładów łacińskich z Dominus tzn. Pan, a nie Jehowa.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 00:18 wysłana przez Roszada »


Offline agent terenowy

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Lipiec, 2017, 00:19 »
Możesz dawać ignora, ale to nie zmieni faktu, że kłamałeś, pisząc, że nie ma żadnej katolickiej Biblii z Jehową w tekście.
Polecam rozmowę z duszpasterzem o pysze i kłamstwie.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Lipiec, 2017, 01:13 »
Co mi pierzesz mózg niebiblijnymi tekstami.
Proszę o cytaty z Biblii z aprobatą kościoła a nie jakieś linki.

Dałem wyraźne cytaty z 1599 że słowo Jehowa pochodzi od heretyków.
A wy co zacytowaliście?
Jakieś niebiblijne teksty.
Czy umiecie czytać, że wątek jest o BIBLII a nie o krzyżu i sztylecie?

1) Kościół katolicki uznaje nie tylko Biblię, a jeszcze tradycję.
2) Dałeś cytat z 1599 roku, że słowo Jehowa pochodzi od heretyków. To Wujek. Powiadam Ci zaprawdę: Wujek się myli. Słowo Jehowa pochodzi sprzed reformacji, z 1270 r. od mnicha katolickiego i wielu innych autorów katolickich, których wymieniłem. Co mają słowa z 1599 r. do wieku XIII? Śmieszne :D


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Lipiec, 2017, 09:04 »
Śmieszny jesteś Gorszycielu?
Ty który znasz wczesne pisma twierdzisz, że jakiś mnich był wynalazcą i wprowadzającym do KK katolickiego w prywatnej swej książce jakaś naukę?
Naprawdę myślisz, że on to wynalazł i wprowadził?
Zawiodłem się na Tobie.
Człowiecze to po papież, po co sobory, synody, dokumenty KK, skoro jakiś nieznany mnich wprowadza sobie co chce.
I słusznie ks. Wujek zaliczył takich jak on do heretyków.

Ha ha ks. Wujek się mylił, a Gorszyciel jest nieomylny.
Koń by się uśmiał.
To ja już wolę omylnego ks. Wujka słuchać niż nieomylnego Gorszyciela. ;D
Zresztą kto jest dla mnie nauczycielem w KK? Gorszyciel czy ks. Wujek?
To jakaś paranoja Gorszycielu że chcesz mi obrzydzić katolika a siebie jako uczonego dla mnie przedstawić.
Zapamiętaj raz na zawsze ja jestem katolikiem a nie wolnym strzelcem, jak Ty, czy prywaciarzem religijnym jak agent czy może Ty też.

Nie powtarza w kółko o tym mnichu z 1270, bo o nim czytałem już kilkanaście lat temu, a Ty jako objawieniu roku o tym piszesz.
Co mnie jeden mnich obchodzi? To jakiś papież był?
Toć takich mnichów tysiące było co różne głupstwa wypisywali.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 09:25 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Lipiec, 2017, 11:33 »
Roszada, daty nie kłamią. Imię w wokalizacji Iehova pojawia się w kilku pismach uczonych katolickich w XIII i XIV w., na które namiary Ci dałem, na długo przed reformacją, o czym Wujek zwyczajnie mógł nie wiedzieć, bo absorbowała go sytuacja mu ówczesna (tj. kontrreformacja). Nota bene powiem Ci Roszada, że Wujka mało kto zna poza Polską, a już kardynała Stolicy Piotrowej, Mikołaja z Kuzy, który imię Iehova w swoich pismach umieszcza, to każdy, kto się katolicyzmem interesuje. Porównaj sobie hasła po angielsku:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jakub_Wujek
https://en.wikipedia.org/wiki/Nicholas_of_Cusa

czy po hiszpańsku:
https://es.wikipedia.org/wiki/Jakub_Wujek
https://es.wikipedia.org/wiki/Nicol%C3%A1s_de_Cusa

nawet w Wikipedii. Chodzi mi tylko o ich obszerność. Mikołaj z Kuzy, drogi Roszado, to nie jest jakiś tam mnich, tylko kardynał Leona X, który jedno z pism, gdzie słowo Iehova pada, właśnie do pontifexa maximusa kieruje ;)


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Lipiec, 2017, 11:39 »
Cytuj
Roszada, daty nie kłamią.
No to znaczy że kłamie Gorszyciel.

Ks. Wujek się nie myli jak pisze Gorszyciel, bo pisze że "nowi Żydowie", a nie mnich czy katolicy wprowadzali słowo Jehowa.

Dodatkowa uwaga marginesowa do tekstu Wj 6:3 znajduje się w oryginalnym wydaniu Biblii ks. J. Wujka z roku 1599:

„To iest, ukazując sie bydź Bogiem wszechmocnym. JHWH [w tekście występują hebrajskie litery] Oto nie Iehouah czytai, ale Adonai”.

