Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?  (Przeczytany 99266 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 11:43 »
Napis z proroka Ezechiela tak brzmi (od lewej inskrypcji pod sceną główną zaczyna się):

O ossa arida audite verbum Iehovae haec dicit Dominator Iehova de ossibus istis ecce ego intromittam in vos spiritum ut vivatis et dabo vos nervos etc.


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #61 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 11:48 »
Widziałem dwa razy wokalizację Iehova w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku na epitafium Edwarda Blemke:

Kiedy ten napis powstał, w którym roku i kto to umieścił?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 12:15 »
To cytat z Ezechiela. Autorem jest Wilhelm van den Blocke, flamandzki rzeźbiarz i architekt manierystyczny, który na zaproszenie Stefana Batorego w roku 1584 przybył do Gdańska, gdzie potem to cudo stworzył. Datę masz na górze: 1591 r. Z wyznania chyba katolikiem nie był. Stąd pewnie tak wokalizował. Ale czemu tak się wokalizuje w licznych kościołach katolickich - nie wiem? Może dlatego, że wielu uczonych katolickich wokalizowało JHWH jako Jehowa (np. Lipsius, ale też inni).


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #63 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 13:17 »
To cytat z Ezechiela. Autorem jest Wilhelm van den Blocke, flamandzki rzeźbiarz i architekt manierystyczny, który na zaproszenie Stefana Batorego w roku 1584 przybył do Gdańska, gdzie potem to cudo stworzył. Datę masz na górze: 1591 r. Z wyznania chyba katolikiem nie był. Stąd pewnie tak wokalizował. Ale czemu tak się wokalizuje w licznych kościołach katolickich - nie wiem? Może dlatego, że wielu uczonych katolickich wokalizowało JHWH jako Jehowa (np. Lipsius, ale też inni).

Pisałeś o wielu rzymskokatolickich kościołach. Na dowód wrzuciłeś zdjęcie, gdzie to protestanci umieścili ten napis. Gdybyś czytał książkę Roszady wiedziałbyś o tym:

"4) Nieprawdą jest, że katolicy posługiwali się formą Jehowa zamieszczoną w Kościele Mariackim w Gdańsku („Imię Boże...” s. 10). Słowo to umieszczone jednym z epitafium, pochodzi z 1591 r. (rok podany nad zdaniem zawierającym słowo Jehowa, którego broszura ŚJ nie ukazała). W kościele tym, w latach 1529-1939, odbywały się nabożeństwa luterańskie (kościół odebrano katolikom). Protestanci używali określenia „Jehowa”, co widoczne jest w ich Biblii Gdańskiej z 1632 r. - Wj 6:3. To, że w wielu naszych kościołach widnieje tetragram JHWH, źle świadczy o ŚJ. Bywa, że są to w Polsce świątynie z XIII w. i widać, że imię Jahwe nie było nigdy u nas tajone. Wręcz przeciwnie, było ono znane i szanowane w czasach, gdy nikt nie wiedział, że powstaną ŚJ. Towarzystwo Strażnica więc nic nowego nie wnosi do kultu Bożego. Ciekawe, że ŚJ w swych publikacjach (np. „Imię Boże...”) nie ukazują imienia Jehowa we własnych Salach Królestwa. Pewnie go tam brak."
http://piotrandryszczak.pl/11.html

  8-)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 13:47 »
Problem jest taki, że prace zlecił Batory, który był katolikiem. Gdybyś trochę poczytał to byś wiedział, że nieprawdą jest do końca to, co napisał Roszada. Otóż do drugiej połowy XVII wieku proboszczami kościoła mariackiego w Gdańsku byli katoliccy duchowni wyznaczeni przez króla polskiego. Nabożeństwa były protestanckie, ale władza katolicka nad nim pieczę sprawowała.

Takich kościołów jest wiele. Następny przykład to kościół katolicki w La Motte (region Côtes-d’Armor w płn. Francji), gdzie na ambonie takie coś widzimy:

Kościół chyba ciągle katolicki (tak mi mówił historyk sztuki z Paryża, który zagadnienie badał, ale nie sprawdzałem, bo mój francuski jest do bani).

Następny przykład to Szwajcaria. Kościół wybitnie katolicki w Olten:
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec, 2017, 13:49 wysłana przez Gorszyciel »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #65 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 14:51 »
Kolejne przykłady:

1. Chiesa di San Lorenzo w Langhirano pod Parmą:



2)  La chiesa collegiata di Sant'Agata (Santhià) w Vercelli:



Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #66 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 20:07 »
Kolejne przykłady:

Ale to ciągle mało.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #67 dnia: 02 Czerwiec, 2017, 23:58 »
Wiesz Tusia, wystarczy jeden przykład. Dlaczego w kościele katolickim, gdzie odbywa się msza, występuje słowo Iehova po łacinie, który jest językiem Kościoła Zachodniego, skoro wszem i wobec wiadomo nawet nieuczonym katolikom, że jest to forma błędna? Ja nie wiem - sam się dziwię.


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #68 dnia: 03 Czerwiec, 2017, 10:02 »
Wiesz Tusia, wystarczy jeden przykład. Dlaczego w kościele katolickim, gdzie odbywa się msza, występuje słowo Iehova po łacinie, który jest językiem Kościoła Zachodniego, skoro wszem i wobec wiadomo nawet nieuczonym katolikom, że jest to forma błędna? Ja nie wiem - sam się dziwię.

