Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie  (Przeczytany 14445 razy)

Offline Reskator

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Lipiec, 2017, 15:23 »
Ja piszę o natchnionym tekście a nie o nienatchnionych przypisach.
Widzę że uległeś propagandzie agenta.
Ja też wskazałem tekst z 1599 mówiący, że heretycy używali słowo Jehowa.
Nie ma Biblii wydanej za zgodą KK z terminem Jehowa w tekście.

Co wskazał agent?
Nic nie wskazał.
Linkami się zasłaniać?
Ja przeglądam dzieła i poważne cytaty a nie manipulacje.

Temat jest

Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie


a wy chcecie mi katolikowi wyprać mózg niekatolickimi stwierdzeniami. ;D
Fakt pozostaje niezmienny że to z katolicyzmu wyszła ta wokalizacja-Jehowa.
Nie było protestantów a ŚJ jeszcze nie było w planach.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Lipiec, 2017, 15:26 »
Fakt pozostaje niezmienny że to z katolicyzmu wyszła ta wokalizacja-Jehowa.
Nie było protestantów a ŚJ jeszcze nie było w planach.

To prawda ;) A wszystkich nauk ŚJ nie popierają żadne przekłady Biblii.


Tusia

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Lipiec, 2017, 15:49 »
Fakt pozostaje niezmienny że to z katolicyzmu wyszła ta wokalizacja-Jehowa.

Jeden mnich to nie cały katolicyzm.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Lipiec, 2017, 15:51 »
No tak ;) Nawet mnichów piętnastu i kardynał :P


Offline Reskator

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Lipiec, 2017, 16:05 »
Jeden mnich to nie cały katolicyzm.
Ale narozrabiał ten minich z katolicyzmu.
Nawet JP2 używał tej wokalizacji i to w XX wieku.
A pretensje do protestantów i śj że używają "dziwolągi".
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec, 2017, 16:08 wysłana przez Reskator »


Tusia

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Lipiec, 2017, 16:48 »
Nawet JP2 używał tej wokalizacji i to w XX wieku.

Piszesz nieprawdę świadomie czy z niewiedzy? Pokaż mi choć jedno miejsce, że Jan Paweł 2 używał tej wokalizacji. Zanim znajdziesz dowody, to przypomnę, że Karol Wojtyła mając 19 lat pisząc swoje dramaty używał słowa "Jehowa", ale nie jako JP2.

http://piotrandryszczak.pl/polemika2aa/czy-jan-pawel-drugi-uzywal-terminu-jehowa.html


Offline Sebastian

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Lipiec, 2017, 18:12 »
Pokaż mi choć jedno miejsce, że Jan Paweł 2 używał tej wokalizacji. Zanim znajdziesz dowody, to przypomnę, że Karol Wojtyła mając 19 lat pisząc swoje dramaty używał słowa "Jehowa", ale nie jako JP2.

http://piotrandryszczak.pl/polemika2aa/czy-jan-pawel-drugi-uzywal-terminu-jehowa.html

no dobra, niech Ci będzie że 19-letni Wojtyła się nie liczy

ale powiedzcie mi jak to możliwe że tej wokalizacji używa Faustyna której rzekomo objawia się rzekomo prawdziwy Jezus Miłosierny.

Czy Jezus Miłosierny (ten z objawień Faustyny) także nie ma ukończonych studiów i za mało się zna? A jeśli tak, to proszę o info w którym roku Jezus dokształcił się na tyle aby zaprzestać używania niewłaściwej wokalizacji i dlaczego nastąpiło to dopiero w XX wieku...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Tusia

  • Gość
Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Lipiec, 2017, 18:26 »
ale powiedzcie mi jak to możliwe że tej wokalizacji używa Faustyna której rzekomo objawia się rzekomo prawdziwy Jezus Miłosierny.

Wskaż te miejsce w Dzienniczku s. Fausty, gdzie wymienia słowo "Jehowa" pochodzące z objawienia samego Jezusa.


