Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie  (Przeczytany 14449 razy)

Offline sawaszi

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Lipiec, 2017, 16:05 »
Panowie i Panie : - kiedy przyjęto do kanonu pisma święte i odrzucono te nie kanoniczne - to jakieś 400 ewangelii 'poszło na stos' - w 3 W. -N.e. -No "zwoje znad Morza Martwego " - odkryto na nowo w XX w.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Lipiec, 2017, 16:12 »
Możesz podać, w której katolickiej Biblii pojawia się po raz pierwszy, zamiast JHWH, słowo "Jehowa"?

W wydanej w Londynie w 1580 r. przełożonej na łacinę Biblii pojawia się forma Iehova. Przekładu dokonał Immanuel Tremellius (wł. Giovanni Emmanuele Tremellio) ;) W 1270 r. Martini też używa słowa Iehova w cytacie z Biblii.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 16:19 wysłana przez Gorszyciel »


Offline sawaszi

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Lipiec, 2017, 16:30 »
A na moje pytanie tu i teraz - nikt nie odpowie ?? .


Tusia

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Lipiec, 2017, 16:32 »
W wydanej w Londynie w 1580 r. przełożonej na łacinę Biblii pojawia się forma Iehova. Przekładu dokonał Immanuel Tremellius (wł. Giovanni Emmanuele Tremellio) ;) W 1270 r. Martini też używa słowa Iehova w cytacie z Biblii.

Prosiłem o nazwę Księgi, rozdział i werset, najlepiej fotokopię.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Lipiec, 2017, 16:35 »
Proszę:



Tusia

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #50 dnia: 23 Lipiec, 2017, 17:50 »
Proszę:



Możesz konkretnie podać Księgę, rozdział i werset?

1. Czy tekst po łacinie jest tłumaczeniem konkretnego wersetu, czy komentarzem? Chciałbym zobaczyć całą stronę.
2. Z jakiej konkretnie Biblii korzysta Martini? Czy w cytowanym wersecie już było słowo "Jehova" czy może sam w komentarzu je dodał?
3. Kto to jest ten Immanuel Tremellius (wł. Giovanni Emmanuele Tremellio)? Gdzie mogę przeczytać, że jest katolikiem?
4. Czy jego tłumaczenie ma kościelną zgodę? Możesz podać stronę tytułową? Fotokopię.

Właściwie już nie potrzeba, Sam sprawdziłem. W 1540 roku został ochrzczony w kościele katolickim przez katolickiego kardynała, a w następnym roku, czyli w 1541, przeszedł na protestantyzm. Piszesz, że Biblię przetłumaczył w 1580. Z tego wynika, że już jako protestant.

https://en.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Tremellius

A więc wprowadziłeś mnie w błąd.  :-[


« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 18:08 wysłana przez Tusia »


Offline robbo1

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #51 dnia: 23 Lipiec, 2017, 17:52 »
Umiesz czytać?
Jaki jest tytuł wątku?

Co mi pierzesz mózg niebiblijnymi tekstami.
Proszę o cytaty z Biblii z aprobatą kościoła a nie jakieś linki.

Dałem wyraźne cytaty z 1599 że słowo Jehowa pochodzi od heretyków.
A wy co zacytowaliście?
Jakieś niebiblijne teksty.
Czy umiecie czytać, że wątek jest o BIBLII a nie o krzyżu i sztylecie?

Daliście jakąś wzmiankę o roku 1923.
A ja dałem cytaty z 1914 i 1917, że Jehowa to dziwoląg.

Ja mam wam wierzyć na jakichś linkach? :-\Ale wy ludzie przytaczajcie nauczanie KK a nie pojedynczych osób.
Dziś lefebryście też co innego uczą choć są jedną nogą w Kościele.
Ale czy to jest nauka KK?

Najgorzej jak niekatolicy i czasem zajadli, chcą uczyć katolików katolicyzmu. :-\
Śmiech na sali.
;D

Agent pisze, a Gorszyciel za nim powtarza:
Ja tam widzę YAHWE a nie żadną Jehowę:

np. Rdz 2:4 Yahweh Dieu

http://laportelatine.org/bibliotheque/biblecrampon/Pentateuque/Genese/genese.php

Poza tym nic nie wykazał agent.

Jak napisałeś "najgorzej ,gdy niekatolicy i czasem zajadli chcą uczyć katolików katolicyzmu".
Przekonujesz o swojej znajomości waszych nauk,wykładów itp

To wyjaśnij mi [i tak wymażecie mój komentarz] ,a może jednak nie.
Wyjaśnij:
,który z papieży uznał,że nasz zbawiciel jest mniejszy od ojca?
,który "skazał" nieochrzczone niemowlęta na wieczne męki piekła?
,który ,czy którzy "skazali " na nie ochrzczone dzieci,ale które nie zdążyły przyjąć [pierwszej komunii]?
,który z papieży wyśmiewał teologów przypisujących naszemu zbawicielowi dwie natury?
Dla odmiany,który z soborów uroczyście ogłosił omylność  papieży i z czego to wynikało?
Podaj,który z papieży nauczał,że :
"Małżeństwo wolnego mężczyzny z niewolnicą ,[gdy oboje są wierzący] może zostać rozwiązane,aby pozwolić mężczyźnie ponownie się ożenić".

Jesteś wybitnym znawcą waszych dziejów.
No i czy te nauki oparte są na natchnionym słowie?
Inaczej,które nauki w katolicyzmie nie popierają [żadne] Biblie?






Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Lipiec, 2017, 18:01 »
Widzę, że całe dowodzenie Gorszyciela opiera się na mnichu z 1270, jakoby przedstawicielu całego KK. :)
To ma dowodzić powszechności słowa Jehowa w katolickich Bibliach, wierzeniach i liturgii.
Pożal się Boże czego to dzisiejszych doktorantów uczą i to jeszcze antykatolickich. :-\
Drugi dowód na powszechność słowa Jehowa to jeden kardynał.