Na stronie 7 (przypis do Rdz 2:4) w wydaniu z roku 1885 ks. J. Wujek pisał o Żydach jego czasów i „nowych”:

„To imię LXX. tłumaczów wszędy słowem Kyrios Hieronim Ś. słowem Dominus, a Żydzi słowem Adonai, (co wszystko Pana znaczy) wymawiają. Których i my naśladując (raczej niż tych nowych, którzy na to miejsce imię Jehowah, Panu Chrystusowi, Apostołom i starym Doktorom, tak żydowskim jako i chrześcijańskim niesłychane wnoszą) wszędy je Panem przekładać będziemy...” (Biblia Łacińsko-Polska czyli Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, podług tekstu łacińskiego Wulgaty i przekładu polskiego x. Jakóba Wujka T. J. z komentarzem Menochiusza T. J. przełożonym na język polski. Wydanie X. S. Kozłowskiego, biskupa łucko-żytomierskiego. Wydanie drugie. Tom 1. Warszawa 1885).

Dodatkowa uwaga marginesowa do tekstu Rdz 2:4 znajduje się w oryginalnym wydaniu Biblii ks. J. Wujka z roku 1599:

   „Imię Iehouah nowo wymyślone”.

   Na s. 125 (przypis do Wj 3:14) w wydaniu z roku 1885 ks. J. Wujek napisał:

„Tetragrammaton, które nowi Żydowie zowią Jehową, o którym masz niżej 6. v. 3.”.

   Na s. 183 (przypis do Wj 28:38) w wydaniu z roku 1885 ks. J. Wujek napisał:

   „Po żydowsku Urim i Thummim, jeszcze się nie zgodzili Żydowie nowi, coby to było. Rabi Salomon powiada, że to było imię Boże, które zowią Jehowa, napisane na Rationale, z którego imienia jasności, poznawał kapłan co miał odpowiadać, gdy się go radzono”.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 11:44 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Lipiec, 2017, 12:26 »
Tak więc nie mnich wprowadzał Jehowę, tylko "nowi Żydowie" i to już w VIII w.
Mnich jako nieuczony w języku hebrajskim powtórzył za kimś.
Nigdzie nie pisze, że ten mnich cokolwiek sam wymyślił czy wprowadzał.
Mnisi nie należeli do uczonej elity, choć byli pracowici i często byli kopistami.
Poza tym ile razy ten mnich użył tego słowa Jehowa, jako rzekomy propagator tego terminu? :-\

W skanie na s. 76 w przypisie podano o tych Żydach z VIII w.:

http://piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz4.html

O ich następcach pisał ks. Wujek mówiąc o nowych Żydach.

A od kiedy to kardynałowie są nieomylni to nie wiem.
Czyżby Gorszyciel stał się katolikiem i podążał za kardynałami, których przywołuje? ;D
Sory za jednym zdaje się. :-\
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 12:35 wysłana przez Roszada »


Offline robbo1

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #38 dnia: 23 Lipiec, 2017, 13:53 »
Najwyższa pora,że przebudziliście się z duchowego letargu ,i zaczynacie prowadzić debaty,które wprowadzają w to miejsce krwi obieg,obieg krwi.
Wydawało mi się,że zasnęliście  i przyjdzie wam nie dostrzegać prawd wiary,czy się na nie zwyczajnie otwierać.
O nich rozmawiać.
Powinniśmy pamiętać,żeby nie przypominać:
"proroków ze snu" [oszukańczy marzyciele] Judy 8
patrz.5Mojż.13:2-6


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #39 dnia: 23 Lipiec, 2017, 14:39 »
Nie wiesz kim był Mikołaj z Kuzy? To, że był kardynałem mnie nie przeszkadza, bo był wybitnym uczonym swoich czasów - znanym na całym świecie. Link nie działa. Mnisi byli więc głupi, bo podążyli za nowymi żydami z VIII w. wg Wujka. Ale jakeś taki mądry, to podaj mi nie przypis Wujka, a jakieś źródło do pism z wieku VIII wokalizujących JHWH przez Iehova. Katolicki wydawca św. Hieronima, Jean-Paul Migne, w przedmowie do jego dzieła tak mówi: Hincque fit, ut non plura quam sex nomina Dei a Graecis assignata habeamus, nempe Adonai, Ia, Iao, sive Iehova, Eloim, Sabbaoth et Saddai.

Wokalizację wielu uczonych katolickich przejęło. Wujek to nie cały katolicyzm.


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #40 dnia: 23 Lipiec, 2017, 14:49 »
Link u mnie działa.

Gorszyciel chce mnie pouczać o mnichu i kardynale.

O mnichu dla przykładu czytałem w Strażnicy zanim Gorszyciel się urodził, wszak pisał, że jest przed 30-ką.
Broszura o imieniu wyszła w 1987 a więc wtedy gdy Gorszyciel się dopiero rodził czy pojawił na świecie.
Ale ja znałem to już ze Strażnicy, wcześniej bo z 1980 r.:

*** w80/21 s. 10 ***
Warto wiedzieć, że pierwszym, który oddał Boskie imię jako „Jehowa”, był mnich hiszpański z zakonu dominikanów, Raymundus Martini. W tej formie ukazało się ono w jego książce Pugeo Fidei, wydanej w roku 1270 n.e., a więc ponad 700 lat temu.