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Lipiec, 2017, 18:37 »
Żaden przekład Roszada nie jest natchniony. Tako naucza Twój Kościół. Podano Ci wszak przekład katolicki francuski, który w tekście głównym Jehowa zamieszcza. Ponadto i przypisy i traktaty teologiczne otrzymują (bądź nie) imprimatur, a więc znaczy, że biskup mówi danemu pismu "tak". Trochę historii Ci tu teraz opowiem. Ok. 1270 roku w dziele pt. Pugio Fidei adversus Mauros et Iudaeos użył słowa Iehova dominikanin z Katalonii imieniem Ramón Martí. W napisanym ok. 1303 r. dziele pt. Victoria adversos impios Hebraeos mnich Porchetus użył także wersji łacińskiej Iehova. Wielokrotnie w swoich pismach używał łacińskiego słowa Iehova kardynał Mikołaj z Kuzy (1401-1464). Franciszkanin Pietro Colonna Galatino (1460-1540) w dedykowanym papieżowi Leonowi X dziele pt. De Arcanis Catholicae Veritatis również swobodnie posługuje się słowem Iehova. Nie muszę chyba dodawać, że wszystkie dzieła otrzymały imprimatur, a ludzie, którzy te dzieła pisali, są zasłużeni w historii Kościoła.
Umiesz czytać?
Jaki jest tytuł wątku?

Co mi pierzesz mózg niebiblijnymi tekstami.
Proszę o cytaty z Biblii z aprobatą kościoła a nie jakieś linki.

Dałem wyraźne cytaty z 1599 że słowo Jehowa pochodzi od heretyków.
A wy co zacytowaliście?
Jakieś niebiblijne teksty.
Czy umiecie czytać, że wątek jest o BIBLII a nie o krzyżu i sztylecie?

Daliście jakąś wzmiankę o roku 1923.
A ja dałem cytaty z 1914 i 1917, że Jehowa to dziwoląg.

Ja mam wam wierzyć na jakichś linkach? :-\
Cytuj
No tak ;) Nawet mnichów piętnastu i kardynał :P
Ale wy ludzie przytaczajcie nauczanie KK a nie pojedynczych osób.
Dziś lefebryście też co innego uczą choć są jedną nogą w Kościele.
Ale czy to jest nauka KK?

Najgorzej jak niekatolicy i czasem zajadli, chcą uczyć katolików katolicyzmu. :-\
Śmiech na sali.
;D

Agent pisze, a Gorszyciel za nim powtarza:
Cytuj
Stąd możesz sobie pobrać całą. Gwoli ścisłości w wydaniu z 1923 zmienili na Jahwe. http://laportelatine.org/bibliotheque/biblecrampon/biblecrampon.php Jest to Biblia katolicka, i ma formę Jehowa. Nie zarzucaj kłamstwa, zanim nie sprawdzisz.

Ja tam widzę YAHWE a nie żadną Jehowę:

np. Rdz 2:4 Yahweh Dieu

http://laportelatine.org/bibliotheque/biblecrampon/Pentateuque/Genese/genese.php

Poza tym nic nie wykazał agent.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec, 2017, 18:53 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Lipiec, 2017, 19:13 »
Wskaż te miejsce w Dzienniczku s. Fausty, gdzie wymienia słowo "Jehowa" pochodzące z objawienia samego Jezusa.
Nie ma takich.
Są za to o Trójcy.

Słowa Maryi:

„ujrzałam Matkę Najświętszą w dziwnej, pięknej jasności. Szata Jej biała z szarfą (32) niebieską – która mi powiedziała: Wielką mi radość sprawiasz, kiedy wielbisz Trójcę Świętą za udzielone mi łaski i przywileje – i znikła zaraz” (Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej. Święta s. M. Faustyna Kowalska, Dodruk do wydania VI – 2011 r. [Copyright 1981], Warszawa, Zeszyt drugi, s. 241 [pkt 564]).

Słowa Pana Jezusa (słowa pogrubione są słowami objawionymi):

   „Dziś usłyszałam te słowa w duszy: (...) Wiedz o tym, córko moja, że cała Trójca Święta ma w tobie szczególne upodobanie swoje, dlatego iż żyjesz wyłącznie wolą Bożą” (Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej. Święta s. M. Faustyna Kowalska, Dodruk do wydania VI – 2011 r. [Copyright 1981], Warszawa, Zeszyt drugi, s. 362 [pkt 955]).

Trójca pada 47 razy.
Jehowa 3 razy, ale w wypowiedziach, które nie należą do objawienia.

   Ksiądz Michał Sopoćko (1888-1975), spowiednik i powiernik duchowy s. F. Kowalskiej, polecał jej wyraźnie odróżniać w swoich zapiskach to, co jest objawieniem Pana Jezusa, od jej prywatnych uwag i opisów:

   „Korzystając ze zdrowia i czasu, proszę uzupełnić luki w swoim dzienniczku; szczególnie akuratnie należy zapisywać to, co nie pochodzi od Siostry, jak to niejednokrotnie prosiłem, by te rzeczy, a szczególnie te słowa podkreślić. Mniej jest ważne to, co Siostra sama od siebie dodaje” (Listy świętej siostry Faustyny Kraków 2005, s. 75 [list z 14 lutego 1937 r.]).