Nie przypuszczałem, że będziesz manipulował identycznie jak Strażnica. Potwierdzam jeszcze raz, że mentalnie jeszcze jeszcze po tamtej stronie. Co to znaczy, że wystarczy jeden przykład. Pisałeś o wielu rzymskokatolickich kościołach, a jeśli nie potrafisz wymienić z nazwy tych wielu kościołów i w jakim konkretnie czasie powstały te napisy, a teraz to nagle Tobie "wystarczy jeden przykład". Jak okazało się, że zrobili to protestanci, to Ty masz pretensje do Kościoła, dlaczego dalej to słowo tam widnieje, skoro tam są Msze św. A co, mieliśmy zburzyć kościół albo zachlapać farbą napis? Ludzie! Jaki jeszcze wymyślisz powód, by postawić na swoim i mieć ostatnie zdanie?

Dla nas, katolików, zbawienie nie jest w napisie widniejące gdzieś na ścianie kościoła, ale w Jezusie Chrystusie, Panu naszym.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #69 dnia: 03 Czerwiec, 2017, 12:02 »
Podałem pięć. Pięć to dla mnie wiele. Widziałem więcej, ale nie mam zdjęć. Piszecie powyżej, że takie oczywiste jest, że wokalizować tetragram winno się na pewno nie Jehowa. Zgadzam się z tym. ALE wokalizację Jehowa po raz pierwszy zastosowali właśnie rzymscy katolicy, zamieszczają ją od czasu do czasu w kościołach (np. we Włoszech, gdzie reformacji nie było, więc nie robili tego protestanci), a oficjalnie śmieją się z akurat tej wokalizacji. Dla mnie ironia losu i godne pożałowania - teraz wielcy apologeci i przeciwnicy wokalizacji, którą sami wymyślili.


Offline janeczek

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #70 dnia: 03 Czerwiec, 2017, 12:19 »
A skąd się wzioł u światkowy zwyczaj pisania skrótu Jah zamiast poprawnego od Jehowa Jeh to mnie dziwi i nie wiem o co chodzi może wiesz Gorszycielu i czy inni też tak moją z tym Jah,a co do tego kto nabroił z Jehowa to masz racje nie ma co się wypierać jak żaba błota foto pokazuje incjatorów
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #71 dnia: 03 Czerwiec, 2017, 12:37 »
HalleluJah i wiele innych przykładów w Biblii znajdziesz, gdzie forma skrócona - JAH - jest normalnie zwokalizowana już w starożytności. To był jeden z ważnych argumentów za wokalizacją Jah(we).


Offline pies berneński

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #72 dnia: 03 Czerwiec, 2017, 12:47 »
A skąd się wzioł u światkowy zwyczaj pisania skrótu Jah zamiast poprawnego od Jehowa Jeh
W Dodatkach do Chrześcijańskich Pism Greckich napisali takie zdanie:
Jah”, skrócona forma imienia Bożego, wchodzi w skład greckiego wyrazu hallelouiá, będącego transliteracją hebrajskiego halelu-Jáh, czyli „Wysławiajcie Jah!” (Objawienie 19:1, 3, 4, 6

Ale czy ma to sens to rzeczywiście Goryszciel może się wypowie.
Edit I już się wypowiedział jak pisałem.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwiec, 2017, 12:51 wysłana przez pies berneński »
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline Startek

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #73 dnia: 03 Czerwiec, 2017, 22:11 »
Warto się wsłuchać jak Izraelici odczytują tetragram JHWH . Oni tetragram odczytują JaAdonaj . Nie wymawiają  wspólgłoski  H .


Offline sabekk

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #74 dnia: 05 Czerwiec, 2017, 10:03 »
Są osoby, które nadal upierają się przy formie Jehowa, choć większość biblistów od dawna pisze, że to forma niewłaściwa.
(...)

(...) na 100% nie wiadomo, czy wymawiać JHWH Jahwe, to również na 100% wiadomo, że nie wymawiało się go Jehowa.

Tylko niektórzy mnisi błędnie zwokalizowali tekst hebrajski.

Widziałem dwa razy wokalizację Iehova w Bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku na epitafium Edwarda Blemke:


To jest przykład . Widziałem taki kościoły we Francji, w Szwajcarii i z różnych okresów: przed i po reformacji, często wyeksponowane nad ołtarzem głównym. Pytanie dlaczego tak wokalizują?

Takich kościołów jest wiele. Następny przykład to kościół katolicki w La Motte (region Côtes-d’Armor w płn. Francji), gdzie na ambonie takie coś widzimy:

Kościół chyba ciągle katolicki (tak mi mówił historyk sztuki z Paryża, który zagadnienie badał, ale nie sprawdzałem, bo mój francuski jest do bani).

Następny przykład to Szwajcaria. Kościół wybitnie katolicki w Olten:


Kolejne przykłady:

1. Chiesa di San Lorenzo w Langhirano pod Parmą:



2)  La chiesa collegiata di Sant'Agata (Santhià) w Vercelli:



Nie przypuszczałem, że będziesz manipulował identycznie jak Strażnica. Potwierdzam jeszcze raz, że mentalnie jeszcze jeszcze po tamtej stronie. (...)

Dla nas, katolików, zbawienie nie jest w napisie widniejące gdzieś na ścianie kościoła, ale w Jezusie Chrystusie, Panu naszym.

---//---

Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra