Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?  (Przeczytany 99242 razy)

Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Maj, 2017, 21:11 »
W polskiej publikacji ŚJ piszą:

*** na s. 17 Imię Boże a tłumacze Biblii ***
Z czasem znowu zaczęto go używać. W roku 1278 imię Boże pojawiło się pisane znakami łacińskimi w dziele hiszpańskiego mnicha Raymundusa Martiniego: Pugio fidei (Sztylet wiary). Raymundus Martini użył formy Yohoua.*
* Przedruki tego dzieła wydane kilkaset lat później zawierają jednak imię Boże w formie Jehova

*** na s. 18 Imię Boże a tłumacze Biblii ***
Ilustracja na stronie 18]
W Pugio fidei z roku 1278 imię Boże występowało w formie Yohoua. Widać to w manuskrypcie (pochodzącym z XIII lub XIV wieku) przechowywanym we Francji w bibliotece Ste. Geneviève w Paryżu (karta 162 b)

To jedyne miejsce odszukane przez słowo Pugio.

I inni:

*** na ss. 17-18 Imię Boże a tłumacze Biblii ***
Wkrótce potem, w roku 1303, Victor Porchet de Salvaticis ukończył dzieło zatytułowane Victoria Porcheti adversus impios Hebraeos (Zwycięstwo Porcheta nad bezbożnymi Hebrajczykami). Wspomniał w nim o imieniu Bożym, pisząc je różnie — Iohouah, Iohoua oraz Ihouah. Następnie, w roku 1518, Petrus Galatinus opublikował dzieło pod tytułem De arcanis catholicae veritatis (O tajemnicach prawdy powszechnej), w którym imię Boże oddaje w formie Iehoua.
W Biblii angielskiej imię to pojawiło się po raz pierwszy w roku 1530, gdy William Tyndale opublikował przekład pierwszych pięciu ksiąg biblijnych. Imię Boże w formie Iehouah występuje w nich tylko raz w Księdze Wyjścia 6:3.

A tu Pugeo:

*** w80/21 s. 10 Imię Boże w późniejszych czasach ***
Warto wiedzieć, że pierwszym, który oddał Boskie imię jako „Jehowa”, był mnich hiszpański z zakonu dominikanów, Raymundus Martini. W tej formie ukazało się ono w jego książce Pugeo Fidei, wydanej w roku 1270 n.e., a więc ponad 700 lat temu.

Dwie daty są też, jak widać: 1270 i 1278.



Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Maj, 2017, 22:31 »
Komentarz do Wj 6, 3:





Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Maj, 2017, 22:49 »
Przyłożyłem palec do tego. :)

Ktoś tu zachwalał pod niebiosa dominikanów. ;)
A ja zawsze mówiłem, że jakbym miał być zakonnikiem, to tylko jak ks.Wujek, jezuitą. :)
Bo któż ma największe biblijne i teologiczne dokonania w katolicyzmie, jak nie jezuici?
Kto ma Gregorianum?

Czyli już w roku 1599 termin Jehowa był krytykowany, bo wtedy wydano Biblię ks. J. Wujka.

Wprawdzie jeszcze Jahwe może się nie pojawiło u ks.Wujka, choć ŚJ pisali, jak cytowałem, że w XVI wieku już było.

Wiki podaje:
 Wujek pracował nad nią w latach 1584-1595.

Ciekawe, czy ktoś wcześniej krytykował tę formę Jehowa. ;)
« Ostatnia zmiana: 31 Maj, 2017, 23:01 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #33 dnia: 31 Maj, 2017, 23:50 »
Jak miał krytykować tę formę, jak rozpowszechniona nie była? Tylko niektórzy mnisi błędnie zwokalizowali tekst hebrajski. Widziałeś w jakim kontekście pada słowo Iehova u Martiniego, który (podobno) tak to zwokalizował jako pierwszy?