Do szkoły chodziła niecałe trzy lata, a potem poszła na służbę do zamożnych rodzin w Aleksandrowie Łódzkim i Łodzi” (https://www.faustyna.pl/zmbm/biografia/ ).

Dlatego siostra Faustyna w swej prywatnej wiedzy teologicznej mogła nie wiedzieć, że termin Jehowa nie jest właściwym określeniem dla Boga objawionego Izraelitom i opisanego w Starym Testamencie.
[/list]
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec, 2017, 19:15 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Lipiec, 2017, 19:50 »
Wracamy do tematu. :-\

   Jest jeszcze jedna sztuczka, którą stosują Świadkowie Jehowy. Oto instrukcja dla nich, jak odpierać zarzut, że oni mają „swoją Biblię”:

Gdy ktoś mówi: „Wy macie swoją Biblię”
Można by odpowiedzieć: „A który przekład Biblii pan ma? Czy może ... (wymień kilka w języku ojczystym)? Jak panu wiadomo, istnieje wiele przekładów Pisma Świętego”. Następnie można dodać: „Chętnie posłużę się przekładem, który panu odpowiada. Ale może chciałby pan wiedzieć, dlaczego ja wolę Przekład Nowego Świata? Dlatego, że jest to przekład na współczesny, zrozumiały język, a poza tym tłumacze trzymali się ściśle oryginału”.

Można by też odpowiedzieć: „Z pana wypowiedzi wnioskuję, że ma pan w domu Pismo Święte. Czy mógłbym wiedzieć, jaki to przekład? ... Czy mógłby pan go pokazać?” Następnie można dodać: „Bez względu na to, z jakiego przekładu Pisma Świętego korzystamy, istotne znaczenie dla każdego z nas ma pamiętanie o wypowiedzi Jezusa z Ewangelii według Jana 17:3. Może zechce ją pan przeczytać z własnej Biblii”.

Inna możliwość: „Jest wiele przekładów Pisma Świętego. Towarzystwo Strażnica zachęca nas do korzystania z różnych przekładów, żeby je porównywać i dzięki temu lepiej pojmować właściwe znaczenie poszczególnych wersetów. Jak pan zapewne wie, Biblię pierwotnie pisano po hebrajsku, aramejsku i grecku. Dlatego bardzo sobie cenimy pracę tłumaczy, którzy ją przełożyli na nasz język. Którym przekładem Biblii pan się posługuje?”

Jeszcze jedna propozycja: „Najwidoczniej należy pan do ludzi, którzy cenią Słowo Boże. Jestem więc pewien, że chciałby pan poznać choćby jedną z zasadniczych różnic między Przekładem Nowego Świata a innymi tłumaczeniami. Przekład ten zawiera imię najważniejszej Osobistości wymienionej w Piśmie Świętym. Kto to może być?” Następnie można dodać: 1) „Czy pan wie, że w hebrajskim tekście Biblii imię tej Osobistości występuje około 7000 razy, a więc częściej niż którekolwiek inne imię?” 2) „Czy używanie albo nieużywanie osobistego imienia Bożego ma jakieś znaczenie? Czy ma pan może jakichś bardzo bliskich przyjaciół, których imion pan nie zna? ... Jeżeli chcemy zostać przyjaciółmi Boga, to przede wszystkim musimy poznać Jego imię. Proszę zwrócić uwagę na słowa Jezusa zapisane w Ewangelii według Jana 17:3, 6 (Ps. 83:18)”
(Prowadzenie rozmów na podstawie Pism s. 262-263).

   Widać z tego, że Świadkowie Jehowy mają udawać, że im obojętne, z jakiej ktoś Biblii korzysta. Mają nauczyć się, jak inne przekłady przekręcać, aby popierały ich nauki.

   Tu wspomnę dawny epizod ze swego życia. Było to przed rokiem 1994 na Helu, podczas urlopu, zanim Świadkowie Jehowy wydali swój przekład Nowego Testamentu. Rozmawiałem tam incognito ze starszym zboru i zapytałem go kiedy może pojawić się Przekład Nowego Świata? Odpowiedział on, że nie szybko. Zapytałem dlaczego. Starszy zboru Piotr odpowiedział mi:
wiesz Ciało Kierownicze wie, że my dobrze się posługujemy Bibliami katolickimi w rozmowach z ludźmi, a gdyby wydano nasz przekład, to katolicy by mówili że mamy swoją Biblię!