Pierwsza moja książka "Pismo Św. przeczy nauce ŚJ" ukazała się już w 1992.
Poradnię religijna tworzyłem w 1989 roku, a pierwsze prelekcje o ŚJ wygłaszałem już około 1986 roku. ŚJ zaś znałem od 1973 r.

O wspomnianym kardynale czytałem już w dawnych latach w kilkutomowej Historii Kościoła i to nie jednej.

Czy mnisi byli głupi? Nie wiem, ty stwierdziłeś.


Tusia

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #41 dnia: 23 Lipiec, 2017, 14:55 »
 8-)



To szkoła masoretów żydowskich jest źródłem tego zamieszania. Jeśli ktoś błędnie odczytał intencje masoretów, to jego wina. Rzeczą ludzką jest błądzić.
Przed masoretami, którzy wymyśli w VIII w. po Chr. i dodali do Biblii system znaków samogłoskowych, nikt nie słyszał ani nie wymawiał imienia Bożego jako "Jehowa".
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 14:58 wysłana przez Tusia »


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #42 dnia: 23 Lipiec, 2017, 15:02 »
Cytuj
Wujek to nie cały katolicyzm.
No pewnie że nie cały, ale ponad 350 lat jego Biblia w Kościele polskim obowiązywała. :-\
Ks. Wujek został wydelegowany do stworzenia tej Biblii przez polski zakon jezuitów, a to największy i najbardziej wpływowy zakon w KK na świecie.

W teologii słucham raczej jezuitów niż franciszkanów czy dominikanów.
Wszak to jezuici tworzyli kontrreformację a nie inne zakony.
W Rzymie są ich uczelnie, a nie w Koziej Wólce. :-\

Tyle razy co użył ten kardynał słowo Jehowa to nic. :(
Bednarski użył parę tysięcy razy w swych publikacjach.
A ile razy napisał termin "Świadkowie Jehowy"?

Za 200 czy 500 lat ktoś odgrzebie jego fragmenty i powie, że to główny propagator terminu Jehowa i ŚJ na przełomie XX i XXI w. :D

Kardynał wsławił się tak, że i go czasem ŚJ przywołują:

"Mikołaj oblicza czas, w którym można się spodziewać końca świata i zmartwychwstania umarłych (według jego przypuszczeń 1700–1734)."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_z_Kuzy

Do nieomylnych widać nie należał. :(

Kardynałów mieliśmy tysiące w historii KK i ten jeden jakoś do KK nie wprowadził na stałe Jehowy. ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 15:20 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #43 dnia: 23 Lipiec, 2017, 15:53 »
Nie należał. Tak jak i Wujek i autor artykułu z Communio (skądinąd ciekawego), który nie sięgnął wszak do wszystkich źródeł średniowiecznych (i nie ma się co dziwić, bo dużo tego jest). Znany jest Kuzańczyk jednak bardziej i od Wujka i od czasopisma Communio - podobnie jak już nieomylny papież Leon X, który jego pism nie skrytykował, które Mikołaj był mu dedykował ;) Poczytaj jego pisma, a zobaczysz, że nie w celach polemiki to Iehova wokalizuje. Są w domenie publicznej i napisane w powszechnym języku Kościoła katolickiego. Mogę dać Ci linki.

Ja wiem, Roszada, że imię Jehowa to dziwoląg (w sensie takowa wokalizacja). Ale wiem też, że w świecie chrześcijaństwa zachodniego, łacińskiego, jako pierwsi użyli jej katoliccy uczeni, z czym trudno dyskutować. Miało to miejsce na przełomie XIII i XIV w. na co są twarde dowody, tj. pierwsze łacińskojęzyczne pisma z dziwolągiem Iehova, pisane przez autorów nieheretyckich oraz w pismach wydanych za zgodą biskupa (zob. pochlebne wstępy do wspomnianych przeze mnie dzieł pisane przez biskupów profesorów). Oni to upowszechnili tę formę w świecie łacińskim, podchwycili ją potem protestanci, a Wujkowi się to nie spodobało i stąd jego reakcja. Ale nie wiedział jak widać, że przed nimi wokalizowali tak Tetragram autorzy katoliccy.

A fakt, że Mikołaj z Kuzy obliczał, kiedy będzie koniec świata, to nic nowego wśród wielkich postaci w historii Kościoła :D Czynił tak św. Hieronim, św. Augustyn ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 15:58 wysłana przez Gorszyciel »


Tusia

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #44 dnia: 23 Lipiec, 2017, 16:02 »
Ja wiem, Roszada, że imię Jehowa to dziwoląg (w sensie takowa wokalizacja). Ale wiem też, że w świecie chrześcijaństwa zachodniego, łacińskiego, jako pierwsi użyli jej katoliccy uczeni, z czym trudno dyskutować.

Możesz podać, w której katolickiej Biblii pojawia się po raz pierwszy (Księga, rozdział i werset), zamiast JHWH, słowo "Jehowa"?
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 16:16 wysłana przez Tusia »