A trzeci dowód to francuski przekład z 1895 r. z błędnym słowem Jehowa, które zostało pewnie po krytyce kościelnej usunięte i zamienione na imię Jahwe.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 19:12 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Lipiec, 2017, 19:29 »
Nie Roszada. Ma to dowodzić, że wokalizację rozpowszechnili przed protestantami katolicy - tylko tyle. Wystarczy jedne mnich, a jest ich kilku + kardynał Stolicy Piotrowej.

Masz Tusia zacytowane jaki to werset na końcu czcionki pochyłej. Nie umiesz po łacinie czytać, będąc tak świadomym katolikiem? Może przekona Cię doktor świętej teologii:

Tremellio był najpierw żydem, potem katolikiem, a potem kalwinem. Nie wiem kiedy Biblię zaczął tłumaczyć na łacinę. W 1580 ja wydał. Nie wnikałem. I tak nie ma to znaczenia, bowiem niemal wszystkie XIII, XIV i XV wieczne traktaty teologiczne pisane przez katolików nieheretyków, które słowo Iehova zawierają, to cytaty z Biblii. Tak jak ten, którego skan Ci wrzuciłem.

Tusia, masz proszę całą książkę - czytaj: https://books.google.pl/books?id=euQ3WzJrJXEC&printsec=frontcover&dq=pugio+fidei&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwini5bl95_VAhXIF5oKHb_GD70Q6AEIMDAC#v=onepage&q&f=false
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 19:33 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Lipiec, 2017, 19:35 »
No i kolejne kłamstwo, bo protestant-Żyd to tłumaczył, a nie katolik. :-\
Widziałem czym to pachnie.
Prawie wszyscy w tamtych latach protestanci byli wcześniej katolikami.
Jak widziałem, że nie ksiądz tłumaczył Biblię to zaraz wiedziałem że to prywaciarz albo protestant

Głównym propagatorem Jehowy w Polsce był ks. Jakub Wujek którego Biblia ponad 350 lat była w użyciu. ;D
Cytuj

słowo Iehova zawierają, to cytaty z Biblii
Tylko z jakiej Biblii.
Papieskiej rozumiem. ;D
Śmiech na sali. ;)

Jakbym zawiadomił zbór Gorszyciela, że naucza iż głównymi propagatorami Jehowy w wiekach od XIII do dziś byli i są katolicy, to by go upalowali. :-\
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 19:39 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Lipiec, 2017, 19:42 »
Jak to jakiej? Hebrajskiej, którą uczony mnich na miejscu przełożył od ręki. Szkoda, że nie byłeś papieżem wówczas - wziął byś Mikołaja z Kuzy i innych wyklął i by problemu nie było. Roszada, to było ŚREDNIOWIECZE. Jeśli ktoś by się nie zgadzał z którymś z tych pism, to by płonęły razem z autorami, a nawet jeśli nie, to na pewno nie dostałyby imprimatur, pochwał biskupich, nie byłyby przepisywane a potem DRUKOWANE. Drwisz sobie? Nie twierdzę, że wersja łacińska IEHOVA była jakoś u katolickich autorów popularna, ale że BYŁA jako pierwsza po łacinie przez katolików zapisana NA DŁUGO PRZED REFORMACJĄ.


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Lipiec, 2017, 19:55 »
Jeszcze bujanie w obłokach typu: szkoda, ze nie został papieżem.

zawiodłem się na Tobie Gorszycielu.
Jednak jako adwokat diabła słabo wypadasz.
Jak trzeba było atakować termin Jehowa to walczyłeś jak lew z innymi.
Ale jak wziąłeś się za obronę Jehowy, to wypadasz jak przeciętny ŚJ. ;D

Tak jakbyś miał jakieś rozdwojenie jaźni. ;)

Ja jak atakuje Jehowę to atakuję, a nie jak Ty raz bronisz, raz atakujesz. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Lipiec, 2017, 19:58 »
Ja nic nie atakuję. Mówię tylko, że wokalizację IeHoVa zapisał mnich katolicki jako pierwsi. Protestanci byli po katolikach. Ja tu tylko o wokalizacji. Mówię: jest błędna i mówię: w świecie Zachodnim jako pierwsi wpadli na nią katolicy.


Offline Światus

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Lipiec, 2017, 20:09 »
Masoreci byli katolikami?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Lipiec, 2017, 20:11 »
Cytuj
Ja nic nie atakuję. Mówię tylko, że wokalizację IeHoVa zapisał mnich katolicki jako pierwsi.
I jesteś pewien że:

ocalały do dziś wszystkie papiery sprzed 1270 r.
żaden Żyd nigdy nie odczytał słowa Jehowa.

No to gratuluję dobrego samopoczucia. :)

Rozpropagowali niestety protestanci bo ich Biblia z 1530 r. dała Jehowa:

W angielskiej Biblii imię własne Boga po raz pierwszy pojawiło się w roku 1530 w tłumaczeniu Pięcioksięgu dokonanym przez Williama Tyndale’a. Użył on formy »Iehouah«” (Pomoc do studium Słowa Bożego 2014 s. 4).

A my wydawaliśmy łacińskie bez Jehowy.
Polskie też, np. Biblia Leopolity w 1561, bez Jehowy.
Później Wujek (1599) wcześniej Królowej Zofii (XV w.), też bez Jehowy w tekście Słowa Bożego.

Że tam raz drugi ktoś w Europie chlapnął Jehowa, to inna kwestia.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec, 2017, 20:28 wysłana przez Roszada »