Drugi epizod związany z Biblią wspominam z Nadarzyna, gdy zwiedzałem kompleks Świadków Jehowy. Zadałem tam przewodnikowi pytanie, kiedy powstanie polski Przekład Nowego Świata, a było na początku lat 90. XX wieku, gdy jeszcze on nie istniał. Zdziwiła mnie jego odpowiedź, że tego nie może powiedzieć, bo za ujawnianie poufnych informacji można stąd „wylecieć”(!).


Offline agent terenowy

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Lipiec, 2017, 22:34 »
Umiesz czytać?
Jaki jest tytuł wątku?

Co mi pierzesz mózg niebiblijnymi tekstami.
Proszę o cytaty z Biblii z aprobatą kościoła a nie jakieś linki.

Dałem wyraźne cytaty z 1599 że słowo Jehowa pochodzi od heretyków.
A wy co zacytowaliście?
Jakieś niebiblijne teksty.
Czy umiecie czytać, że wątek jest o BIBLII a nie o krzyżu i sztylecie?

Daliście jakąś wzmiankę o roku 1923.
A ja dałem cytaty z 1914 i 1917, że Jehowa to dziwoląg.

Ja mam wam wierzyć na jakichś linkach? :-\Ale wy ludzie przytaczajcie nauczanie KK a nie pojedynczych osób.
Dziś lefebryście też co innego uczą choć są jedną nogą w Kościele.
Ale czy to jest nauka KK?

Najgorzej jak niekatolicy i czasem zajadli, chcą uczyć katolików katolicyzmu. :-\
Śmiech na sali.
;D

Agent pisze, a Gorszyciel za nim powtarza:
Ja tam widzę YAHWE a nie żadną Jehowę:

np. Rdz 2:4 Yahweh Dieu

http://laportelatine.org/bibliotheque/biblecrampon/Pentateuque/Genese/genese.php

Poza tym nic nie wykazał agent.
  Bo to tekst z wydania z 1923, na obrazku okładki jest data. W linku, który ja dałem są pdfy z wydania sprzed zmiany na Jahwe. Z roku tysiąc osiemset coś. Tam jest Jehowa. Manipulujesz jak świadkowie, zamiast przyznać się do bledu.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Lipiec, 2017, 22:59 »
Chłopie jesteś bałaganiarz.
Jak chcesz coś pokazać, to proszę ładnie i składnie.
A nie byle co. Jak dla psa.

Opisać, że Biblia z tego a tego roku zawierała to a to.
Cytaty.
Że Biblia z tego a tego roku zawierała to a to.
Cytaty.
Jeśli nawet było Jehowa a poprawili na Jahwe, to na twoją niekorzyść a nie na moją. ;D
Na błędne wersje się powołujesz? :-\

A ty g... się starasz.
Myślisz, że jak chłopcy w twej sekcie wierzą ci to ja też będę wierzył.
Ja ma  czyjeś linki sprawdzać i to francuskie?
Śmieszny jesteś. ;D

Ja jak coś podaję to lata wydania i cytaty sprawdzone.

A ty nic nie sprawdzasz tylko walisz coś, a nawet tego języka nie znasz.
Wal się chłopie z takim stylem.
U siebie w sekcie możecie tak argumentować.