Offline pies berneński

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 06:20 »
ale na 100% wiadomo, że nie wokalizowano tego "Jehowa".
Jak to mówią powtórzyć się godzi co trudno w pamięć w chodzi.
Więc dopytuje skąd  wynika ta 100% pewność?
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 07:49 »
Może to CI na szybko wyjaśni:



Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 10:21 »
Cytuj
Jak miał krytykować tę formę, jak rozpowszechniona nie była?
Jak ks. Wujek krytykował, to może wcześniej i inni to robili. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 10:30 »
Ja tam nie widzę Wujkowej krytyki wokalizacji Tetragramu w postaci Jehowa ani próby rozstrzygnięcia jak go wokalizować. Jakby zwokalizowano Jahwe, tedy Wujek napisał by to samo, bo nie pisze o wokalizacji, ale o tym, czy w ogóle należy go wymawiać. A o tym, że w ogóle się go nie wokalizuje, pisali już FIlon i Flawiusz.


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 10:36 »
Okej, ks. Wujek nic krytycznego nie napisał.
Ani nie zajmował się tetragramem, ani Jehową, ani w ogóle tą tematyką.
Pisał o niebieskich migdałach. Chwalił je. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 10:49 »
Napisał krytycznie, ale nie o formie Jehowa, ale o próbie JAKIEJKOLWIEK wokalizacji JWHW innej niż Pan / Dominus / Adonay. Także te same słowa napisałby o Geseniusie czy Biblii Poznańskiej :)


Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 10:55 »
Napisał krytycznie, ale nie o formie Jehowa, ale o próbie JAKIEJKOLWIEK wokalizacji JWHW innej niż Pan / Dominus / Adonay. Także te same słowa napisałby o Geseniusie czy Biblii Poznańskiej :)
No to czas poszperać w dziełach ks. J. Wujka, bo zapewne pisał o tym nie tylko w Biblii, gdzie skrótowo to zawarł.

Ale ja się potrudzę i poszukam już w starszych dziełach, nie Wujkowych, jak mi będzie dane.


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 11:02 »
Napisał krytycznie, ale nie o formie Jehowa



Offline Roszada

Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 11:15 »
Inne Biblie katolickie a Jehowa

Może ktoś ma dostęp do innych Biblii.

Cytuj
Jeszcze wcześniej, bo w 1556 roku, ukazał się katolicki przekład Nowego Testamentu M. Bielskiego, którego kolejne edycje wydawano w latach: 1564, 1566 i 1568.
Natomiast całe Pismo Święte, tzw. Biblię Leopolity, wydano w 1561 roku oraz kolejne jej edycje w 1575 i 1577 roku. Później nastała wspomniana era Biblii ks. J. Wujka.
Nie wiem czy tam coś jest na ten temat, ale nawet czasem w NT zdarzają się jakieś uwagi marginesowe czy komentarze.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 11:51 »
Tusia, nie rób tego, co ŚJ - nie wyrywaj z kontekstu ani moich wypowiedzi ani tekstu Wujka. Każdy, przeczytawszy tekst Wujkowy, wiedzą, że to samo napisałby o każdej próbie wokalizacji JHWH. Nie napisał "błędnie jest wokalizować JHWH jako Jehowa, bo poprawnie jest Jahwe". Napisał, że błędnie jest to w ogóle wokalizować, czego dowodzą różne tego próby, np. Jehowa, która to forma od Adonay pochodzi.


Tusia

  • Gość
Odp: Od kiedy forma Jehowa jest krytykowana przez biblistów?
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Czerwiec, 2017, 12:35 »
Tusia, nie rób tego, co ŚJ - nie wyrywaj z kontekstu ani moich wypowiedzi ani tekstu Wujka.

Myślę, że jeszcze nie jesteś mentalnie wyzwolony ze strażnicowego myślenia. Potrzeba czasu.

" Imię Jehowa (...) od heretyków wymyślone" - to nie jest krytycznie o formie Jehowa?