„Wykład X. J. Wujka – Roz. 6. w. 3. A imienia mego Adonai. W żydowskim jest ono niewymowne a własne imię Boże, które teraz nowi Żydowie pospolicie Jeovach czytają. Wszakże starzy Żydowie niewiedząc jakoby mieli te słowa wymawiać, przez imię Adonai wymawiali, i punkty tego imienia, Adonai pod nie podpisali, aby je wszędy czytano Adonai, a gdzie oboje to imię i niewymowne ono JHWH [tu w tekście występują hebrajskie litery] i Adonai jest położone, aby dwa kroć nie czytano Adonai, tedy Elochim Adonai, czytano, jako w Psal. 70, ver. 5 i 16. Przetoż i LXX. tłómacze wszędzie kyrios, a nasz łaciński Dominus, to jest Pan, przełożyli. I Hieronim ś. i Orygenes i inni wszyscy najstarsi Doktorowie, toż imię Boże JHWH [tu w tekście występują hebrajskie litery] przez imię ‘ADNJ [tu w tekście występują hebrajskie litery] Adonai, co także Pana znaczy z żydowskiego wszędy przekładali; i umyślnie pisząc o imionach Bożych, i wykładając je, nigdy tedy Jehowy niewspominali. A co największa, sam Pan Chrystus i Apostołowie, chocia często przywodzą świadectwa starego testamentu, w których jest to imię święte Boże: wszakże nigdy go nie wyrażali imieniem Jehowy, ale wszędy Panem, chocia inne imiona własne, swemi głosy wymawiali, jako Adam, Noe, Abraham, Ewa, Sara, Marya. A tak iż u wszystkich starych tak Żydów jako i Chrześcijan, nigdy nie było słychane to imię Jehowa: nie jest ani żydowskie, ani chrześcijańskie, ale od heretyków wymyślone, którego i sami jeszcze nieumieją czytać: bo jedni mówią Jehowa, a drudzy Jeheua. To się przypomina dla tych, którym nowinki chocia ani pewne, ani gruntowne, więcej aniżeli stare, poważne i doświadczone rzeczy i słowa smakują” (Biblia Łacińsko-Polska czyli Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, podług tekstu łacińskiego Wulgaty i przekładu polskiego x. Jakóba Wujka T. J. z komentarzem Menochiusza T. J. przełożonym na język polski. Wydanie X. S. Kozłowskiego, biskupa łucko-żytomierskiego. Wydanie drugie. Tom 1. Warszawa 1885, s. 131).

Ta edycja Biblii z XIX wieku z tekstem i komentarzami ks. J. Wujka nie była jedyną, gdyż jej wydanie pierwsze ukazało się już w roku 1861, drugie (jak widać) w roku 1885, trzecie w roku 1896 (Wilno), a czwarte w roku 1907.
   Od roku 1599, do początku XX wieku, cała Biblia w tłumaczeniu ks. J. Wujka ukazała się w ponad 20 wydaniach (patrz Encyklopedia Katolicka t. 2, Lublin 1985 hasło Biblia). W wielu z nich przytaczano komentarze tego uczonego i zarazem jezuity. Powinny być zatem znane wielu ludziom, a szczególnie zainteresowanym teologom i biblistom.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec, 2017, 23:02 wysłana przez Roszada »


Offline agent terenowy

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Lipiec, 2017, 23:24 »
Cytuj
A ty g... się starasz.
Myślisz, że jak chłopcy w twej sekcie
wierzą ci to ja też będę wierzył.
Ja ma  czyjeś linki sprawdzać i to
francuskie?
Śmieszny jesteś.
Czyżbyś miał jakieś uprzedzenia do francuskich pdfów, że nie chcesz sprawdzić, tylko mi kłamstwo zarzucasz? Pisałeś, że nie ma żadnej katolickiej Biblii z Jehową. A jak ci pokazałem, że jednak są takie Biblie, co twoja rzymska sekta wydała, to się rzucasz jak wesz na smyczy. A wystarczyło pokornie przyznać, że się myliłeś, i że są takie przekłady.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Roszada

Odp: Których nauk Świadków Jehowy nie popierają inne Biblie
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Lipiec, 2017, 23:28 »
Czyżbyś miał jakieś uprzedzenia do francuskich pdfów, że nie chcesz sprawdzić, tylko mi kłamstwo zarzucasz? Pisałeś, że nie ma żadnej katolickiej Biblii z Jehową. A jak ci pokazałem, że jednak są takie Biblie, co twoja rzymska sekta wydała, to się rzucasz jak wesz na smyczy. A wystarczyło pokornie przyznać, że się myliłeś, i że są takie przekłady.
Nic jeszcze chłopie nie pokazałeś.
Kompletnie nic.
Nie znam francuskiego a ty jak tak super znasz to szuraj do tłumaczenia.

Idź tak skąd przyszedłeś bo jako jątrzyciel znany jesteś nie tylko tu.
U baptystów narobiłeś bigosu że do dziś cie znają. ;D

Co podałeś sprawdziłem i YAHWE jest.

np. Rdz 2:4 Yahweh Dieu


Jeden przekład na setki przekładów i języków, to sporo. :)

Moja rzymska sekta ostoi sie drugie 2000 lat a twoja padnie po twojej i kolesiów śmierci albo wcześniej pokłócicie sie o Jezusa i cześć dla niego. No i żagle zwiniecie. :)
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec, 2017, 23:35 wysłana przez Roszada »